Vlastníci

• Česko S péčí řádného hospodáře (pracovní název) (více)

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje… (CinemArt)

MiaMahoney

Jak já se stydím za českou náturu! Průřez tím největším squostem, který se nachází natuty v každém esvéjéčku. Tak třeba u nás je to ve složení tupka ze zbohatlické rodiny, kterou je slyšet pouze v nočních hodinách, když se o ni stará úlovek dovežený z dovolené v Maroku; starý bojkokotista, kterého všichni viděli jen jednou, ale potíže umí dělat i na dálku; introvertní předseda, který předsedou být nechce; podnikatelský pičusek, toho času třicetiletý “všechno-vím-a-všude-jsem-byl” manažerek; mámtovpičista, místo kterého chodí manželka a architekt slibotechna, který nikdy nic nezařídí. No a pak je tu samozřejmě moje maličkost, která když se dá do jednání, aby se teda kurva něco hnulo, tak se setká akorát s přizdisráčským couváním všech vyjmenovaných. Tudíž se na takové společenství patří vysrat z libovolného patra a nechat je, ať si natočí pokračování této výborné sondy do české bytové lopatokultury, vychcanokultury, prospěchokultury a všeobecné zmrdskosti. Vynikající!!!! ()

Zombi

Povedené, pravdivé, pro mě docela utrpení to sledovat, protože podobné diskuze nesnáším. Škoda že závěrečná třetina to sešoupne kvalitativně dolů. Slabé 4. ()

cingi.t

Tragikomédia šitá na mieru životu. Skoro ma vykotilo zo stoličky, aké reálne a smiešne (kým to nezažívam) to je. Tento film je excelentnou ukážkou toho, ako to je, keď sa logickými argumentami snažíte presvedčiť zmes hlúpych, arogantných a tvrdohlavých ľudí. Logika, rozum a argumenty idú bokom. Toto je miesto pre egá, spomienky na komunizmus, rasistické urážky, ale všetko podľa pravidiel! Raz darmo sú životné situácie jedinečné a ich kvalitné sfilmovanie je mi vždy potešením. Všetky postavy sú pevne usadené na svojich drevených školských stoličkách a ich jediným cieľom je nevyriešiť vôbec nič. 5* ()

fredisek

Nechci a nemůžu se smát tzv. české povaze. Vlastníci jsou primárně negativní, koukat se hodinu a půl na to, jak se někdo hádá, a vědět, že se to opravdu děje, mě akorát deprimovalo. Výkřiky o nejlepší komedii nebo dokonce filmu nechápu. Je to spíš dokument toho, jak se utápíme ve vlastních malichernostech a chceme všechny očůrat. Za komedii bych Vlastníky nepovažoval. Průšvih doplňuje opět stereotypní zobrazení gay postavy, která si domů musí každý večer tahat jiného chlapa... Vymyslete už něco jiného, tohle je devadesátkové retro. ()

Milky.

Pokus o převod divadelní hry do filmové verze, bohužel co funguje v divadle nefunguje tak úplně tady. Postavy jsou (ač uvěřitelné a umím si představit, že takové typy v domech existují a projevují se) přepálené ad absurdum a scénář moc zajímavého nenabízí. První třetinu na sebe nějak štěkají, druhou třetinu se objeví nějaké drama a třetí třetina už je vyloženě absurdní a finále nesmyslné, když se postavy začnou chovat úplně jinak než předchozí zbytek filmu. Chybělo tomu něco, co by rozvíjelo příběh víc než hádky. Takhle se díváte na bandu lidí, z nichž skoro každý je úplně nesnesitelný idiot a předhánějí se v tom, kdo vás bude víc srát. Ikdyž jsem se snažil brát to všechno s nadsázkou a dostkrát jsem se zasmál, tak jsem většinu filmu trpěl úplně stejně jako Zahrádkovi a Nitranský a všichni ostatní mi hráli na nervy. Navíc vám tvůrci předhazují furt dokola stejné vtipy klidně i 10krát (veškrnka nebo debil s firmičkama) a čekají, že se asi i podesáté opakovanému vtipu budete furt smát. Na komorní konverzační drama s tímhle scénářem je hodina a půl bohužel až moc. Podle hodnocení jsem si myslel, že Češi natočili po dlouhé době něco dobrého, ale bohužel mě česká kinematografie opět nepřesvědčila. ()

