Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Setkání postav = špica. Likvidace postav = špica. Atmosféra by se zprvu dala krájet a odpočet pomocí klíčů mi skutečně nejednou připomněl knihu "Deset malých černoušků", kterou považuji za jednu z nejNEpříjemnějších vůbec. Po šokingu týkajícím se těl (no more spoilers ;-)) nicméně dochází ke zlomu a kvalita jde dolů. (Jakmile začněte tušit, odkud vítr fouká, tak už to není ono, ale to platí vždy a všude.) A myšlenka / pointa jako taková není špatná, jen mi, vzhledem k dalšímu (tentokráte už opravdu finálnímu) šokingu, přijde maličko děravá.;-)(8.11.2015)

Po druhém shlédnutí jsem ještě více přesvědčený o 5 hvězdičkách!!!...Po technické stránce jde o velice kvalitně odvedenou práci. Kamera i hudba perfektně navozují tu správnou hororovou atmosféru. Herecké výkony jsou rozhodně nadprůměrné, takže taky není důvod nic řešit. A teď se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu a to je příběh. ZAČÍNÁ SPOILER, TAKŽE KDO NEVIDĚL, AŤ NEČTE! = Máme tu holohlavého týpka, který trpí rozdvojenou osobností a má být popraven za několikanásobnou vraždu. Jenže doktor, který studuje jeho spis, se domnívá, že tento psychopat má být umístěn do psychiatrické léčebny, protože nespáchal vraždy vědomě. Fyzicky sice došlo k vraždám, ale psychicky šlo o boj mezi osobnostmi uvnitř hlavy. A tak doktor vzbudí soudce a představenstvo, aby je mohl se svým právníkem přesvědčit o zrušení popravy a přesunu psychopata do léčebny. To jest jedna z dějových linií. Do toho se nám otevírá mnohem zajímavější linie a to linie, která figuruje pouze v mozku psychopata. Vrahova osobnost se dělí na 10 částí, 10 lidí, kteří se logicky narodili ve stejný den a každý z nich má příjmení dle nějakého státu USA. Tyto osobnosti se však střetávají během silné bouřky na silnici a usídlují se v blízkém motelu. Můžeme to chápat jako celý jeho život. Mezi osobnostmi je i ´´jeden´´ vězeň, který se dostane z pout a postupně dochází k prvním vraždám, které vedou právě k tomuto vrahovi. Jenže i tento vrah je po určité době zavražděn. V hlavě psychopata v momentě zasedání převažuje především osobnost Johna Cusacka, který se snaží objasnit, co se to děje a kdo páchá další vraždy, když né ten vězeň! Chaos mezi přeživšími přibližně charakterizuje chaos psychopata v jeho hlavě, který neví, co se to děje. V momentě, kdy je předveden ke komisi, tak mu doktor doporučí, ať nechá zabít Cusacka. V přestřelce umírá jak Cusack, tak Liotta. Po tomto masakru se zdá být poslední a dominantní osobností v psychopatovi žena, která chce odjet na vesnici a starat se o citrusový sad. Psychopat se uklidní a soudce zamítne popravu a dovolí přesun do psychiatrické léčebny. Jenže doktor i pachatel zapomíná na fakt, že mu v hlavě zůstala ještě jedna osobnost a to osobnost malého kluka. Na závěr se dozvídáme, že to právě on má na starosti všechny neobjasněné vraždy ostatních osobností. Tenhle kluk se nabourá i do vedoucí osobnosti ženy a chce jí zabít, což se projeví v reálu jako vražda doktora v autě během přesunu do léčebny. To, že vrahem je kluk není vůbec podstatné, jde pouze o osobnosti, nikoli o realitu. Neměl jsem moc jasno ohledně času spáchání trestných činů, kde se dá možná najít díra v logičnosti. Avšak i ta se dá možná spekulováním zaplnit. Dejme tomu, že všechny vraždy mezi osobnostmi se nepromítly do reálného života, tudíž v reálu nebylo spácháno 10 zabití, ale třeba vzájemné zabití Cusacka a Liotty proběhlo pouze v hlavě (v té dobé měl totiž na sobě svěrací kazajku - nemohl zabít v reálu). Jinak řečeno, on zabil v minulosti asi 7 lidí v reálu i v hlavě, pak byl zatčen a posléze předveden k soudu, tudíž celý příběh musíme brát jako dlouhodobý. Mezi ty 3 osobnosti nepočítám toho kluka, to je totiž poslední osobnost, která sice byla v reálu zabita (kýmkoli třeba i na ulici, to je fuk), ale v jeho hlavě nebylo vidět, že je mrtvý, tudíž osobnost malého kluka se mu ukryla někam dovnitř hlavy a na chvíli se schovala. Mimochodem ta blondýna taky nebyla vidět, že je zabita, takže kdo ví. Třeba ten malý kluk není poslední osobnost, ale předposlední. Typuju, že teď nejste moc moudří z mého výkladu příběhu. Já se omlouvám za trochu chaotický popis situací, ale teď už nemám sílu to upravovat. Kouknu na to ještě někdy po třetí a pak se to pokusím poskládat úplně srozumitelně. Nicméně doufám a věřím, že se vám film líbil. Mě se líbil hodně.(21.2.2010)

Jeden z mála prípadov, kedy sa prílišná originalita nevypláca. Nápad rozdvojenej osobnosti a následné časovo-zostrihané a nadväzujúce následnosti sú spravené štýlovo a hlavne pochopiteľne. Perfektná hra na niečo, s čím to ľudia neprávom (!) porovnávajú – Psycho. A tá atmosféra! No proste veľmi kukateľný mrazivý thriller a rýchlym spádom. 85%.(1.4.2007)

• Matty

Skupinka lidí se ne náhodou octne v opuštěném motelu, aby byla následně nepříliš originálně vyvražďována. Jenže pak nastane „keysersoze time“ neboli odhalování pointy. Identita sem, identita tam, logika bůhvíkde. Dvojí hru s časovými i duševními rovinami bych ještě byl ochoten filmu odpustit, pokud by při všem tom zmateném vysvětlování nebylo pozapomenuto na inteligenci divákovu, která mu umožňuje dát si dohromady pět a pět a tudíž odhalit neprozíravost scénáristovu. Identita je hloupé béčko, jehož béčkovitost jenom umocňují herci, které nelze jedním slovem charakterizovat jinak než jako nevýrazné. 40% Zajímavé komentáře: Tosim, Honza dAve, Zombo, Raaavenek(14.5.2006)

Do dneška jsem konec plně nepochopil a to jsem to viděl třikrát a dostal jsem odborný výklad! Ale to co konci předcházelo je tak skvělý thriller s krájitelnou atmosférou, že mi to ani moc nevadí!...Bože, teď si připadám jako ti idiotští lynchovci a bergmanovci, kteří píšou perly typu: Sice naprosto nechápu co se tam dělo a proč, ale je to jasných pět hvězdiček!(25.8.2007)

• - Když si herečka objednává pokoj, říká, že chce ten nejhezčí. Larry (John Hawkes) reaguje: " Osmička je útulná." Herečka ale bydlí v pokoji číslo 9. (Pepy)

• - Kniha v Edově autě, kterou můžete vidět, když zvedá Paris, je "Bytí a nicota" od Jeana-Paula Sartera. (HappySmile)

• - Ginny (Clea DuVall) řekne: "Pamatujete si ten film, kde přijde 10 cizinců na ostrov a postupně začnou jeden po druhém umírat a nakonec zjistí, že si nejsou úplně cizí, protože mezi nimi existuje nějaké spojení?" Ginny má na mysli film And Then There Were None (1945). (HappySmile)