Rammstein: Deutschland

(hudební videoklip)

Deutschland je první singl vydaný ze sedmého studiového alba s názvem „Rammstein“ německé metalové kapely Rammstein. Klip natočil německý režisér Eric Remberg, který používá umělecké jméno Specter Berlin. Ve videoklipu vidíme všechny členy kapely společně se symbolem německého lidu, tzv. Germánií, kterou si zahrála německá herečka afrického původu Ruby Commey. Všichni protagonisté se postupně pomocí červeného laserového paprsku chronologicky přenášejí do různých krvavých a násilných historických etap německých dějin. Vše začíná u germánských kmenů a jejich vítězství v Teutoburském lese, pokračuje to ve středověkém honu na čarodějnice, událostmi mezi první a druhou světovou válkou, holocaustem, teroristickým obdobím Frakce Rudé armády a končí to v 80. letech před pádem Berlínské zdi, kdy se přeneseme do budoucnosti, kde vesmírná kapela vezme spící Germánii ve skleněné rakvi do neznáma. (Trajektt)

Isherwood

Černá kněžka Germánia pluje prostorem i časem a nechává se vzývat šesticí uctívačů. Tohle už není videoklip, to je desetiminutová nálož, která vydá za 2 celovečeráky. Vizuální stylizace dějinné marnosti takhle naposledy vynikla u Field in England, kterého si osedlal technokratický jäegermeister, a spirituální náboj to má jak This is America. Jasně, je to čirá provokace, ale ta Rammstein provázela i tehdy, když jim ještě nekoukaly šediny z řídnoucích vlasů. České zpravodajské titulky plní pruhovaná pyžama postávající pod oprátkami na dvoře koncentračního tábora, ale tak laciné to není. Moment vzdoru napříč dějinami je střihová dokonalost, která stíhá emoce s urputností vlčáka. Nepopírám ale, že za kompletní dějepisnou referenční příručku seženu potkaní flek u klerikálního feastu. ()

Jara.Cimrman.jr

"Überheblich, überlegen, übernehmen, übergeben, überraschen, überfallen, Deutschland, Deutschland über allen." To je provokace. To já poznám. Věřte mi. A ještě k tomu nekorektní. A to mi v dnešním úchylně hyperkoretním světě chutná über alles. ()

MM_Ramone

Pieseň "Deutschland" je úvodná, v poradí prvá, skladba zo siedmeho radového štúdiového albumu nemeckej hudobnej skupiny Rammstein. Album nesie názov "Untitled". Vyšiel sedemnásteho mája roku 2019 pod značkou vydavateľstva Universal Music Group. Ku songu "Deutschland" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. "Deutschland – mein Herz in Flammen. Will dich lieben und verdammen. Deutschland – dein Atem kalt. So jung, und doch so alt. Deutschland – deine Liebe Ist Fluch und Segen. Deutschland – meine Liebe, Kann ich dir nicht geben Deutschland! Deutschland! (Německo - mé srdce v plamenech. Chce tě milovat a proklínat. Německo - tvůj studený dech. Tak mladé, a přece tak staré. Německo, tvá láska. Je prokletí a požehnání. Německo - svou lásku, nemůžu ti dát. Německo! Německo!!!)." Čierna satanistická kráľovná pokorí Nemecko. Čierna beštia zotročí nemecký národ. Je to provokatívne alebo vizionárske? Je to politicky nekorektné. Ide z toho hrôza. Je to Rammstein! ***** ()

Othello

Úplně to samý jako Aronofského Mother, takže velká zábava a v pořádku. Kdyby to nikoho nenasralo, byl bych smutný. Škoda akorát, že to barevný ladění a fetiš vysokofrekvenčních kamer způsobuje, že to postupy a hlavně barvami vypadá jako každý druhý současný videoklip. Song bohužel v zásadě bez nápadů. ()

NinonL

Nejsem znalcem ani fanouškem skupiny Rammstein a nemám nijak v oblibě sledování hudebních klipů. O tomto klipu jsem se dočetla kdesi, byl tam i rozebrán děj. A musím říct, že mě fascinoval. Taková hloubka, taková síla, která nás provede historií Německa od dob prastarých Germánů, kteří uctívali temná božstva, přes středověk, druhou světovou válku až po temný dnešek. Asi se občas na nějaký klip kouknu, abych byla trochu v obraze. Jak je vidno, o dost přicházím. ()

Darth Revan

Orgastický návrat na scénu, který patří mezi nejlepší počiny celé kapely a geniálně paroduje nejrůznější etapy německé historie. ()

metal.storm

Ja mám pri každom videoklipe osobne rôzne myšlienky, čo by som vylepšila, čo by som prejednala, čo by som zmenila. Pustím si ho dva krát, tri krát a predstavivosť mi funguje. Ale tu je prázdno. Len clivý pohľad na realitu... ()

SamVimes

Naprostej nářez! Spousta odkazů na předchozí tvorbu Rammstein, spousta zjevných i nenápadných útržků německé historie a hlavně žádné servítky. Navíc je to celý výborně sestříhaný a produkčně vypiplaný. ()

pursulus

A všimněte si, že nekřičím: Rammstein!¬         V sousedním Německu je leccos mohutnější než u nás: automobily Mercedes-Benz, řeka Rýn, dálniční síť, mzdy uklízeček a elektrikářů; snad jen ty ředitelů bankovních poboček jsou si blízké. Tak trochu to platí i o německých "Kabátech", Rammsteinech — hudební skupině hrající industriální metal, s poněkud přeceňovaným hodnocením v Německu i v Česku, ostatně stejně je přeceňován (alespoň u nás) i Kabát. Ono přecenění záleží, ve stručnosti, ve fanoušky umělém vyhnání průměrné kvality; špičkové písně jsou sice mimořádné, to ale neplatí o většinovém zbytku produkce; to se týká jak textů, tak i hudebních nápadů.¬                 Protože si dokážu vychutnat to nejlepší z Kabátů, zkusil jsem se podívati na zoubek i Rammsteinům, tentokráte v podobě hudebních videoklipů, z nichž řada jich je přeložena do češtiny na i-stránkách Videa česky. Koncerty by mi totiž celé seznamování prodražily, nehledě k dalšímu souběhu okolností; také se nedá říci, že jsou mi koncertní akce, na kterých vybuchují rachejtle, dostatečně blízké na to, abych se o přítomnost na nich vážněji zajímal.¬                 Shlédl jsem proto čtyři skladby, vybrané namátkou až na "Deutschland", kterou jsem si vybral jako první a záměrně, protože mě sama o sobě zajímala. Vzájemná závislost, korelace mezi hodnocením uživatelů na ČSFD a mezi mým hodnocením, není malá: více hvězdiček jsem dal tam, kde i ostatní přidaliy ("iy" bude míti zvláštní znak, povinný ve všech abecedách států Evropské unie; očekává se, že jeho nepoužití ve veřejném projevu i tvorbě bude se trestati pokutou několika desítek eur; ale my v té době už v EU nebudeme, tak nás to trápit nemusí). Pojďme se ve zkratce podívat na ony skladby.¬                 Všechny jsou — podle očekávání — profesionálně zpracovány. V těch horších není spojení formy a obsahu vyznačující smysluplnost a významovost nijak závratně vysoké, jde o klasickou hru "na účin" mezi tvůrcem a divákem, často také o řízenou a záměrnou provokaci. V těch lepších se ona hra a provokace úročí, přesah námětu je podařený a provokace zastíněna.¬                 "Sonne" z r. 2001 připomíná skladbu Kabátů "Dole v dole" (2003) s osvěžující "Sněhurkou" a pro ctitele erotické "Sněhurky a sedmi trpaslíků" půjde o zcela mimořádný divácký zážitek.¬                 "Ich will" z téhož roku ovládne mysl všech žíznících po světské spravedlnosti.¬                 Skladbu "Rosenrot" z r. 2005, jakési folklórně-náboženské vytržení spojené s bičováním vlastního těla bych označil za poněkud méně podařenou, podle mého tady provokace cílená na církev přehlušuje poselství samo.¬                 Na konec jsem si ponechal opravdovou lahůdku — je to "Deutschland" z r. 2019, nadprůměrně dlouhá skladba, do níž autoři vměstnali opravdu hodně z německé historie. Symbolistní dílo má nadprůměrný střih, hodně dobrou hudbu a velmi dobrý scénář; provedením tedy opravdu asi na známku nejvyšší. (Poznámka: v tomto komentáři uživ. 'Olafson' najdete odkazy na analýzu tohoto videoklipu a různé názory na něj.)¬                 Celkově mě shlédnutí oněch čtyřech skladeb překvapilo: čekal jsem větší průměrnost, leč dostalo se mi kvality v míře, kterou jsem neočekával. Snad jen té výjimečnosti je jako všude jinde, je to vzácné koření. Ale když se něco povede, stojí to prostě za to. Deutschland! () (méně) (více)

