Děsivý portrét ruského diktátora, za kterým zůstaly milióny mrtvých. Strhující příběh o nekontrolované moci. Film, u jehož zrodu stál český režisér Ivan Passer a který byl natočen na autentických místech v době, kdy se jen o dvě pracovny dál snažil Gorbačov udržet pohromadě Sovětský svaz. Vynikající Robert Duvall o titulní roli řekl: „Až poznáte Stalina, bude vám to připadat, jako by se stal prezidentem USA samotný Al Capone.“ Po tři generace měla smrt jméno Stalin. (oficiální text distributora)

Ceberus

Z nějakého důvodu mi film přišel poměrně suchý a vleklý, tak nějak be emocí. Takže ani taková herecká kapacita jako Robert Duvall neměl šanci s tím cokoli udělat. ()

Rodin

Pokud pomineme historickou realitu, je to docela slušný biják. Jenže v kontextu se skutečností vznikla prostě pro americké publikum lehce didaktická a hlavně dobře stravitelná pizza. ()

J.McClane

Duvallův Stalin je děsivý a děsivé je i to, že v bezmála třech hodinách nelze jeho příběh důsledně vylíčit (či se to alespoň nezdařilo). Vtipné je naopak označení snímku ajko TV filmu, u nás by šlo o velkofilm:) ()

gidzitka

Tsss, tsss, pěkná slabota. Ovšem nacpat Kobovu krvavou cestu na necelé tři hodiny to je uvažování hodné mnoha Rusů považujících generalissima Stalina za osvoboditele a vítěze Velké vlastenecké války a nadto ještě největšího Rusa... Toto drama je podáno se servilitou stalinistických aparátčíků, bez špetky atmosféry (a přitom stačilo TAK málo) a s halabala naskládanými událostmi. Že tento portrét Josifa, ale i jiné (Kirov je tu vykreslen nadmíru pozitivně; Nikita byl taky pěkný hovado) neskutečně šetří, je věc na značnou pováženou. Kolektivizace venkova; plnění norem do gulagů; mnohonásobné čistky; moskevské procesy (Vyšinskij tu pro jistotu vůbec nevystupuje); likvidace pravoslavné církve včetně vyhazování tisíců kostelů do povětří; řízený hladomor na Ukrajině - ježinkote, to je na 50 hodin:) filmové stopáže... ()

Guran

Film je samozřejmě hezky udělaný o to víc mě překvapilo a potěšilo, že to natočil československý režisér. Nicméně, začátek se mi zdá trochu více propracovanější, než blížící se konec filmu. Čekal jsem, že Operaci Barbarossa bude dáno více prostoru a ne jenom pár scén. I přesto se filmařům a Robertu Duvallovi povedlo natočit nejlepší film o Stalinovi a opravdu smekám. Je jen smutné, jak člověk je chopen se chovat ke svým druhům a pak si klepete na čelo a říkáte si, jestli to byl opravdu člověk a ne ET mimozemšťan. Film se mi líbil. ()

GabikaHarmen

životopisný film (naozaj kvalitne a citlivo natočený) o osobnosti, ktorá sa kruto zapísala do histórie ľudstva. Cieľom samozrejme nie je vyvolať pocit k postave Stalina. Výsadou tohto filmu je to, ako perfektne vie poukázať na to, ako sa cítili ľudia, ktorí boli v jeho blízkosti, a ktorí žili v neustálom strachu. Ten strach sa prenesie aj na vás (ak ste dostatočne empatickí) a každou scénou čakáte, čo nové a nečakané sa môže stať. Pre mňa naozaj veľká kvalita, takže odporúčam. (V tomto mesiaci som videla aj film Blizhniy krug, ktorý je tiež podobného rázu a je naozaj originálny.) ()

Pierret

O diktátory a režimy pod vládou jednoho muže se zajímám velmi dlouho. V dětství jsem byl fascinován druhou světovou válkou, časem mě strhla filosofie a posléze psychologie (u které jsem zůstal), tudíž i můj zájem se posunul dál. Ke Stalinovi jsem se dostal velkou náhodou, byl jsem překvapen už tím, že se někdo pokusil zfilmovat tak obtížnou látku. Nedopadlo to vůbec špatně, bohužel má tahle látka daleko větší potenciál. Přes obrovskou šíři různých materiálů o Stalinovi i přes podobnost Roberta Duvalla s komunistickým diktátorem se tvůrcům nepovedlo vystihnout podivný a chorobný charakter. Jediné, co se povedlo zachytit, je Stalinova nedostupnost. Chybí širší odkazy na sílu propagandy, na kult osobnosti v nižších vrstvách atd. Místo zdůražnění kontrastů v kolektivní Ruské duši máte pouze rodinnou a přátelskou story o chladné povaze ruinující vše okolo. Samosebou jde o film velmi silný, ovšem mohl být natočen daleko lépe. ()

Petr59

Je trochu komické, že Sovětský svaz po masovým vyvražďováním dokázal vyhrát 2.světovou válku. Asi tam Stalin nahnal roboty :-) Falzifikace dějin je v tomto případě zcela jasná. Je divné, že v SSSR zemřelo několik desítek milionů lidí, při růstu populace v letech 1924-1941 o 70 milionů, z 130 milionů na 200 milionů obyvatel. :-) ()

