Jsme ve Švédsku. Måns a Roro jsou nejlepší kamarádi a obživu našli v péči o městský park. Ta nekonečně nudná práce, při které musí stále dokola čistit kachní rybníček a sbírat psí hovínka, jim nejde moc pod nos, ale na druhé straně nebrání tomu, aby žili v pohodě a hlavně v přesvědčení, že jsou daleko široko největší fešáci. Monotónní tok všední dnů je ale narušen. Oba se dostanou do problémů se ženami. Måns z ničeho nic zjišťuje, že má potíže s erekcí a cítí se bezvýchodně zaskočen. Na Rora se řítí jiná pohroma. Jeho rodina ho nutí, aby se rychle oženil s Jasmínou. On tedy nechává rozběhnout přípravy na falešnou svatbu, jen aby umlčel otravné řeči otce a babičky. Když se pak ještě objeví Rorova skutečná, nic netušící dívka a nevěstin, poněkud šílený bratr, vše se ještě více zauzluje. Otec se musí poslouchat - to je jeden ze základních libanonských zákonů, to časové označení "rychle" představuje ve skutečnosti jeden jediný týden (jinak Jasmíně hrozí nucený návrat k rodičům do vzdálené vlasti). Nečekaná nevěsta je krásná dívka, takže v tom by problém nebyl, jenže Roro miluje svoji blonďatou Lisu (hraje ji herečka českého původu Tuva Novotná) a není ochoten se jí vzdát. Oba kamarádi se rozhodnou své problémy řešit. (oficiální text distributora)

Stegman

Moji první zkušenost se švédským filmem jsem si představoval líp. Celkem příjemná komedie, kterou ovšem v žádném případě nedoporučuju sledovat s někým, kdo velice nelibě nese vulgarity (které se tam občas vyskytnou). Mně se to stalo. - Kdyby ne, možná dám i 4 hvězdičky. ()

_DAVE_

Velice zdarila teenagerska komedie v niz se primo setkavaji dve uplne odlisne kultury.. Krome velice kvalitni kamery jsem se dobre bavil u nekterych hlasek.. PS: To mám jako péro posedlý duchama nebo co ? ()

dANo

Odľahčená komédia z prostredia libanonskej a švédskej nižšej sociálnej vrstvy (ktorá si ale žije oveľa lepšie ako toto zaradenie znie:), kde je lajtmotívom hľadanie lásky, manželstva a v neposlednom rade aj podnetu na znovunájdenie erekcie... ()

Pipes

První polovina filmu byla velmi příjemná, jen trochu nudila. Čekal jsem tedy, že se film pořádně rozjede. Druhá polovina bohužel stejně nezáživná a navíc úplně předvídatelná. Poslední třetina filmu byla až trapná. O špatný film se rozhodně nejedná, ale mě osobně vůbec ničím nezaujal. Hvězdičky jsou tedy jen za celkem slušné herecké výkony (vrámci možností), pěkné vizuální zpracování (až na tu místy zmatenou kameru - to byla hrůza) a za to, že film nebyl zbytečně dlouhý (díky bohu :) ()

Berenise

Tak mňa tentokrát Škandinávia sklamala a poriadne. Z tohto filmu na mňa nafungovalo nič. Pretieklo to okolo mňa bez zanechania akýchkoľvek pocitov, okrem mierneho znudenia. Mám pocit že tie 3 hviezdičky dávam tak nejako zo súcitu. ()

BuryGol

Celkem dobrý Švédský lehce komediální dílko ohledně Libanonců a jejich přiblblejch zvyků ohledně svateb. Kdo, opakuju kdo má právo mi vybrat nějakou cuchtu a oženit mě s ní? Arabáše prostě němam rád, ať si u sebe vyváděj co chtěj a pokračujou v přežitejch názorech a zvycích. Ale buď se tady v Evropě chovejte západně, nebo se vraťte odkud jste přitáhli! Ideálně sem nelezte vůbec. I můj postoj vůči imigraci nakonec rozhodl o hodnocení. Je to film, kterej už znova vidět nemusim a zanedlouho na něj zapomenu. Neurazí-nenadchne. ()

leon_id

Prijemna oddychovka, ktera zaujme a neurazi. Nic narocneho, chtelo by se rict teenage komedie podle svedskeho modelu, kde se povedena dvojka (nemeho aframana snad nejde ani pocitat :) potyka s ne zrovna vsednimi problemy obycejneho zivota a vse konci ukazkovym happyendem...povedeny casting, prijemna stopaz vs slabsi rezie a scenar, vzhledem ke skutecnosti, ze jsem film uz kdysi videl a vubec si ho nepamatoval davam 70% ()

klukluka

Úžasně dojemný, až po okraj nabitý energií mládí. S mojí aktuální dvojkou v žíle divukrásnej koktejl pozitivních emocí. Cigoši necigoši. ()

