Přednosta

• Česko Station Agent (festivalový název) (více)

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Fin McBride (Peter Dinklage) je samotář a nade vše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, zdá se, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Ovšem jen do okamžiku, kdy Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky, tak vzdálený povaze titulního zaměstnání, „naruší“ hned dva noví lidé, upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarksonová). O tom, že „samota je snesitelnější, když jsou na ni tři“, vypráví se suchým humorem a neokázalou citlivostí jeden z divácky nejúspěšnějších nezávislých snímků roku 2003. (oficiální text distributora)

tragos

Jedním slovem: příjemný. Film sleduje pár týdnů života tří lidí, které životní pouť přivedla do zapadlé vesničky jménem Newfoundland. Samotářský lilipután Fin McBride, náladová a labilní malířka Olivie a Joe, který si bez starostí užívá každého dne, se setkávají, aby mezi nimi vzniklo prapodivné pouto přátelství, tak nečekané, a přece nám všem tak důvěrně známé. Drama všedního dne je zachyceno nevšedně a s takovou lehkostí, že by ji mohl závidět i Milan Kundera. Hlavní trio herecké je dokonalé, ale i ostatní aktéři/aktérky, především Raven Goodwin (holčička Cleo) a Michelle Williams (knihovnice), jsou tak opravdové, až se tomu "chce" věřit. Vedle Farga zatím zdaleka nejlepší americký nezávislý film, s nímž jsem měl tu čest. Přípomnělo: Co žere Gilberta Grapea, Příběh Alvina Straighta, Tajnosti. ()

ebi

Úsměvný film a strastech malých a o přátelství. Aneb ve dvou se to lépe táhne- a co teprve,když jsou tři:o) ()

atmen

Liliput - milovník vlaků, ukecený prodavač kávy a labilní umělkyně. Co tyto nesourodé postavy spojuje? SAMOTA. Vstupují si do života a jeden druhého ovlivňují daleko větší mírou než velkou...Nezapomenutelné scény: Vycházky po kolejích a čekání na vlaky... ()

GOREGASM

Příjemná festivalovka, která okouzlí nejen špičkovými herci - Peter Dinklage valí, Patricia Clarkson prosvítí každou minutu svou hereckou aurou a překvapivě ani Bobby Cannavale nezůstává pozadu - ale hlavně zajímavým příběhem, kdy postavám jednoduše nemůžete přát nic jiného než happy end a ten nutně přijít nemusí... 80% ()

jura-roy

Přemýšlím, zda je film více o smutku a trápení malého člověka nebo o krásách života. Možná ani o jednom, ale já to tak cítil. Krásná chvíle klidu v zapadlé železniční stanici. ()

danek22

Mám rád takové ty nezávislé filmy, které nejsou závislé na rozpočtu a musí sázet na příběh. Zde je opravdu zajímavý, ale pro mě postavy ve filmu byli neuvěřitelné, možná je to tím, že nežiji v USA, ale tak jsem to cítil a proto jsem nešel do plných. ()

BOURQUE

Príbeh, ktorý nikam nesmeruje, ale v tomto prípade to nie je ani dôležité. Príbeh zo života a zaujímavé herecké divadlo zo strany P. Dinklageho! PS: J. Pais alias Carl je fakt cool a fajn chlapík! Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

brrumlaa

Příjemný film o člověku, malého vzrůstu Finovi. Fin zdědí malou opuštěnou vlakovou stanici, kam se i přestěhuje. Seznámí se s upovídaným prodavačem kafe, který prodává v pojízdném obchůdku místo svého nemocného otce. A s Olivií - malířkou, která se vzpamatovává ze ztráty svého syna a před kterou je v bezpečí jen, když nesedí za volantem :). Malý uzavřený lilipután, jehož zálibou jsou vlaky a "chození po trase",který by chtěl být nejraději sám a pořád mu někdo dělá společnost!?? Milý, nenáročný film, který určitě stojí za vidění. ()

Kosac

Naprostý souhlas s golfistou. Prodavač kávy je ale Joe, Cleo je ta holčina, co mu zařídila přednášky ve škole. ()

Ihuj

Náladový film v pomalém tempu, bez větších výkyvů v příběhu a bez nějakého vypointovaného konce. Vcelku mimo mě. Určitě to není špatné, ale zařazení do kategorie Komedie je hodně odvážné. ()

Drom

Nemám celkem co dodat k pochvalným komentářům kolem. I napodruhé výborné, což se mimochodem pozná i tak, že jsem neměl čas hledat kdejakou pitomost a pak to tu dlouhosáhle pomlouvat. Ani jeden z trojice protagonistů nebyl otravnej či jinak pokřivenej idiot, moc příjemná atmosféra a k tomu vláčky... No dobře, mohlo jich bejt víc. Nebo celý ve vlaku. Nebo to mohl bejt příběh z planety vlaků... Co já bych ještě nechtěl? Ale jinak jsem prostě čuměl a pak byl (bohužel) konec. A to se tam vlastně zas tolik nestalo. Čtyři a možná časem i pět. ()

AbelXavier

Predsudky stranou, i kdyz si prectete o cem tenhle film je nezatracujte jej. Ano hlavni postava je trochu jina, o to vice s ni sounalezite. McCarthy si pohral s kazdym detailem, napr. cinovy vojacek, ktery spadne ve stejnou dobu jako stary muz v prodejne. Dej se nikam nezene stejne jako hlavni postava, za 88 minut dokazal tenhle film sdelit a potesit vice nez cely rok s TV Prima a jeji sbirkou nemeckych superhovadin. ()

depp

Je to velmi příjemný film, který pojednává o věcech, které by v "závislém" provedení skončili zřejmě nějakým patetickým kýčem. Tady je však kontrast mezi užvaněným prodavačem kafe a mlčenlivým přednostou někdy až humorný. ()

ninho

Nezávislé filmy mě začínají zajímat čím dál víc a tento je přímo skvělý. Naprosto obyčejný a přitom tak krásný snímek. Peter Dinklage byl dobrej i v Dokažte mi vinu a v tomto starším filmečku válí. Zbytek trojky je taky výborný.. ()

E lan

Velmi příjemný příběh s tak normální atmosférou, která vlastně nic moc v divákovi nezanechá. Možná o to důvěryhodnější vyprávění je. Přesto celkově průměr, který rozhodně stojí za to vidět. ()

spacylemon

Jeden z těch milých filmů, ve kterém se nic převratného nestane, přitom to stejně stojí za to. Pro sobotní odpoledne absolutně ideální... Mimochodem, kdovíproč se mi furt připomíná Krajina srdce... asi že tam taky tak trochu outsider potkává lidi, kteří mu bůhvíproč v pravou chvíli pomohou... no oba filmy byly fajn. ()