Poslední štace

• Německá říše Der letzte Mann (více)
Drama / Psychologický
Německá říše, 1924, 77 min (Special Edition: 88 min, Director's Cut: 101 min)

Jedinečná psychologická studie tragédie jedince. Stárnoucí hotelový portýr byl díky své uniformě vrátného pro celé okolí symbolem velkého světa. Už ale není schopen unést kufry přijíždějících hostů, a tak je ředitelem přeřazen na místo uklízeče toalet. Aby se mohl důstojně zúčastnit svatby své dcery, uniformu ukradne. (oficiální text distributora)

Mikino00

Vynikajícím způsobem vykreslený pád k nervovému zhroucení, natočený natolik dobře, že ani nepotřebuje slova či text. Divák je stále více vtahován společně s hlavním hrdinou do naprosté deprese a když si řekne, že tohle je už konec, přijde z čista jasna naprosto nehodící se happy end, který popře vyznění celého filmu a naprosto ho odrovná. ()

Renfield

Silný psychologický film Friedricha W. Murnaua. Silný i přes své stáří, jednoduchý příběh a především žádné titulky. Protože jsem si o filmu předem příliš nezjišťoval, na titulky jsem čekal, ale po několika minutách bylo jasné, že (téměř) žádné nebudou. Což ovšem vůbec nevadí... režisérův um, kamera Karla Freunda a výborný herecký výkon Emila Janningse dokáží upoutat pozornost na celý děj. Film dokazuje jak důležitá byla "obyčejná" uniforma, jací dokáží být lidé a vůbec, je to zajímavý pohled na běžný život v Německu třicátých let. Karl Freund nám zde předvádí úchvatné záběry, především pak jeho ruční kameru jsem si opravdu užil. I proto se pro mě jednou z nejzásadnějších scén stává portýrův sen. Škoda epilogu, přesto se mi jeho pojetí vcelku líbí, je v něm příjemná nadsázka. Mistr se pozná, i když dostane příkaz natočit šťastný konec, udělá to po svém. 80% ()

Maryinka

Je mi to moc líto, ale The Last Laugh mě vůbec nezaujalo. Film je zdařile natočen, herci (obzvlášť Emil Jannings) podávají výborné výkony, hudba je podmanivá a příběh má co říct., ALE... mám stejný problém jako u Nosferatu - tempo je tak P O M A L É ! Nekonečné záběry, nekonečné pohledy, nekonečná chůze... Kdyby to trvalo asi tak o dvě třetiny kratší dobu, bylo by to geniální, takhle jsem se v polovině snímku přistihla, že nedávám pozor a dívám se z okna (dnes svítí měsíc opravdu nádherně), a raději ho vypnula. Sunrise asi zůstane jediným filmem od Murnau, který mě bavil. Škoda. ()

embecka

Keďže som nebola schopná tento film dopozerať do úplného konca, budem fér a hviezdičkové hodnotenia mu nedám. Z toho, čo som mala možnosť vidieť, absolútne nechápem toľkú slávu, ktorú si film so sebou nesie. Pre mňa to bola jedna nekončiaca, naťahujúca sa, nezáživná nuda. S psychologickými motívmi hlavnej postavy a herectvom p. Janningsa u mňa tiež nepochodíte. Nuž, nenadchlo ma tu skutočne nič. ()

TomasKotlant

Velmi slušný němý film, který však sráží do kolen přílišná snaha autora zavděčit se divákům happy endem, který z celého pečlivě po kousíčcích budovaného existencionálního dramatu udělá naprostou frašku. *** Ve zkratce: Uniforma nad zlato. ()

Ernst

Neuveritelne, film jsem videl bez hudebniho doprovodu a presto jsem se nenudil. Absence titulku (rozumej, v celem filmu jsou 3)filmu rozhodne prospela a pridala mu na zajimavosti. Film si okamzite ziska divaka a to pak zvlaste pro me vynikajici kamerou... Epilog, ktery Murnau ke snimku z donuceni pridal pusobi vesele, ale nikoliv necitelne aby poprel vse co autor tak peclive budoval v predchozi hodine a neco. Murnau pro me zustava jednim z nejlepsich autoru neme ery... ()

JimiH

Murnaův pokus o vyprávění příběhu bez mezititulků v době němého filmu vyšel na výbornou. Perfektní práce kamery (úvodní nájezd z výtahu nebo scéna, kdy žena hrdiny objeví, že byl degradován jsou úžasně nasnímány), novátorské režijní postupy a výborný Emil Jannings v hlavní roli nedají na tento film zapomenout nikomu, stejně jako dvojitý konec. ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 21: Starý vrátný má ve svém životě vše. Respekt, obdiv, úctu, lásku své dcery. To vše pouze díky své práci. Jednoho dne ale, tádydádydá, dostane padáka. Respektive přeložení do pozice hajzldědka. Co následuje je smutný příběh o lidské žárlivosti a radosti z utrpení cizích. V hlavní roli Emil Jannings, ze kterého zde ta dobrota jen kape (kdyby to byl film Franka Capry, na konci by se z něj stal Santa Claus). ()

