Studna (S03E06) (epizoda)

Studňa – 1969

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1978, 1 h 18 min

"Studna" je absolutne a celkom jednoznačne najlepšia časť z televízneho krimi seriálu "Tridsať prípadov majora Zemna". Po búrlivých udalostiach roku 1968 prichádza degradovaný Zeman do malej obce neďaleko Prahy, aby tam objasnil prípad vraždy, sebevraždy, podpaľačstva a rodinnej tragédie. Má to prvky klasického horroru a tajuplnú detektívnu zápletku. Je z toho cítiť tiesnivú atmosféru hitchckockových filmov. "Studna" je české, socialistické "Psycho". ****(15.9.2016)

• MrKrahujec

Tak tohle má být údajně nejlepší a dokonce zcela apolitická epizoda z celého seriálu? No, uznávám, že ten konec se dá opravdu přežít bez morálního zvracení (byť trochu vyvolává to skutečné), a za něj tedy ta jedna hvězdička. Ale že by tohle bylo apolitické? Vždyť právě tady zazní ta občas citovaná hláška odstaveného esenbáckého velitele: "Kdo ví, jak by to s námi dopadlo, KDYBY NEBYLI PŘIŠLI..." a rovněž to zajásání "muže z lidu", holiče Vrchoty, když se doví, že Jan Zeman je ve skutečnosti esenbák: "Však já hned poznal, že jste tak nějak náš...", to je snad vydatné dost, ne?(17.10.2016)

"Trošku toho neklidu bys nekoupil?" Fořti z pražské kriminálky s pátráním ve studně neuspěli, tak musel nastoupit žižkovský obvoďák mjr. Zeman, aby vše vyřešil, objasnil a posadil se zpět do svého křesla, když už ten Dubček padl. Jenže než Honza odhalil osobu divně se kývající osobu se sekerou v ruce, tak si trošku zašikanoval důchodkyni, zašpásoval si s holičem a ještě stačil poděkovat armádám Varšavské smlouvy za internacionální pomoc v roce 1968. Je to zkrátka našlapaný díl, ve kterém mě zejména na konci pobavil mix děsivého vyprávění doktora Brůny a obdivu nových Honzových fanoušků: "Fajnovej chlap. To by byla pomocná stráž VB."(14.2.2017)

Ak nie ste negativne zatazeni dobou v ktorej sa serial natacal a ktorej sa to tyka, mate pred sebou vcelku solidnu, sympaticku, priemernu kriminalnu seriu. Z priemeru tu vytrca asi 10 casti z ktorych je STUDNA jednoznacnym favoritom. Tvorcom sa podaril natocit thriller s tazkou psycho atmosferou, ktora berie dych. Hitchcock by bol spokojny.(25.10.2017)

Šaráda pokračuje. Na jednu stranu tu sice je legendární starý Brůna a děsivá scéna na konci doplněná sugestivním projevem Jiřího Zahajského dabujícího Josefa Kubíčka ("K večeru pak strýc odešel A MMYY JSME ZŮSTALII SAMMIIII..." "Nad ní stál otec se sekerou v ruce..."), na tu druhou je tohle vlastně Poučení z krizového vývoje ve filmovém podání. Mluví se tu o tom, že v šedesátém osmém (ten rok se pořád zdůrazňuje) se všechno zbláznilo, málem se věšeli komunisti, a že teď je třeba dát ten bordel do pořádku. Dokonce zazní věta: "Kdo ví, co by se se mnou stalo, kdyby v tom osmašedesátým nepřijeli." Takže za to by si tenhle díl zasloužil naprostý odpad. Ale je tu Brůna, je tu sekera, je tu studna, je tu opravdové napětí a je tu vtipný holič. Takže tentokrát budu hodnej, oddělím politickou a kriminální stránku a aspoň ty tři hvězdičky tomuhle dílu dám.(19.11.2016)

• - Když major Zeman (Vladimír Brabec) konfrontuje mladého Brůnu (Josef Kubíček) v domě, říká mu, že kýbl je celý ohořelý, a že musel být v domě. Když ale mladý Brůna vzpomíná, je kýbl vidět na studni. (Wez)

• - Do ikonickej role Brůnu objavil režisér seriálu Jiří Sequens Crhu úplnou náhodou. Všimol si ho pri natáčaní jedného z predchádzajúcich dielov (Pán zo Salzburgu), kedy sa filmoval ovocný trh na jihlavskom námestí. (Raccoon.city)

• - Po vyše 45 rokoch sa v rekonštrukcii celého prípadu objavili podozrenia, že skutočný Stanislav Jelínek, v seriáli mladý Brůna stvárnený hercom Josefom Kubíčekom, si veľkú časť hroznej udalosti vymyslel a stala sa úplne inak ako ju popisoval. Prípad vyšetroval major Strouhal, ktorý ho však uzavrel veľmi rýchlo na nátlak STB, nakoľko Stanislav Jelínek bol špičkový jadrový chemik, ktorý pracoval na tajných vojenských projektoch. K prípadu sa stratil spis a zmizli aj pitevné protokoly, ktoré sa neustále archivujú. Podľa žijúcich ľudí, ktorí sa vyšetrovania zúčastnili, môžu byť tieto údaje v archívoch ruskej tajnej služby, nakoľko Stanislav Jelínek pracoval 3 roky v Moskve. (Raccoon.city)