Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

bono22vox

POMO komentar mluvi za vse, presne tak to hodnotim ja a to jsem katolik :-) a i proto má tento film hloubku, smysl a krvavé sceny jasne opodstatneni a symboliku, které rozumí asi jen Věřící clovek. Ostatní se jen dokážou vysmívat a plivat kolem sebe... Závěrečná slza samotného Boha Otce je naprosto geniální záběr... ()

10Domik10

Mel Gibson sa v plnej miere zameriava na názov filmu a ukazuje odsek posledných hodín života Ježiša Krista na Zemi. Ja si však myslým, že mohol film zasvätiť do hlbších myšlienok a tak ho umožniť pochopiť aj neveriacim alebo tým, čo nepoznajú nový zákon, ale aj napriek tomu má tento príbeh veľkú kvalitu a to hlavne po svojej vizuálnej stránke. ()

Lovec prasat

V jediné scéně z Blade Runnera je víc emocí i vykoupení, než v celém tomhle dvouhodinovém torture pornu o naprosto nesympatickém chlápkovi. Celý článek zde. ()

Mitopus odpad!

Tendenční škvár, filmový kýč hrající na základní emoce plebsu a v neposlední řadě snuff s Kristem. Neskutečná sra*ka, redukující ideové poselství na Hostel a jiné sadomasochistické light porno co v téhle frustrované společnosti tolik frčí. ()

danny_21

No musím přiznat, že Umučení ve mně vyvolalo velké rozpaky a opravdu není pro mě jednoduché ho hodnotit. S Gibsonovým podáním nejznámějšího příběhu problém nemám. Nevadily mi krvavé lázně, použití autentických jazyků naopak shledávám odvážným. Ale ta stopáž, donekonečna se opakující potoky slz Marie a Máří a ten patos utrpení. Přišlo mi to celé dělané na efekt, ty emoce, které to podle mě mělo vzbudit, s vyjímkou úvodní sekvence v zahradě a záverečných 10-ti minut se nedostavily - možná je to tím, že nejsem řádným křesťanem, možná si Mel tentokrát ukrojil příliš velké sousto - 60% ()

Brinkley

Nemůžu si pomoct, ale tento doslovný filmový přepis jedné části Nového zákona s dlouhými, detailními, drastickými (byť patrně přesnými) záběry je výtvorem sadistickýho fanatika - první nesmělé podezření jsem měla už u Statečného srdce. A to nemluvím o samotné hloubce filmu. Chápu, že chtěl Gibson co nejvěrněji vyzdvihnout míru Kristovy oběti, ale i ten nejprostší dřevěný krucifix v zapadlém kostelíku nebo ošuntělá ikona ve mně vyvolá mnohem víc otázek, pokory a sebezpytování. Ano, jsem ateista, byť nejistý, ovšem zrovna tohle Umučení Krista na tom nic nezměnilo. ()

ppetrnosek

Mel Gibson natočil tak známý příběh tak nepopsatelně kontroverzním způsobem, že se vám udělá špatně jak psychicky, tak především fyzicky. Nebudu si nic nalhávat, ohledně hodnocení balancuji zřejmě jako všichni ostatní. Buď tomuhle osobitému snímku můžu vytknout téměř všechno od přehnaného násilí, podivném zakomponování "ďábla" až po nezdůraznění hlavních křesťanských myšlenek a dát mu ubohých 20%, anebo se můžu na všechna jmenovaná negativa podívat z druhé strany. Například "přehnané násilí", jak tomu tady všichni říkají, je přehnané jen kvůli určitým etickým hodnotám, kterými se dnešní filmový svět řídí. Jenomže co krvelačný Gibson, ať to tak chtěl nebo ne, naznačil, je autentičnost pravděpodobného procesu Kristova mučení a jeho následného známého ukřižování. Ježíš pro lidi trpěl. Není divu, že jich ho tolik následovalo. Díky tomuhle filmu si dokážu představit, že být svědkem jeho utrpení a věřit, že trpí za mě, asi se také stane mým bohem. Takže nakonec se přikláním ke kladnému hodnocení, a to i díky tomu, že takhle emocionálně jsem už dlouho žádný film neprožíval, a že s některými scénami mi srdce doslova vyskakovalo z hrudi. ()

