Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Setkání postav = špica. Likvidace postav = špica. Atmosféra by se zprvu dala krájet a odpočet pomocí klíčů mi skutečně nejednou připomněl knihu "Deset malých černoušků", kterou považuji za jednu z nejNEpříjemnějších vůbec. Po šokingu týkajícím se těl (no more spoilers ;-)) nicméně dochází ke zlomu a kvalita jde dolů. (Jakmile začněte tušit, odkud vítr fouká, tak už to není ono, ale to platí vždy a všude.) A myšlenka / pointa jako taková není špatná, jen mi, vzhledem k dalšímu (tentokráte už opravdu finálnímu) šokingu, přijde maličko děravá.;-)(8.11.2015)

Jeden z mála prípadov, kedy sa prílišná originalita nevypláca. Nápad rozdvojenej osobnosti a následné časovo-zostrihané a nadväzujúce následnosti sú spravené štýlovo a hlavne pochopiteľne. Perfektná hra na niečo, s čím to ľudia neprávom (!) porovnávajú – Psycho. A tá atmosféra! No proste veľmi kukateľný mrazivý thriller a rýchlym spádom. 85%.(1.4.2007)

Identita není nijak novátorská a až do finiše se tváří jako docela konvenční záhadný thriller. Nicméně oplývá skvělou atmosférou a něco v tom filmu vás chytí - zásluha režiséra i herců. V příběhu je navíc několik "nesrovnalostí", které vám napoví, že něco není úplně v pořádku, ještě než si toho všimnete naplno (vrah uteče a vrátí se na stejné místo). "První" konec potěší, ale ten "druhý" si mohl scénárista odpustit, někdy je méně více.(8.9.2003)

Zajímavý kapku jiný horor, který na mě i přes svůj název působí jako by postrádal identitu. Od každého něco. Uzavřené místo jednoho hotelu, kde začnou lidé umírat a atmosféra se chvílemi nepodobá ničemu mrazivému ani hororovému. Hned první "šokující scéna" mě moc nedostala, ale potom se začala atmosféra hodně zahušťovat. Podle mě je chyba pointu filmu říct tak brzy, ale nedá se s tím nic dělat. Díky tomuto prozrazení jsem filmem nebyl zas tolik nadšen, protože happy end se opravdu nekoná, což nevadí. Herci ujdou. John Cusack hraje jako normálně a Ray Liotta ještě neztrácí dech. Clea DuVall by se dala počítat do hvězd tohoto filmu, ale moc v něm nepředvede a to nemluvím o ne moc velké roličce Alfreda Moliny. Závěr je temný, možná nečekaný...(6.2.2005)

