Přednosta

• Česko Station Agent (festivalový název) (více)

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Fin McBride (Peter Dinklage) je samotář a nade vše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, zdá se, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Ovšem jen do okamžiku, kdy Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky, tak vzdálený povaze titulního zaměstnání, „naruší“ hned dva noví lidé, upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarksonová). O tom, že „samota je snesitelnější, když jsou na ni tři“, vypráví se suchým humorem a neokázalou citlivostí jeden z divácky nejúspěšnějších nezávislých snímků roku 2003. (oficiální text distributora)

geo311

Rozjímání nad skoro ničím. Je to sice pohodový film, ale když si dám nohy do lavoru s teplou vodou a pustím si oblíbenou muziku, tak to bude větší pohoda. Že jsou i liliputáni obyčejní lidé, to inteligentní lidé vědí i bez tohoto filmu. ()

Vanguard77

Opět mě zklamaly žebříčky, doufal jsem v komedii a tu jsem v Přednostovi rozhodně nenašel. Film jsem zkouknul celý a nebylo to zrovna trápení, ale na vlaky moc nejsem, Joe mi byl celkem protivný a Fin jako nejlepší postava to už nezachránil. Byl hodně uvěřitelný, uměl bych si představit, že Peter Dinklage se v životě setkal s podobnými strastmi alespoň čas od času, ale nestačilo to. Stejně jako třeba Lost in Translation, film je bohužel po příběhové stránce nuda. Já vím, že život není "all cheerful and glamorous", ale když koukám na filmy, asi něco neobyčejného očekávám. Petera Dinklage mám rád hlavně díky jeho skvělému Tyrionovi, v tomto filmu je to takový zamlklý chlapík, čemuž se není možné ani divit, ale nějak to nemá říz. Sem tam se člověk pousměje, ale celé to tak nějak nikde začne a nikde skončí, tohle mi na vysoké hodnocení bohužel nestačí. Btw golfistíku, "Cleo" byla malá černá holčička, prodavač byl Joe... PS: Neubráním se dalšímu srovnání s LoT, stejně jak u něj i zde zdobí vysoká hodnocení komentáře "Prostě pěkný film", já vám nevím... Spíš mi to připadá, že tu někdo prostě neumí napsat nic hodnotnějšího a obsahově bohatšího. ()

jasa

Dnes jsem to viděl už potřetí, ale určitě ne naposledy. Jako bych ze sebe shodil všecky trable (samozřejmě za pár hodin se začnou zase ozývat), ale je to krásný pocit. Ten film je prostě úžasný. ()

darthvader77

Na tenhle film jsem se opravdu těšil neboť Peter Dinklage patří mezi moji TOP a jsem rád, že jsem se o tomhle filmu dozvěděl. Ve své podstatě mi je velmi blízký, protože sám občas zažívám podobné pocity jako Fin, Olivia nebo Joe a i podobné starosti. Upřímně obdivuju, že se představitel hlavní role rozhodl hrát ve filmu, který je svým tématem pro něj velmi citlivým(aneb je neskutečný, co jsou lidi za netolerantní svině). Každopádně hlavně je velmi výmluvné pohledy mě posadily na zadek, tudíž už jen proto tomuhle filmu nemůžu upřít nejvyšší hodnocení. A pak je tu samozřejmě příběh, který je vyprávěn opravdu neskutečně nádhernou a poklidnou formou. Nejlepší scéna pro mě byla ta v knihovně s bradou a lov vlaků. ()

Pokryvac

Film, ktorý stojí na Dinklagovi. Hrá jedinú sympatickú postavu v tejto snímke a taktiež je to jednoznačne najlepší herec zo všetkých zúčastnených. Inak je film scenáristicky slabý a na komédiu veľmi málo vtipný. Film o ničom ťažiaci z jedného liliputána. ()

seba

Velmi malý, velmi nezávislý a velmi příjemný film o přátelství a trainspottingu. Kdo si vzpomíná na trpaslíka ze Život v oblouznění, tak ten zde má hlavní roli. Ještě upozorňuji na skvělou hudbu od mně neznámého Stephena Traska. ()

swoulen

Člověk by nevěřil, že lovení vlaků a cesta po trase vás takhle dostanou. Jednoduše krásný film, který pohladí po duši. ()

