Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Počas daždivej noci uviazne, z rôzných zdanlivo nesúvisiacich dôvodov, niekoľko ľudí v odľahlom, postaršom motely niekde uprostred Nevady. Jeden po druhom tam za záhadných okolností začínajú zomierať násilnou smrťou. Úvodných šesťdesiat minút som myslel, že to bude len ďaľší z radu neoriginálnych vyvražďovacích horrorov. Lenže ono sa to odrazu zmenilo na veľmi zaujímavý psychologický thriller. "Identita" je film s dobrou réžiou, kamerou, hercami a naozaj prekvapujúcim rozuzlením. ****(17.10.2009)

Malcolm´s Eleven.. Mangold není žádný režisérský ořežprut, co by nezvládl navodit thrillerovou atmosféru či neuměl účelně pracovat s flashbacky, o tom žádná. Cusack je tady výborný a to přitom kdyby mi chtěl vnutit svůj autogram, tak ho odmítnu (no, možná bych si ho vzal a pak vyměnil za deset podpisů Hanky Zagorové). Jenže, i když podobné náměty zbožňuji a vždycky si dávám v rámci vychutnání detailů repete, u Identity mě to nelákalo. Logické nesrovnalosti ignoruji, protože v tom domě, co vám roste na krku, je dovoleno vše, avšak celá historka mi přišla jako by násilně vykáceli tři hektary lesa, jen aby postavily psí boudu a pak, v rámci závěrečného Dickensovic Olivera, jí nainstalovali na stříšku satelit.. Onen háj pomerančovníků mi asocioval milovníka citrusů B.De Palmu a jeho Kainovu výchovu s J.Lithgowem. Ten se tehdy také nebyl schopen sám sebe dopočítat. Náhoda?(26.6.2012)

Počiatočné vtiahnutie do deja a narastajúce mystérium okolo vrahovej identity sú úžasné. Ale v poslednej tretine, kedy sa začnú vykladať karty na stôl, sa z roztomilého vzdaniu holdu Hitchovmu PSYCHU stáva nezvládnutý patlanec snahy o čo najväčšie šokovanie a borenie klišé. Spočiatku silné 4*, po závarečnej vsuvke rozpačité 2*.(2.1.2005)

Jeden z mála prípadov, kedy sa prílišná originalita nevypláca. Nápad rozdvojenej osobnosti a následné časovo-zostrihané a nadväzujúce následnosti sú spravené štýlovo a hlavne pochopiteľne. Perfektná hra na niečo, s čím to ľudia neprávom (!) porovnávajú – Psycho. A tá atmosféra! No proste veľmi kukateľný mrazivý thriller a rýchlym spádom. 85%.(1.4.2007)

Identita je snímek plný napětí a podařené deštivé atmosféry odřízlého motelu. Obsazení i výkony herců se mi líbily. Kvalitu snímku ale vzhůru šponuje především propracovaná pointa a hodně nápadité a nečekané zvraty, které strhují víc a víc. Divák stále neví na čem je a scenáristy je nucen neustále napínat mozkové závity. Zajímavé a různorodé postavy a horrorové prvky, které se nemíjí účinkem, dávají ve výsledku opravdu slušný a velmi poutavý thriller vinikající nápadem i zpracováním. Fanoušci thrilleru by Identitou rozhodně neměli být zklamáni. Podobným potemnělým dílem je Prokletý ostrov. Alternativa: Shutter Island, Machinist.(17.5.2010)

• - Přestože byl ze závěru filmu vystřižen jeden dialog mezi Johnem Cusackem a Rayem Liottou, tvůrci zde ponechali Liottu říkajícího Cucackovi: "Já jsem to neudělal." (HappySmile)

• - Bylo natočeno několik závěrečných scén, aby ta pravá zůstava uchovaná v tajnosti. (HappySmile)

• - Když si herečka objednává pokoj, říká, že chce ten nejhezčí. Larry (John Hawkes) reaguje: " Osmička je útulná." Herečka ale bydlí v pokoji číslo 9. (Pepy)