Advokát Caspar Leinen se zdánlivě ocitá v bezvýchodné situaci, když je pověřen obhajobou podezřelého v případě brutální vraždy. Brzy však začne odhalovat jeden z největších právních skandálů všech dob, sahající až do 2. světové války... Fabrizio Collini (legendární italský herec Franco Nero) nedávno odešel do důchodu. Je to tichý, nenápadný muž a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázal komukoli ublížit. A přesto v jednom z nejluxusnějších berlínských hotelů brutálním způsobem zavraždí významného průmyslníka. Colliniho případ dostane na starost Caspar Leinen (Elyas M'Barek), mladý obhájce, který touží zahájit kariéru verdiktem „nevinen“. Brzy se ale objeví komplikace. Collini se k vraždě sice přizná, zároveň však odmítá prozradit svůj motiv a s kýmkoli mluvit. Leinen při pátrání po důvodech vraždy zjistí, že on sám má s obětí osobní pouto, a současně odhalí strašlivou pravdu o německém právním systému. Ale kolik je toho ochoten obětovat, aby tuto pravdu vynesl na světlo? (HBO Europe)

the_weaver

Nikdo nedokáže dát tolik kritiky historii své země, jako jen Němec dokáže dát historii své země. A natočit napínavé soudní drama o "obyčejném" prováděcím zákonu (Einführungsgesetz zum Gesetz über Ordnungswidrigkeiten z roku 1968), který prakticky znamenal amnestii pro dosud neodsouzené nacisty, je obdivuhodný počin. Zvlášť, když se toho bez bázně zhostí přímo němečtí tvůrci. Vykonstruovaný příběh sice účelově drží diváka v napětí, ale emoce vzbuzuje film velmi přesvědčivě - zejména díky hudbě a výkonům herců, mezi nimiž jednoznačně vyčnívá Franco Nero. Jediné jeho hnutí brvou vyvolá silnější dojem než repliky ostatních kolegů. ()

sadsammy

Tenhle film zaslouží všechny pět hvězd, kdybych mohla dat víc, určitě bych to udělala. To je naprosto špičkový film o následcích Druhé Světové války a fašismu, který zabíjel ohromné množství lidi. Je to fakt strašný co zažívala rodina a celkem obyčejné lide během a po válce. Tenhle film velmi dobře ukazuje jak to funguje uvnitř fašistické koalici i po vítězství nad Němci. Máme tady jenom jeden velice smutný příběh muže (nedovedu si představit kolik je jich vůbec..), který chce bojovat o spravedlnost a žije podle základních morálních pravidel. Silně mě to dojalo a trochu jsem uronila slzu. FIlm celkem velmi dobře zvládnutý jenom bych nějak ten začátek urychlila a to asi bude jedná námitka. Hra herců je povedená a nevím co bych mohla ještě k tomu dodat. Fašismus je to vždy a navždy bude to nejhorší co se stálo lidstvu a nemá to žádnou omluvu. ()

Irish Stout

1/2 filmu sa nič nedeje, na koniec, keď ma prísť rozsudok, na čo sa čaká celý film, tak sa ten ču*ák od*ebe. Zbytočný film. ()

Zaks

Aj od začiatku jasný prípad sa môže pekne zamotať. Vynikajúco bol zakomponovaný presah do minulosti vrátane vernej rekonštrukcie historickej udalosti s veľmi silným dopadom na diváka. Akurát mi trochu vadila vizuálna nepodobnosť niektorých hlavných postáv v rôznom veku, mohli si dať na tomto detaile kúsok viac záležať. ()

Matrix44

Celý scenár je nezmyselný a postavený na hlavu. Takže hlavná postava je v Nemecku pracujúci, čestný a vzdelaný Turek (a nie je to ten čo šéfuje istej Nemeckej diaľnici),a ten sa pustí do obhajoby vraha človeka ktorý ho vychoval ako jeho otec. Takže tento človek bez akýchkoľvek emócií ide obhajovať vraha svojho otca, lebo "je to práca". OK. Je to normálne? Takže tento super Turecký právnik neskôr zistí že človek ktorý ho vychoval a staral sa o neho, bol jeho vzorom, je starý nacista. Starý nacisti mali totiž vždy v obľube si "adoptovať" malých počerných Turkov, a starať sa o nich ako o vlastné deti... A poďme k človeku ktorý zavraždil (pomstil sa) starého nacistu. V Nemecku si pekne v roku 1968 prijali zákon ktorý vlastne oslobodzuje vojnových zločincov a vrahov. Nakoľko sa nedovolal v Nemecku spravodlivosti, tak sa ho rozhodol zavraždiť. Lenže, spravodlivosti sa mohol dovolávať na súde v Taliansku, alebo na Medzinárodnom súde, ale to by sme chceli po tomto filme už asi veľa... ()

Honza2211

Jsem dojatý! Nakonec dávám 80% a 4 hvězdičky, protože film byl místy dost těžko stravitelný a drsný, ale je to celkově vynikající soudní drama. Komentář píšu hned po zhlédnutí. Je ač k nevíře, že takové ukrutnosti byli schopni nacističtí Němci páchat relativně sousedním Italům, i když byl Hitler s Musolinnim během 2. světové války na "jedné loďi". To jsem vůbec nevěděl a silně pochybuju, že je to natočeno přesně podle skutečných událostí (nikdo to ve filmu uvedeno nebylo, ale komentář na konci filmu působí takovým dojmem). .Cítím se jako Evropan, protože můj praděda byl původem Ital a můj děda zase původem Němec, zůstalo mi Italské jméno, a to vůbec nevypadám jako Jižan s tmavými vlasy. Co říct k filmu? Působí dojmem, že se natáčel spíše na začátku tohoto století, dost mě překvapilo, že je to vlastně nový film z roku 2019 - dostal jsem se k němu úplně náhodou. Je emocionálně hodně náročný, tak mě v půlce filmu zahránila loď a na zbytek jsem se dodíval následující den. Všechno se točí kolem soudního sporu, takže celkově hodnocení sedí. Lidstvo by se mělo poučit z minulosti.. Zároveň je cítit výzva k nalezení své rodiny, alespoň pro mě. Ale je to dost drsná věc, takže bacha lidi. Nenechte na sobě páchat ukrutnosti, odveta nevyřeší nic, navíc sám pachatel je vždy emocionálně zničený - zahráno Francem Nerem skvěle. Bezcitnost a brutalita je pro mě naprosto nepochopitelná. Dobře, že se to divákům připomíná, proto nezapomínejme a věřme v lepší lidskou společnost i budoucnost. ()

Polik_

Solidní krimi drama s neokoukaným scénářem, ve kterém ale ne vše funguje. Samotný proces s Leinenovo investigací (nejen) v Itálii je hezky vystupňovaný a odlehčení prostořekou slečnou z pizzerie do příběhu hezky zapadá. Hůř se filmu daří v rovině obhájcova osobního života. Otázka jeho původu je vyřčena, rozvedena a zazděna. To samé s jeho otcem. Jsme představeni, Leinen ho pověří rešerší, vezme si od něj výsledky a potom se na něj prostě zapomene. Takových záležitostí by se běžně jen těžko všímalo, nicméně zbytek filmu působí zvlášť propracovaně a mimo výše zmíněné za sebou nechává minimum neobjasněného či nedořešeného. ()

MatoPalkes

Elyas M´Barek prekvapivo (pre mňa) veľmi dobrý vo vážnej polohe. Pointa možno jednoduchá, ale nevadí mi pripomínať si ako robí vojna z ľudí absolútne odporné monštrá. ()