Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Mám to přesně naopak než zdejší většina. (Před)závěrečný zvrat "notyvole, čekala jsem všechno, ale tohle ani náhodou" potěšil velmimoc. Škoda, že zbytek je opravdu jen obyčejná vyvražďovačka - sice s celkem slušnou atmosférou, ale postrádající trochu větší promakanost, mysteriózno a podobné chutné ingredience. Kdyby jich tvůrci přimíchali víc, vůbec by pak nevadila delší stopáž - než se totiž člověk naděje, je konec (zatraceně pěkný konec)... (3,5* za originalitu)(26.8.2007)

- šel jsem po schodech k nám, a potkal muže co tam nebyl, ani dnes tam nebyl ten muž, ach, kéž by zmizel navždy už- Kdo je to? S kým teď mluvím? Vrah nesmí přežít!.... Jsme svědky vyvražďovačky se zajímavým podtextem. Dobrá atmosféra osamělého motelu, noc, bouřka, zvláštní skupina lidí a mrtvoly. Ale nejdůležitější v tomto filmu je pointa! Co s vámi provede ona. Mě to teda neodbouralo.(18.5.2006)

Počiatočné vtiahnutie do deja a narastajúce mystérium okolo vrahovej identity sú úžasné. Ale v poslednej tretine, kedy sa začnú vykladať karty na stôl, sa z roztomilého vzdaniu holdu Hitchovmu PSYCHU stáva nezvládnutý patlanec snahy o čo najväčšie šokovanie a borenie klišé. Spočiatku silné 4*, po závarečnej vsuvke rozpačité 2*.(2.1.2005)

Tenhle film lze těžko docenit a hlavně velice obtížně pochopit a prožít pro běžného člověka, který jednak nikdy intenzivně nestudoval psychiatrii a psychologii, a navíc k tomu si opakovaně nepřivedl stavy značně změněného vnímání a hlavně vědomí. Všechno je ovšem možné ... všechno na světě, stejně jako v tomto filmu. Látky jako LSD, LSA, psylocybin, ketamin apod., dokážou člověka rozpoltit na fragmenty, kdy si nedokáže vzpomenout na to, čím, kým byl a co dělal před hodinou, dokážou způsobit změny ve vnímání času, prostoru, personalizaci atd. Tento film to na pozadí temného slasheru skvěle ukazuje, posledních asi 15 minut jsem se usmíval při vzpomínkách, jak jsem "honil sám sebe" ve svý hlavě, abych si vzpomněl, kdo jsem, kde mám klíče od bytu a kam chci jít ... :-)) Šílené? nikoliv ... Riskantní? rozhodně ... Při představě, že existují lidé, kteří se narodí, nebo získají psychotickou schizofrenní poruchu je mi vždy úzko ... protože zůstat "zakletý" v tomto světě je peklo na zemi ... Parádní film, ale přesto je to na druhou stranu z té zásadní stopáže jen zmatený slasher/vyvražďovačka s výborným závěrem ... který naopak jiné diváky zřejmě zklamal ...(22.3.2014)

Solidní guláš mi v hlavě Identita udělala, jen co je pravda. Tohle je pravý opak běžných předvídatelných filmů, protože tady mě překvapovalo naprosto všechno, většinu děje jsem vůbec netušil ani kdy a kde se děj odehrává a když už jsem si myslel že mám jasno..., natož abych odhadl co se stane v budoucnu. Režisér si sice občas až moc pomáhá klasickými klišé scénami a lekačkami, ale dobrých nápadů má taky dost a s výbornými herci jako se šachovými figurkami zavřenými v motelu si počíná velmi zkušeně. 8/10(12.9.2007)

• - Pravděpodobnost, že by všech 10 postav mělo narozeniny ve stejný den, je přibližně 1:115 694 315 636 972 669 502 854. (HappySmile)

• - Bylo natočeno několik závěrečných scén, aby ta pravá zůstava uchovaná v tajnosti. (HappySmile)

• - Na otázku "Kam vezl policista vězně" důstojník odpoví, že do Carson City. Ve stejném městě se odehrávala část filmu Con Air (1997), ve kterém John Cusack také hrál. (SG-1)