• Ištván87
  ****

  Tak zas taková komedie to není, ale na Zdeňka Svěráka v roli, díky které se, podle vlastních slov, naučil hrát pro film, je radost se dívat... Je tu sice přehršle nesympatických, ne-li přímo záporných rolí, ale hlavní hrdina je tak opravdová postava s tak sympaticky nezkaženou duší, že ho musíte mít rádi... Průměr hodnocení tomu nechci kazit, myslím že 72% (1. 4. 2011), které to tu má, tak nějak dobře sedí...(1.4.2011)

 • Fifer
  ***

  I přes herecký um Zdeňka Svěráka je tu patrný Mášuv příklon k moralizování a jisté schématičnosti, kterou uměl ve svých dřívějších filmech lépe zamaskovat (možná i chyba Olmera a dramaturga). Svěrák je klaďas, manželka je tak přehnaně záporně laděná, že se nedá pochopit, proč od ní vlastně neodešel už dávno a do toho papírem šustící figurky bezcharakterního inži a mladé zlatokopky. Ale na to, jaké v té době vznikaly sračky, to je vážně slušný film.(16.3.2012)

 • stub
  ****

  Jednoznačně nejlepší Olmerův snímek, řekl bych (spolu s "Jako jed", rovněž se Zdeňkem Svěrákem). Pravdu má Šandík, když tvrdí, ze Olmer vlastně příliš nerežíruje - kdyby si pro tento přístup vybíral vhodnější materiál (jako např. tentokrát), mohl patřit mezi poměrně uznávané české režiséry (na druhou stranu, jeho současnou pozici našeho největšího filmového babrala považuji za nezaslouženou - disponujeme mnoha srovnatelně špatnými filmaři). Vypadá to, že film byl napsán Svěrákovi přímo na tělo a ten je v roli zjevně jako doma. Výborné je mudrování Smyczka a Vondrušky na schůzi, půvabná je scénka se Smoljakem. Zarazí jistá nadčasovost, kterou by zde divák příliš nečekal, ale faktem je, že kolem a kolem - změnilo se něco z popisovaného (tedy kromě kulis)?(6.2.2011)

 • Schlierkamp
  *****

  Československé drama zabývající se vztahy mezi lidmi a jejich psychologií. Divák se neubrání srovnání s příběhově podobným snímkem od stejného autora Jako jed. Hlavní hrdina tohoto příběhu dentista Bohouš Burda (tradičně skvělý Z. Svěrák, jenž přispěl též podílem na scénáři), až téměř chorobně toužící po čistém životním prostředí a neváhá žít podle toho, se zamiluje do I. Krajčovičové (stejně jako ve výše zmíneném snímku). Mladá, půvabná Terezka, zástupkyně vedoucí výzkumu inženýrky Burdové (I. Hüttnerová), není spokojena ve svém vztahu s bouřlivákem O. Pavelkou a postupně nalézá k donquijotsky bláznivému Burdovi sympatie. Snímek obsahuje mnoho vtipných scén a situací, vzpomenul bych aspoň debatu o životním prostředí s krásně přednášejícím K. Smyczkem či rozhovor dvojice Svěrák/Smojlak na zubařském křesle. V polovině osmdesátých let zkrátka uměl režisér V. Olmer točit velmi kvalitní a zajímavé filmy. Co je vám doktore a Jako jed řadím k nejlepším dílům nejen jeho osobně, ale i v tomto časovém období vůbec.(23.2.2014)

 • EdaS
  ****

  Na útěk do přírody se zatím nechystám, ale jestli mám doporučit film na tohle téma, určitě to nebude Vorlova fraška. Olmer v osmdesátých letech dokázal brilantně pracovat s náladou i atmosférou, stejně jako z neherce Svěráka dostat naprosto přirozený herecký projev. Na rozdíl od Jako jed je tenhle film přeci jen o něco laskavější a melancholičtější, i když nekončí taky zrovna vesele...(19.9.2007)

 • - Do hlavní role byl původně obsazen Jiří Menzel. (Mackin)

 • - Zdeněk Svěrák dostal od režiséra Olmera a kameramana Kopřivy téměř absolutní tvůrčí volnost. Podle Kopřivy nedostal Svěrák vůbec žádné instrukce a celé natáčení se přizpůsobilo herci. (Olík)

 • - Roli ředitele výpočetního střediska ztvárnil politicky perzekuovaný herec Vlastimil Fišar, jehož jméno se v titulcích filmu nesmělo objevit. (Martin_L)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace