poster

Den delfína

 • anglický

  The Day of the Dolphin

 • slovenský

  Deň delfína

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1973, 104 min

 • ArdathBay
  ****

  Merleho předlohu jsem zatím nečetl, ale pokud by byly všechny filmy dle předloh podobné, byl bych naprosto spokojen. Ne jako u "Next". Dr. Terrell špičkově zahraný Georgem C. Scottem má obří charizma a já vzpomínám na jeho úžasnou roli v Kubrickově Dr. Divnoláskovi. Scény s delfíny jsou neskutečně skutečné :) Když jsou navíc podbarveny magickou hudbou Georgese Deleruea, Den delfína se stává zážitkem na který se jen tak nezapomíná. Vidět ho navíc jako kluk, s plným počtem hvězdiček bych neváhal ani vteřinu a myslel bych si, že delfína je opravdu možné naučit určitou schopnost. Jednou nebo spíše asi jedinou pihou na dokonalé tváři je střelba na delfína, která je spíše směšná než k uvěření. To ovšem nic nemění na výsledku, protože se jedná o nadmíru kvalitní podívanou s trvalým diváckým zážitkem. A ten konec mi rval srdce...(7.1.2009)

 • Trellíno
  ****

  Knížka je bohužel o dost lepší, první půlku jsem si to ještě nemyslel, ale závěr je takovej nějakej zprzněnej a o ničem (pořád srovnávám s Merleho předlohou). Jinak nemám moc co vytknout. Spíš bych vyzdvihnul skvělýho Scotta v hlavní roli a výborný mluvící delfíny, kterých jsem se v filmový podobě bál nejvíc. 70%(26.8.2007)

 • tomtomtoma
  ***

  Napínavý film o mluvícím delfínu Alfě (hlas Robert Lydiard), kterého vychoval všdec Jake Terrell (George C. Scptt) se svou ženou Maggie (Trish Van Devere). A kterého chce banda politických spekulantů, zastupovaných Haroldem DeMilem (Fritz Weaver), zneužít k atentátu. Z dalších herců stojí za zmínku federální agent Curtis Mahoney (Paul Sorvino) a zrádce v Terrellově týmu David (Jon Korkes). Ale nakonec atentátu zabrání, samozřejmě za výrazného přispění Alfy. I když se nakonec museli rozloučit, neboť Alfa byl mluvící svědek. Ale jedno podívání zřejmě postačí.(2.12.2010)

 • dopitak
  ****

  Už tři dny váhám mezi 3 a 4 *. Na jedné straně film má ke konci slušnou atmosféru, nápad je opravdu dobrý, G.C.S. je výborný a s hlasem Miroslava Moravce (v titulcích označen za Miloslava) až dokonalý, ale začátek filmu se dost otrocky představuje projekt a nic se u toho neděje, i když ti delfíni jsou skvělí. Česky opravdu mluvit nemuseli, vývoj zápletky je po té dost nejasný a trochu si domýšlíte.(14.6.2016)

 • Djkoma
  ****

  Den delfína funguje jako drama o vědeckém výzkumu a práci s delfíny s trochou konspiračních nápadů na zneužití sympatického vodního klauna, ale sci-fi prvky tu jsou opravdu velmi jemné. Hodně filmu s jedinečnou tématikou pomáhá skvěle odvedená práce režiséra Nicholse a herců, především George C. Scotta, známého jako generála Pattona ze stejnojmenného filmu. Výzkum delfínů a rozvoj jejich vysokého intelektu může přinést zajímavé výsledky a trochu lituji, že jsem nečetl knihu. Překvapivě klidný film, ale slabší 4*...(14.2.2010)

 • - Film byl natočen na motivy románu Roberta Merla "Un Animal doué". (Hans.)

 • - V knižnej predlohe sa šéf zoologického výskumu delfínov volal Henry C. Sevilla. (Sociopath)