Slaboproud

Velmi, velmi dobré a je zřetelné, že tvůrci si dali slušnou práci se studiem hodně historických pramenů, takže ve filmu jsou zachycené i detaily typu Stalinova skrytá přítomnost při procesech. Casting a masky taky hodně dobré, téměř všichni "Staří bolševikové" kromě Bucharina jsou podobní svým předlohám. ()

cinemafil

Ukazte mi lepší film o Stalinovi a vhodnějšího herce . byl to paranoik a masový vrah. Ale jak říká Aluljiev - co by bylo Rusko bez Stalina - z feudální země během své éry - atomová velmoc. Ano, za cenu milionů mrtvých - hladomor na Ukrajině je fakt -a sami Rusové přiznávají, že ztráty ve 20. letech při kolektivizaci zemědělství, převýšily ztráty za Velké vlastenecké války. Byl to také velký manipulátor, ale myslím, že film je silný v tom, že ukazuje Stalina jako lidskou bytost schopnou citu a tou si myslím byl, ne vraždící robot. Film stojí a padá s Duvallem, ale Ivan Passer nechal vyniknout i ostatní - J. Krabbé jako Bucharin,... 5* ()

AlDelon

Stalin nehraje na efektčnost, docela bez chyby hraje na historii, Stalin nehraje na výbornou ale hraje (a hudba taky hraje) pompézně. ()

ssarka

uživatel Canakja-dobrý,kvalitka,už dlouho jsem se tak nezasmála nad komentářem....souhlasím s ostatními,že film mohl být daleko silnější kalibr,tohle byl hodně slabý odvar reality...herci výborní,jen ty masky se mi moc nezdály,ani u Lenina ani u Stalina..bylo to na mě moc plastické... ()

Monellito

Podobnost se Stalinem naprosto úžasná. Stalin byl vyobrazen dost objektivně. Jako krvelačná podezíravá a krutá bestie, která však vyhrála válku a i ona měla nějaké city. Moc pěkný film, který jsem shlédl jedním dechem. Každý rádoby historik tu povídá, že byl vyobrazen málo jako vrah. Mě to přišlo opravdu objektivní. Bůh ví, jak co bylo doopravdy. To se nikdo nikdo nedoví. ()

Nick321

Skvělý film o komunistickém gangsterovi, který se vypracoval na jednoho z nejbrutálnějších chladnokrevných diktátorů v dějinách. Jako nejnižší mužik jste k smrti hladověli. Jako blízký Stalinův poradce a pomocník jste si užívali, dokud nepřišla řada, aby Vás obětoval, a poté aby obětoval i vašeho vraha. Nešetřil nikoho a se sobě rovnou kreaturou Hitlerem si toho do operace Barbarossa měli navzájem dost co říct. ()

P/\/EL

Canakja koment - kdo je Canakja ? Současnej pomatenej ruskej vlastenec? (teda takoví ty chroboný nostalgici - turistická atrakce)...Stalin byl taky diktátor, ale 10x horší než ostatní (prezentoval se jako klidný, rozvážný, moudrý...ale) a jeho vláda měla negativní dopad na SSSR (udělal velmoc, ale za jakou cenu - a ohrozil svobodnější svět...) - a pak i na celý svět..včetně naší země......osvobodil možná spoustu zemí zemí od nacismu (ale nejdřív se s Německem paktovali, Němci si u nich zkoušeli pěkně nový zbraně, ono vůbec stačilo to s Leninem, jak ho tam poslali....a ještě - se západem se všecko předem dohodlo..jo...o nás bez nás postopadesáté), osvobodil, aby je pak uvrhnul do podobnýho komunismu.....s počtem obětí na krku jasně vede (ikdyž jasně....je to sporné..ikdyby jich nebylo tolik, co se odhaduje, tak jich bylo víc než dost....lidi jako lidi....)........já vim, je to složitý...ale vsadil bych se, že by se dal natočit film, ze kterýho by vyšel 10x hůř....kdyby to mělo bejt autentičtější...20. století bylo prostě nejhorší i nejlepší... PS: Film rozhodně nepatří k nejzdařilejším...jenže vznikl v roce 1992, krátce po rozpadu SSSR a na to je třeba brát ohledy..............navíc je to tv a dělali to Američani (nj, prostě USA a historie), ale......jasně....Hitler dal taky lidem "práci"....ehm, v roce 40 zhruba na tom byli ještě parádně (dobýt skoro celou Evropu..)....jasně, že maj diktátoři mnoho společného........jenže....taky všecko se neví, nezrekonstruuje....a Uvnitř kruhu....určitě...záhadná - tajemná fanaticky milovaná a zároveň děsivá postava........................né, je to rozpoluplná postava dějin...to se vám to obdivuje....škoda, že jeho vlídnost nemůžete už zažít... ()

ragnar1

Film na mne působí jako jakási pohádka. Takhle, že byla "idylická" diktatura v Rusku? Všichni včetně Stalina byli (všeho)schopní a myslící lidé, což některé postavy viditelně nesplnují. Filmu by sedlo větší zasazení do dobových souvislostí. Jinak ale zajímavý pokus o zachycení života jednoho z největších vrahů v historii lidstva. ()