Den delfína

• slovenský

Deň delfína

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1973, 104 min

Veľmi pekný pohodový film. Mierne(dosť) liznutý naivitou, zato plný úprimných citov a emócií. Za herectvo možem pochváliť iba delfínov pá a pí... Vlastne čo tu frflem? Vzhľadom na rok vzniku filmu (to ešte nebol ani plán mojej výroby) nebudem kritický... Snímka ukazuje ako veci dopadnú, keď sa začne človek hrať na poloboha a zasahuje do života inému druhu cicavca...(26.8.2008)

Den delfína funguje jako drama o vědeckém výzkumu a práci s delfíny s trochou konspiračních nápadů na zneužití sympatického vodního klauna, ale sci-fi prvky tu jsou opravdu velmi jemné. Hodně filmu s jedinečnou tématikou pomáhá skvěle odvedená práce režiséra Nicholse a herců, především George C. Scotta, známého jako generála Pattona ze stejnojmenného filmu. Výzkum delfínů a rozvoj jejich vysokého intelektu může přinést zajímavé výsledky a trochu lituji, že jsem nečetl knihu. Překvapivě klidný film, ale slabší 4*...(14.2.2010)

Sci-fi dráma, ktorá mala strhnúť diváka, no akosi sa to nedeje. Pritom spracovanie je určite nadpriemerné, práca s delfínmi vskutku vynikajúca. Príbeh smeroval síce inam, ako som očakával (možno vyšší level ako len zneužitie niekolkými vysokopostavenými ludmi na jachte), ale aj tak sa bolo na čo pozerať. Z hercov bohužiaľ nemôžem vyzdvihnúť nikoho. Hodnotenie: 70%(16.12.2013)

Napínavý film o mluvícím delfínu Alfě (hlas Robert Lydiard), kterého vychoval všdec Jake Terrell (George C. Scptt) se svou ženou Maggie (Trish Van Devere). A kterého chce banda politických spekulantů, zastupovaných Haroldem DeMilem (Fritz Weaver), zneužít k atentátu. Z dalších herců stojí za zmínku federální agent Curtis Mahoney (Paul Sorvino) a zrádce v Terrellově týmu David (Jon Korkes). Ale nakonec atentátu zabrání, samozřejmě za výrazného přispění Alfy. I když se nakonec museli rozloučit, neboť Alfa byl mluvící svědek. Ale jedno podívání zřejmě postačí.(2.12.2010)

Možno najsympatickejšia úloha Georgea C. Scotta vôbec. Prvá polovica je skôr taká meditatívna prírodopisno-vedecká záležitosť, tá druhá bohužiaľ skĺzne do vôd osvedčených klišé konšpiračných trilerov. Ale aj pri nej divák viac vníma prostredie, delfíny a hlavné postavy. V podstate si ani nejaké tie pokusy o atentát a podstrčené ploštice nemusíte všímať. Nichols tak priemerný scenár natočil asi najlepšie ako mohol. Na jednu stranu vám ostane príjemný pocit z nádherného vizuálu a sympatických hercov, na druhú mierna pachuť z túžby násilne urobiť z filmu niečo komerčnejšie. Takže sa tu vlastne opakuje situácia s delfínmi...pri nich sa tiež Teller obával, že po vyzradení tajomstva sa z nich stane komerčný produkt.(18.3.2018)

• - V knižnej predlohe sa šéf zoologického výskumu delfínov volal Henry C. Sevilla. (Sociopath)

• - Film byl natočen na motivy románu Roberta Merla "Un Animal doué". (Hans.)