Tom a Jerry (TV seriál)

Tom and Jerry

Tom a Jerry

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 1940–1967, 19 h 5 min (Minutáž: 6–9 min)

Jedinečná podívaná...Ano, podstata každého dílu byla sice stejná, ale přesto se díly neopakovaly...Těch neskutečných nápadů, využili všeho, co se jim dostalo pod ruku(tlapku)...Mohl bych na to koukat hodiny!!!!!Tenhle seriál prostě a jednoduše řečeno, žeru!!!Škoda, že Tom dostane vždycky nakládačku...:-))(28.2.2005)

Co k tomu dodat, klasika, na které jsem vyrostl. Nikdy nezapomenu na mého dědu, který se u Toma a Jerryho chechtal snad víc jak já. Někdy jsem se možná víc než tý povedený dvojce smál právě jemu :-).....Kdysi jsem četl interview s nějakým kritikem, který tvrdil, že T&J není pro děti, protože je v něm moc násilí. No docela bych mu přál (jestli je ještě živ), aby viděl na co koukají děti dnes. Za Toma a Jerryho jsem rád, jako dítě bych se neměl komu škodolibě smát (a tím myslím Tomovi). No a ta písnička od Zagorky :-), ještě dnes si jí někdy dám (třeba ve vaně :-D).(25.7.2011)

Pro mě byly americké příběhy o svárech mezi kočkou a myší vždy cosi magického, co na staré Tesle vypadalo zvláštně blyštivě, exoticky a sympaticky. Něco ztřeštěného a drastického, co československá televize nikdy nenabídla ani nabídnout nemohla. Díky nedokonalé rušičce se nám dařilo docela solidně chytat západoněmecké stanice a tak mám u Toma a Jerryho asociaci ne na vlezlou písničku Haničky Zagorové, ale na luxusní schlager Vielen Dank für die Blumen, vielen Dank wie lieb von dir! Ale dost už o té nostalgii. Čím je vlastně tento animovaný seriál tak zajímavý? Ptám se tím spíš, že jsem nedávno viděl nové epizody a ty mi přišly s prominutím idiotské, příšerné. (Vintage styl prvních epizod je prostě nenapodobitelný, ale i příběhy jsou lepší, vtipnější a srdečnější. Nový Tom s Jerrym, jsou hektičtí hyperaktivní kokoti, kteří nemají co nabídnout.) Budu dál říkat jen "staré epizody", abych byl srozumitelnější. Tyto staré epizody nabízely až nekonvenční humor. Dělaly si bžundu z černochů, byly propagátorem komerčního životního stylu, utahovaly si z žebráků. Jako typickému socialistickému pionýrovi mi to přišlo tuze legrační, ale tomu hustému mezi řádky jsem stejně nerozuměl. Žasl jsem pouze nad výtvarným pojetím stavu, kdy kocour doslova vyletěl z kůže, kdy proběhl cihlovou zdí a zanechal po sobě čistý řez své siluety, kdy zbělal leknutím, kdy sebe praštil litinovou pánví a dokonale zdeformoval její dno dle tvaru svého obličeje, kdy sebou nechal procházet elektrický proud, zbytečně poštval na sebe agresivního buldoka apod. To bylo cosi nevídaného, nabízelo to násilí ve své nejčistší formě a hlavně to dětem ukazovalo, že malý nemusí být nikdy slabý. Vyložili vlastně klasický motiv Davida a Goliáše po svém a v podobě legračních postaviček, a za přítomnosti gejzíru nápadů a gagů, dali tak vzniknout moderní pohádkové legendě. Vždycky jsem měl za to, že je autorem paní Hanna Barbera, která později vystřílela formu na Bugs Bunnym a stovkách dalších postaviček včetně té rodiny z pravěku nebo mluvícího medvídka z parku Yellowstone, ale tady vidím, že jsou to dva chlapi, William Hanna a Joseph Barbera, no tak to mi potom dává vše víc smysl. Tom a Jerry se patrně po smrti tvůrců dostali do rukou nějakých bláznů, kteří vzali jenom jejich nevraživost a dovedli příběhy do trapného konce. Vše ostatní, co mezi těma dvěma bylo, je pryč a zbyla jen nostalgie a vzpomínky na nohy tlusté černošky tetelící se nervózně na vratké štokrli. To byl Tom a Jerry, kámoši jak hrom.(15.4.2014)

Tyto dvě kreslené postavičky jsou už jako mí staří přátelé. Prošli si se mnou školkou, družinou ve škole a teď, když na ně někdy narazím, se na ně klidně s chutí podívám a není mi to vůbec divné. Když to tak vezmu, není to vlasntě moc pro děti. Dalo by se říct, že je to jen a jen o tom, škodit tomu druhému. Ale co, možná je to právě ten důvod, proč se mi to tak líbilo. Přišlo mi to vždyky strašně vtipné (a to i přes to, že to bylo pořád to samé dokola). Je to zkrátka legendární...(17.1.2013)

Klasický krátkometrážny animovaný seriál, ktorý som priam hltal. Mal som natočených veľmi veľa častí a neskôr som videokazetu s nimi požičal kamarátovi, ktorý ju dosť zodral. Tom & Jerry je klasika veľkého významu, do sveta dostal pre ľudí aj známy znak &. Avšak musím sa priznať, že nie všetky diely som mal rád.(7.9.2012)

• - Na některých vydáních Toma a Jerryho na DVD byla vynechána epizoda "Casanova Cat", protože byla shledána jako rasistická. (HappySmile)

• - Násilné scény vadily americkým cenzorům, kteří dohlíželi na to, když se staré díly později uváděly v televizi. (109)

• - V některých dílech, které vyšly na DVD / videu byla postava Mammy Two Shoes nahrazena neznámou Irkou. (HappySmile)