Biopler

Murnau opäť posúval prostriedky vyjadrovania obrazom do ďalších levelov v nemej ére. Skvele vložil do snímky snové vízie či dvojexpozície. Na poli hereckom ho nesklamal skvelý Emil Jannings s nezameniteľnou frizúrou v hlavnej úlohe. Jedná sa o jednoduchú štúdiu časti života starnúceho pána, ktorý nechce odísť zo scény za žiadnu cenu. Dodatok s nepravdepodobným sústom, ako to autor označil, bolo odvážne ozvláštnenie. Čo mi však vadilo bola určitá monotónnosť. Darmo, čo je veľa, to je veľa. Snímka je one-man-show a hoci bol Jannings v rámci herectva špička, ani on nedokázal zabrániť dojmu strnulosti, či už spomínanej monotónnosti, lebo vzhľadom na prostučký príbeh už nemal čo hrať a preexponovaný prejav v určitých scénach celkovému dojmu skôr uškodil ako pridal. ()

lenzi

Výborný Jannings - v tej dobe mal 40 rokov a skvele zahral starca (ešte aj tie starecky skrivené nohy). Skvelá kamera - aj pre dnešného, už na všeličo zvyknutého diváka. Aj mne však trochu vadil ten koniec...inak by bolo za 5. ()

PetraMishka

Bylo to velmi zdlouhavé, až nudné, a příliš mě to nezaujalo, protože jsem se nemohla ztotožnit s hlavní postavou a ani jejím okolím. Konec mě nijak neurazil, byl uveden jako "vložený pro diváky" a rovněž oceňuji absenci mezititulků a progresivní užití kamery. ()

Trinculo

Výborné ... některé scény jsou nezapomenutelné. Silný dojem na mně zanechalo vylíčení pádu a náhla ignorace světa kolem. Holt člověk bez místa a bez svého obleku moc neznamená, i když je jen obyčejný portýr v hotelu. A ta tma a stíny. Film se prostě obejde bezeslov. ()

ReactLotus

Pekný a dojímavý film. Nádherné kulisy a kostýmy. Pôsobivé zábery na hotel a mesto. Dojímavý príbeh o tom, ako spoločnosť rozdeľuje ľudí podľa vzhľadu, práce a sociálneho postavenia. Mnohí z nich sú pritom dobrí, mnohokrát aj lepšie vychovaných, s lepšími názormi, skúsenosťami, ľudskosťou a pohľadom na svet. Strašne mi tu ale chýba hovorená reč. 6,4/10 ()

P/\/EL

strašně přehnané, narozdíl od většiny lidí v sále jsem se musel v některejch vyhrocenejch okamžicích držet, abych se nezačal smát, tak, chápu, různé světy, prestiž v malém světě (pro malý děcka uniforma - fetiš - maršála všech maršálů..), tak přece o práci uplně nepřišel, když si to tak vezmete, tak musel stát venku (křečové žíly apod.), zima, prach z ulice a z automobilů, v umývarně čisto, klid, teplo.... :) teda jasně, jinak až na to, že scény jsou fakt dlouhé (což prej byla vlastněy inovace :) a všechno je příliš zdůrazňované, tak ta snová atmosféra je uchvátná, teda jasně, některé scény jsou fakt snové (takový snílek, co tuze touží něčím být, tuze touží po uznání, je to pro něj důležité, tohle téma se mi dost líbí, spoustě lidem záleží na takovejch věcech...no.svět se tváří jak je racionální, ale..jinak je to složité a náhodné a chaotické a lidi dělaj blbosti a lpí na...ale tak samozřejmě, nic jinýho neměl, ale když já nevim, pro mě příliš obyčejný hrdina, já na to moc nikdy nebyl...v Čechách třeba pořád přetrvává to, že se většian vrátnejch cejtí strašně důležitá, teda jasně, tenhle pán byl milej, ale víte co....já to chápu, že někdo je ředitel a druhej třeba portýr, ale nakonec zas až tak rozdílů...totiž..člověk se může cejtit....tak či tak.....................né...tohle mě holt nepřišlo moc tragický, tak dojetí 0,0000....bere se to spíš jako art, spousta psotranních významů a souvislostí....méně patrných......), no, jako , řemeslně mi to na svou dobu přišlo úchvatné, ale zatím jsem toho moc neviděl, ale tak byly tam vydařené jízdy, střih, ta ruční kamera, jasně, ty hrátky se sklíčky - snová pasáž, karikatury lidí - jak z obrazů těch soudobejch německejch malířů, jojo, je tam toho spousta....YURAyura ** dobrej postřeh s tou rodinou, nj, rodinky, to je častý, záleží jim na prestiži, chtěj se vízt,___jo a ten herec fakt výbornej.....happyend beru spíš jako takovou snovou tečku...teda...kolektivní snění za bílého dne....jinak..prostě...dojatý jsem nebyl, zdeptatný rovněž né, ale okouzlilo mě to, pobavilo....jo....trošku jsem se občas zachichotal..ale tak s ohledem na ostatní...věřim, že to někdo měl podobně....pak jsem se kupodivu nesmál, když přišel ten titulek, ale teda jestli je více verzí.....ale to je fuk.......je jasný, že film působí dost mainstreamově....ale to, co je na něm fakt dobrý, neni tak patrný, heh ()