Advokát Caspar Leinen se zdánlivě ocitá v bezvýchodné situaci, když je pověřen obhajobou podezřelého v případě brutální vraždy. Brzy však začne odhalovat jeden z největších právních skandálů všech dob, sahající až do 2. světové války... Fabrizio Collini (legendární italský herec Franco Nero) nedávno odešel do důchodu. Je to tichý, nenápadný muž a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázal komukoli ublížit. A přesto v jednom z nejluxusnějších berlínských hotelů brutálním způsobem zavraždí významného průmyslníka. Colliniho případ dostane na starost Caspar Leinen (Elyas M'Barek), mladý obhájce, který touží zahájit kariéru verdiktem „nevinen“. Brzy se ale objeví komplikace. Collini se k vraždě sice přizná, zároveň však odmítá prozradit svůj motiv a s kýmkoli mluvit. Leinen při pátrání po důvodech vraždy zjistí, že on sám má s obětí osobní pouto, a současně odhalí strašlivou pravdu o německém právním systému. Ale kolik je toho ochoten obětovat, aby tuto pravdu vynesl na světlo? (HBO Europe)

Piri

Výborný hudobný podmaz. Veľmi tragický príbeh a zároveň smutné a šokujúce ako jeden zákon zlikvidoval zodpovednosť za činy najmä príslušníkov SS počas II. sv. vojny, a to vlastne iba preto, že nestihli všetci utiecť z Nemecka ako ich kumpáni. Natočené veľmi dobre. Žiadny zbytočný sentiment. Podstata bola zachytená veľmi dobre. ()

petikacka

Co se týče zjištění, že v Alemaine je každý 5. podnikatel bývalý nácek, tak pro mě není nic nového ( kecám netušila jsem to) a to, že si tam v 60-kách změnili účelově zákon, tak to bylo pro mě zcela šokující zjištění. Ovšem jak byl tento případ ztvárněn je pro mě poněkud nudné, povrchní a nijaké...Nicméně pokud to nebyl z Říše pokrytecký záměr se nějakým způsobem očistit, tak se musí nechat, že to byl záslužný počin i když to celkem vyznělo nevyznělo. A Franco tam byl zcela zbytečný, kdyby tam strčili figurínu, vypadalo by to stejně, nehledě na ty ročníky postav a herců, které absolutně nesouhlasily se skutečností. Za mě 65% ()

inachisio

Musím naprosto pochválit příběh. Ve filmech se často setkáváme se situacemi, které se z každého pohledu mohou zdát úplně jiné. Proto je nutné dívat se na věci z jiného úhlu. Velice mě zaujal M'Barekův výkon, přičemž jsem zjistila, že dokáže zahrát velice diferencované typy postav. Škoda jen, že některé části filmu byly nedokončené a chyběla mi závěrečná rekapitulace, při níž bychom zkombinovali, jak jsme se na případ dívali na začátku a na konci. To byla opravdu škoda, protože konflikt mezi pocity náklonnosti a pocity nenávisti. Zpětně už je úspěšně vyvolat příliš dobře nejde a myslím, že kdyby onu scénu film obsahoval, byl by na tom s hodnocením mnohem lépe. Emoční scény nechyběly, ale jak říkám, mohly být úplnější. ()

lemonova

Strašne by som chcela dať tomuto filmu viac, lebo mu vlastne veľmi fandím. Ale tak závažná téma by si zaslúžila oveľa lepšie spracovanie. Škoda! ()

Rathalos

Nemecko sa z roka na rok zlepsuje vo filmovej tvorbe,zakazdym,ked sa rozhodnem si pozriet nieco z tejto krajiny,som spokojny a tato drama z prostredia sudu stoji za pozretie,Elyas M'Barek zvladol ulohu pravnika vyborne a zaverecna pol bola perfektna,cize takmer plny zasah...:-) ()

MickeyStuma

´V rámci odvetných akcí SS a německého wehrmachtu, byly během druhé světové války brutálně zavražděny statisíce civilistů. Roku 1968 schválil německý spolkový sněm takzvaný 'Dreherův zákon'. Díky tomuto zákonu unikl trestu bezpočet válečných zločinců.´ Takovou informaci dostaneme na konci tohoto napínavého soudního dramatu připomínající vliv nacistů v soudním systému i dlouho po válce. Německý soudní systém se po válce pokusil poskytnout určitý smysl pro spravedlnost těm, kteří byli za války poškozeni, avšak stejně zůstalo v průběhu času mnoho zločinců neodsouzeno a mnoho křivd zůstalo u soudů bez újmy, což vytvořilo pocit nespravedlnosti a touhu po pomstě u některých obětí a komunit. A právě s takovým aspektem pracuje příběh tohoto soudního snímku, který je sice natočen tak dobře, že představuje slibné soudní drama s patřičnou atmosférou a napětím, ale na takové téma je i tak bohužel dvouhodinová stopáž stále moc krátká. Je toho poměrně hodně, i když se tak scénář snaží netvářit, a vše potřebuje v rámci vývoje a šokujících zvratů svůj patřičný čas. Ono nejde jen o daný případ, ale i o obhájce pachatele, který je se vším spojený víc, než si sám myslel, atak je na něj vyvíjen nátlak aby to vzdal nejen ze strany prokuratury, zdánlivě kvůli tomu, že je právnický nováček, avšak později se dozvíme pravý důvod, ale i ze strany své rodiny. V roli mstitele se představuje Franco Nero, který skutečně každým záběrem působí omšele a naprosto zničeně. Autor stejnojmenné knihy, dle které vznikl tento snímek, Ferdinand von Schirach dal najevo, že pojednávaný případ se sice nestal, ale pro vytvoření takového příběhu se inspiroval dle svého šokujícího zjištění ve svých dvanácti letech, kdo byl jeho dědeček. Náhodně v nějaké knize o válečné historii narazil na jeho fotografii s popiskem - vůdce Hitlerovy mládeže. Buď jak buď, vzniklo solidní soudní drama silně připomínající hrůzy fašismu a vyvolávající otázky ohledně práva a spravedlnosti. A dá se plně říci, že nejen toho německého. Dreherův zákon umožnil, aby byly dané zločiny nepotrestány. Nakonec, jak ve snímku zazní z úst státního zástupce: “Pravda nebo to, co považujete za pravdu, není nikomu k ničemu.” Nemusí dojít ke spravedlnosti, ale bude to podle práva. A jako zajímavost o dané problematice článek z Reflexu. https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/76161/vliv-nacistu-na-povalecne-nemecke-vlady-byl-vetsi-nez-se-myslelo-urady-to-prozkoumaji.html? ()

