Manituova bota

Der Schuh des Manitu - Extra large

Manitou's Shoe

Manituova topánka

Komedie / Western

Německo, 2001, 81 min (Director's cut: 92 min)

Sice těžce stupidní parodie na všemožné vinetuovky, ale zároveň se velmi vhodně trefuje do zavedených klišé. A navíc taková parodie tu ještě nebyla. Teplý bratr Abahačiho Winetač je dobrý nápad a slušný zdroj zábavy, výborné jsou odkazy na Karla Maye a samotnou osobu Vinetua. Takže při veškeré stupiditě tohoto filmu jsem se i překvapivě bavil a za to (ale hlavně asi za odvahu trefovat se něčeho tak posvátného) si tahle šaškárna 60 % zaslouží. Hau, domluvil jsem.(21.2.2005)

Velmi povedená parodie na veškeré Mayovky a westerny (Tenkrát na západě, ...). Moc nerozumím, co Vám komu na tomto přišlo trapné, ale Váš problém, ne můj. Komedie se maximálně vyhýbá, jak je teď moderní, fekálnímu a sexistickému humoru, což u mě zvedá o 2*. V porovnání většiny "vtipů" ze Scary movie či Disaster movie a podobných trapáren jde o skvost a film o dvě až tři třídy výše. Doporučuji, opravdu.(20.6.2010)

• Radiq

Uplně stejně debilní, jak je název, je taky ten film. Komedií bych to nenazval. Nazval, ale jenom kdybych byl debil. Už po 10 minutách mi bylo jasny, že to bude odpad jak vyšitej. Německá parodie, no co by se od toho taky dalo čekat. Němci znaj jenom války a anální hrátky. Tohle jak kdyby napsal nějakej puberťák. Nebo někdo, kdo si myslel, že to bude vtipny. Ale těžce nebylo, težce!!! Počet vtipných věcí je tam přesně: 0. Šel bych i do mínusu, ale to nejde... Je to smutny, když parodie je méně vtipná než, to, co má parodovat... Nechápu, že se to vůbec někomu může líbit. Možná těm, co mají rádi Kameňák...(27.2.2016)

Ze začátku docela zdařilá parodie na mayovky ztrácí zhruba v půlce svůj náboj, a zatímco v první půlce připadal zhruba jeden trapný vtip na čtyři skvělé, tak v druhé půlce se ten poměr obrátil. Je to škoda. Ale i tak se jedná o dobrou komedii, u které se dá zasmát a která dokazuje, že i v Německu se trochu humoru dá najít(24.8.2010)

Občas jde z filmových parodií strach a často vyvolávají i pocity nevolnosti. Manituova bota dokáže občasné nevkusnosti vykompenzovat smělými nápady, hravou ztřeštěností i dobře zvládnutými hereckými party. Naštěstí. Celkové vyznění dostatečně pobaví a obstojí i v porovnání se svou serióznější předlohou. A kdo jiný by měl parodovat Karla Maye a kultovní filmové májovky, než Němci, kteří vše stvořili a vydali na obdiv světu? Michael Herbig se snažil pomazlit se svým projektem a ve smíchu se narodili indiánská dvojčata Abahachi a Winnetouch, sám je rozverně ztvárnil a vdechl jim styl, se kterým si úspěšně dobírají vše, co se divokého západu i Mayových hrdinů týká. Nemůže chybět Abahachiho pokrevní bratr Ranger (příjemný Christian Tramitz) a klasická ponorková nemoc nerozlučných hrdinů. Hlavním záporákem je bezcitný Santa Maria (velmi zajímavý Sky du Mont), uhlazený muž, který klame svým výrazem a nenasytně natahuje své pěstěné dlaně po blyštivé kořisti. Hlavní ženskou postavou je Uschi (šarmantní Marie Bäumer) a kde je žena, je také rivalita, romance a omračující smyslné vnady. Zajímavou postavou je i Dimitri (příjemný Rick Kavanian), Řek s jediným přáním: stát se indiánem. Poslední výraznější postavou je Santa Mariův patolízal Hombre (zajímavý Hilmi Sözer) s prozřením a příklonem k lidskosti a citům. Z dalších rolí: po odvetě volající náčelník indiánského kmene Šošonů Lstivý Mlok (Irshad Panjatan), jeho zákeřně zavražděný syn Falešný Zajíc (Antonio Ramirez), členové loupežné bandy John (Tim Wilde), Jim (Siegfried Terpoorten), Joe (Robinson Reichel) a Jack (Oliver Wnuk), či opilec Karl May (Alexander Held). Není to výjimečné filmové dílo. Přesto, a možná i trochu překvapivě, šibalsky pobaví. Hellas svět nezboří, ale obohatí, byť se svět marně pokouší nabourat Hellas.(8.1.2017)

• - Když Abahachi (Michael Herbig) ukazuje Rangerovi (Christian Tramitz) fotografii svého otce, ukazuje Pierra Brice, který ztvárnil Vinnetoua ve stejnojmenné filmové sérii. Abahachi povídá Rangerovi, že jeho otec uměl velmi dobře mluvit francouzsky, ale nikdo neví, proč. Pierre Brice je Francouz. (dinamit_1)

• - Koně nemohou zvracet, protože jim pro to chybí v jícnu svaly. "Ich hab 'schon Pferde Kotzen Sehn", v překladu "viděl jsem koně zvracet", je německé přísloví pro něco velmi nepravděpodobného. (dinamit_1)

• - Režisér Michael Herbig financoval film ze svého. [Zdroj: časopis Cinema 8/2018] (Stoka)