Stalin (TV film)

• maďarský

Sztálin

Drama / Životopisný

USA / Maďarsko, 1992, 166 min

Na televizní pokus o zachycení života jednoho hromadného vraha ruské historie to není tak zlé, Duvall se na roli hodí a chopil se jí s velkým nasazením, z obsazení Ormondové do něčeho s námětem z ruské historie mám sice od dob Lazebníka sibiřského kopřivku, ale tady nevadila. Co ovšem vadí, je klasické zjednodušující a romantizující pojetí, což sice nepřekvapuje (stejně jako naivní pohled na ruské dějiny), ale v kauze Josif Vissarionovič Džugašvili opravdu není na místě.(30.7.2007)

Tento pokus o historicku autenticitu bol velmi slusny i napriek obcasnym strohym momentom. Filmu by viac sedela vacsia minutaz. Z pana Duvalla isla i tak hroza a velmi dobre stvarnil Jozefa Visarionovica ktory pokracoval v tom co Lenin zacal. Tento krutovladca ma na svedomi viac nez 20 000 000 ludskych obeti. A vdaka jeho smrti sa nekonala uz tretia cistka celej vladnej komunistikej masinerie. Ako jeden z najznamejsich diktatorov likvidoval a podpisoval vykonstruovane rozsudky smrti denne. Vymyslel kvoty odsudenych, ktore museli byt splnene a to kolko ludi musi byt mesacne usvedcenych a popravenych zo vsetkych sovietskych zvazovych republik. Stalin vladol takmer 31 rokov od Leninovej smrti v roku 1924 az do svojej smrti v roku 1953. To je na tom to najhrozostrasnejsie, ze bol katom hlavne svojich vlastnych ludi, ktory v neho verili. Co je naozaj odstrasujuce, ze dnes este zije nemala cast ruskej populacie, ktora je presvedcena, ze on bol ten spravny muz na svojom mieste. Naprosty zakomplexovany demagog bez akehokolvek citu viedol kruty teror voci vsetkemu zivemu a vladol geograficky 1/6 svetu (byvale ZSSR). Planoval likvidaciu Polska, Ceska, Slovenska, Ukrainy, Madarska, pobaltskych repulik a balkanu s naslednym osidlovanim rusmi. Iba jediny muz mohol dokazat takyto strasny devastujuci vysledok na generacie dopredu a to muz z ocele - Stalin. Nastastie skonal skor nez sa mu to podarilo dokonat toto veledielo. PS: Jednym z jeho dedictiev, ktore nam velky generalisimus zanechal boli komunizmus a pre nas nedavno narodenych i povinny rusky jazyk na skolach.(5.5.2009)

Životopisný film se ve filmografii českého exulanta Ivana Passera až do tohoto díla neobjevil. Passer, který ve svém díle rád sleduje outsidery, se však s honosným rozsahem vyrovnal velice dobře. Stalin je nesmírně pečlivým životopisným filmem. Důraz na detaily z (utajovaného) osobního života "Koby" dělá z této televizní produkce (HBO) mimořádně niterné dílo, které proniká nejen do Stalinovy povahy, ale též do fascinujících mocenských vztahů té (či jiné) doby.(2.5.2005)

Film měl Stalina ještě víc osolit, zrmda jednoho. Jo a uživatel canakja mě tady docela rozchechtal prej "zemi udržel pohromadě " hmmm, jasně, například lidi v pobalstých státech ze Stalinova "udržování pohromadě" ještě teď stříkaj blahem. Nicméně souhlas s tím, že film mohl bejt natočen mnohem lépe, válka, paranoidní likvidace blízkých byla totálně odfláklá, tohle téma kdyby se udělalo dobře, tak by to mohlo bejt mrazivý jak nanuk míša.(18.4.2013)

Souhlasím s Limou, Stalin zde byl uveden jako vcelku hodný člověk, nešťastný v soukromém životě, milující svoji manželku a dcerku, schopný politik. Jeho kruté vlastnosti byly znázorněny spíše vždy tak mimoděk. Možná ale tím spíš si uvědomíte na konci celou zrůdnost, když i největší hajzl Berija, jeho přítel a vykonavatel smrtících rozsudků, se před ním plazí a zároveň jím do morku kostí pohrdá. Slušná Ormondová, zkraje velmi zamilovaná. Exteriéry i interiéry super, film doprovází mnoho vážné hudby, slyšela jsem Prokofjeva, krom jiného.Když to shrnu Stalinovo ztvárnění Robertem Duvallem bylo špičkové.Taktéž Lenin byl velmi věrohodný. Rozhodně film doporučuji.(30.12.2015)

• - Robertu Duvalovy vynesla role Stalina Zlatý globus pro nejlepšího herce v televizním filmu. (Rugero)