Reklama

Reklama

Akta X - Série 1 (1993) (série)


Tvary (S01E19)

(epizoda)
  • USA Shapes
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, 1994, 45 min

Obsahy(1)

Mladík Lyle je napaden - když jeho otec chce synovi pomoct, vystřelí a posléze zjišťuje, že zastřelil indiánského mladíka Joea. Mulder Scullyové tvrdí, že mladíka napadl vlkodlak, což byl také jeden z prvních případů Akt X. U Joea se našly vlčí zuby. Vlk zaútočí podruhé, ale kdo bude tentokrát jeho oběť? (Varan)

Recenze (9)

Martrix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vlkodlaci zakomponovaní v indiánském folklóru, kde za vším stojí zlý duch Manitou. Je to natočené tak, že je zde málo prostoru pro pochyby, přesto tady jakási atmosféra je. Nicméně zub času se na tomto seriálu podepsal, takže pokud někdo viděl některé z lepších filmů o vlkodlacích, které se od té doby natočily, asi mi dá za pravdu, že Tvary jsou naivní a nelogické. ()

Loki_Six 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Mulder, what this, what this folder describes is called lycanthropy. It's a type of insanity in which an individual believes that he can turn into a wolf. I mean, no one can physically change into an animal." Tematika skvela ale preco urobili z nich vsetkych takych tupcov, ze im hned nedoslo kto je nakazeny, tomu fakt nerozumiem. ()

Reklama

helraiser 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak tento díl je naprostá topka. V podstatě vlkodlačí téma v podání Akt X a odehrávající se v indiánské rezervaci a jako bonus jedena stará indiánská legenda která se v tomto případě stala skutečností. U tohoto dílu nostalgicky vzpomínám jak jsem se u toho jako malý bál a jak mě ta přeměna na vlkodlaka vyděsila. Má to nápad, parádní atmosféru a prostředí a silná nostalgie, takže není co řešit. Plný počet si tento jeden z nejlepších dílů v rámci celého seriálu jistě zaslouží. ()

Colonist 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vlkodlaci - klasické téma, které je možná trochu klišé, ale já mám tuto epizodu velice rád. Efekty mohou v dnešní době působit trochu směšně, ale tenkrát v dětství mě scéna proměny ve vlkodlaka pořádně vyděsila. A vlastně mě to děsí pořád. Je to hodně silný moment. Asi je to nostalgie, ale pro mě je tento díl jedním z vrcholů první série. "Tvary" v podstatě formovaly mé povědomí o vlkodlacích. Nutter vytvořil skvělý atmosférický horor. I dnes mě při každém druhém záběru zamrazí. Je to prostě tak dobře natočeno, že i záběr na pumu v kleci, na mrtvé tělo v pytli nebo na hustý les působí zlověstně. Občas nadávám, když je epizoda předvídatelná a ničím nepřekvapí, ale tady v tom nevidím problém. Zde není nějaká velká záhada, které s ubíhajícími minutami přicházíme na kloub. Tohle je prostě standardní příběh o vlkodlacích se vším, co k tomu patří. Nepotřebuje to žádné opičárny, v jednoduchosti je krása. Navíc tady zkrátka vítězí nad obsahem ta forma - režie, herci, hudba, prostředí...to všechno je vynikající. Podle mě je tenhle díl dost podceňovaný, já ho považuji za jeden z nejlepších hororů v rámci Akt X. Je to atmosférická bomba. ()

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Ja len viem, že vy odtiaľto zajtra odídete. Ale ja tu budem musieť zostať.“ Epizódy, v ktorých sa Fox a Dana pohybovali či už v blízkosti lesov, alebo priamo v nich, vždy fungovali. Epizóda Tvary (nepomýliť s epizódou Tiene) oplýva výbornou indiánskou mystickou atmosférou. Potešilo ma tiež to, že téma vlkolaka je spracovaná v rámci možností realisticky. Napriek tomu to nie je úplne ono a pátranie je dosť banálne a tým pádom nudné. Zlovestný koniec „uvidíme sa o pár rokov“ a pohľad na zahmlené lesy tomu výrazne pomáha. Škoda, že sme celý čas trčali v miestnostiach a nie vonku, medzi stromami. Nedokážem tomu s čistým svedomím dať 4*. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (3)

  • Tato epizoda odhaluje několik faktů o historii Akt X včetně Mulderovy (David Duchovny) poznámky, že úplně první spis byl iniciován J. Edgarem Hooverem v roce 1946 a zabýval se Manitouem. (Kubaaa97)

Reklama

Reklama