Divadelní režisér naráží na nezájem a nezodpovědnost hereckého souboru, jehož členové intrikují a shánějí se po vedlejších příjmech. Unavený a nemocný umělec chce svou práci dokončit za každou cenu. Aktualizovaný přepis divadelní hry, kterou na počátku 80. let inscenoval Evald Schorm. V autorské interpretaci A. M. se z působivé výpovědi o mravním úpadku v letech normalizace stala plochá postrevoluční agitka. Tvůrci se dostalo poct na festivalu v Karlových Varech, kvůli jehož termínu byly uspěchány dokončovací práce. Kritika ráda předvedla svoji nezaujatost a byla jednohlasně nemilosrdná. (oficiální text distributora)

Pitryx

Skvělý pan Suchařípa. I celkově to bylo dost dobré. Prostředí je prima, je vidět, co jsou komedianti (herci) zač. ()

ostravak30

Poslední film Antonína Máši chtěl nejspíš poukázat na fakt, že v leckterých divadlech hráli i takoví herci, kteří šli s režimem a proto měli víc hlavní slovo než režisér samotný, který se navíc musel přizpůsobovat komunistům, době samotné a dalším okolnostem. Obsazení je hvězdné, avšak netuším, zda se patřičná myšlenka podařila naplnit zcela. Druhou stranou mince je samotná národní povaha a třeba i fakt, že lidé jsou neteční třeba i k muži válejícímu se na chodníku považujícího za ochlastu a přitom trpícího infarktem. Stejně pak přistupují k rvačce v tramvaji. V tomhle ohledu doba nic nezměnila, za komunistů i v demokracii se chovají stejně. Jedna změna však přeci jen je, dnes se můžete někoho zastat a ještě za to sám pykat. Ano, žijeme v krásném 21. století. Jestli je skutečně film zrcadlem herců a umělců, na to ať odpoví povolanější. Ostatně všichni účastnící se tohoto snímku za socialismu sami hráli a v lecčems. ()

carl.oesch

Smutně pravdivý a přitom vynikající film, který taky (slovy Shakespeara) nastavuje zrcadlo době, důstojnosti předvádí, v čem spočívá a ukazuje zpupný obraz drzé nafoukanosti (třeba skvělý Čepek ve scéně natáčení povídkového filmu - role i její podání). Film ukazuje poněkud samozvanou "ellitu" národa takovou jaká byla a jaká je i dnes. Dne 28. srpna na ČT24 v rozhovoru se Světlanou Zárubovou si neopomněl všudypřítomný a vlezlý bavič (společně s nechutnou Bohdalkou se nejvíc vnucující v ČT) Donutil postěžovat, jak rychle lidé zapomněli že ONI - herci a studenti mají největší zásluhu na tom, že je u nás svoboda a demokracie. Vzpomněl jsem si rovněž, jak už před dávnou dobou, kdysi hned po revoluci navštívil karlovarský filmový festival Robert de Niro a na trapnou otázku přičinlivé televizní redaktorky, co si myslí o tom, jak vynikající zásluhu a jak obrovský význam měli herci v tzv. sametové revoluci odpověděl něco v tom smyslu, že herci jsou interpretátoři cizích myšlenek a často si to ani neuvědomují, takže jsou snadno a úspěšně manipulovatelní a ony myšlenky, které jsou jim podstrčeny, jsou schopni přednést, jako kdyby to byly myšlenky jejich vlastní....Asi není žádné překvapení, že tomuhle filmu se televize vyhýbají (především chrám a tvrz české kultury - Česká televize) jako čert kříži. Nakonec i onen oficiální text distributora tady je ukázkou onoho zděšení, co si to ten Máša dovolil a k čemu se ten Suchařípa s Čepkem a některými dalšími propůjčili....no, naštěstí nemáme úplnou cenzuru a tak se ten film dá vidět. A pro toho, kdo si dá tu práci a pochopí (pár lidí) to bude dost velká odměna. P.S. Stejně nevím, proč jsem si vzpomněl na Odcházení...... ()

Kunderion

Viděno po dlouhých letech, zanechalo ve mně toto filmové rozloučení Antonína Máši dojem takový, že ještě teď se třesu... bomba, bomba a ještě jednou bomba! Kdy konečně vybuchne? Dobová kritika film strhala a označila ho za hysterický. Já ho označuju za nadčasový, za dovětek k České filmové nové vlně 60. let. Výborně, Tondo! A kde jsou nástupci? Současný český odstátněný film je v prdeli, jen paběrkuje... ()

Cibulka_C

Úplně první věc, co mě napadla po zhlédnutí samotného filmu byla ta, že hlavní hrdina (Leoš Suchařípa) strašně mumlal. V prvních pár minutách ve vlaku mě to vyloženě štvalo. Po chvíli jsem si sice zvykla, ale ze začátku mi to fakt trhalo uši. Ovšem film je to velmi povedený. Proč tyhle české klenoty televize pohřbívá? - Tenhle snímek si to rozhodně nezaslouží. Je velmi nadčasový, povahy hlavních postav se odrážejí i do dnešní doby, i když se divadlo a doba s ním změnila. Bavila mě pozorovat práce, starosti, ale i rodinné potíže hlavního hrdiny, divadelního režiséra. Leoš Suchařípa téměř nehrál, byl. Geniálně mu sedla role a když herci hrají herce, je to slast pro oči. Protože oni sami jsou. Mladý Ondřej Vetchý spolu s Terezou Brodskou jako téměř začínající herci dokázali diváka svým hereckým talentem taky zaujmout. Film s velmi osobním příběhem. Miluju divadlo, ráda se dívám na filmy o divadle a tenhle byl jeden z těch, který bych moc ráda všem doporučila! ()

Birter

Vyřizování účtů s kolegy Antonína Máši a spol. považuji za velmi povedené. Trocha té jednoznačnost jsem schopen odpustit, zbytek scénáře se totiž blyští skvělými paralelami a poutavou psychologií. Co už mi trochu skřípalo byla nesouměrnost s hraním kupříkladu realistického Čepka a Suchařípy, který hraje tak po svém... prožívačně... a ty to má něco do sebe, ale Honza Jonáš by to možná zkorigoval líp. Jinak ale určitě povinnost pro každého všeznalého kavárníka 21. století (jako který se, jak tak koukám ma svůj komentář, bohužel vyjadřuji). ()

DAJAAAA odpad!

Máša si měl nafackovat ,než tenhle odpad natočil. Další příšerná, nicneříkající porevoluční sračka,kterou může kladně ohodnotit jen totální vylízaný debil. ()

kolbaba7

Neznal jsem... vynikající !!! Televize s podobnými skvosty výrazně šetří.... hlavně že pořád do zblbnutí opakuji ty ,,bezvadný,, normalizační komedie.. ()