Na počátku je vražda bývalého obchodního zástupce, z níž se později vyvine sabotáž. Případ řeší Hradec. Jako člen posádky nastupuje na loď plující do Chile a jeho pravé poslání zná pouze kapitán. Během plavby neznámý muž poškodí lokomotivy. Hradec chce zjistit, kam vedou nitky, a tak sleduje jednoho z námořníků do vnitrozemí. Je však zadržen a unesen neznámými muži... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

NinonL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Major Hradec se musí nalodit na zaoceánskou loď Morava, která pluje do Chile. Je na lodi utajený, jeho poslání zná jen kapitán. Hradec zjiistí, že v podpalubí se skrývá muž, který poškodil lokomotivy exportované z Československa do Chile. V Chile zrovna probíhá socialistická revoluce, kdy stát znárodnil některé fabriky a americká vláda mu působí nesnáze. Československo si nemůže dovolit poslat Chile poškozené lokomotivy. Hradec se dostane do bitky s mužem z podpalubí a při rvačce ho shodí do moře. Pak se Hradec rozhodne sledovat jednoho z podezřelých námořníků do vnitrozemí,aby zjistil, kdo tahá za nitky škod a sabotáží.Tam ho však nečeká nic dobrého. ()

Snorlax

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Československé špionážní filmy byly vždy k pláči, nebo smíchu, záleželo na úhlu pohledu diváka. Tady alespoň ti zlí nechtějí naš republice uloupit supertajný recept na pěstování mrkve. K dalším bonusům patří i lokace a především herecké výkony. V kotextu ostatních našich špionážních dramat je tohle špička. Connery je sice nepopiratelně větší švihák, než Jelínek, ale Bondové jsou přesto mnohem více k nechtěnému smíchu, než Hradcové. Kdysi mi vadila absence Zemana v seriálu o Zemanovi. Nyní mě bavila druhá polovina s Hradcem snad ještě o něco více, než první část se Zemanem. ()

SOLOM.

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak tomu zase říkám sešup jako prase (myšleno kvalita). Po výborné Studně přichází, zase jeden špionážní díl (a jak vidno, bude mít bohužel i pokračování…). Nebýt toho exotického prostředí a až kupodivu slizkého Postráneckého, tak bych se asi unudil k smrti. Hradec tentokrát zrovna moc nezáří – přece jenom nám už taky zestárl (docela by mě zajímalo, kam se vždycky poděje, že o něm není ani vidu ani slechu a náhle se jako mávnutím kouzelného proutku objeví v nějakém díle)…Takže ten podprůměr zachraňuje alespoň Kanyza a jeho hoňka s mafiány… ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Jedu do země s měděnou půdou." Jenže nejede Honza, ale Jirka Hradec, jehož bitkařské schopnosti by rozesmály nejednoho soupeře. Jenže tady se ohrožuje socialismus, takže to beru vážně a napíšu, že se mi exotické Chile líbilo i s jeho groteskními zabijáky. A taky mi byl sympatický hajzlík zvaný Wunder Pepi, ale Honza měl tak málo prostoru pro svou genialitu, odvahu a spravedlivý zápal pro věc, že mne k lepšímu hodnocení nepřiměje ani zlý kukuč Alberta Mestreye. ()

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Televízny seriál "Tridsať prípadov majora Zemana" má výrazne kolísavú kvalitu. Niektoré diely sú výborné ("Studna", "Bestie", "Kvadratura ženy"), niektoré sú znesiteľne priemerné ("Vyznavači ohně", "Mimikry", "Tatranské pastorále") a niektoré sú tak silne socialisticky heroické, že sa na ne nedá takmer ani pozerať. Jednou z takýchto nechutných, nudných, propagandistických sračiek je aj siedma epizóda z tretej série, ktorá sa volá "Rukojmí v Bella Vista". Exotický špionážny príbeh z Chile ma absolutne vôbec nebavil. Bolo to doslova trapné. * ()

• Lodník Barkl (Jan Kanyza) prochází městem Kiel a na nároží (ve skutečnosti roh ulic Kistenmacherstraße & Kröpeliner v historickém centru města Rostock) hodí pouličním muzikantům do klobouku drobné. Ti hrají a v dolnoněmeckém dialektu zpívají kuplet „An de Eck steiht'n Jung mit'n Tüdelband“, který proslavila zejména herečka Heidi Kabel. (ČSFD)
  • Pronájem helikoptéry na Kubě stál 200 000 Kčs. [Zdroj: M. Graclík, V. Nekvapil - 30 případů majora Zemana] (M.B)
  • Na Kubu se odletělo natáčet až o jeden rok později než bylo plánováno, protože se seriál potýkal s výrobními problémy. [Zdroj: M. Graclík, V. Nekvapil - 30 případů majora Zemana] (M.B)