Zagros

Další z řady příjemných vzpomínek na má artová gymnaziální léta. Díky podobným filmům jsem začal mít rád i méně známe evropské film a rád si občas nějaký pustím. Proč se mi tak líbil? Pohodová a dobře osazená dvojka hlavních mladých hrdinů mi byla velmi sympatická. Řešili hlavně vztahy s holkami. Co taky v tom věku chcete řešit? Sice jsem měl jiné problémy, ale to nebyla překážka v tom, abych jim rozuměl. Samotné holky pak byly sympatické. Příběh byl odlehčenější, rychle plynu, dokázal mě často rozesmát a občas mě přiměl se zamyslet. Co můžu od podobného filmu chtít víc? Některé scény si pamatuji dodnes, a když tak u psaní komentáře vzpomínám, rád bych si film znovu zopakoval. ()

Ratherfly

Komedie, u níž vám téměř po celou dobu nezmizí lehké povytažení koutků směrem nahoru (teda u mně až na pár momentů, které šly trošku mimo můj vkus: třeba 'scéna' v zahradní restauraci). Krom toho měli na castingu zřejmě šťastnou ruku, poněvadž na všechny herce se dobře kouká a zejména fotík je fakt neskutečnej sympoš:) ()

DannyBoy80

Trochu hodně ujetá komedie Turecko - švéského střihu. Ja jsem se docela bavil, i když tam vystupujou samí střelení lidi. ()

Piškotka

Jako ze života, úsměvné i smutné. Film se rozjížděl pozvolna a některé sekvence se pouze mírně obměňovaly. To bylo na škodu, protože herci byli zajímaví. ()

Viburnus

Vskutku vtipná komedie, snad jen, jak už tu ostatně bylo řečeno, poněkud zbytečně slovně přisprostlá. Navíc jsem se celý film bavil posloucháním švédštiny - byl to můj první švédský film vůbec. Ty čtyři hvězdy platí když zavřu oči nad zbytečnou vulgaritou. Neříkám, když si potřebuje duševně ulevit, ať si zanadává, ale dvě minuty posluochat jenom Fuck! není nic vtipného ani nutného. Ale celkově jsem se celý film bavil, a rozhodně dobře bavil. ()

Pevek2

V kontextu svedske kinematografie neskutecne slabe, vyumelkovane. Komedialni potencial take nic moc, na chlapkovi ktery mlati protivniky pupkem nelze vsechno postavit. Dobri snad jen herci, ale pribeh je dost bidny a i jeho rozmotani za moc nestoji. Jeden z nejprecenovanejsich filmu... ()

Horak

Byl jsem docela zvedavy, se svedskym filmem jsem mel zatim pomerne dobrou zkusenost, ale tendle film me nudil. Bylo tam hodne mladi, Libanonci, problemy s erekci, ale zadna opravdova legrace to nebyla. Navic vetsina libanonskeho pribuzenstva hrala zrejme ve filmu poprve, takze to taky podle toho vypadalo. ()

troxor

Divácky nenáročná, oddychová komedie ze zajímavého prostředí Libanonců (křesťanských, takže se nedivte tomu alkoholu), kteří se přistěhovali do Švédska. Režisér sám točil asi hodně o sobě, obsadil dokonce 5 členů své rodiny. Zápletka celé komedie se točí kolem konfliktu zájmů - rodiče chtějí syna oženit s jinou švédskou libanonkou, on již ale dívku má, bojí se ale, že by byli rodiče proti a tak o ni mlčí. S rodiči vyvolenou nevěstou se dohodne, že nejvýhodnější bude celou věc natahovat do nekonečna. Ale rodiče chtějí mít všechno honem, honem. To rozpoutá sérii neočekávaných událostí. Kamarád našeho hrdiny má zase jiný problém... ()

Další nálož severských filmů

Další nálož severských filmů

20.02.2010

Severský filmový klub zahájí letos v březnu další rok spolupráce s pražským kinem Atlas a brněnským kinem Art třídenní přehlídkou, během které bude uvedeno šest skandinávských snímků. 4. března nás… (více)