Den delfína

Deň delfína

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1973, 104 min

• neoBlast

Co k tomu dodat? Den delfína je snímek, za který se nemůžete ani na zkušeného harcovníka jako je Mike Nichols zlobit. Ale dnes, po téměř čtyřiceti letech, působí zkrátka směšně. Absurdní rozhovory George C. Scotta a jeho delfínů Fa a Bee už z hlavy nikdy bohužel asi nedostanu (doporučuji dohledat na youtube). Vůbec angažování Scotta moc nechápu - že by sofistikovaný vtip? Konečné hodnocení nízké, ale věřím že v "připraveném" stavu bych dával za pět hvězd. 40 %(5.3.2011)

Napínavý film o mluvícím delfínu Alfě (hlas Robert Lydiard), kterého vychoval všdec Jake Terrell (George C. Scptt) se svou ženou Maggie (Trish Van Devere). A kterého chce banda politických spekulantů, zastupovaných Haroldem DeMilem (Fritz Weaver), zneužít k atentátu. Z dalších herců stojí za zmínku federální agent Curtis Mahoney (Paul Sorvino) a zrádce v Terrellově týmu David (Jon Korkes). Ale nakonec atentátu zabrání, samozřejmě za výrazného přispění Alfy. I když se nakonec museli rozloučit, neboť Alfa byl mluvící svědek. Ale jedno podívání zřejmě postačí.(2.12.2010)

Už tři dny váhám mezi 3 a 4 *. Na jedné straně film má ke konci slušnou atmosféru, nápad je opravdu dobrý, G.C.S. je výborný a s hlasem Miroslava Moravce (v titulcích označen za Miloslava) až dokonalý, ale začátek filmu se dost otrocky představuje projekt a nic se u toho neděje, i když ti delfíni jsou skvělí. Česky opravdu mluvit nemuseli, vývoj zápletky je po té dost nejasný a trochu si domýšlíte.(14.6.2016)

Navzdory hodnocení působivý film (předlohu jsem zatím nečetla, ale brzy to napravím). Jeden z těch, na které se nezapomíná. A to přesto, že obyčejně filmy s mluvícími zvířaty nemůžu vystát. Bohužel politický rozměr filmu uškodil. Dokud je děj izolován na ostrov, film místy vypadá skoro jako přírodovědný dokument. Jakmile je do zápletky naroubován rádoby napínavý motiv s únosem, mění se do parodie na sebe sama. Zachrání to až smutný závěr s památným záběrem, kdy Alfa pochopí situaci a zachmuřen odplouvá. George C. Scott v hlavní roli je výborný: I saw this dolphin on television and he counted from one to eight in English.--Really? I didn't see that...Po přečtení knihy je druhé zhlédnutí jisté.(6.1.2015)

Najprv som myslel, že tie delfíny chcú použiť ako živé torpéda, ale keď som si uvedomil, že ich len učia ako prilepiť na loď mínu a bezpečne sa vzdialiť, hovoril som si: „No a?! Nech to buchne.“ Hlavné ľudské postavy, zoológov, nepovažujem za hrdinov, lebo držať delfíny v bazéne nepovažujem za hrdinstvo, ale páčil sa mi ich postoj, ktorý netkvel na peniazoch, neboli mi nesympatickí. Viac mi prekáža vystupovanie živých zvierat vo filmoch, lebo po natáčaní sú často odkopnuté rovnako ako použité kostýmy. Myslím, že to nie je nejaký výnimočný film, ale navnadil ma na knihu :)(10.2.2016)

• - Film byl natočen na motivy románu Roberta Merla "Un Animal doué". (Hans.)

• - V knižnej predlohe sa šéf zoologického výskumu delfínov volal Henry C. Sevilla. (Sociopath)