Den delfína

Scénografie:

Richard Sylbert

Kostýmy:

Anthea Sylbert

Už tři dny váhám mezi 3 a 4 *. Na jedné straně film má ke konci slušnou atmosféru, nápad je opravdu dobrý, G.C.S. je výborný a s hlasem Miroslava Moravce (v titulcích označen za Miloslava) až dokonalý, ale začátek filmu se dost otrocky představuje projekt a nic se u toho neděje, i když ti delfíni jsou skvělí. Česky opravdu mluvit nemuseli, vývoj zápletky je po té dost nejasný a trochu si domýšlíte.(14.6.2016)

• rozbris

Film na puštění do pozadí, kdy se s kamarády bavíte u piva či sklence vína, protože určitě nepříjdete o žádný zásaní děj, protože tam skoro žádný není, vidíte pořád jen delfíny (dotoho ta otřesná hudba) a semtam jak se delfín snaží mluvit - skřekotavé zvuk "ááá", "páááá", "faaa", Nééé", "Chieeee"....atd. Ve zkratce dilm o něčem a ničem :-)(28.1.2010)

Napínavý film o mluvícím delfínu Alfě (hlas Robert Lydiard), kterého vychoval všdec Jake Terrell (George C. Scptt) se svou ženou Maggie (Trish Van Devere). A kterého chce banda politických spekulantů, zastupovaných Haroldem DeMilem (Fritz Weaver), zneužít k atentátu. Z dalších herců stojí za zmínku federální agent Curtis Mahoney (Paul Sorvino) a zrádce v Terrellově týmu David (Jon Korkes). Ale nakonec atentátu zabrání, samozřejmě za výrazného přispění Alfy. I když se nakonec museli rozloučit, neboť Alfa byl mluvící svědek. Ale jedno podívání zřejmě postačí.(2.12.2010)

Válka s mloky by Robert Merle znásilněná hollywoodskou mašinou na prachy. Čas však prokázal, že narozdíl od předlohy je Nicholsovo dítko pouze kvalitním řemeslem. A přitom dobře hodinu to má náběh i na něco více. To platí až do momentu, kdy se Den delfína od předlohy výrazně (resp. zcela) odkloní. Vlastní invence je sice třeba, ale když základní myšlenku celého díla zcela vypustíte a nahradíte jí tuctovým americkým thrillerem s loštomilouškými kytovci, tak... tak máte tuctový americký thriller s loštomilouškými kytovci a nic více.(6.12.2009)

Najprv som myslel, že tie delfíny chcú použiť ako živé torpéda, ale keď som si uvedomil, že ich len učia ako prilepiť na loď mínu a bezpečne sa vzdialiť, hovoril som si: „No a?! Nech to buchne.“ Hlavné ľudské postavy, zoológov, nepovažujem za hrdinov, lebo držať delfíny v bazéne nepovažujem za hrdinstvo, ale páčil sa mi ich postoj, ktorý netkvel na peniazoch, neboli mi nesympatickí. Viac mi prekáža vystupovanie živých zvierat vo filmoch, lebo po natáčaní sú často odkopnuté rovnako ako použité kostýmy. Myslím, že to nie je nejaký výnimočný film, ale navnadil ma na knihu :)(10.2.2016)

• - Film byl natočen na motivy románu Roberta Merla "Un Animal doué". (Hans.)

• - V knižnej predlohe sa šéf zoologického výskumu delfínov volal Henry C. Sevilla. (Sociopath)