Krásná role paní Krajčovičové. Film pěkně representuje depresivní osmdesátkovou kinematografii, která kýčovitě prožívala počátky ochrany životního prostředí. Nenávistné záběry fabrik a paneláků. Hlavní věc je pro mě však takhle z odstupu po letech osobnost p. Svěráka. Každým rokem, když to opakují, tak p. Svěrák pro mě z toho vyčnívá čím dál víc. Jeho formát je jedinečný a zrovna v takto obyčejnějším filmu je to krásně vidět.(6.7.2013)

K tomuto filmu mám trochu rozporuplný vztah. Občas působí trochu jako komedie, jindy je zas spíš smutný. K tomu taková nevlídná šedá atmosféra. Vždycky mi připadalo, že Zdeněk Svěrák svoje role nikdy moc nehrál, že zkrátka hrál přirozeně, v podstatě sám sebe, stejný pocit mám i zde. Jeho doktor Burda, kterého zde ztvárnil, je typem intelektuála, který se už dnes prakticky nevidí.(15.4.2018)

jojo... kolikrát jsem si i já říkal, jestli by nebylo lepší se na všechno vykašlat a zkusit žít úplně jinak... začít od nuly... Ale víme všichni, jak to s tím je, že?... Tenhle film, společně s filmem "Jako jed" je asi posledním vzedmutím kdysi skvělého režiséra Olmera. Dokazuje tady, že režírovat opravdu uměl. Zvlášť když měl k dispozici dobrou látku a skvělé herce. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že to šlo udělat ještě o chlup líp. Kupodivu se mi víc líbil (zde na csfd hůře hodnocený) "Jako jed", kde mi tolik nevadily ty "soc-reálie". Rozdodně bych ale hodnotil výše, než tématicky podobný "Cesta z města", přesto na svou dobu (1984) nadprůměrné dílo.(18.2.2009)

Československé drama zabývající se vztahy mezi lidmi a jejich psychologií. Divák se neubrání srovnání s příběhově podobným snímkem od stejného autora Jako jed. Hlavní hrdina tohoto příběhu dentista Bohouš Burda (tradičně skvělý Z. Svěrák, jenž přispěl též podílem na scénáři), až téměř chorobně toužící po čistém životním prostředí a neváhá žít podle toho, se zamiluje do I. Krajčovičové (stejně jako ve výše zmíneném snímku). Mladá, půvabná Terezka, zástupkyně vedoucí výzkumu inženýrky Burdové (I. Hüttnerová), není spokojena ve svém vztahu s bouřlivákem O. Pavelkou a postupně nalézá k donquijotsky bláznivému Burdovi sympatie. Snímek obsahuje mnoho vtipných scén a situací, vzpomenul bych aspoň debatu o životním prostředí s krásně přednášejícím K. Smyczkem či rozhovor dvojice Svěrák/Smojlak na zubařském křesle. V polovině osmdesátých let zkrátka uměl režisér V. Olmer točit velmi kvalitní a zajímavé filmy. Co je vám doktore a Jako jed řadím k nejlepším dílům nejen jeho osobně, ale i v tomto časovém období vůbec.(23.2.2014)

Vít Olmer patřil k vlně režisérů, která stárnoucí muže ve svých filmech viděla jako jedince chytající druhou mízu. Nabízela se možnost konfrontovat takového muže s autentickým prostředím a situacemi a vybrat hlavně někoho, kdo ústřední postavu stomatologa nebude až tak hrát, ale autenticky se s ní sžije. A to se právě překvapivě povedlo nalézt u scenáristy snímku Zdenka Svěráka, který svoji postavu obdařil kouzlem osobnosti. I když přece jen vypadal ještě nejméně o deset let starší, než měl být věk lékaře, kterého hrál, tak náročný úkol rozložení nejednoznačného charakteru postavy díky jeho osobitému hereckému projevu, ustál. Není nic neobvyklého na milostném vztahu generačně rozdílného páru. Chtělo to však, tak nějak ten trochu obyčejně vyznívající film, něčím ozvláštnit. Olmer v jeho nejlepším filmu "Bony a klid" právě takového ozvláštnění docílil obsazením brilantního Romana Skamene. Tady se scény střídaly někdy až téměř hekticky a trochu neukotveně až roztříštěně, což mělo za následek, že film jako celek nevyzněl do něčeho silného a celistvého. Občas v některých scénách byla cítit naléhavost, která se podle všeho do scénáře až tak pevně nevešla. Olmer byl svého času vynikající režisér, kterému hořké komedie šly pěkně od ruky. Výsledkem je film příznačný pro jeho dobu vzniku, s výborným hereckým obsazením a s nepříliš tvárným scénářem, ze kterého režisér vytěžil tak akorát, ale ne maximum. Ne však vlastní vinou. Scénář více neumožnil. Navíc tento film bývá často zaměněn za obdobně laděný snímek "Jako jed", jehož režii měl Olmer rovněž na starost. Mé hodnocení: 60%(29.11.2013)

• - Ve filmu se poprvé objevuje u nás mikrovlná trouba. (cariada)

• - Roli ředitele výpočetního střediska ztvárnil politicky perzekuovaný herec Vlastimil Fišar, jehož jméno se v titulcích filmu nesmělo objevit. (Martin_L)

• - V čase 11.50, lze pohledem do jedné kanceláře, zahlédnou stojícího režiséra Olmera v bílém plášti, jak sype krmivo do akvária. (Ganglion)