suzanne1997

I když jsem od počátku věděla, že se jedná o film točený u jednoho stolu, popravdě, čekala jsem něco víc. Ukázky slibovaly věčné hašteření a vtipně vyhrocené situace. Jenže kromě pokusu o to hašteření a několika vtipných situací jsem se pořádného humoru nedočkala. Ne že by byl film špatný, to zase ne, ale nebylo to nic, kvůli čemu bych neváhala a podívala se znovu. Viděla jsem v něm typickou schůzi vlastníků domu, avšak s křikem a také s tím, že se za celou dobu nic nevyřešilo. Celkově mi tento filmařský počin připadal spíše jako průměrně vtipná nuda se špetkou nadsázky. Celkový dojem však zdvihají herecké výkony, které byly excelentní. Vydržet natáčení filmu s takovouto atmosférou a nevypadnout z role je opravdu obdivuhodné. Přesto vlastníci nesplnili moje očekávání a pokud budu chtít zažít větší zábavu, zajdu si na schůzi vlastníků našeho domu. Suma sumárum, nepřikláním se k většinovému názoru, že film byl nadprůměrný a jdu přesně opačnou cestou. Pokud nebudu muset, asi se na něj už nikdy nepodívám. Tento komentář je ovšem jen můj názor a nemusíte se s ním ani ztotožňovat. ()

mosnak

Asi takhle... kdybych nebydlel asi 30 let v paneláku, tam bych dal asi nižší hodnocení, ale tady jsem viděl několik bývalých sousedů v celé své kráse. 50% ()

EllienPM

Tak tohle není možný. :) Zlaté naše SVJ, kde všechno trvá i 4 hodiny, ale nikdo nikomu neměří vyjití schodů stopkama. Hustace jako prase. Jedna nekončící kontinuelní hláška prochází celým filmem. Top obsazení. Havlová všechny solidně vysírá, skoro to vypadá na střet nájmů. :)) "Prosim vás, kdo tady ještě má klíče od našeho bytu?" "Čičmanovi taky. Von jim hlídal děti." Ramba a Kotek dobře, takový ten mladý naivní pár se třemi dětmi, absolutně trefili. Tomicová totéž, uplně jako ty báby v našem SVJ. :) ()

bohemia_regent

Film se opírá o výborně napsaný scénář a o přesné herecké výkony. Nejvyšší ohodnocení ale dát nemůžu, protože závěrečná scéna je - vzhledem k tomu, jak byly rozehrané postavy, jejich motivace a chování v celém předešlém ději - naprosto nevěrohodná. Nechme stranou postavu Davida Novotného; u všech ostatních ale zničehonic došlo k náhlé hromadné proměně z opatrných, nedůvěřivých a vychytralých týpků v totálně naivní prosťáčky. Když už se nepovedlo vymyslet chytřejší závěr, měl film radši vyšumět do otevřeného konce, než do téhle násilně vykonstruované a slabé pointy. -------- V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Česko / Slovensko. ()

ProgLaney

Mám z toho trochu schizofrenní pocit - na jednu stranu je to na český poměry úžasně minimalisticky podáno, jako divadelní představení to musí bejt super a herecký výkony jsou tady prostě famózní, ale na stranu druhou už se mi strašně protiví to populární zpracovávání tématu maloměšťáctví a buranství. Ano, jsme takový a už to dávno víme, jen se to už prostě přejídá a mě už prostě filmy s tímhle motivem nebaví. Úplně stejnej problém jako například s Národní třídou. ()

Marys

Trailer ma veľmi zaujal, no finálne prevedenie trošku sklamalo. Chýbalo mi trošku údernejšie, situačnejšie poňatie a poukázanie vlastností ľudí v jednej miestnosti na jednej schôdzi. Zábery pred a po nemuseli byť. Skôr sa malo viac času investovať do toho "počas". ()

Ollie235

Po delší přestávce jsem se zase jednou nechal zlákat kladnými recenzemi nové české komedie. Těšil jsem se na komorní zábavu někde na pomezí mezi filmem a divadelním představením, s přidanou hodnotou v podobě kvalitního obsazení. Vlastníci ale u mě zůstali daleko za očekáváním. Vadilo mi, jak okatě se jednotlivé postavy snaží upozornit na svou jednu vlastnost, jeden zájem, jeden názor. Chápu, že je v tom jistě úmysl, ale když každý z herců říká dokola to samé, baví to jen do určité chvíle. Výsledek je sice dostatečně absurdní, ale vyvolává spíše vztek než smích. Celkový dojem bohužel nezachraňuje ani druhá polovina, ve které děj prakticky úplně (a pro mě poměrně nečekaně) přeroste v drama. ()

