Série(3) / Epizody(161)

Nerozlučné duo kocoura Toma a myšáka Jerryho spolu soupeří v tomto americkém animovaném seriálu ve 163 dílech. Tom se neustále snaží chytit vychytralého Jerryho, který se jen tak nedá a dělá hloupému kocourovi naschvály. Nakonec ale stejně všechno dobře dopadne a Tom a Jerry jsou zase "kámoši jak hrom". (Zoiberg)

Recenze uživatele silentname k tomuto seriálu (18)

Jak kočka dostala padáka (1940) (S01E01)

Tom a Jerry sa akosi už stali súčasťou nášho detstva. Myslím, že rovnako ako sa každý z nás v detstve stretne s čarovným svetom Disney, rovnako sú mu predstavení i Tom A Jerry. A úprimne, mnoho týchto krátkych animovaných dielov stále dokáže veľa ponúknuť. A odkedy sa tieto rozprávky držia? Od roku 1940. A generácie detí si stále tohto kocúra a myšiaka vybavia ako fantastickú dvojku. Poďme sa teda spolu pozrieť v čom to tkvie. Skúsme zistiť, prečo sú tieto príbehy stále tak úspešné. A začneme absolútne prvým príbehom Toma A Jerryho s názvom - PUSS GETS THE BOOT. Príbeh je klasickou naháňačkou Toma a Jerryho (alebo v tomto prípade sa volali ešte Jasper a Jynx), kde počas ich hrátok a naháňačiek Tom zhodí stĺp s kvetináčom a všetko porozbíja. Jeho panička (prezývaná - Mommy Two Shoes) mu povie, že ak rozbije ešte jednu jedinú vec, skončí vonku. A Jerry sa to samozrejme rozhodne využiť a čo najskôr spôsobiť katastrofu, aby držal svojho nepriateľa v šachu a súčasne sa ho mohol kedykoľvek zbaviť. Je to jednoznačne kultovou klasikou, ktorá si zasluhuje pozornosť. Animácie v tomto diely sú síce o niečo slabšie (najmä čo sa týka na postavách), ale dávam im kredit, bol to prvý Tom a Jerry krátky film vôbec. Postavy sú fantastické. Tom sa s Jerrym skôr zahráva a baví ho to. Jerry na prvý pohľad pôsobí ako nevinný myšiak, no ukrýva sa v ňom malý diabol. A Tomova majiteľka akosi vždy vedela pridať komédiu. Keď si však predstavím tento diel chýba mi tu viac akcie a humoru. A väčšinou je to len o tom ako sa Tom snaží všetko pochytať a Jerry, ktorý chce čokoľvek zničiť. Vtipná je však momentka, kedy sa Jerry modlí Otčenáš.A rovnako aj Tom je vtipný keď ešte skutočne prská ako mačka. No občas ma irituje, že tak ako sa Tom rád s Jerrym hral, tak Jerry sa vyžíva v trápení Toma. Toto je fakt postava, ktorú si máme obľúbiť? Úprimne, koľko je tu fanúšikov Toma? Celkovo ale diel nemá v sebe nič zlé a rozhodne patrí medzi tie, ktoré si treba pozrieť. Videl som ho miliónkrát a ešte aspoň toľkokrát si ho chcem pozrieť. Hodnotenie: B+ ()

Půlnoční svačinka (1941) (S01E02)