diodoros

Na zobrazení reality Kristovho utrpenia (alebo celkovo reality) vo filme nie je nič zlé - až na to, že tento film nie je realistický, ale prehnaný. To, čomu je tu vystavený Kristus, je jednak za hranicami ľudských možností a jednak už dnes vieme, že sa to v realite robilo inak (či už ide o bičovanie, krížovú cestu alebo ukrižovanie). Padlo tu meno Scorsese a jeho film Posledné pokušenie Krista - tam trvá umučenie asi 10 minút a je spracované majstrovsky, všetka tá bolesť je vyobrazená súhrou kamery, hudby, strihu a až v poslednom rade krvi a brutality, zvyšok filmu je venovaný filozofickým úvahám o Ježišovom učení a odkaze. Gibson sa s tým ale nehral - niektoré prvky učenia a myšlienky sú naznačené vo flashbackoch (príbehovo najlepšie sú ale aj tak tie týkajúce sa jeho vzťahu s matkou), ale inak ide čisto o zobrazenie jeho utrpenia, nie kázania. Je síce paradoxné, že samotné ukrižovanie je najkratšou časťou filmu, preto ale Gibson tak natiahol a zdetailnil zatknutie, súd, bičovanie a cestu na Golgotu a pochopiteľne ich prehnal - Judáš prenasledovaný démonmi, rímske bičovanie (ako vyzerali rímske biče sa nevie, takže je to celé iba režisérova fantázia) alebo kríž a spôsob jeho nosenia (nenosil sa celý, ale "iba" jeho horizontálny diel) - a to tak, že to nie je a ani to nepôsobí reálne, plus pridal pár vlastných symbolov, nekánonických prvkov aj klasických tradícií, aby dej vyplnil. Nehovoriac o režisérovom nepopierateľnom antisemitizme, ktorý tu srší takmer z každej scény... Všetko je to samozrejme podfarbené veľkolepou hudbou a spomalenými zábermi. Použitie latinčiny a aramejčiny je síce zaujímavé, ale keď sa postavy rozprávajú medzi sebou a Ježiš hovorí plynulo po latinsky a Pilát po aramejsky tak to vyznieva zvláštne. Na pochopenie deja je tiež potrebná určitá znalosť Biblie, lebo príbeh a jeho vsuvky tu nie sú bližšie vysvetlené (kto príbeh pozná, ten s tým problém mať nebude). Herecké výkony sú síce dobré, Caviezel je skvelý, ale keď je film sám o sebe prehnaný, tak ho herci nezachránia. Napriek tomu dávam 4* - je to príliš silný film nato, aby človek nad ním len tak mávol rukou. ()

D.Sleeper

Nevýslovně výstižné. Proud řeky dechberoucích obrazů nadlidské oběti čelící šílené, neúnosně ukrutné realitě. Na první pohled je tato realita velmi definitivní, bez naděje... Cesta a postoj Ježíše k tomuto nelidskému utrpení nám však dává novou naději... ()

Matyas odpad!

Dvě hodiny se koukat na to jak bičujou Ježíše (to by nebyl náš Mel, kdyby to nepokřivil z Římanů na Židy), odpad! Sorry jako ()

Withree

Dostatečně plytké na to, abych uvalil jen trojku. Gibson zde jel pouze na efekt, zaměřil se na mučení a křižování, které trvá příliš dlouhou dobu. Nedá mi to a se vyzpovídat. Vždyť dobro hodinu sledujeme bičování či pochod s křížem na bedrech, nedalo by se zde vměstnat něco víc, co Mele? Minutové flashbacky nestačí. ()

Tipko

Krásny film o obetovaní sa Božieho Syna, aby nás vykúpil z moci hriechu a satana a daroval nám miesto v nebi. Len Ježiš je odpoveďou na naše problémy a hriechy. Božie slovo aj tebe hovorí: "Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život."(Jn 3,16) ()

Kingjiri

Jako hranej dokument o posledních hodinách života Ježíše dobrý. Řemeslně poctivě vypiplaný a utrpení díky Caviezelovýmu herectví, makeupu nebo dlouhejm naturalistickejm scénám (bičování a ukřižování) velice autentický. Nicméně jsem si z projekce neodnes nic víc, než že je jen máloco horšího než fanatickej dav poblázněnej libovolnym náboženstvim. Uplně bych Mela Gibsona nepodezíral z prvoplánovýho násilí (takhle se všechno fakt klidně v tehdejší době mohlo odehrát), jen tak na leckoho může díky prostoru jakej se mu věnuje, působit. A leckdo si po projekci stejně jako já může říct, že mu scházelo k většímu zážitku ještě "něco" víc (dramatický scény, dialogy apod.), tři silnější hvězdy. ()