ghatos

Podloudný krátký film o Německu, který klame tělem. Než na minulost ukazuje spíše na současné vnímaní vlastního historického traumatu. Sebenenávist programově pěstovaná u poválečných generací, autocenzura a extrémní korektnost (lež) dláždí cestu opět do pekla. Těch motivů je tam spousta a každý by si zasloužil vlastní rozbor (např. hlavní hrdinka). Hudebně se mi velmi libí začátek. Celkově Rammstein rýpe do největších/nejbolestivějších tabu Německa a není to určitě jen samoúčelná provokace. Něco není v pořádku a všichni to víme...91%. ()

Melios

Úplne úprimne poviem ,že metal nenávidím ,Rammsteinov moc nemám rád ,no jejich songami nepohrdem ,hlavne piesňou Ohne Dich (no v hrôze stále nikto neprokonal Marlyna Mansona a Ozziho). Songy a videoklipy od Rammsteinov poznám. Napríklad Mein Land ,Rosenrot ,Mutter ,Du Hast , Ich Will ,Benzin ,Sonne ,Ohne Dich a tak ďalej. A všetky majú spoločné jednu vec - schopnosť šokovať ,nie kvôli extrémistickým chúťkam kapely a ani tým rasistickým ,ale jednoducho to ,že sú politicky nekorektní. A to si na nich najviac cením - byť politický nekorektný v tejto dobe si zaslúži potlesk. Takže keď vyšiel Deutschland nič som nečakal ,ale bol som poriadne nadšený ,keď som uvidel poriadne prehnanú čiernu históriu Nemecka v podaní recesie. Takže ešte raz pre tých ,ktorý by to nechápali - KLIPY RAMMSTEINOV SU RECESIE A NEMAJU SA BRAT VAZNE! Ale zároveň ,by sa toto malo brať vážne. A ,prečo? Nemci ako národ svojú temnú históriu mažú a robia ,že nikdy ani neexistovala....už bolo načase ,aby sa nejaký nemci ozvali a ukázali do ksichtu iným nemcom ( a zároveň celému svetu) ,čo kedysi robili ,a čo už nezvrátia. Je to história ,tá sa nezmení ,dá sa ignorovať ,no čoskoro vás dobehne. A to sa pre Nemcov práve naplnilo....(Možno to budem ľutovať ,ale...) ďakujem skupine Rammstein ,že sú natoľko šlahnutí ,aby skúšali odcenzurovať Nemecko....a to sa im aj podarilo. ()

Lukoboss

OK, hudebně to možná není nic extra, ale klip jako takovej je normálně krátkometrážní velkofilm. Několik dějů, několik historických a důležitých okamžiků Německa, k tomu samozřejmě velká provokace, nadsázka, nemalá výprava a nad tím vším černoška jménem Germania. Musím říct, že jsem hodně dlouho neviděl takhle propracovanej klip, kterej je potřeba si pustit několikrát, abyste to všechno pochytili. Po deseti letech opět úder do černýho... ehm, opatrně s tím slovem. ()