Jack.Pott

Uzavření se před světem a na první pohled asociálnost může být velmi altruistickým postojem. Protože když člověk prožívá opravdu velké neštěstí, například ponížení jako Fin (musí být strašné, když s vámi lidé navazují kontakt jen jako s pozoruhodnou zrůdičkou v cirkuse, kterou si chtějí vyfotit), může 1/někomu se vyplakat na ramínko (což je ale v takové situaci absolutně nepřijatelné), 2/ být na své okolí zlý a do jisté míry oprávněně se mu mstít za jeho brutální bezcitnost, anebo 3/ prostě se stáhnout do sebe a nikoho svými problémy neobtěžovat. Třetí možnost volí Fin. A právě jedině člověk, který tuto dobrovolnou, zoufalou a vlastně hrdinnou osamělost zná, může pochopit jiné "asociální" samotáře. Joe (jinak moc sympatický) prostě neskousne, když je Finem poslán někam - sám je totiž šťastným člověkem, a tak si takové chování okamžitě vyloží jako podraz. Ale když naopak Fina pošle do háje Olivia, Fin vycítí, že to není důsledek Oliviiny nenávisti, ale jejího neštěstí. A tak to s ní nevzdá a nakonec právě on přáteství téhle trojice zachraňuje... ()

pasqviL

Jak tady bylo už několikrát řečeno je to vážně film který se zakládá na pohodě. Povedená 3jka v hodně povedeným filmu :). ()

vikcistic

Film hrajici se na nezavisly a zajimavy.........aby film byl nezavisly, nemusi byt nudny a aby byl zajimavy, nemusi byt hlavni hrdina lilipud......snaha, aby se film lisil od blockbusteru a zaujal je prilis viditelna,lascivni a film je tim padem prilis nedozraly a pubertalni ()

Aywes

Opravdu užasný snímek, kterému chybí k dokonalosti jen kousek. Netradiční hlavní hrdina si okamžitě získá vaše sympatie stejně tak jako prostředí a soundtrack. Nádherně oddechový snímek o životě jednoho muže, který to nemá zrovna lehké. Jen škoda tak nějak utnutého konce. Lépe řečeno tento snímek dle mého názoru nebyl zakončen a vypadá ve výsledku jako bez konce. Když pominu tuto drobnost mohu prohlásit, že tento snímek mne velmi okouzlil převážně hl.hrdinou. A kdy tedy byly vyrobeny ty balóny? :) ()

psychohippo

Peter Dinklage se ukazuje jako mistr tak jemného a citlivého herectví, že téměř nepohne svalem ve tváří a i tak to hne srdcem diváka. V tomhle filmu je dokonale vybraná trojka postav, na jednu straně šíleně odlišní a právě v té odlišnosti příbuzní. Pro všechny něčím nenormální a občas nepochopené lidi je tenhle film terapeutickým balzámem. ()

Blazis34

Opravdu těžko se mi hodnotí takovéto filmy, protože nepobaví, nepotěší a ani v člověku neprobudí pozitivní energii. Přesto svoji sílu mají ale je na ni potřeba vzhlížet trochu jinak. Ještě jsem neviděl Petera Dinklagea tahle vážného a zahořklého. Ale na druhou stranu svoji roli zvládl znamenitě. Trochu jsem se bál jak film dopadne, přišlo mi totiž, že touha po přátelství Joea a Olivie s Finem byla dost umělá a tak jsem se bál, zda ho něchtějí ze staré budovy vystrnadit a budovu prodat. Ale nakonec vyhrála čistota filmu a né žádná lidská špína. Film hodnotím velice rozporuplně, ale určitě kladně. Dávám 65% - tři hvězdy. ()

MarK2010

Nedoporučuji těm, kteří na základě zdejšího vysokého hodnocení vyhledávají obveselení pro chmurný večer. Přednosta nesplnil má očekávání, což bude zapříčíněno tím, že očekávání byla úplně zcestná. Nejde o žádnou ztřeštěnou komedii o rozverném trpasličím přednostovi. Je to pohodový film v hlavní roli s mrzoutským liliputánem. A na ten by ale musela být úplně jiná nálada. ()

sam_lowry

Je to příjené, milé, řekl bych i hezky a mile natočené,zahrané, napsané, atd...nemůžu si ale pomoct, ale film na 4 nebo 5* by měl vypadat jinak...asi jsem už moc vyrostlý v hollywoodu :(,ale mě tenhle film ani tak nedostal, ani mi nepředal doboru náladu...ale což, sláva přátelství!!! :D 7/10 ()