Přednosta

• Česko Station Agent (festivalový název) (více)

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Fin McBride (Peter Dinklage) je samotář a nade vše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, zdá se, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Ovšem jen do okamžiku, kdy Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky, tak vzdálený povaze titulního zaměstnání, „naruší“ hned dva noví lidé, upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarksonová). O tom, že „samota je snesitelnější, když jsou na ni tři“, vypráví se suchým humorem a neokázalou citlivostí jeden z divácky nejúspěšnějších nezávislých snímků roku 2003. (oficiální text distributora)

dANo

Nestáva sa často, že nezávislý film chytí diváka takým spôsobom, ako tento krásny film o budovaní priateľstva medzi troma ľuďmi, ktorí sú tak trochu na okraji spoločnosti. Fin je samotársky trpaslík so záľubou vo vlakoch, Cleo je naivný a hlavne nadmieru ukecaný kubánsky emigrant a Olivia je opustená žena v domácnosti, ktorej po smrti syna ostalo len maľovanie a roztržitosť. Všetci traja sa postupne zbližujú a nachádzajú to, čo každému z nich tak trochu chýbalo, ale veľmi to nechceli... Herecký výkon Petra Dinklagea je ďalším skvostom tohto filmu. ()

Petr23

Opravdu velmi krásný film, nejsou zde sice žádné slavné filmové hvězdy ani hromada vizuálních efektů, ale je tu na druhou stranu velmi příjemní herci setkávající v úžasném filmu Thomase McCarthyho. The End. ()

shantim

Parádní film se skvělou a velmi uvěřitelnou atmosférou, se sympatickými herci a odehrávající se v komorním prostředí maloměsta. Pro mě je to navíc první film, kde je lilipután sympaťák a ne zákeřňák, podrazák nebo vrahoun. Všechny postavy jsou jednak samotářské a jednak chtějí, ač se toho bojí, být z této samoty vytrženi a od ní osvobozeny. Mexikánec pracující v pojízdném občerstvení, malířka stále nesmířená se smrtí syna a malý muž, lilipután, jež přijde o práci a zároveň zdědí malé nádražíčko v "prdelákově". Je to právě samota, která tyto tři postavy svede dohromady a rozvine mezi nimi vztah přátelství a pohody. A my můžeme tento vztah prožívat s nimi. Mezi divákem a filmovými postavami je tu totiž navázán blízký, intimní, vztah, který funguje velmi dobře a naprosto nenásilně. 88% hvězdiček ()

MishKonn

Herec jménem Peter Dinklage je skvost. Jakmile jsem měl tu čest ho poprvé vidět v Game Of Thrones, musel jsem se podívat také další z jeho filmů. The Station Agent je jedním z nich, stavějícím čistě na jeho charisma a hereckém umu, a je filmem velmi příjemným! ()

SamVimes

Film o ničem a zároveň o všem. Bohužel podstatně víc o ničem než o všem, takže ve výsledku jsem se zas tak moc dobře nebavil. ()

cross

Dusná letní atmosféra.... projíždějící vlaky.... chátrající staré depo... a do toho tři osudy třech ne zcela obyčejných lidí - introvertního liliputána jehož záliba ve vše spojené s drahou ho zavedla od poklidného prodávání modelů až do bohem zapomenuté vlakové chatrče, po smrti dítěte okolnímu světu uzavřené ženy středních let a poťouchlého prodavače zaskakujícího v kiosku svého nemocného otce, který i přes své vtíravé jednání možná jen hledá přátele.... Přednosta je film který mě osobně hrozně moc bavil a dokázal mi dát i něco navíc - tedy krom neutuchajícího úsměvu a dobrého pocitu z odpočinkové a přece tak vážné zábavy sledování zcela standardních osudů ne zcela standardních lidí.... Ústřední trojice je herecky bravůrní a strašlivě uvěřitelná a to jistě z nemalé části díky opravdu povedenému scénáři i promyšlené režii...a samozřejmě, jednoduché, ale skvěle padnoucí hudbě... Přednosta byl pro mě malý zázrak pondělního filmového klubu a jako takový ho nelze jinak než doporučit... Slabších 5* přiklepávám pouze z důvodu nepříliš odzbrojujícího závěru, což jsem také viděl jako jediný drobný šrám v celých 88 minutách... ()

ghatos

Banální a uspávající. Film nemá nic navíc, pouze plyne jako voda v řece. Vykreslení postav je povrchní. Nadhodnocený snímek. ()