Midnight Snack bol druhým počinom od Williama Hannu a Josepha Barberu. A podľa mňa bol Midnight Snack ešte lepší než predchodca "Puss Gets The Boot." Ok, pozrime sa na príbeh. Jerry sa počas polnoci rozhodne zobrať z chladničky kus syra. Tom ho prichytí a bude mu do cesty dávať rozličné prekážky. Následne ho presvedčí syr vrátiť, no chladničke sa nedá odolať a pustí sa do všetkých dobrôt v nej. A kŕmi sa až kým neodhodí syr, nerozbije skrinku a zobudí svoju majiteľku. Tento diel už skutočne nesie aj mená Tom a Jerry a animácie išli podľa mňa o niečo vyššie. Tom a Jerry vyzerajú už oveľa lepšie. Naháňačky sú opäť veľmi vtipné a toto je aj jeden z dielov, kde má Tom počas celého času navrch. Na konci sa však zasekne chvostom v žehliacej doske a Jerry ho nemá problém už potrestať. Hudba je v tomto diele oveľa citeľnejšia a dokonca na niektorých miestach mi príde aj zaujímavejšia než bola v predošlej časti. Malé detaily sú stále to, čo pre mňa robia tento diel vynikajúci. Napríklad ako Jerry zdvihne žehličku, ktorá mu tlačí chvost, no Tom mu prikáže, aby sa tam vrátil... a on poslúchne. Alebo reakcia Mommy Two Shoes so zdvíhaním sukní (čo sa neskôr stalo jej typickou reakciou vo viacerých dieloch). Midnight Snack je klasika. Keby som mal povedať jediný problém tak je to asi iba to, ako Tom na konci letí priamo do chladničky. Neviem či by to v skutočnosti tak fungovalo. A ani mi to asi nikdy neprišlo tak komické. Je to ale už ale vyslovený detail. Diel, ktorý by mali vidieť všetci fanúšikovia série. Hodnotenie: A+ ()

Předvánoční noc (1941) (S01E03)

Tretí filmík Toma a Jerryho - "THE NIGHT BEFORE CHRISTMAS" sa odohráva samozrejme kedy? Na Vianoce. A hoci si tu užijeme kopec komických momentov, tak toto je jeden z dielov, ktorý má aj veľmi emotívne momenty. A ukazuje nám viac aj Tomovu povahu. A srdce má naozaj na správnom mieste. O čom je príbeh? Jerry sa počas predvianočnej noci ide túlať po dome plnom hračiek a darčekov a Toma nechtiac zobudí. A zase sa začne klasické naháňanie tejto dvojice. Pozitívne ale musím ohodnotiť humor tohto dielu. Scénky sú vtipné, sú nápadité a skutočne pobavia. Boxerská rukavica a imelo sú asi absolútne najlepšie. Mrazí však najmä v momente, kedy Toma budú prepadávať výčitky svedomia, že nechal Jerryho vonku v zime. A toto je asi aj moment, kde je vidno, že to nie je chladný zlý kocúr, ale napriek všetkému sa v ňom nachádza aj mnoho dobrého. A to ho asi urobilo v mojich očiach skutočným hrdinom. Hudba je tu vianočná, veľmi príjemná, pri naháňačkách však je typická pre tento seriál. Čo viac ešte dodať? Animácie sa posunuli tiež dopredu a vidno, že Tom a Jerry sú v každom pokračovaní lepší. "Puss Gets The Boot" to dobre odštartovalo, "Midnight Snack" sa stal skutočnou klasikou a "The Night Before Christmas" je nádherný vianočný špeciál, ktorý si poziem v budúcnosti určite ešte veľakrát. A ak ste ho nevideli, treba napraviť. Hodnotenie: A+ ()

Vystrašený kocour (1942) (S01E04)

"Fraidy Cat" ako štvrtý film Toma a Jerryho je pre mňa ďalšou klasikou, ktorú je nutno treba vidieť. Tentokrát Jerry straší Toma vysavačom s nočnou košeľou a čudujte sa svete, chudák Tom si myslí, že ho chce zožrať duch. A prečo sa vlastne tak bojí? Lebo je zblbnutý z rádiového seriálu na pokračovanie o duchoch. A Jerry to samozrejme veľmi rýchlo využije. Keď však Tom príde na to, čo sa tu odohráva, rozhodne sa pomstiť. Ako to dopadne? Určite si pozrite. Do pozornosti dám ale aspoň pár momentiek a to scénka s telefónom, beh po piane a duch jeho prvého života, ktorý je maximálne nad vecou. Je to vtipné, má to akciu a tu sa práve najviac ukazuje Jerryho povaha zákeráka. Treba vidieť. Hodnotenie: A+ ()

Potíže se psem (1942) (S01E05)