GTS_PUNK

Film milovníka kresťanstva Mela Gibsona zachytáva posledné hodiny života Ježiša Krista. Pre veriacich divákov sonda od jeho zajatia až po ukrižovanie na Golgote, pre neveriacich bližší pohľad na biblický príbeh o smrti postavy dejín, ktorá výrazne ovplyvňuje svet už dve tisícročia. Dišputy ohľadom pravdivosti príbehu celého kresťanstva rozdeľovali a budú rozdeľovať ľudí aj naďalej, preto možno s určitosťou skonštatovať, že snímok z roku 2004 vychádza zo skutočných udalostí len čiastočne. Nech už však človek patrí na jednu či druhú stranu, konsenzus možno nájsť aspoň v tvrdení, že snímok Mela Gibsona je veľkofilmom, ktorý niečím dokáže zaujať každého. Jeho bezpochyby najvýraznejšou črtou je značná grafickosť, zobrazujúca brutalitu a násilie, ktorému musel Ježiš (James Caviezel) pred ukrižovaním čeliť. Hoci tieto scény zostanú divákovi v pamäti najdlhšie, na silnom vizuále si film zakladá aj na iných miestach. Vyskytujú sa v ňom najrôznejšie výjavy, predstavy či zobrazenia. Spomedzi nich sú veľmi zaujímavé napríklad tie, v ktorých vystupuje postava samotného diabla (Rosalinda Celentano). Keďže príbeh filmu vychádza z Biblie, nemožno v ňom očakávať žiadne dejové zvraty. Koniec je zrejmý už od začiatku, preto musí snímok na diváka pôsobiť aj inak, než len prostredníctvom príbehu ako takého. A nemožno povedať, že sa mu to nedarí. Okrem naturalistického vizuálu si pozornosť publika dokáže získať aj historickou výpravou, ktorá síce nie je prehnane veľkolepá, ale funguje tak akurát. To isté sa dá povedať aj o kostýmoch, zaujmú najmä tie rímske či farizejské. The Passion of the Christ používa, rovnako ako neskorší Gibsonov film Apocalypto, dobovú reč, dodávajúcu mu vyšší level autenticity. Ako celok môže snímok divákov rozdeľovať či dokonca poburovať. Ak si od neho človek udrží dostatočný odstup a vníma ho len ako umelecké dielo, ktoré predstavuje, zistí, že so všetkou naturálnosťou nie je skutočne ničím iným, než len časťou veľkého príbehu, či už pravdivého alebo nie, ktorý sa medzi ľuďmi traduje už viac než dve tisícky rokov. Čo si z celého filmu odnesie každý, je len na ňom. Dôležité však je zdôrazniť, že sa v ňom dá nájsť viac než dosť dobrých a kvalitných aspektov, čo je niečím, čo by mal obsahovať každý film. A je jedno, či rozpráva biblický alebo iný príbeh. ()

Hellknight12

Pozreté po rokoch. Skvelý film o ukončení života Ježiša. M. Gibson si v tomto filme zobral jednu časť príbehu o Ježišovi a vzal ju doslova a do písmena. Filmu na atmosfére ale aj na vcítenie sa do postáv aj daného obdobia pridáva Hebrejština. M. Gibson pekne spracoval v podstate krížovú cestu a úseky života Ježiša. Čo som tak čítal, tak veľa ľudí sa sťažuje na brutalitu filmu. Mňa by zaujímalo prečo? Však už názov napovedá, že film je o umučení. Ďalej čo som čítal, tak podľa niekoho sú postavy Márie Magdalény a Márie v ústraní a majú zle napísané postavy, keďže sú súčasťou Ježišovho života. Súčasť sú ale zase to nie je životopis Ježiša ale len jeho koniec, takže za mňa tie postavy hrali dostatočne veľkú úlohu a áno sú v pozadí. Film má skvelé herecké obsadenie, výkony, hudbu, vizuál. Tomuto filmu aj po tých rokoch nemám čo vyčítať. Či už ste alebo mieste veriaci tak tento film je proste aspoň za mňa najlepší film aký doposiaľ vznikol o Ježišovi. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Hashirama

Kde jinde než zde aplikovat ono příznačné zvolání “Jesus Christ!” Co divákovi předává film, v němž je snad čtyřicet minut věnováno tomu, jak Ježíš ve zpomalených záběrech táhne kříž nebo se válí v prachu? Za doprovodu Monicy Bellucci, která je zcela oblečená a nemáte tušení, jakou postavu hraje (Marie Magdalská? Nwm). Je poměrně výmluvné, že film dělal Mel Gibson, vykreslení židovské obce je zde do očí bijícím výkřikem extrémního křesťanského fundamentalismu, o to úsměvnější jsou tehdejší reakce křesťanské obce, která si Ježíšovo ukřižování představovala v rozhodně “romantičtějším” světle. A ještě ďábla tam dal! Gibson se opírá čistě o slávu příběhu a jeho naturalistické podání, ale jako filmař do filmu nepřidává vůbec nic. Není to ani tak film, jako spíš doprovodné záběry k mluvenému slovu. Ovšem velice hezky nasvícené, s hezkou výpravou, kostýmy a jednou pasáží (poslední chvíle Jidáše) a s nesporným lingvistickým významem. Stejně jako u Apocalypta i zde je reálná jazyková báze (aramejština, hebrejština a latina), což je cool. 5/10 ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)