Manituova bota

Manituova topánka

Komedie / Western

Německo, 2001, 81 min

• Tuxedo

Snaha byla, ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc.(25.9.2004)

Ale jo, některé parodické pasáže mě pobavily, ale jinak jsem už viděl mnohem lepší a zábavnější parodie. Když se ovšem zamyslím nad tím, co si z toho po roce pamatuju, vyjde mi, že toho moc není...(9.4.2012)

O kvalitách tohoto snímku by se dalo s úspěchem pochybovat, ale v našlapané kategorii německá westernová parodie natočená na přelomu druhého a třetího tisíciletí je jasnou jedničkou.(26.9.2012)

Neuvěřitelné. Německá komedie, která je vtipná. Dokonce třeskutě vtipná. Parodie na mayovky a další westernové klasiky nabitá od první do poslední minuty vtípky různého kalibru a přesně cílící všemožná žánrová klišé a charakteristické prvky „mayovek“. Od úvodního rituálu pokrevního bratrství až po závěrečný odjezd do dáli, od drobností jako je ořezávátko na šípy až po atomovky jako je „Máte poslední přání“ nebo indianajonesovská jízda důlním vozíkem. Svižná a ve svém tempu nepolevující jízda, která i přes záměrně infantilní podání ani okamžik neprudí. Navíc plná nezapomenutelných figur z nichž nejrazantněji na bránici útočí überteplý Vinetač a überpadouch Santa Maria. Od teď už nikdy mayovky nebudou stejné jako dřív. Howgh.(19.9.2010)

Takový hříšek z mládí. Jako desetiletá jsem se u toho chechtala jako o život a teď už nemám nejmenší důvod zjišťovat, jak bych se na film dívala ze současné pozice.(28.6.2010)

• - Kůň "Jacqueline" je ve skutečnosti hřebec. (dinamit_1)

• - Koně nemohou zvracet, protože jim pro to chybí v jícnu svaly. "Ich hab 'schon Pferde Kotzen Sehn", v překladu "viděl jsem koně zvracet", je německé přísloví pro něco velmi nepravděpodobného. (dinamit_1)

• - V jedné ze scén hraje Winnetouch (Michael Herbig) melodii z filmu The Third Man (1949). Paul Hörbiger, dědeček Christiana Tramitze, který v tomto filmu ztvárnil Rangera, ztvárnil ve filmu The Third Man (1949) postavu Portera.
    (dinamit_1)