Přednosta

• Česko Station Agent (festivalový název) (více)

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Fin McBride (Peter Dinklage) je samotář a nade vše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, zdá se, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Ovšem jen do okamžiku, kdy Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky, tak vzdálený povaze titulního zaměstnání, „naruší“ hned dva noví lidé, upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarksonová). O tom, že „samota je snesitelnější, když jsou na ni tři“, vypráví se suchým humorem a neokázalou citlivostí jeden z divácky nejúspěšnějších nezávislých snímků roku 2003. (oficiální text distributora)

Remedy

Tak skromný a přitom tak hodnotný film. Zcela civilní, krásně napsané postavy, prostředí železnice ve spojení s nádhernou přírodou a výborná ukázka životního stylu, který si již dnes (bohužel) nedovedu někde v podobném duchu představit. Mám opravdu moc rád filmy, které jak svým příběhem, tak prostředím, do kterého jsou zasazené a nakonec i postavami, které působí civiním a příjemným dojmem dokáží zároveň připomenout spoustu „lidských“ stránek a zcela nenásilně vyzývají (samozřejmě ne každého) k větší citlivosti, ohleduplnosti a menší lhostejnosti mezi lidmi. Handicap hlavní postavy je vlastně „jen“ kořením celého snímku, protože chování jednotlivých postav ovlivňuje velké množství dalších skutečností. ()

italka63

Chcete vidět film, který je absolutně o ničem? Přednosta. Chcete vidět film, který je absolutně o všem? Přednosta. Pohladí dušičku a zahřeje srdce.Stačí k tomu jedna opuštěná menší nádražní budova s přistavěným vagónem, kterou zdědí trpaslík, jeden temperamentní mladý Kubánec, který jezdí za nemocného tatínka s dodávkou s občerstvením, jedna žena středního věku, která vás čas od času přejede svým autem a jedna mladá knihovnice, ze které se vyklube nastávající maminka.Peter Dicklag je tak jako vždy úžasný a pokud máte rádi vlaky....nádhera a plný počet hvězd. ()

PogoJoe

Naprosto pohodový nezávislák, jemuž vévodí skvělé obsazení. V podání P. Dinklage je zábavné i jindy nudné nakupování či vyplňování formuláře v knihovně, B. Cannavale představuje ukecaného vtíravého nadšeného Itala, kterého bych chtěl za kámoše a P. Clarkson je zase roztomile roztržitá, jak si příběh vyžaduje. Padnoucí hudba a hlavně ta příjemná atmosféra dělají z téhle komedie kousek, který si milerád opět někdy zkouknu. ()

Aiax

Docela milý a příjemný nezávislý snímek, který ovšem tím, jak se mermomocí snaží být obyčejný a málomluvný, občas dost nudí. ()

Nosdrolomo

Thomas McCarthy si nasadil svým prvním režisérským počinem laťku tak vysoko, že by i Sergej Bubka měl ve svých nejlepších letech co dělat. Finbar je lilipután. Shodou nešťastných událostí má možnost opustit město, kde je spíše atrakcí než člověkem a tak okolnostmi introvertní jedinec využije šanci a rozhodne se odstěhovat na samotu, kde bude jen sám se sebou a jen sám sebou. Život však nenechá nic náhodě a přihrává Finovi ukecaného jihoameričana, který se bojí samoty a životem utrápenou ženu. McCarthy nás pak nechá pomalu a nenásilně vplout do jejich životů a okusit fakt, že samota se nejlépe tráví ve společnosti. A pokud možno i ve společnosti tohoto filmu. Asi nejlepší nezávisláček který jsem měl tu čest vidět. ()

Duotone28

Velmi pohodovy filmik...ktorý ma bavil jednoduchosťou,úprimnosťou,a čarom...ktoré vzniklo...vlastne ani neviem ako vzniklo.Prosťe prišlo samé, a ja bol z neho o to viac prekvapený. Presne toto je ten typ filmikov, ked sa potrebujete vypnúť, na nič nemysliet...len pozerať a nechať sa uniesť. Práve toto na mňa spravil The Station Agent. Vytknúť mu len možem scénku v bare, kde Fin trošku viac popil...Len toto sa mi tam nehodilo...ale inak SUPER.Velké plus aj za výkon malého Petera Dinklagea,kto filmík videl,určite vie, o čom hovorím.Celkovo film u mňa určite päť čísel... ()