Dm1tr1j

Maximalne 3 hviezdy. Film obsahuje veľa balastu v podobe zbytočnych scén. Plus ten záver nepodarený. Mal zabiť z pomsty tu jeho vnučku, to by bola oveľa väčšia rana pre toho právnika a na tom súde by sme sa dozvedeli, že je staroch vojnový zločinec a ešte by ten dostal trest...to by bolo oveľa lepšie... ()

Razzor_82

Tak tohle soudní drama mě baví. M'Barek jinak a se vší vážností než ho známe. Celé je to hezky vystavěné a napínavé. Do konce filmu tak čekáte proč by měl být chladnokrevný vrah pochopen za svůj čin. Velmi ožehavé téma pro celé Německo točit film o Norimberském procesu, kde vyplují všechny šokující poznatky. 7/10 ()

siloalampa

Téma a scenár výborný, spracovanie vyložene Béčkové. Hodnotím ale to, čo je lepšie. U mňa má pred technikou a prácou podľa zaužívaných šablón vždy prednosť to, čo vychádza z duše. ()

Ivo

Ano, je to příběh, který jsme v mnoha variacích možná už x krát viděli a někdo může říct - nic nového. V tomto případě ale podaný překvapivě krásnou, vymazlenou a podmanivou formou - plnou plynoucích atmosférických záběrů, flashbacků a detailů propojených se sugestivně dojemnou i temnou hudbou. A pokud člověk neví o čem to celé bude, tak jen pozvolna putuje do překvapivého neznáma. A ať jsem chtěl nebo ne, emoce se nakonec uvnitř trošinku vlnily :) A tak to má být .. I když základní otázky to přece jen probouzí: opravdu nám v něčem pomůže pokud žijeme jen proto, abychom "potrestali" zlý akt dávné minulosti a to se stává celým "smyslem" a posedlostí našeho života ? Nemíjíme tím tak trochu ty hlubší a podstatnější dimenze ? "Potrestání" nastane (aspoň si to tedy myslíme) - a co se tím ve skutečnosti změní ? Naše tragédie a do jisté míry i omezený obzor se tím vlastně jen dále prohloubí a není jisté jestli nám to v něčem opravdu pomůže... Ne všechno je v našich rukou a neznáme ani všechny další souvislosti a hlubší vazby ... Ale film to byl (po dlouhé době) opravdu pěkný ... Jen jsem měl docela smůlu na titulky. Nevím který dementní snaživec je má na svědomí, ale tohle je snad ještě vyšší level než Mr.Google, CSc. Jen namátkou: "Obžalované boty měly zbytky mozkové hmoty". "Levé oko bylo zničeno a viselo z jeho zásuvky". "Volá Katrin Schwan na stojan". "Zapusťte prosím, musím mluvit se svým." A výkřik Fuck! (při poruše auta) byl brilantně přeložen jako "Souložit!". V některých případech je asi lépe zůstat na svém klecovém lůžku a nesnažit se oblažit jiné vlastními snaživými výměšky :) ()

Inozuka

Obsahově zajímavé a podmětné, filmařsky neskutečně sterilní, šablonovité a připitomělé. Franco Nero je zde jen panák mající nalákat diváka, zbytek ansámblu tvoří ochotníci okresního formátu. Škoda, tohle téma si zasloužilo lepší zpracování ... ()

mira.l

Na můj vkus moc právnické, moc právnických obratů (aka keců), to mě nikdy moc nebralo, i když podívat se na to dalo. ()

Pete

Poctivě natočené, německy precizně vysoustružené soudní drama, které ze skříní vytahuje kostlivce, na nichž cáry masa ještě po tolika letech stále hnijí. Hodnotný námět, ale scénář by si zasloužil ještě vypilovat, odřezat z něj některé až příliš nehodnověrné náhody. Napínavé vyšetřování trochu evokuje oddělení Q. A mně dosud neznámý, turecko-německý Mark Ruffalo v hlavní roli je výborný. ()