Vítejte ve Wellville

The Road To Wellville

Komedie / Historický

USA, 1994, 118 min

Alan Parker se soustředí hlavně na náročnější podívané (Křídla, Hořící Mississippi) ale v tomto případě natočil takřka až bláznivou komedii o bizarním sanatoriu, kterému šéfuje ještě bizarnější doktor v neskutečném provedení Anthony Hopkinse se stylovými králičími zuby. Možná kdyby nebyl film tak zbytečně rozcapený a přeplácaný postavami, měl by větší švih a pobavil by více ale přesto se jedná o komedii, která se nedá přirovnat k ničemu co jsem doposud viděl.(18.12.2011)

• Markussis

Asi opět velká a problematická otázka vkusu, hodnotit tento film. Řemeslně dobře provedené, herecky výborně zahrané, ovšem koncept a zejména humor, na kterém je snímek vystavěn, mi chvílemi až bohužel vadil. Nemám rád humor nucený, humor za každou cenu. On už to poté ani žádný opravdový humor není. Humor se nedá dělat cíleně, neboť humor je vnitřní esenciální šťáva nějaké spíše nečekané zábavné komické situace a funguje tedy jako její vedlejší produkt. Chyběl už jen předtočený smích.(18.8.2013)

• slunicko2

Když se tvůrci filmu očividně baví lépe, než pak diváci, je něco v nepořádku. 1) Náběhy do grotesky mě unavovaly, urputné pokusy o humor nudily. Ale něco do sebe film přesto má._____ 2) Dozvíme se spoustu zajímavostí o páně Kellogově stolici: My own stools, Sir, are gigantic and have no more odor than a hot biscuit. nebo o jiných stolicích: One should never, ever, interrupt one's desire to defecate. I have inquired at the Bronx and London Zoos as to the daily bowel evacuations of primates. It is not once, twice, or three times, sir, but four. At the end of an average day, their cages are filled with a veritable mountain of natural health., o nevhodnosti pojídání masa: Meat eaters, sir, are drowning in a tide of gore., nebo třeba o erekci: An erection is a flagpole on your grave._____ 3) Postavy si neberou servítky, pokud jde o jemnost vyjadřování: You hooked me like a fish, Bender. You scaled me, you gutted me, you stuffed me and fried me, chewed me up, swallowed me, and shat me out again!_____ 4) Asi by neškodilo vědět, že John Harvey Kellogg je skutečná postava z dějin zdravé výživy. V roce 1878 vynalezl snídaňové cereálie. Původní označení Granula, později Granola, musel kvůli patentovým právům změnit na nám dnes důvěrně známé Corn Flakes. Produkt vznikl jako součást zdravé životosprávy k prevenci masturbace. Jídla mdlé chuti měla eliminovat vzrušení._____ 5) Kellogg dlouho patřil k Adventistům sedmého dne. Své jméno si získal jako šéflékař sanatoria v Battle Creek, které tato náboženská společnost vlastnila. Sanatorium bylo řízeno podle zdravotních zásad církve. Adventisté jsou vegetariáni, abstinenti a nekuřáci a součástí jejich života je cvičební režim. Počet zaměstnanců sanatoria nikdy neklesl pod 800 a v sezóně se přehoupl i přes tisícovku (včetně třiceti lékařů). Ubytovací kapacita činila 400 míst a kapacita ošetřoven více než 1 000 pacientů._____ 6) Ke Kelloggovým pacientům patřili i prezident USA William Howard Taft, polárník Roald Admusen, cestovatel Richard Halliburton, dramatik a nositel Nobelovy ceny G. B. Shaw, zakladatel Ford Motor Company Henry Ford, vynálezce Thomas Edison či slavná francouzská herečka Sarah Bernhardtová.(13.9.2016)

• Wacoslav1

Klystýr sem klystýr tam, já se z toho podělám... Když jsem nedávno sjížděl svoji poslední originální vhs od Intersonicu, tak jsem se mrknul i na ukázky a tam mě zaujala tahle šílenost. Říkal jsem si, že to na první pohled vypadá jako úplně obskurní sračka, ale přesto jsem to prubnul. Nicméně není to fakt nic jinýho než extrémní hovadina vhodná jenom pro milovníky fórů z prdele vytažených a to doslova. Docela se divím, že do toho vlezlo tolik kvalitních herců v čele s Hopkinsem, ale kdo chce kam, jebněme ho tam.15%(7.8.2016)

Jen géníus Parkerova rozsahu může natočit každý film úplně jiný a ůplně jinak. Jedinou spojnicí mezi jeho díly tak zůstàvá jejich špičková kvalita. Při psaní scénáře na Parkera dohlížel zajisté nejeden pábitel a pomohl vytvarovat spoustu úžasných postav i postaviček. Ani pro ten nejmenší štěk nelituje Parker scenárista energie a cizeluje ho k dokonalosti. V úžas mě uvádí nejen množstvím a propracovaností postav, ale také dokonale černohumorným pojetím smrti mnohých z nich. Parker všem svým filmům vtiskává duši. Dlouho jsem v tak žánrově i stylově pestré filmografii hledala pojítko, způsob, jak pana režiséra idetifikovat. Konečně jsem jej našla, je to duše. Parkerovy filmy žijí. Žijí, i když jsou tak absurdní fikcí jako právě tento snímek. Film je dokonalý po všech stránkách, vizuálně to není sice Parkerův majstrštyk (konečně překonat Wall prostě nelze), ale především scéna ohňostroje s ohněm je velmi podmanivá. Porterovà napsala svoji nejzajímajější hudbu, kterou stěží kdy překoná. Černému humoru tohoto snímku se musí poklonit i Blier, některé scény jsou tak dokonale absurdní (například rozcvička za zpěvu Hahahaha), že Carax si v skrytu délá poznámky, a skloubení hudby s dějem si precizností nezadá s Lelouchem. Končím tím, čím jsem začínala, Parker je génius. Čím více poznávám jeho dílo, tím více mě tento umělec fascinuje.(1.8.2019)