Skip

Takzvané "obyčejné" filmy mám rád, ale nesmí to být nuda. Nebýt ukecaného Joea, bylo by to k uzoufání nudné. Průměrný film o třech rozdílných lidech, které spojí přátelství. No, dá se to zkouknout, ale rychle se zapomene. ()

Dont

Velmi příjemně plynoucí nezávislý film, který rozhodně vůbec nikam nespěchá. O to více si ale můžete vychutnat jeho atmosféru a "jít po trase". Tři hlavní postavy jsou naprosto rozdílní lidé, kteří jsou osamělí každý z jiných důvodů, jeden samotu vyhledává, druhému naopak schází společnost, Olivia do samoty utekla před minulostí. Společné trávení času možná není zrovna odvaz, ale každému pomáhá vypořádat se se svou samotou. Dlouhé procházky a čekání na vlak jsou zpestřeny humornými vsuvkami, nejčastěji je má ne svědomí Joe. Výborné herecké výkony, Patricia Clarkson je opravdu sympatická starší ženská. :) ()

d-fens

"Loneliness is much better when you have got someone to share it with" ... úplne jasne vystihnuté (tagline je z imdb) ... pri takýchto zážitkoch má človek pocit, že na výborný film stačí skvelý kasting (a že tu bol echt skvelý!) a jeden trošku inteligentnejší scenárista.... ostatné sa už potom vezie samo "jako po kolejích" :) ako tu už napísal jeden užívateľ (dreamflyer), s touto štvoricou (ale skôr päticou - bez tej malej černošky by to nebolo ono:) postáv by som dokázal stráviť oveľa viac, ako len tých 88 min. (pozor, to nie je kritika k dĺžke filmu)... proste, cítil som sa s nimi a na tom mieste veľmi, veľmi dobre... napriek ich trápeniam... a nedá mi nespomenúť, Michelle Williams bola neuveriteľne roztomilá ♥ :) .... 85-90% ()

Petroff

První tři minuty jsem naštvanej, že půjde o film o liliputovi. V minutě čtvrtý to hážu za hlavu... A po hodině a půl se jen pitomě usmívám a nahazuju startrekový pindy takhle brzo po ránu: "To je ta lidská vlastnost, které se říká : PŘÁTELSTVÍ?!" Skvěle o lidech... !! ()

Carlossss

Mám rád filmy, který jsou zdánlivě o ničem, ale ve výsledku vlastně všem zúčastněným závidíte, že mají takový život, jaký mají:) Peter Dinklage je neskutečně uvěřitelnej a i když toho moc nenamluví.. má prostě charisma. Závidim mu i já.. a to jsem o dobrej půlmetr vyšší..:) ()

easaque

Nezávislý film o hledání a pochopení druhých. Poklidný, vesměs tichý a pomalý děj bezstarostně plyne a my se díky tomu můžeme víc sblížit s hlavními postavami. Pomáhá k tomu i jemný spíš situační humor. Prostě malý a citlivý film o běžných denních starostech. 4* minimálně [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Lischai

Příjemný a pěkně odsýpající film. Jenom mu nějak nemůžu odpustit konec. Film by měl podle mě "skončit", nikoli "přestat". ()

Morloth

Chípacký český film naroubovaný na americké prostředí, jenže zde se chcípactví nevytýká. Tím nechci film zesměšňovat, vůbec, docela se mi líbil, jen by mne zajímalo, jak by se na něj lidé dívali, kdyby místo americké provenience pocházel z Čech. Ale k filmu. Pěkně se na to kouká, pěkně to plyne, občas se člověk usměje, sem tam se dojme, pak přijde konec a ticho po pěšině. Navíc je film sice postaven na minimu postav a událostí a přesto se zde najdou hluchá místa a zbytečné pasáže, které by měly být buď rozvedeny, nebo vypuštěny. Mně v hlavě zůstalo jen několik málo drobností. Především, že jsem poznal dalšího trpaslíka ve filmu, a opět mne přesvědčil, že umí hrát. ()

Martin741

Reziser Thomas McCarthy /nezvany Host/ natocil celkom slusny film o cloveku, ktory myluje vlaky. Peter Dinklage /Zivot v Oblouzneni/ to dobre ustal, film ma tempo a kto ma rad zeleznice a vlaky, tak si tento film uzije. Ako napriklad ja : 89 % ()