Vítejte ve Wellville

The Road To Wellville

Komedie / Historický

USA, 1994, 118 min

Obrovský potenciál tohoto filmu asi nelze zachytit napoprvé, ještě ho budu muset shlédnout podruhé. Bavil jsem se výborně. Ozdravné sanatorium pod vedením pološíleného Anthonyho Hopkinse je plné jeho vlastních vynálezů, které hbitě zkouší na svých pacientech. Sex a maso jsou nepřítelem lidstva. Masturbace zabíjí. Hopkinsův bohulibý úkol však pravidelně s gustem hatí jeho adoptivní syn. Velkolepá šaráda výstupů, vtipných, nepochopitelných, ale i místy trapných, ústí do finále s ohňostrojem, sexuálním naplněním a obchodním úspěchem. Výborní herci, hudba i film celkově.(2.3.2010)

• IdaHutt

Navzdory nadšeným komentářům ostatních uživatelů prohlašuji tento film za totální zvěrstvo. A to mi skutečně nechybí smysl pro humor různého kalibru a druhu. Zde však nejde o humor, nejde o sžíravý sarkasmus, nejde o grotesku, nýbrž o specifickou americkou křeč, těžkou střevní koliku, která v posledních asi dvaceti letech vytvořila zvláštní, bezkonkurenčně stupidní žánr zvaný fekál. Možná by bylo dobré, kdyby se autoři podobných zhovadilostí zkusili alespoň trochu teoreticky poučit např. u M. Bachtina, jenž dokonale vysvětlil, v čem spočívá "veselost" spodku. To je ale - jak zřejmo - zcela nad jejich kulturní a intelektuální možnosti. Nemohu uvěřit, že tuhle sračku (terminus technicus!) natočil stejný režisér, který je podepsán pod vynikajícími filmy, jako Střílejte na měsíc, Navštivte ráj či Andělin popel.(27.4.2011)

Svou atmosférou, hudbou a pojetím vše nasvědčovalo legraci velkého stylu, ale pro mě většina vtípků vyzněla naprázdno... Dozajista, některé věci jako klystýr a poté střih na nalévání tmavého piva jsou věci, které budu mít v hlavě dlouho, ale takovéto momenty tam byly asi dva... Když se přidají hlášky dr. Kellogga, číslo se mírně navýší, ale to je tak celé... Coby historický film to celé ušlo, neboť zasazením to vše pasovalo... Ale nějak mi to nesedlo... Asi jsem čekal výbornou taškařici a dostalo se mi jen dobré...(21.9.2011)

• slunicko2

Když se tvůrci filmu očividně baví lépe, než pak diváci, je něco v nepořádku. 1) Náběhy do grotesky mě unavovaly, urputné pokusy o humor nudily. Ale něco do sebe film přesto má._____ 2) Dozvíme se spoustu zajímavostí o páně Kellogově stolici: My own stools, Sir, are gigantic and have no more odor than a hot biscuit. nebo o jiných stolicích: One should never, ever, interrupt one's desire to defecate. I have inquired at the Bronx and London Zoos as to the daily bowel evacuations of primates. It is not once, twice, or three times, sir, but four. At the end of an average day, their cages are filled with a veritable mountain of natural health., o nevhodnosti pojídání masa: Meat eaters, sir, are drowning in a tide of gore., nebo třeba o erekci: An erection is a flagpole on your grave._____ 3) Postavy si neberou servítky, pokud jde o jemnost vyjadřování: You hooked me like a fish, Bender. You scaled me, you gutted me, you stuffed me and fried me, chewed me up, swallowed me, and shat me out again!_____ 4) Asi by neškodilo vědět, že John Harvey Kellogg je skutečná postava z dějin zdravé výživy. V roce 1878 vynalezl snídaňové cereálie. Původní označení Granula, později Granola, musel kvůli patentovým právům změnit na nám dnes důvěrně známé Corn Flakes. Produkt vznikl jako součást zdravé životosprávy k prevenci masturbace. Jídla mdlé chuti měla eliminovat vzrušení._____ 5) Kellogg dlouho patřil k Adventistům sedmého dne. Své jméno si získal jako šéflékař sanatoria v Battle Creek, které tato náboženská společnost vlastnila. Sanatorium bylo řízeno podle zdravotních zásad církve. Adventisté jsou vegetariáni, abstinenti a nekuřáci a součástí jejich života je cvičební režim. Počet zaměstnanců sanatoria nikdy neklesl pod 800 a v sezóně se přehoupl i přes tisícovku (včetně třiceti lékařů). Ubytovací kapacita činila 400 míst a kapacita ošetřoven více než 1 000 pacientů._____ 6) Ke Kelloggovým pacientům patřili i prezident USA William Howard Taft, polárník Roald Admusen, cestovatel Richard Halliburton, dramatik a nositel Nobelovy ceny G. B. Shaw, zakladatel Ford Motor Company Henry Ford, vynálezce Thomas Edison či slavná francouzská herečka Sarah Bernhardtová.(13.9.2016)

Nepravem zapomenuty komedialni Parker, ktereho by urcite nemeli vynechat fanousci Anthonyho Hopkinse, jenz je tentokrat v roli fanatickeho propagatora vegetarianstvi, zdraveho zivotniho stylu a cerealii, doktora Kellogga (podobnost s realnym Kellogem a jeho sanatoriem neni ciste nahodna, ale autorska fikcni licence je pry znacna). Do jeho tehdy popularniho strediska, ve kterem je sex a pojidani masa povazovano za zlocin, prijizdi mlada dvojice Fonda - Brodderick, jejichz prostrednictvim divak objevuje Kellogovy leckdy bizarni lecebne metody. Kdo ma Hopkinse zafixovaneho jako chladneho britskeho gentlemana, toho jeho silne bryle, falesny chrup ala Alec Guinness z filmu http://www.csfd.cz/film/19774-pet-lupicu-a-stara-dama-ladykillers-the/ a komedialni herecka poloha nejspis docela prekvapi.(13.4.2010)