Milan Rastislav Štefánik byl mužem mnoha tváří a profesí. Na cestě za osvobozením vlastního národa a vznikem Československa dokázal mnoho neuvěřitelných skutků. Originální koprodukční trikový film, který naznačuje, že Štefánik by klidně mohl být předobrazem moderního Indiana Jonese, připravil Noro Držiak... 4. května 1919 při letecké nehodě zemřel Milan Rastislav Štefánik, významná historická osobnost, která přispěla ke vzniku Československé republiky. Přestože generál Štefánik zemřel ve věku 38 let, jeho krátký život ale v mnoha směrech připomíná dobrodružný román. Je téměř neuvěřitelné, že muž z chudé rodiny i přes své chatrné zdraví dosáhl tolika cílů. Světoběžník, doktor filozofie v oboru astronomie, badatel, matematik, pilot, rytíř Čestné legie, francouzský generál, diplomat a první ministr války Československé republiky – to vše byl Milan Rastislav Štefánik. A po celý život snílek a dobrodruh. Během první světové války se zasloužil o vznik československých vojenských jednotek ve Francii, v Itálii a Rusku, spoluorganizoval první československou armádu, které posléze velel. Vybudoval několik astronomických observatoří na celém světě, znal se s mnoha významnými lidmi své doby: vědci, umělci, politiky. Měl ale i hodně nepřátel. Navzdory všem úspěchům na poli vědy a politiky si všichni jeho současníci mysleli, že Štefánikův největší životní sen – nezávislé Československo – zůstane jen utopií. Nakonec dosáhl i tohoto cíle, ale neužil si ani vavřínů, ani slávy, jeho život 4. května 1919 ukončila letecká nehoda nedaleko Bratislavy. (Česká televize)

Blady.Mery

Vytvořit takovýhle animovaný životopisný dokument v česko-slovenských podmínkách vyžaduje velkou dávku odvahy. Výtvarnou stylizaci hodnotím kladně, myslím že takový film tu zatím ještě nevznikl. Odkazy na velká filmová díla, ať už Starwars, Titanic nebo Meliés, byly osvěžující. Ale ve scénáři mi chybělo něco, co by navršené gagy drželo pohromadě. Postrádala jsem konflikt a napětí, ačkoli nepochybuji o tom, že Štefánikův život plný napětí opravdu byl. Taky mě mrzelo, že film automaticky předpokládá, že divák Štefánikův život podrobně zná. Mám pocit, že jsem se o něm z filmu dozvěděla hrozně málo - totiž že byl astronom, meteorolog, letec a sukničkář, že byl obětavý a Beneš ho neměl rád. ()

Viler

Ze začátku jsem byl v rozpacích , ale nakonec mě zvolená forma zaujala.Každá možnost ku seznámení se o "otcích" zakladatelích je vítána. Navíc mi připadá, že film je k vzhledem k událostem v evropě aktuální , viz. Štefánikovo horlení pro spolupráci mezi slovanskými národy. ()

a-ja

Nevídané! Nemyslela bych si, že někdo ještě bude umět točit jako Karel Zeman... Moc pěkně se na to koukalo... Jedinou vadou na kráse byl Václav Neužil coby Beneš (nakonec je to ale cajk, nepřišla jsem na chuť ani jednomu)... ()

grangerova

Zásadní vítězství formy nad obsahem. Zatímco umělecké ztvárnění mě velmi bavilo, kvalitní děj tu prakticky absentoval. Výsledek působí velmi samoúčelně, jakoby se tvůrci chtěli předvést, co všechno umí naanimovat a na Štefánika spíš zapomněli. Hvězdičku navíc dávám za sympatický pokus představit Štefánika jinak, než jako nudnou učebnicovou osobnost po které pojmenováváme ulice. ()

ontheroad

Nevedel som co mam cakat. Star wars intro ma nasmerovalo, ale aj tak mi trvalo kym som prijal tuto hru. Potom sa to vsak zlomilo a fungovalo to vratane chyb, ktore som povazoval za zamerny odkaz na filmy kde sa tie chyby opakovali a odvtedy som sa smial. Nemoze to mat ine hodnotenia ako vysoke alebo odpad, nic medzitym, iba o takych filmoch mam chut niekomu rozpravat. ()

funesfilm

V štýle filmov od famózneho Karla Zemana. Dnes sa to robí inak, no aspoň tento titul pôsobí rovnako. Teší ma, že aj v našich končinách sa vytvorilo niečo, ako je Cesta do nemožna. Jedná sa v podstate o dokumentárnu zábavu a tak netreba očakávať prevratné herecké výkony. Hlavne za animáciu, u mňa vyššie hodnotenie. ()

5tipes

Jediné, co stojí v tomto filmu za zmínku je hudba a celkový výtvarný koncept, případně kostýmy a masky. Herecky amatérské, scenáristicky amatérské, režijně čistě řemeslné, byť se špetkou dobrých nápadů. Čeští herci jsou dabováni slovenskými a naopak. To jako vážné? Jak to mohl v České televizi někdo dopustit? Jak mohla být Bárdos nominována za nejlepší ženský herecký výkon, když má ve filmu sotva pět scén a řekne pár vět? Chudák Milan Rastislav. Česko - slovenská kinematografie je opravdu rok od roku horší. ()

Schuebelbach

Skvost. Ten pocit, kdy televizi zapnete spíše náhodou, a objevíte perlu, kterou jste nečekali a o níž jste neměli sebemenší tušení. ()

jeangab

Na první pohled to nevypadá, ale má to o hodně víc plusů než drtivá většina tuzemské produkce. Je tam spousta zkratkovitých věcí, ale ta poetika a způsob vyprávění z toho dělá výjimečný zážitek. Viděno podruhé. ()

milos.bradik

Skvělý film, který mne opravdu zaujal. Působil na mne hlavně tím, jak mi připomínal filmy Karla Zemana, ale byly tam odkazy i na jiné tvůrce a filmy, jak ukazuje již název, tak třeba na Georgese Méliese. Zaujalo mne i téma, protože životopis M.R.Š. nesporně stojí za zpracování. Být to Američan, tak o něm točí jeden film za druhým. ()

waxtrax

Měla to být přehlídka triků a filmových technologií na nacionalistické téma. Místo toho dostává divák směs bezduchých a špatných hereckých výkonů se slabounkým scénářem bez děje a zápletky. ()

kodel

Lyrický, vizuálně opulentní "životopis" jednoho z otců zakladatelů Československa, vědomě a zdařile navazující na poetiku Zemanových filmů. Nadčasová pocta pohyblivým obrázkům pomocí mnoha poťouchlých odkazů na různá filmová díla (kromě K. Zemana také Mélièse, Americká krása, Titanic). Ke konci bohužel přibývá sentimentu, což zejména v kombinaci s kýčovitým a přebuzeným soudtrackem silně kazí dojem. Přesto mě film příjemně překvapil. ()