Prvý diel, kde sa Tom a Jerry musia spojiť proti spoločnému nepriateľovi, ktorého všetci poznáme už neskôr pod menom Spike. A hoci to začína na spôsob "Puss Gets The Boot" čoskoro sa to všetko zmení na naháňačku nie kocúra a myši, ale psa proti obom hlavným hrdinom. Tom a Jerry preto začnú spolupracovať, aby ho dostali z domu a mohli sa opäť bezpečne pohybovať po byte. Jediná vec, ktorá ma tu asi sklamala bol záver. Prečo to nemohlo skončiť potrasením rukou alebo niečím podobným. Prial by som si, keby to tam bolo, ale napriek tomu je toto must see diel, kde sa ukáže partnerstvo mačky s myšiakom veľmi užitočné. Humor je skvelý, naháňačky sú skvelé, plán ako dostať Spika von z domu je fantastický - MUST SEE! Hodnotenie: A+ ()

Tom a kráska (1942) (S01E06)

Najlepšia momentka je pre mňa keď sa nastajlovaný Tom ide predstaviť mladej cicuške. S tou hudbou to je absolútne dokonalé. Ale inak poviem, že toto je ďalšia klasika a skvelá epizóda. Najprv to má pomalšiu časť, kde sa Tom snaží zbaliť malú Toots a končí to absolútnou demoličnou akciou gramofónu, kde sa porozbíja veľké množstvo platní a Tom si vyskúša aké to je sedieť na otáčajúcej sa platni. Je to komické, má to energiu a skutočne je to poriadny súboj, kde lieta už všetko naokolo. Ako decko som len nikdy nechápal jednému. Ako bolo možné, že stláčaním všetkých gombíkov gramofón vlastne ožil a začal Toma chytať, plieskať a všetko možné. A ani dnes to nedáva zmysel, ale je to vtipné. Jednoznačne si treba snímok pozrieť, je to kvalita ako sa patrí. Hodnotenie: A ()

Kočka na kuželkách (1942) (S01E07)

Viem, že sa jedná o ďalšiu klasiku, no táto epizóda pre mňa asi nemá taký moment, ktorý by som označil ako úžasný. Najviac si asi pamätám scénku kde máme lokomotívu bowlingových gúľ. A Jerry pred nimi uteká. Inak je to podľa mňa opäť energické, vtipné a človek sa neustále zabáva, ale že by to pre mňa malo nejaký perfektný moment, tak to asi nie. Ale rozhodne skvelá epizóda. To uznávam. Hodnotenie: B+ ()

Opeřený přítel (1942) (S01E08)

Nepatrí medzi moje obľúbené epizódy. Najmä preto, že tu sa Jerry správa skutočne hrozne a Tom si to vždy schytá od rozzúrenej sliepky. A Jerry sa v tom vyžíva. Takže jedna z mojich menej obľúbených. Hodnotenie: C+ ()

Trpící kočka (1943) (S01E09)

Nie je to vtipné, keď Jerry ukazuje obom kocúrom, že toho druhého má momentálne radšej? A ako ho pusinkuje? Myslím si, že to je najlepšia časť. A myslím, že toto je ešte prvý diel, kde sa objaví čert, ktorý bude Tomovi radiť. A jeho prvá veta ma vždy poriadne pobaví: "Wait a minute stupid!" A takisto keď Tom neposlúchne, príde čas na to ho poriadne sfackovať, že? Minimálne už z toho titulu treba tento diel vidieť. A samozrejme nezabudnime na scénku, kde Tom dostane po hlave bagetou a máme tu zvukový efekt ako keby sa rozbil džbán. :D Energické, vtipné, s dobrým zakončením... stojí za videnie. Hodnotenie: A- ()

Osamělá myš (1943) (S01E10)

