Děsivý portrét ruského diktátora, za kterým zůstaly milióny mrtvých. Strhující příběh o nekontrolované moci. Film, u jehož zrodu stál český režisér Ivan Passer a který byl natočen na autentických místech v době, kdy se jen o dvě pracovny dál snažil Gorbačov udržet pohromadě Sovětský svaz. Vynikající Robert Duvall o titulní roli řekl: „Až poznáte Stalina, bude vám to připadat, jako by se stal prezidentem USA samotný Al Capone.“ Po tři generace měla smrt jméno Stalin. (oficiální text distributora)

Ivoshek

Na to, že má film stopáž přes dvě a půl hodiny, v něm strašně moc věcí chybí. Samozřejmě dokážu pochopit, že jde o televizní produkci, takže tu těžko čekat nějaké velké zobrazení bitev, revoluce. Až na pár scén je to všechno o interiérech a dialozích. Ale i tam se daly nějak zachytit dost podstatné záležitosti. Namátkou: jak se Džugašvili vůbec do té komunistické party dostal, co dělal během revoluce a (hlavně) během občanské války + války s Polskem, jak si tam vydobyl postavení. Jak jednal před velkou válkou s leckým - včetně Němců, jak svojí agrární politikou úmyslně vyvraždi na Ukrajině kolem deseti milionů lidí... V podstatě se tu řeší jen zabíjení v rámci samotné party vedoucích komunistů, kterých člověka tak nějak není líto. Stalin tu tím pádem má o dost laskavější tvář, než jakou ve skutečnosti měl. Velká promarněná příležitost. ()

Morholt

Stalinovi bude nejspíš vyčítáno to samé, co německému Der Untergang. Přílišná lidskost diktátora. Ale marná sláva, pořád to byl člověk a i když se do historie zapsal jako krvelačná bestie, v určitých chvílích to mohl být i milující manžel a pozorný otec. A ta snaha ho takto vidět se mi líbila. Ne, rozhodně nejsem fanoušek bolševiků, ale ztvárnit absolutního padoucha je ve filmu až příliš jednoduché. Stalin je tak vylíčen ve dvou rovinách, které se vzájemně lehce dotýkají, ale z mého pohledu se nikdy zcela neprotnou. A obě jsou důvěryhodné. Za to nese zodpovědnost především Robert Duvall, který sovětského tyrana ztvárnil mistrně a to, jak bez hnutí tváře posílal na smrt své spolubojovníky se mi zarylo do paměti. Zdatně mu pak sekundovali Julia Ormond a Jeroen Krabbé v roli Bucharina. A byl tu také představitel Beriji, Stalinova Himmlera, jenž komunistického kata ztvárnil až příliš přesvědčivě. Možná trošku dlouhý, ale precizní televizní počin. 80% ()

Enšpígl

Film měl Stalina ještě víc osolit, zrmda jednoho. Jo a uživatel canakja mě tady docela rozchechtal prej "zemi udržel pohromadě " hmmm, jasně, například lidi v pobalstých státech ze Stalinova "udržování pohromadě" ještě teď stříkaj blahem. Nicméně souhlas s tím, že film mohl bejt natočen mnohem lépe, válka, paranoidní likvidace blízkých byla totálně odfláklá, tohle téma kdyby se udělalo dobře, tak by to mohlo bejt mrazivý jak nanuk míša. ()

nascendi

Považujem Passerovho Stalina za nepodarený film. Pri jeho sledovaní som mal pocit, že listujem v hrubej knihe, sem-tam sa náhodne začítam do nejakého textu a po 166 minútach mám knihu zvládnutú. Film je však nezvládnutý. Robert Duvall je dobrý herec, ale typologicky sa na stvárnenie postavy Stalina nehodí. Najväčším nedostatkom filmu, okrem chaotického výberu jednotlivých epizód, je však absolútne nezvládnutie atmosféry. Film, u ktorého mali vstávať vlasy z hrôzy, ktorá sa tam diala, divák sleduje úplne nezaujato. Je viacero vydarených filmov s atmosférou 50. rokov a procesmi v nej prebiehajúcimi? A v tomto filme, kde bola príležitosť ukázať originál vzniku a rozvoja totalitného režimu s paranoidným a mocibažným deviantom na čele, nebola táto príležitosť vôbec využitá. ()

Faidra

Na televizní pokus o zachycení života jednoho hromadného vraha ruské historie to není tak zlé, Duvall se na roli hodí a chopil se jí s velkým nasazením, z obsazení Ormondové do něčeho s námětem z ruské historie mám sice od dob Lazebníka sibiřského kopřivku, ale tady nevadila. Co ovšem vadí, je klasické zjednodušující a romantizující pojetí, což sice nepřekvapuje (stejně jako naivní pohled na ruské dějiny), ale v kauze Josif Vissarionovič Džugašvili opravdu není na místě. ()

• Robertu Duvalovy vynesla role Stalina Zlatý globus pro nejlepšího herce v televizním filmu. (Rugero)