Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

A tento špičkový thriller (s niekoľkými rýdzo hororovými scénami a veľmi hustou strašidelnou atmosférou) som celé tie roky ignoroval? Búcham si hlavu o písací stôl. Výborná réžia (je to fakt napínavé a strhujúce), veľmi dobrí herci, no a samozrejme excelentný scenár s geniálnou pointou (ktorú som uhádol až zhruba 10 minút pred jej odhalením, a to som človek, ktorý rozuzlenie Šiesteho zmyslu vytušil už z recenzie v Cineme). V niektorých komentároch sa tu vyskytujú mimózne hlášky typu "idiotská pointa". Čože? Videli sme ten istý film? V tom, ktorý som videl, bola pointa perfektne premyslená a celá zápletka okolo nej bravúrne vystavaná. Vyvrcholenie je o to lepšie, že tvorcovia dokázali udržať napätie aj po "prezradení finty", a ďalej s tým pracovali a záver zaklincovali ešte jedným prekvápkom. Proste bomba.(8.10.2007)

Výborne budovaná tajomná atmosféra okolo vrážd mierne zaškrípe až koncom filmu čo je škoda, lebo mohol to byť jeden z naj thrillerov ale aj tak z celkového hľadiska je to určitý nadpriemer, ktorý stojí za povšimnutie. Výhodou filmu je aj že nemáme jednoznačnej potuchy, kto by mohol byť ten vrah čo má v záľube udeľovanie čísiel pokojov svojim obetiam... ║Rozpočet$28milionovTržby USA $52,159,536Tržby Celosvetovo $90,259,536(10.11.2007)

První Mangoldův film, který vypadá, že ho někdo režíroval. Nevím jestli je zápletka šílená nebo geniální, ale donutila mě přemýšlet ještě po skončení filmu. Ale když už někdo vymyslel něco tak složitého, mohl si odpustit zbytečné falešné stopy jako staré indiánské pohřebiště. Jinak zajímavá úvodní předpříjezdová sekvence a skvělá celková atmosféra.(2.7.2003)

Zajímavý kapku jiný horor, který na mě i přes svůj název působí jako by postrádal identitu. Od každého něco. Uzavřené místo jednoho hotelu, kde začnou lidé umírat a atmosféra se chvílemi nepodobá ničemu mrazivému ani hororovému. Hned první "šokující scéna" mě moc nedostala, ale potom se začala atmosféra hodně zahušťovat. Podle mě je chyba pointu filmu říct tak brzy, ale nedá se s tím nic dělat. Díky tomuto prozrazení jsem filmem nebyl zas tolik nadšen, protože happy end se opravdu nekoná, což nevadí. Herci ujdou. John Cusack hraje jako normálně a Ray Liotta ještě neztrácí dech. Clea DuVall by se dala počítat do hvězd tohoto filmu, ale moc v něm nepředvede a to nemluvím o ne moc velké roličce Alfreda Moliny. Závěr je temný, možná nečekaný...(6.2.2005)

Tenhle film lze těžko docenit a hlavně velice obtížně pochopit a prožít pro běžného člověka, který jednak nikdy intenzivně nestudoval psychiatrii a psychologii, a navíc k tomu si opakovaně nepřivedl stavy značně změněného vnímání a hlavně vědomí. Všechno je ovšem možné ... všechno na světě, stejně jako v tomto filmu. Látky jako LSD, LSA, psylocybin, ketamin apod., dokážou člověka rozpoltit na fragmenty, kdy si nedokáže vzpomenout na to, čím, kým byl a co dělal před hodinou, dokážou způsobit změny ve vnímání času, prostoru, personalizaci atd. Tento film to na pozadí temného slasheru skvěle ukazuje, posledních asi 15 minut jsem se usmíval při vzpomínkách, jak jsem "honil sám sebe" ve svý hlavě, abych si vzpomněl, kdo jsem, kde mám klíče od bytu a kam chci jít ... :-)) Šílené? nikoliv ... Riskantní? rozhodně ... Při představě, že existují lidé, kteří se narodí, nebo získají psychotickou schizofrenní poruchu je mi vždy úzko ... protože zůstat "zakletý" v tomto světě je peklo na zemi ... Parádní film, ale přesto je to na druhou stranu z té zásadní stopáže jen zmatený slasher/vyvražďovačka s výborným závěrem ... který naopak jiné diváky zřejmě zklamal ...(22.3.2014)

• - Na otázku "Kam vezl policista vězně" důstojník odpoví, že do Carson City. Ve stejném městě se odehrávala část filmu Con Air (1997), ve kterém John Cusack také hrál. (SG-1)

• - Některé části se natáčely v Lancasteru a v Los Angeles County, ale většina filmu byla natočena na obrovském ozvučeném jevišti studia Sony v Culver City (toto místo ztvárnilo také například město Emerald v Čaroději ze země Oz (1939). (HappySmile)

• - Poslední film Fredericka Coffina. (HappySmile)