"The Lonesome Mouse" viac menej pokračuje v podobnom duchu ako predošle diely. No tentokrát budú Tom a Jerry pracovať ako tím. Prvýkrát to vidieť bolo veľmi zaujímavé. A hoci sa v tejto epizóde hovorí, že bez Toma nie je zábava, myslím si, že neskôr prišla epizóda, ktorá nám ukázala, že nemusí to byť nutne pravda. Pamätné scénky sú tu viaceré, no najradšej mám asi Toma a Jerryho v skrinke na hrnce, kde budú mať veľkú bubnovaciu šou. Asi najlepšia časť. Čo ma tiež vždy pobaví je časť, keď Jerry dostane paničku na stoličku a začne ju natriasať. A kopec vecí popadá dole. Mimo iné kocky, britva, zuby a nakoniec aj sukňa. Načo má žena u seba britvu? Nie je mi úplne jasné. Trošku rozpačitý dojem mám len zo záverečnej časti, kde bude Tom odmenený koláčom. Na jednej strane mu rozumiem. Nemuseli by s Jerrym to divadlo vôbec hrať, keby ho nedostal v prvom rade von z baráku, no súčasne mám pocit, že keď človek vidí záver epizódy "Old Rockin' Chair Tom", malo to tam väčšie čaro. Ale na druhú stranu je pravda tá, že v tej epizóde za Tomovými problémami Jerry nestál. Neviem. Mám trošku zmiešané dojmy z toho záveru, ale viem ho aspoň nejako logicky zdôvodniť. Takže asi také sú moje dojmy z tejto epizódy. Hodnotenie: A- ()

Ve válečném stavu (1943) (S01E11)

Tak toto je klasika. Ak ste epizódu nevideli, tak jednoznačne ju vidieť treba. Veľká dávka explózii, pár fórov asi najlepších zo všetkých epizód a aj pár skvelých prekvapení. Highlighty? Je ich podľa mňa celkom dosť. Tomova momentka na bicykli z rozpadnutého suda, prehadzovanie dynamitu z ruky do ruky, obrovský dynamit, ktorý sa začne zmenšovať, Jerryho lietadlo z krabice na vajcia a podobne. Neviem čo viac o tejto časti povedať. Je to explózia energie, ktorá vždy pobaví. Hodnotenie: A+ ()

Kočičí miminko (1943) (S01E12)

Nakoľko som fanúšik Toma, tak v tejto časti to bola podľa mňa pre neho čistá tortúra. Zo strany úplne všetkých postáv. Najlepšie zadosťučinenie prichádza na konci, keď sa Jerry môže pripojiť k Tomovej mizérii. Ale musím povedať, že prebaľovanie mi vždy príde vtipné. Najmä anestézia. Našiel by som ešte pár fórov, čo ma pobavili, no skôr ma vždy irituje, že to je pre Toma maximálne utrpenie. Rodičia dievčaťa by mali zvážiť, či si vôbec zasluhuje starať sa o zvieratá. Hodnotenie: B ()

Kočka s milionem dolarů (1944) (S01E14)

"Gee, I'm throwin' away a million dollars, BUT I'M HAPPY!!!!" Pre mňa jeden z najlepších dielov. Tak dlho sa chodí s krčahom po vodu až sa ucho utrhne a ten záver je pre mňa vždy najväčšie zadosťučinenie. Jerry je tu absolútne neznesiteľné hovado a myslím si, že práve v tejto epizóde a ešte aj v "Mouse Cleaning" sa najlepšie ukazuje jeho charakter. Že v jadre tento myšiak nie je nevinná malá obeť. Ale jedna hnusná, vypočítavá sviňa. A okrem toho má z toho svojho ubližovania veľmi veľkú radosť. Jedna z najlepších epizód s veľmi uspokojivým záverom a rád sa k nej vraciam. Hodnotenie: A+ ()

Myš na Manhattanu (1945) (S01E19)

Ak som v živote mal svoju obľúbenú epizódu Toma a Jerryho, tak je to jednoznačne Mouse In Manhattan. Tom tu skoro vôbec nevystupuje (čo je ironické, lebo som nikdy nebol fanúšikom Jerryho, skôr naopak), no v tejto časti skutočne urobil všetko preto, aby to fungovalo ako samostatné dielko. A krásne ukazuje, že život vo veľkomeste nie je úplne to najideálnejšie. Veľmi príjemný začiatok, občas drsný, občas milý stred a potom skutočne desivý záver, ktorý Jerryho presvedčí sa vrátiť domov. A posledných pár sekúnd je skutočne mojich najobľúbenejších. Plus fantastická muzika, ktorá tento diel už len skutočne dotvára do absolútneho zázraku. Milujem každú sekundu "Mouse In Manhattan." Podľa mňa je to najlepšia časť Toma a Jerryho vôbec. Žiadna ma tak nedostala ako táto. ()

Starý dobrý Tom (1948) (S01E36)

"Old Rockin' Chair Tom" pre mňa tiež patrí medzi highlighty v sérii Toma a Jerryho. V prvom rade sa spoja proti spoločnému nepriateľovi (to je vždy super), má to energiu, má to dobrý humor. Scénka, kde je Lightning pripevnený na stenu a Tom začne točiť magnetom je pre mňa jeden z najvtipnejších momentov v tejto epizóde vôbec. Na tom sa vždy smejem ako zmyslov zbavený. No narozdiel od epizódy "The Lonesome Mouse" je tu asi jeden z najkrajších záverov akejkoľvek epizódy Toma a Jerryho. A je to nielen v tej scénke samotnej ale aj v animácii. Pozrite sa na ten Tomov úsmev, keď nechá Jerrymu polovicu koláča. Vždy mi to vyčarí krásny úsmev na tvári a pôsobí to maximálne zaslúžene. Jedna z mojich TOP 5 epizód. Hodnotenie: A+ ()

Texas Tom (1950) (S01E49)

"Texas Tom" je opäť ďalším krátkym animákom zo série Tom a Jerry, ktorý je pre mňa absolútnou klasikou. Hudobné otvorenie ma vždy poteší, Tom je absolútny pán vo svojom kovbojskom klobúku a lasom, ktoré vie zahnúť za roh. Rovnako pamätná je tu aj scénka, kde príde mladá kočka, na ktorú je treba urobiť dojem, tak si Tom ubalí cigaretu, vyhodí do vzduchu, zapáli pištoľou, dá ju na jeden ťah a vyfúkne "HOWDY". To je dokonalosť animácie. Nemám čo viac povedať. Skvelá atmosféra v tejto epizóde, dobrá hudba a aj boj s nebezpečným a naštvaným býkom. O zábavu tu je postarané, energiu to má a aj vtipnú love story. Všetko čo treba. Klasika. Hodnotenie: A ()

Nedosažitelné steaky (1962) (S02E04)

Jedna z najhorších epizód Toma a Jerryho. Jeho pán je taký sadista, až to nie je ani vtipné. Tom prakticky neurobí vôbec nič. Za všetko zlé môže Jerry, no na konci je odmenený steakom. Super. Toto mi nedáva absolútne nič. Horšie animácie mi až tak nevadia ako ten negatívny dojem, ktorý táto epizóda vo mne zanecháva. Vôbec mám pocit, že ľudské postavy v sérii s Genom Deitchom boli sadistické hovadá. Myslím si, že človek ako tento grilmajster by mali ísť na psychiatriu, aby si nechali liečiť svoje problémy s výbušnosťou a hnevom. Vtipné to nie je. Hodnotenie: D+ ()

V područí kočky (1965) (S03E13)

Originálne to nie je, ale tento diel ma teda poriadne vždy pobaví. Najmä záverečná časť, kde sa Tom a Jerry jeden na druhom rehocú. Tá scénka sama o sebe je pre mňa pamätná a jeden z najlepších momentov Chucka Jonesa. Neviditeľného Jerryho sme už videli v minulosti, no myslím si, že tento diel je vtipnješí. "The Invisible Mouse". V prvom rade vďaka víle. A v druhom rade, lebo sa tu Tom dočká svojej malej pomsty. A bikini Jerry vyzerá strašne vtipne. Keby takto nejako skončil aj vyššie spomínaný diel tejto dvojice tak by bol podľa mňa lepší. Hodnotenie: A ()

Warneři posouvají své filmy

Warneři posouvají své filmy

13.06.2020

Tenet, Wonder Woman 1984, čtvrtý Matrix i duel Godzilly a King Konga - studio Warner Bros. posunulo celý svůj kalendář. V případě prvního zmíněného se jedná o dvoutýdenní odsun, snímek tak dorazí do… (více)

Zemřel oscarový Gene Deitch

Zemřel oscarový Gene Deitch

20.04.2020

Gene Deitch, mimo jiné taky animátor slavného seriálu Tom a Jerry, zemřel ve věku 95 let. Režisér a scenárista měl na kontě Oscara za nejlepší animovaný krátkometrážní film z roku 1960, zajímavostí… (více)