poster

Den delfína

 • anglický

  The Day of the Dolphin

 • slovenský

  Deň delfína

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1973, 104 min

Režie:

Mike Nichols

Předloha:

Robert Merle (kniha)

Scénář:

Buck Henry

Střih:

Sam O'Steen

Scénografie:

Richard Sylbert

Kostýmy:

Anthea Sylbert
(další profese)
 • neoBlast
  **

  Co k tomu dodat? Den delfína je snímek, za který se nemůžete ani na zkušeného harcovníka jako je Mike Nichols zlobit. Ale dnes, po téměř čtyřiceti letech, působí zkrátka směšně. Absurdní rozhovory George C. Scotta a jeho delfínů Fa a Bee už z hlavy nikdy bohužel asi nedostanu (doporučuji dohledat na youtube). Vůbec angažování Scotta moc nechápu - že by sofistikovaný vtip? Konečné hodnocení nízké, ale věřím že v "připraveném" stavu bych dával za pět hvězd. 40 %(5.3.2011)

 • Trellíno
  ****

  Knížka je bohužel o dost lepší, první půlku jsem si to ještě nemyslel, ale závěr je takovej nějakej zprzněnej a o ničem (pořád srovnávám s Merleho předlohou). Jinak nemám moc co vytknout. Spíš bych vyzdvihnul skvělýho Scotta v hlavní roli a výborný mluvící delfíny, kterých jsem se v filmový podobě bál nejvíc. 70%(26.8.2007)

 • MissJ
  ***

  Navzdory hodnocení působivý film (předlohu jsem zatím nečetla, ale brzy to napravím). Jeden z těch, na které se nezapomíná. A to přesto, že obyčejně filmy s mluvícími zvířaty nemůžu vystát. Bohužel politický rozměr filmu uškodil. Dokud je děj izolován na ostrov, film místy vypadá skoro jako přírodovědný dokument. Jakmile je do zápletky naroubován rádoby napínavý motiv s únosem, mění se do parodie na sebe sama. Zachrání to až smutný závěr s památným záběrem, kdy Alfa pochopí situaci a zachmuřen odplouvá. George C. Scott v hlavní roli je výborný: I saw this dolphin on television and he counted from one to eight in English.--Really? I didn't see that...Po přečtení knihy je druhé zhlédnutí jisté.(6.1.2015)

 • DaViD´82
  ***

  Válka s mloky by Robert Merle znásilněná hollywoodskou mašinou na prachy. Čas však prokázal, že narozdíl od předlohy je Nicholsovo dítko pouze kvalitním řemeslem. A přitom dobře hodinu to má náběh i na něco více. To platí až do momentu, kdy se Den delfína od předlohy výrazně (resp. zcela) odkloní. Vlastní invence je sice třeba, ale když základní myšlenku celého díla zcela vypustíte a nahradíte jí tuctovým americkým thrillerem s loštomilouškými kytovci, tak... tak máte tuctový americký thriller s loštomilouškými kytovci a nic více.(6.12.2009)

 • whack
  ***

  Najprv som myslel, že tie delfíny chcú použiť ako živé torpéda, ale keď som si uvedomil, že ich len učia ako prilepiť na loď mínu a bezpečne sa vzdialiť, hovoril som si: „No a?! Nech to buchne.“ Hlavné ľudské postavy, zoológov, nepovažujem za hrdinov, lebo držať delfíny v bazéne nepovažujem za hrdinstvo, ale páčil sa mi ich postoj, ktorý netkvel na peniazoch, neboli mi nesympatickí. Viac mi prekáža vystupovanie živých zvierat vo filmoch, lebo po natáčaní sú často odkopnuté rovnako ako použité kostýmy. Myslím, že to nie je nejaký výnimočný film, ale navnadil ma na knihu :)(10.2.2016)

 • - V knižnej predlohe sa šéf zoologického výskumu delfínov volal Henry C. Sevilla. (Sociopath)

 • - Film byl natočen na motivy románu Roberta Merla "Un Animal doué". (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace