Muž, kterého zastřelil policista, může mít nějakou spojitost s Mulderovým otcem. (Disney+)

Trevor

Príslušníci miestnej polície v meste Kaledonia,Wisconsin sú poverený vysťahovaním staršieho muža zo svojho domu. Po príchode objavia vo vani mŕtvolu a pri potýčke so starším mužom ho zastrelia.Ten pred smrťou stále opakuje meno Mulder. Epizóda sa vracia v čase ešte pred zaradenie Foxa Muldera na Akty X, opisuje príbeh jeho otca počas studenej vojny a samotný vznik označenia nevyriešených a nevysvetliteľných prípadov čoby Akty X. Fox Mulder počas rozhovoru s bývalým agentom FBI fajčí, jedinýkrát počas celého seriálu. ()

Colonist

Stejně jako "Unusual Suspects" ze začátku sezóny je i tato epizoda prachobyčejný "filler", tedy vycpávkový díl z doby, kdy byli Duchovny s Anderson zaneprázdněni pracemi na prvním filmu a nebyli k dispozici pro natáčení seriálu. V případě 5x03 věnovali tvůrci epizodu Osamělým střelcům a z mého pohledu se ten díl velmi povedl, mám ho rád. Nebyla to zbytečnost, ale plnohodnotná epizoda, kvalitní a zábavná. To "Travelers" jsou jiné kafe. Zbytečnost z toho čiší na všechny strany. Příběh epizody je extrémně neoriginální - subjekt vládního experimentu se vymkne kontrole a začne z touhy po pomstě zabíjet své stvořitele, zatímco se ho konspirátoři snaží polapit a celý incident ututlat...no kolikrát jsme už v Aktech X něco takového viděli? Někdo by mohl namítnout, že jde o klasickou zápletku, která je pro seriál charakteristická, jenže tenhle díl do ní nevnáší nic nového (kromě zasazení do 50. let). V jádru je ten příběh pouze línou recyklací. A to není jediný problém scénáře. (Teď se nevyhnu drobným spoilerům, ale tenhle díl není nijak zásadní, takže by Vám to zážitek zkazit nemělo.) To, že starý Skur v úvodním teaseru vykřikne jméno Mulderova otce, nedává žádný smysl. Cca 40 let s ním nebyl v kontaktu a byl to pro něj jen náhodný chlápek, který ho kdysi pustil na svobodu. Takže ten teaser je jen lacinou berličkou, kterou se scenáristé snažili do děje v roce 1990 nějak napasovat mladého Foxe Muldera, aby si mohl vyslechnout Dalesův příběh. Kromě úvodu hodně skřípe i samotný závěr - starý Mulder pustí vraha, který bude pro své přežití dál zabíjet (a teď už navíc nevinné oběti). To je hodně nedomyšlené. A rozum zůstává stát i nad tím, že se Skur celá ta léta schovával pod svým pravým jménem! Žádné falešné jméno, žádný pseudonym, normálně si pronajal barák jako Edward Skur. TAK JAK SE MOHL SAKRA 40 LET ÚSPĚŠNĚ SCHOVÁVAT PŘED VLÁDOU USA???? Takovéhle blbosti mě fakt dokážou vytočit, od Akt X přeci jen očekávám určitou scenáristickou kvalitu. No, co nadělám... Teď ale k pozitivům epizody (věřte tomu nebo ne, pár se jich najde): Především je to zasazení příběhu do 50. let a období mccarthismu. To jsou pro Akta X kulisy jak vyšité. Díky té dobové stylizaci má epizoda působivou atmosféru. Ta 50. léta se podařilo dobře navodit (oblečením, interiéry, auty...). Jako nenáročný konspirační thriller z paranoidního období amerických dějin to samo o sobě úplně blbé není (jen znovu připomínám, že je to prostě zbytečné a neoriginální). Velkým kladem epizody je Fredric Lehne jako mladý Arthur Dales. To je kvalitní televizní herec, kterého mám rád a baví mě snad ve všem, v čem se objeví. Na to, že tu hraje hlavního hrdinu, kterého jsme nikdy předtím neviděli, tak dokáže diváka zaujmout (což rozhodně není snadné a jen to vypovídá o jeho hereckých schopnostech). Mladý Dales je dobrý protagonista. Teoreticky bych si dovedl představit nějaký spin-off "The X-Files: Origins" s ním v hlavní roli. Všechna tato pozitiva nakonec epizodu dokážou vytáhnout na 3 hvězdičky. Je to zbytečný díl, ale není nekoukatelný. () (méně) (více)

• V tomto díle můžeme výjimečně zahlédnout, jak Fox Mulder (David Duchovny) vypouští z úst cigaretový dým. (Terva)