R´Hell

Chystala jsem se doporučit tento film s úžasnou atmosférou, ale zasekla jsem se na otázce "O čem to je?". Já nevím, o životě, o přátelství. Je zajímavé, jak funguje a upoutá příběh o třech lidech, přesto, že tu není žádná vyhrocená zápletka, přehršel vtipu, napětí nebo akce. Jen tak pomalu plyne a zároveň těší. Pobavila jsem se víc, než u většiny vysokorozpočtových filmů posledních let, které se snažily divákovi nabídnout to, co je populární, ale tím pádem byly ochuzeny o lidskost, se kterou vyniká právě Přednosta. ()

Nepi

Takový malý nezávislý snímek, který je oddychovou záležitostí a i přesto výtečným filmem. Malý příběh je tu příběhem velkým a silným. ()

Fony

Malý velký muž utíká před světem, aby našel klid samoty. Místo toho nachází přátele... Neuvěřitelně krásný a příjemný film, při kterém zapomenete na všechny problémy a přinutí vás aspoň na chvíli usmát se, i když třeba věci nejdou podle plánu. ()

BuryGol

Moc pěknej, snad až veselo-smutnej film. Díval jsem se na to a nevěděl jak to popsat. Nakonec jsem na to přišel. Je to jako sedět v baru, pít dobrou whisku, zapálit si cigáro a poslouchat hudbu...ale v tom baru nikdo není a nemáte to s kým sdílet. Takovej je tenhle film. Peter Dinklage je liliput kterého fascinují vlaky a po smrti přítele zdědí vlakovou boudu v Newfoundlandu. Tam po chvíli získá přátele ale to nejtěžší ho teprve čeká. Tenhle film si na nic nehraje, nepotřebuje efekty, superherce a přesto mu dávám za pět. Ukázal mi, jak se chovat k lidem, co se od nás liší. ()

jefff

Moc hezký film. Takový komorní, ale milý, jemný a vkusný. Herci výborní, hlavně Dinklage to zahrál naprosto excelentně. I skromné filmy dokáží být vynikající. ()

Niella

Mily filmik, ktory ukazuje real life bez zbytocnych prikras, velkych emocii, hlbokych myslienok...Ale prave to, najst v tej jednoduchosti a vsednosti zivota krasu, je to, co robi nas zivot taky pekny, emotivny a hlboky. ()

Soweek

Každý tento snímek musí vnímat jinak,protože si z něj každý odnese něco jiného. Věřte ale, že vás vezme za srdce ať už jste kdokoli:-) ()

ethos

Priznám sa nadšenie s tohto filmu ma obišlo. Základná pointa bola dobrá a mala potenciál bohužial sa však príbeh najprv strašne dlho nerozvíjal, a keď sa pomaličky začal buch a konec. Skončilo to skorej ako sa to začalo. ()

ZkuKol

Příjemný a lehký film, který ale se žánrem komedie nemá moc společného. Poměrně slušně zahraný, příjemně civilně natočený se zajímavými charaktery. Jde ale od někud nikam. Žadný příběh či zábavu nečekejte, nedá se říct, že by nějak vtahoval diváka do sebe nebo ho nějak poznamenal. Nadprůměrné nezávislé dílko, které ale svou kvalitou nepřekračuje hranici nezávislosti... 60% ()

solskjaer

Dá se na to koukat. Má s tímto filmem ovšem několik problémů, za prvé jsem moc nevěřil té dychtivosti po tom stát se přítelem malého "přednosty", za druhé mi příběh nepřišel vůbec zajímavý, za třetí jde asi jen o můj problém, ale nepřijde mi, že by "liliputáni" byli nějakým způsobem terorizováni či předmětem výsměchu a v neposlední řadě mi to přišlo nesmírně dlouhý a to stopáž filmu není nikterak "tolkienovská". Bohužel to musím napsat, i když se na to vážně DALO koukat - tento film je naprosto zbytečný - pokud by nevznikl asi by se vůbec nic nestalo. Průměrné hodnocení 3 hvězd je v tomto případě asi to nejhorší co mohl ode mě dostat. ()

vitekpe

Jojo, takovehle filmy muzu. Mile, uveritelne. Navic Patricia jako bonus. Tahle pani me bavi cim dal vic, a nejsem si jisty, jestli nakonec nepujde do me Top10. :-) 4+ ()