Po druhém shlédnutí jsem ještě více přesvědčený o 5 hvězdičkách!!!...Po technické stránce jde o velice kvalitně odvedenou práci. Kamera i hudba perfektně navozují tu správnou hororovou atmosféru. Herecké výkony jsou rozhodně nadprůměrné, takže taky není důvod nic řešit. A teď se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu a to je příběh. ZAČÍNÁ SPOILER, TAKŽE KDO NEVIDĚL, AŤ NEČTE! = Máme tu holohlavého týpka, který trpí rozdvojenou osobností a má být popraven za několikanásobnou vraždu. Jenže doktor, který studuje jeho spis, se domnívá, že tento psychopat má být umístěn do psychiatrické léčebny, protože nespáchal vraždy vědomě. Fyzicky sice došlo k vraždám, ale psychicky šlo o boj mezi osobnostmi uvnitř hlavy. A tak doktor vzbudí soudce a představenstvo, aby je mohl se svým právníkem přesvědčit o zrušení popravy a přesunu psychopata do léčebny. To jest jedna z dějových linií. Do toho se nám otevírá mnohem zajímavější linie a to linie, která figuruje pouze v mozku psychopata. Vrahova osobnost se dělí na 10 částí, 10 lidí, kteří se logicky narodili ve stejný den a každý z nich má příjmení dle nějakého státu USA. Tyto osobnosti se však střetávají během silné bouřky na silnici a usídlují se v blízkém motelu. Můžeme to chápat jako celý jeho život. Mezi osobnostmi je i ´´jeden´´ vězeň, který se dostane z pout a postupně dochází k prvním vraždám, které vedou právě k tomuto vrahovi. Jenže i tento vrah je po určité době zavražděn. V hlavě psychopata v momentě zasedání převažuje především osobnost Johna Cusacka, který se snaží objasnit, co se to děje a kdo páchá další vraždy, když né ten vězeň! Chaos mezi přeživšími přibližně charakterizuje chaos psychopata v jeho hlavě, který neví, co se to děje. V momentě, kdy je předveden ke komisi, tak mu doktor doporučí, ať nechá zabít Cusacka. V přestřelce umírá jak Cusack, tak Liotta. Po tomto masakru se zdá být poslední a dominantní osobností v psychopatovi žena, která chce odjet na vesnici a starat se o citrusový sad. Psychopat se uklidní a soudce zamítne popravu a dovolí přesun do psychiatrické léčebny. Jenže doktor i pachatel zapomíná na fakt, že mu v hlavě zůstala ještě jedna osobnost a to osobnost malého kluka. Na závěr se dozvídáme, že to právě on má na starosti všechny neobjasněné vraždy ostatních osobností. Tenhle kluk se nabourá i do vedoucí osobnosti ženy a chce jí zabít, což se projeví v reálu jako vražda doktora v autě během přesunu do léčebny. To, že vrahem je kluk není vůbec podstatné, jde pouze o osobnosti, nikoli o realitu. Neměl jsem moc jasno ohledně času spáchání trestných činů, kde se dá možná najít díra v logičnosti. Avšak i ta se dá možná spekulováním zaplnit. Dejme tomu, že všechny vraždy mezi osobnostmi se nepromítly do reálného života, tudíž v reálu nebylo spácháno 10 zabití, ale třeba vzájemné zabití Cusacka a Liotty proběhlo pouze v hlavě (v té dobé měl totiž na sobě svěrací kazajku - nemohl zabít v reálu). Jinak řečeno, on zabil v minulosti asi 7 lidí v reálu i v hlavě, pak byl zatčen a posléze předveden k soudu, tudíž celý příběh musíme brát jako dlouhodobý. Mezi ty 3 osobnosti nepočítám toho kluka, to je totiž poslední osobnost, která sice byla v reálu zabita (kýmkoli třeba i na ulici, to je fuk), ale v jeho hlavě nebylo vidět, že je mrtvý, tudíž osobnost malého kluka se mu ukryla někam dovnitř hlavy a na chvíli se schovala. Mimochodem ta blondýna taky nebyla vidět, že je zabita, takže kdo ví. Třeba ten malý kluk není poslední osobnost, ale předposlední. Typuju, že teď nejste moc moudří z mého výkladu příběhu. Já se omlouvám za trochu chaotický popis situací, ale teď už nemám sílu to upravovat. Kouknu na to ještě někdy po třetí a pak se to pokusím poskládat úplně srozumitelně. Nicméně doufám a věřím, že se vám film líbil. Mě se líbil hodně.(21.2.2010)

• - Pravděpodobnost, že by všech 10 postav mělo narozeniny ve stejný den, je přibližně 1:115 694 315 636 972 669 502 854. (HappySmile)

• - Báseň "As I was going up the stair / I met a man who wasn't there. / He wasn't there again today / I wish, I wish he'd go away" (Když jsem nahoru po schodech, / potkal jsem muže, který tam nebyl. / Dnes tam nebyl znovu, / kéž by, kéž by odešel.), o které jedna z postav tvrdí, že ji v mládí napsala, je opravdová báseň od Hughese Mearnse. (HappySmile)

• - Když si herečka objednává pokoj, říká, že chce ten nejhezčí. Larry (John Hawkes) reaguje: " Osmička je útulná." Herečka ale bydlí v pokoji číslo 9. (Pepy)