Manituova bota

Manitou's Shoe

Manituova topánka

Komedie / Western

Německo, 2001, 81 min

Ze začátku docela zdařilá parodie na mayovky ztrácí zhruba v půlce svůj náboj, a zatímco v první půlce připadal zhruba jeden trapný vtip na čtyři skvělé, tak v druhé půlce se ten poměr obrátil. Je to škoda. Ale i tak se jedná o dobrou komedii, u které se dá zasmát a která dokazuje, že i v Německu se trochu humoru dá najít(24.8.2010)

Znáte to - nedělní oběd, nacpete si břich a vyvalíte se u televize, zmocníte se ovladače a projíždíte kanály s cílem zjistit, co solidního je v nabídce. 300 přepnutí za minutu, a dostanete se na jakýsi kanál, kde právě hlásají, že přijde na řadu tahle perlička. Jako rodině vyrůstající na Mayovkách nám tohle pochopitelně nemohlo uniknout. Hned po skončení jsme film začli shánět, jelikož jsme půlku neslyšeli přes řehot u stolu. Jasně, že to není uplně geniální a některé repliky byly trošku zbytečné, ale já jsem se výborně bavila. Ranč Pudřenka, růžovej brácha Vinetač s blinkající Žakelínou, záporák Santa Maria a poslední přání v podobě písničky z reklamy na Super děrovačku - mnohem povedenější než parodie na vesmírné skvosty od stejné partičky v čele s Herbigem. Tady se klucí fakt vyřádili :)(15.4.2012)

Už jen obřad pokrevních bratrů stojí za to. Zlitý Karel May, co nemá v hlavě nic než kraviny, Šošóni, co chtějí vykopat skládací stoličku, osel jménem Apollo 13, kouzelní bandité a odzbrojující teplý bratr Winnetouch se o zábavu jistojistě postarají. Tak trochu srdeční záležitost. 70% "Na koně!" - "Nemáme koně..." - "Jakto? Pamatuju si, že jsem jednoho měl." - "Jo, ale toho jsme umyli, a tak se nám srazil."(16.8.2010)

Samotný nápad natočiť paródiu na nezabudnuteľné Vinnetuovky, filmy môjho detstva, je veľkou príležitosťou na vtipnú a dobre pozerateľnú komédiu s veľkým K, no na mieste je otázka: Podarilo sa nemeckým tvorcom naplno využiť sľubný potenciál ? Podľa mňa určite nie. Problém je v tom, že MANITUOVA TOPÁNKA neponúka ani jednu vyslovene nezabudnuteľne vtipnú scénu a to je vzhľadom na to, koľko kultových scén ponúkajú Vinnetuovky veľká škoda. Na niekoľko zábavných scén samozrejme cestou naprieč prériami narazíme a zase na česť filmu musím povedať, že som sa počas tohto dobrodružstva aj celkom bavil, no nebolo to ani tak na príbehu a jednotlivých scénach, ako na vynikajúcom MICHAELOVI BULLY HERBIGOVI, ktorý je ako Abahachi a Winnetouch tým najvtipnejším na celom filme a i s odstupom času my pomyslenie na nich dokáže navodiť na tvári úsmev. Len keby bol každý aspekt filmu takto zábavný...(14.6.2005)

3,5*. Kromě vypůjčené banální zápletky "o pokladu" je to poměrně nápaditá a originální taškařice, která světa vytvořeného kolem Vinnetoua dokázala patřičně využít a navíc se nebála toho hodně přidat. A kupodivu se s vtípky nechodilo ani tak příliš za hranu, jak se určitě nabízelo. Dějově a komediálně sice občas nevyvážené, povedené jsou ovšem narážky na jiné westerny a navíc, scénky kolem ranče Pudřenka a jeho svérázného obyvatele jsou takřka zvráceně vtipná bizarnost. Nápad za milion a taky to, co asi zůstane v paměti nejdéle.(14.4.2017)

• - V době premiéry filmu na TV Pro7 padl divácký rekord ve sledovanosti. Film sledovalo 12,2 milionu diváků, což bylo 32 % sledujících. (dinamit_1)

• - Kůň "Jacqueline" je ve skutečnosti hřebec. (dinamit_1)

• - Režisér Michael Herbig financoval film ze svého. [Zdroj: časopis Cinema 8/2018] (Stoka)