Tom a Jerry (TV seriál)

Tom and Jerry

Tom a Jerry

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 1940, 163x6–10 min

Tom a Jerry je prostě perfektní. Je to prostě klasika. A pokud budou lidi pořád tvrdit, jak je tento animák pro děti špatným příkladem, měli by se raději zamyslet nad tím, proč chudáky děti okrádají o hezké vzpomínky, které by do budoucna mohli mít. Všichni jsme na tomto seriálu vyrůstali a taky se z nás nestali nájemní vrazi. Opravdu nechápu, proč někteří rodiče chtějí své děti připravit o něco tak úžasného jako jsou Jerry a Tom, kámoši jak hrom.(6.12.2018)

Kocour musí chytat myš, protože je to jeho přirozenost. Tom je však jiný. Potravy je kolem něj dostatek a on si jenom, místo nudného polehávání, jde občas pohrát s myšákem Jerrym. Jenže Jerry ve své malé hlavičce nikdy nepochopí, že jde jenom o hru a chudáka Toma decimuje způsoby, které výrazně překračují zákonem stanovenou hranici pro týrání zvířat. Myšák hřeší na svou beztrestnost a nestranný divák musí po několika vítězstvích honěného prcka začít fandit skutečné oběti - Tomovi.(13.9.2009)

Neznám, neviděl jsem, a za život jsem se neseznámil s nikým, kdo by neznal "Toma a Jerryho" !!! Je to opravdu základ. Tom (kocour) se snaží neustále chytit Jerryho (myš), a dostává se do pastí kladených Jerrym, který je nadmíru chytrý... snad nejchytřejší myš n světě... nebo je Tom nejhloupější kocour na světě?? Inu, dost už povídání a hurá k televizi.(18.3.2005)

Ráno na satelitu stanice PRO7 rok 1987 Vielen Dank für die Blumen, vielen Dank wie lieb von dir! hned se vstávalo do školy líp. Nejlepší díly rybaření, Hostina, Černý kocour co se vydával za batole a chtěl vyžrat celou lednici :D, Škytavka, Dva indiáni. Našlo by se toho víc ale tyhle jsem měl nejradši. Plus nezapomenutelný vánoční díl, kdy Jerry jede na vagonu a dělá posměšky na Toma, když v tom se praští hlavou o tunel :)))(19.5.2018)

Pro mě byly americké příběhy o svárech mezi kočkou a myší vždy cosi magického, co na staré Tesle vypadalo zvláštně blyštivě, exoticky a sympaticky. Něco ztřeštěného a drastického, co československá televize nikdy nenabídla ani nabídnout nemohla. Díky nedokonalé rušičce se nám dařilo docela solidně chytat západoněmecké stanice a tak mám u Toma a Jerryho asociaci ne na vlezlou písničku Haničky Zagorové, ale na luxusní schlager Vielen Dank für die Blumen, vielen Dank wie lieb von dir! Ale dost už o té nostalgii. Čím je vlastně tento animovaný seriál tak zajímavý? Ptám se tím spíš, že jsem nedávno viděl nové epizody a ty mi přišly s prominutím idiotské, příšerné. (Vintage styl prvních epizod je prostě nenapodobitelný, ale i příběhy jsou lepší, vtipnější a srdečnější. Nový Tom s Jerrym, jsou hektičtí hyperaktivní kokoti, kteří nemají co nabídnout.) Budu dál říkat jen "staré epizody", abych byl srozumitelnější. Tyto staré epizody nabízely až nekonvenční humor. Dělaly si bžundu z černochů, byly propagátorem komerčního životního stylu, utahovaly si z žebráků. Jako typickému socialistickému pionýrovi mi to přišlo tuze legrační, ale tomu hustému mezi řádky jsem stejně nerozuměl. Žasl jsem pouze nad výtvarným pojetím stavu, kdy kocour doslova vyletěl z kůže, kdy proběhl cihlovou zdí a zanechal po sobě čistý řez své siluety, kdy zbělal leknutím, kdy sebe praštil litinovou pánví a dokonale zdeformoval její dno dle tvaru svého obličeje, kdy sebou nechal procházet elektrický proud, zbytečně poštval na sebe agresivního buldoka apod. To bylo cosi nevídaného, nabízelo to násilí ve své nejčistší formě a hlavně to dětem ukazovalo, že malý nemusí být nikdy slabý. Vyložili vlastně klasický motiv Davida a Goliáše po svém a v podobě legračních postaviček, a za přítomnosti gejzíru nápadů a gagů, dali tak vzniknout moderní pohádkové legendě. Vždycky jsem měl za to, že je autorem paní Hanna Barbera, která později vystřílela formu na Bugs Bunnym a stovkách dalších postaviček včetně té rodiny z pravěku nebo mluvícího medvídka z parku Yellowstone, ale tady vidím, že jsou to dva chlapi, William Hanna a Joseph Barbera, no tak to mi potom dává vše víc smysl. Tom a Jerry se patrně po smrti tvůrců dostali do rukou nějakých bláznů, kteří vzali jenom jejich nevraživost a dovedli příběhy do trapného konce. Vše ostatní, co mezi těma dvěma bylo, je pryč a zbyla jen nostalgie a vzpomínky na nohy tlusté černošky tetelící se nervózně na vratké štokrli. To byl Tom a Jerry, kámoši jak hrom.(15.4.2014)

• - Charakteristický hýkavý smích a také bolestivý křik kocoura Toma nahrál sám producent a režisér William Hanna. Žádný z použitých smíchů nebo křiků nebyl v seriálu použit dvakrát. Byly vždy nahrávány pro každou epizodu zvlášť. (Dinsberg)

• - Bill Hanna a Joe Barbera vytvorili postavy Toma a Jerryho v roku 1939. (Germanotta)

• - V epizóde „The Cat Concerto“ hral Tom na klavíri okrem iného aj časť skladby „Hungarian Rhapsody No. 2“ od skladateľa Franza Liszta. (ZlostnyMadar)