Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Solidní guláš mi v hlavě Identita udělala, jen co je pravda. Tohle je pravý opak běžných předvídatelných filmů, protože tady mě překvapovalo naprosto všechno, většinu děje jsem vůbec netušil ani kdy a kde se děj odehrává a když už jsem si myslel že mám jasno..., natož abych odhadl co se stane v budoucnu. Režisér si sice občas až moc pomáhá klasickými klišé scénami a lekačkami, ale dobrých nápadů má taky dost a s výbornými herci jako se šachovými figurkami zavřenými v motelu si počíná velmi zkušeně. 8/10(12.9.2007)

Mně osobně to moc nebavilo, obsazení mi bylo spíše nesympatické, děj podle mě není zrovna nějak extra zábavný, a celé to na mě působilo strašně lacině, pomalu jako nějaký televizní film natočený s pár kulisami a béčkovými herci (John Cusack jako jeden příklad za všechny). Vidět to tenkrát v kině asi mohlo být fajn, ale koukat na to dnes mi už přijde spíš jako ztráta času.(5.1.2020)

A tento špičkový thriller (s niekoľkými rýdzo hororovými scénami a veľmi hustou strašidelnou atmosférou) som celé tie roky ignoroval? Búcham si hlavu o písací stôl. Výborná réžia (je to fakt napínavé a strhujúce), veľmi dobrí herci, no a samozrejme excelentný scenár s geniálnou pointou (ktorú som uhádol až zhruba 10 minút pred jej odhalením, a to som človek, ktorý rozuzlenie Šiesteho zmyslu vytušil už z recenzie v Cineme). V niektorých komentároch sa tu vyskytujú mimózne hlášky typu "idiotská pointa". Čože? Videli sme ten istý film? V tom, ktorý som videl, bola pointa perfektne premyslená a celá zápletka okolo nej bravúrne vystavaná. Vyvrcholenie je o to lepšie, že tvorcovia dokázali udržať napätie aj po "prezradení finty", a ďalej s tým pracovali a záver zaklincovali ešte jedným prekvápkom. Proste bomba.(8.10.2007)

Skvělý thriller s hustou atmosférou a svižně plynoucím dějem. Již úvod a náhodné setkání jednotlivých postav vás dokonale vtáhne do děje, po zbytek filmu pak režisér výborně udržuje prostřednictvím neutuchající atmosféry zla z neznámého a nápaditými mordy divákovu pozornost. Příběh se navíc může opřít o uvěřitelné výkony herců v čele s již klasicky znamenitým Cusackem. Na konci se to sice dost zamíchává, ovšem závěrečná scéna vše dokonale vysvětlí.(25.9.2011)

Setkání postav = špica. Likvidace postav = špica. Atmosféra by se zprvu dala krájet a odpočet pomocí klíčů mi skutečně nejednou připomněl knihu "Deset malých černoušků", kterou považuji za jednu z nejNEpříjemnějších vůbec. Po šokingu týkajícím se těl (no more spoilers ;-)) nicméně dochází ke zlomu a kvalita jde dolů. (Jakmile začněte tušit, odkud vítr fouká, tak už to není ono, ale to platí vždy a všude.) A myšlenka / pointa jako taková není špatná, jen mi, vzhledem k dalšímu (tentokráte už opravdu finálnímu) šokingu, přijde maličko děravá.;-)(8.11.2015)

• - Celá jména postav z hotelu zní: Edward "Ed" Dakota, Samuel Rhodes, Paris Nevada, George York, Alice York, Timmy York, Larry Washington, Caroline Suzanne, Virginia "Ginny" Isiana, Lou Isiana a Robert Maine. (HappySmile)

• - Některé části se natáčely v Lancasteru a v Los Angeles County, ale většina filmu byla natočena na obrovském ozvučeném jevišti studia Sony v Culver City (toto místo ztvárnilo také například město Emerald v Čaroději ze země Oz (1939). (HappySmile)

• - Když si herečka objednává pokoj, říká, že chce ten nejhezčí. Larry (John Hawkes) reaguje: " Osmička je útulná." Herečka ale bydlí v pokoji číslo 9. (Pepy)