Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Velmi podmanivá atmosféra - jak já miluju déšť a noc - v příběhu, který jsem si musela po shlédnutí rozebrat, abych ho plně pochopila (tápajícím doporučuju sepsat si čísla klíčů a k nim doplnit oběti). Když jsem šel po schodech nahoru / Potkal jsem muže, který tam nebyl / Dnes tam nebyl znovu / Přál bych si, aby šel pryč(24.1.2009)

- šel jsem po schodech k nám, a potkal muže co tam nebyl, ani dnes tam nebyl ten muž, ach, kéž by zmizel navždy už- Kdo je to? S kým teď mluvím? Vrah nesmí přežít!.... Jsme svědky vyvražďovačky se zajímavým podtextem. Dobrá atmosféra osamělého motelu, noc, bouřka, zvláštní skupina lidí a mrtvoly. Ale nejdůležitější v tomto filmu je pointa! Co s vámi provede ona. Mě to teda neodbouralo.(18.5.2006)

Identita je snímek plný napětí a podařené deštivé atmosféry odřízlého motelu. Obsazení i výkony herců se mi líbily. Kvalitu snímku ale vzhůru šponuje především propracovaná pointa a hodně nápadité a nečekané zvraty, které strhují víc a víc. Divák stále neví na čem je a scenáristy je nucen neustále napínat mozkové závity. Zajímavé a různorodé postavy a horrorové prvky, které se nemíjí účinkem, dávají ve výsledku opravdu slušný a velmi poutavý thriller vinikající nápadem i zpracováním. Fanoušci thrilleru by Identitou rozhodně neměli být zklamáni. Podobným potemnělým dílem je Prokletý ostrov. Alternativa: Shutter Island, Machinist.(17.5.2010)

Identita (2003) aneb jedenácté procento mozku v akci (POZN. člověk využívá jen 10% mozku). Velmi zajímavý scénář, který na konci předvádí vybroušenou a překvapivou pointu (výraz, který u některých fanoušků budí negativní pocity, ale faktem je, že tuhle překvapivou pointu nelze a priori považovat za špatnou). Herecké výkony se pohybovaly na vrcholu měřítka, atmosféra se zpočátku zdála být vcelku triviální (čeká se na to, ze kterého temného zákoutí zabiják vyleze), ale velmi brzy nabrala zcela jiný směr, a sice dokonale mysteriózní, který spolu s pohledem Johna Cusacka vytvářel podobnou chuťovou kompozici, jakou jsem mnohokrát neokusil. I proto se nezdráhám dát mu plné hodnocení, protože Mangold tu dokazuje jednu velmi důležitou věc - umí přeměnit obyčejné věci v neobyčejné, a to tak elegantně, že vás snímek i přes zdánlivou šablonovitost totálně přibije k židli...ne, nebudete se bát (možná lehce místy), ale budete si vychutnávat dechberoucí rozplétání nitek příbehu. Naštěstí tenhle snímek fakt není pro všechny a je to jen dobře.(29.8.2008)

Strhující, napínávé, atmosferické. Skvělé herecké výkony (hlavně John Cusack jede) podtrhují barvitou mozaiku možná až příliš komplikovaného "detektivního" příběhu, kterému paradoxně stojí v cestě ten, kdo ho sám stvořil. Jakkoliv na mě Identita zapůsobila svou závěrečnou pointou, při ohlédnutí zpět je mi z ní spíše smutno - završení mohlo bý podáno mnohem působivěji v duchu detektivek ze staré školy a celku by to uškodilo mnohem méně než rádoby zajímavá žánrová obroda, která působí všelijak, jen ne nenásilně. Skvělá vizuální stylizace, znamenité flashbacky s precizní návazností, hlášky, to všechno dělá z Identity něco víc. Něco, na co si mohla (a moc moc chtěla) sáhnout, ale spadla z žebříku a scénárista jí ještě udupal. Stále však precizních 70%, originalita se cení...(20.6.2003)

• - Báseň "As I was going up the stair / I met a man who wasn't there. / He wasn't there again today / I wish, I wish he'd go away" (Když jsem nahoru po schodech, / potkal jsem muže, který tam nebyl. / Dnes tam nebyl znovu, / kéž by, kéž by odešel.), o které jedna z postav tvrdí, že ji v mládí napsala, je opravdová báseň od Hughese Mearnse. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy Ed (John Cusack) v úvodu filmu veze herečku, je možné vidět na tachometru nulovou rychlost. (Pepy)

• - Kniha v Edově autě, kterou můžete vidět, když zvedá Paris, je "Bytí a nicota" od Jeana-Paula Sartera. (HappySmile)