Manituova bota

Manitou's Shoe

Manituova topánka

Komedie / Western

Německo, 2001, 81 min

75% - Michael "Bully" Herbig a jeho televizní estrády mě dobře baví vždy, když je náhodou vidím. Proto jsem se na Manituovu botu těšil jako malé dítě na ožití zastřeleného Vinnetoua. Má očekávání film sice nenaplnil, ale výborně jsem se bavil i tak. Přes mnoho dobrých a originálních gagů jsem měl pocit, že má tato parodie hluchá místa, a že se z daného námětu dalo vyždímat mnohem víc. Čtyři hvězdičky mohu dát s čistým svědomím zvláště pak, když si vzpomenu na jiné parodie, které mi přišly zoufale nezábavné, či ofenzivní. Nemyslím, že by toto byl ten případ.(5.4.2006)

Sice těžce stupidní parodie na všemožné vinetuovky, ale zároveň se velmi vhodně trefuje do zavedených klišé. A navíc taková parodie tu ještě nebyla. Teplý bratr Abahačiho Winetač je dobrý nápad a slušný zdroj zábavy, výborné jsou odkazy na Karla Maye a samotnou osobu Vinetua. Takže při veškeré stupiditě tohoto filmu jsem se i překvapivě bavil a za to (ale hlavně asi za odvahu trefovat se něčeho tak posvátného) si tahle šaškárna 60 % zaslouží. Hau, domluvil jsem.(21.2.2005)

Rozpočet DEM 7miliónovTržby Celosvetovo 75,805,000║ Nie je to zrovna taká zbesilá jazda aká by sa po veľkom úspechu v Nemecku($64,221,213) dala čakať ale ten svoj účel parodovať Winnetua a iné westernové počiny, si to v určitom hladisku spĺňa. Vtípkov tam je pomerne dosť ale tých čo skutočne rozosmejú či potešia len za hrsť, určite by bolo čo ešte na tom zlepšovať ale čo môžeme čakať od dosť priemerných Nemcov, čo sa produkcie filmov týka. Michael Herbig nie žiadne zázračné dieťa, ktoré by spravilo prielom do sveta, aj keď nápady to teda má len bolo by fakt treba k tomu aby to bola smršť svižnejšieho režiséra, on nech radšej ostane na scenáristickej stoličke, tam mu to viac pristane. /55%/(25.6.2008)

Náčelník Apačů Abahachi si chce splnit svůj dávný sen, a pořídit si pravou indiánskou putyku. K tomu si půjčí zlato od kmene Šononů, ale je obelstěn padouchem Santa Mariou, a dokonce je zabit syn náčelníka Šošonů. Abahachi a jeho pokrevní bratr Ranger jsou ale čestní muži, takže chtějí Šošonům jejich peníze najít, a pomstít se hlavnímu padouchovi. K tomu potřebují ale najít bájný poklad... Postupem času se k ním připojí snůčka různých individuí (homosexuální bratr Abahachiho, řek, který chce být indiánem, barová tanečnice) a bitva o poklad může začít... Německé westerny byly vždy oblíbené, a vzhledem k tomu, že dneska se všude točí parodie tak proč nenatočit parodii i na tyto westerny ? Oproti různým holkám, klukům to indiáni sice chtěj taky, ale kvalitativně se celý film pohybuje v jiných úrovních. Neříkám, že zde nejsou trapné fóry, ale oproti výše zmíněným je jich mnohem méně, a ty opravdu zábavné převládají ... Skvělé...(15.8.2004)

• Hrabka

Jako parodie na "Mayovky" to je docela zdařilé, ale že by mě to nějak nadchlo, to se říct nedá. Něco je skvělé, např. jména hlavních protagonistů a některé scény taky stojí za to, zbytek je ale pouho pouhá trapárna, která nemá s kvalitní komedií nic společného. Ale jako parodii to beru. 40%(31.12.2007)

• - V jedné ze scén hraje Winnetouch (Michael Herbig) melodii z filmu The Third Man (1949). Paul Hörbiger, dědeček Christiana Tramitze, který v tomto filmu ztvárnil Rangera, ztvárnil ve filmu The Third Man (1949) postavu Portera.
    (dinamit_1)

• - Když Abahachi (Michael Herbig) ukazuje Rangerovi (Christian Tramitz) fotografii svého otce, ukazuje Pierra Brice, který ztvárnil Vinnetoua ve stejnojmenné filmové sérii. Abahachi povídá Rangerovi, že jeho otec uměl velmi dobře mluvit francouzsky, ale nikdo neví, proč. Pierre Brice je Francouz. (dinamit_1)

• - Koně nemohou zvracet, protože jim pro to chybí v jícnu svaly. "Ich hab 'schon Pferde Kotzen Sehn", v překladu "viděl jsem koně zvracet", je německé přísloví pro něco velmi nepravděpodobného. (dinamit_1)