Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Malcolm´s Eleven.. Mangold není žádný režisérský ořežprut, co by nezvládl navodit thrillerovou atmosféru či neuměl účelně pracovat s flashbacky, o tom žádná. Cusack je tady výborný a to přitom kdyby mi chtěl vnutit svůj autogram, tak ho odmítnu (no, možná bych si ho vzal a pak vyměnil za deset podpisů Hanky Zagorové). Jenže, i když podobné náměty zbožňuji a vždycky si dávám v rámci vychutnání detailů repete, u Identity mě to nelákalo. Logické nesrovnalosti ignoruji, protože v tom domě, co vám roste na krku, je dovoleno vše, avšak celá historka mi přišla jako by násilně vykáceli tři hektary lesa, jen aby postavily psí boudu a pak, v rámci závěrečného Dickensovic Olivera, jí nainstalovali na stříšku satelit.. Onen háj pomerančovníků mi asocioval milovníka citrusů B.De Palmu a jeho Kainovu výchovu s J.Lithgowem. Ten se tehdy také nebyl schopen sám sebe dopočítat. Náhoda?(26.6.2012)

Do dneška jsem konec plně nepochopil a to jsem to viděl třikrát a dostal jsem odborný výklad! Ale to co konci předcházelo je tak skvělý thriller s krájitelnou atmosférou, že mi to ani moc nevadí!...Bože, teď si připadám jako ti idiotští lynchovci a bergmanovci, kteří píšou perly typu: Sice naprosto nechápu co se tam dělo a proč, ale je to jasných pět hvězdiček!(25.8.2007)

Tenhle film jsem viděl v kině a mám-li být upřímný, tak jsem v něm poprvé objevil Johna Cusacka. Do té doby jsem ho neznal, ale tenhle film mi ho představil, pak přišly další snímky s tímto hercem a záhy se stal hned po Alanu Rickmanovi mým nejoblíbenějším hercem. A před nedávnem jsem měl možnost se na tento snímek podívat znovu, tentokrát v televizi. A musím upřímně říci, že tento thriller mne maximálně zaujal. Nepostrádal napětí, nepostrádal dramatické zápletky i překvapivé zvraty. Měl prostě vše, co každý správný film tohoto žánru míti má. Uznávám, že je to tak trochu variace na detektivku Agathy Christie Deset malých černoušků, ale přesto je v něčem jiný, v něčem originální. Už jen závěrečné rozuzlení je dost nečekané, dost drsné a dost překvapující. Tenhle thriller mne prostě zaujal, a stejně tak mne zaujaly i herecké výkony všech zúčastněných. Tenhle thriller se prostě povedl, a tak mu dávám čtyři hvězdičky. Jednu hvězdičku jsem ubral právě za nápadné podobenství s již zmíněnou detektivkou, ale i tak je to pořád dobré hodnocení...(10.9.2007)

První Mangoldův film, který vypadá, že ho někdo režíroval. Nevím jestli je zápletka šílená nebo geniální, ale donutila mě přemýšlet ještě po skončení filmu. Ale když už někdo vymyslel něco tak složitého, mohl si odpustit zbytečné falešné stopy jako staré indiánské pohřebiště. Jinak zajímavá úvodní předpříjezdová sekvence a skvělá celková atmosféra.(2.7.2003)

Identita je lehce podobná Deseti malým černouškům (místo figurek jsou tu klíče), jenom tu pointu (i když překvapivou a šokující) shledávám už poněkud překombinovanou a v první moment sice možná mrazivou, avšak s odstupem času dost diskutabilní (obsahující logické díry) a pro mě osobně neuspokojující. Ale až do výbuchu auta je to v rámci thrilleru (s prvky hororu) zatraceně kvalitní podívaná, kterou jsem si opravdu užíval, a proto to ode mě budou ještě slabší 4*.(31.8.2013)

• - Několik filmových kritiků si všimlo podobnosti Identity s fiktivním filmem "The 3", o němž se mluvilo v Adaptaci. (HappySmile)

• - Celá jména postav z hotelu zní: Edward "Ed" Dakota, Samuel Rhodes, Paris Nevada, George York, Alice York, Timmy York, Larry Washington, Caroline Suzanne, Virginia "Ginny" Isiana, Lou Isiana a Robert Maine. (HappySmile)

• - Poslední film Fredericka Coffina. (HappySmile)