Adalbert

Ten, kdo se již někdy v životě podobných bytových schůzí plných nesmyslného dohadování zúčastnil, bude možná překvapen, jak výstižně a autenticky se Jiřímu Havelkovi podařilo pomocí všech podivínských postav v podstatě zinscenovat tato nekonečná handrkování. Divák se zjevně nejlépe ztotožní s předsedkyní celého sezení, tedy pí Zahrádkovou (Tereza Ramba), jelikož právě ona je nositelkou divácké frustrace a všudypřítomné beznaděje. Jednotlivé herecké výkony zde rozebírat nebudu, neboť je pokládám za vcelku vyvážené. Vypíchl bych snad Jiřího Lábuse, který vskutku důvěryhodně a na jedničku ztvárnil archetyp láteřícího stárnoucího maloměšťáka. Po shlédnutí filmu je zcela zřejmé, že scénář je spíše vhodný pro divadelní prkna, nicméně pokládám toto filmové zpracování za zdařilé. ()

Psice

Pro mě velké zklamání, čekala jsem úplně něco jiného - nejspíš proto, že znám neuvěřitelnou invenci a inteligentní humor Vosto5. A přesně tohle Vlastníkům chybělo. Podle mě měl film hodně velký potenciál, líbila se mi i myšlenka zobrazení celé společnosti na filmem opomíjeném vzorku společnosti (vlastníků bytových jednotek). Chápu, kam bylo mířeno, ale na mě to absolutně nefungovalo a v jednu chvíli jsem uvažovala, že odejdu z kina. Nemám vůbec nic proti otevření společenské „žumpy“ - vždyť přesně tam leží stinné stránky každého z nás, které si jen nepřipouštíme. Tahle konfrontace mi přijde zajímavá a nutná, ale ve Vlastnících k ní (u mě) nedošlo. Humor, který se ve filmu používal (a kterému jsem se asi měla smát), byl tak trapný, že jsem měla občas dojem, že sleduju něco jako Bobule nebo Kameňák. Jedna věc totiž je natočit film s nízkým humorem pro pobavení (Bobule, Kameňák) a druhá věc je natočit film s nízkým humorem a zasadit ho do kontextu (to měli být Vlastníci). Ve finále jsem tedy sledovala palbu nízkých urážek, které byly přes sebe sázeny jedna za druhou. Navíc bylo rozehráno tolik témat, že mi bylo už na začátku jasné, že to tak krátká stopáž nemůže utáhnout. Chování jednotlivých postav jsem dost předvídala, takže u mě k žádné katarzi nedošlo. Proto na mě působil dost trapně i hudební předěl se zpomalenými záběry (vykrádačka Larse von Triera, např. Antikrist) včetně záběru na obraz na zdi (např. Lovci na sněhu v Trierově Melancholii). Otřele na mě působila i scéna s panem Sokolem, která dost nápadně připomínala scénu z Kulového blesku nebo čekání na to, až pan Sokol zemře a „uvolní“ byt (Na samotě u lesa). Závěr filmu se veškerou tu změť snažil slepit, ale to už na mě bylo dost pozdě, protože jsem byla téměř unuděná k smrti. Zkrátka to, co funguje na divadle, nemusí zákonitě fungovat ve filmu, který používá jiné výrazové prostředky. ()

Johny303

Zkušenost člověka naučí, a tak už nějaký ten rok chodím na české filmy vybaven notnou dávkou pesimismu. Čas od času se taková taktika ukáže jako zbytečná, ale většinou se vyplácí. Bylo tomu tak i v případě Vlastníků, což je film, který si ukousl možná až příliš velké sousto, když celý film zasadil do jediné místnosti a upoutal tak pozornost výhradně na dialogy mezi postavami. Bohužel i světlejší humorné momenty většinou zastínila propagandistická stránka filmu, která je u snímků pod taktovkou České televize již nějaký čas standardem - nechybí snad žádná menšina, opěvují se "ti správní" a shazují se "ti špatní" a to všechno tak okatě, že si divák s odlišnými názory musí připadat jako dítě na převýchovném táboře. Nicméně abych jenom nehejtoval... je jasné, že to tvůrci s ohledem na typ filmu neměli úplně lehké a i když se ve Vlastnících nedočkáme žádné kultovní scény, pár opravdu vtipných momentů v nich je. Navíc se domnívám, že atmosféru i absurditu podobných schůzí vystihli tvůrci věrohodně. Přesto nadšení zdejších uživatelů sdílet nemohu... ()

Klara

Fajn, ale bohužel mi to asi pokazilo to všudyořítomné nadšení... Nutno říct, že se rozhodně jedná o jeden z kvalitních českých počinů, ale nic světoborného to není. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

07.03.2020

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)