Stalin (TV film)

Sztálin

Drama / Životopisný

USA / Maďarsko, 1992, 166 min

• nascendi

Považujem Passerovho Stalina za nepodarený film. Pri jeho sledovaní som mal pocit, že listujem v hrubej knihe, sem-tam sa náhodne začítam do nejakého textu a po 166 minútach mám knihu zvládnutú. Film je však nezvládnutý. Robert Duvall je dobrý herec, ale typologicky sa na stvárnenie postavy Stalina nehodí. Najväčším nedostatkom filmu, okrem chaotického výberu jednotlivých epizód, je však absolútne nezvládnutie atmosféry. Film, u ktorého mali vstávať vlasy z hrôzy, ktorá sa tam diala, divák sleduje úplne nezaujato. Je viacero vydarených filmov s atmosférou 50. rokov a procesmi v nej prebiehajúcimi? A v tomto filme, kde bola príležitosť ukázať originál vzniku a rozvoja totalitného režimu s paranoidným a mocibažným deviantom na čele, nebola táto príležitosť vôbec využitá.(19.4.2013)

Ani téměř tříhodinová stopáž nemůže poskytnout dostatek prostoru, takže museli tvůrci pochopitelně přistoupit k ořezávání a zjednodušování, ale i přesto se jim povedlo natočit velice slušný film. Pomohlo k tomu i hvězdné obsazení, kterému jasně dominuje Robert Duvall. Jeho výkon v tomto snímku řadím k těm nejlepším vůbec. Film mi připomněl jednu poměrně známou poučku:" To, že jsem paranoik, ještě neznamená, že po mně nejdou."(29.7.2017)

Životopisný film se ve filmografii českého exulanta Ivana Passera až do tohoto díla neobjevil. Passer, který ve svém díle rád sleduje outsidery, se však s honosným rozsahem vyrovnal velice dobře. Stalin je nesmírně pečlivým životopisným filmem. Důraz na detaily z (utajovaného) osobního života "Koby" dělá z této televizní produkce (HBO) mimořádně niterné dílo, které proniká nejen do Stalinovy povahy, ale též do fascinujících mocenských vztahů té (či jiné) doby.(2.5.2005)

Ve filmu to nemůže působit tak drasticky jako ve skutečnosti. Ale líbila se mi výpravná stránka snímku a osvětlení a velice dobří herci. Já mám prostě ty nepropagované nehollywoodské filmy rád. "Obviňuje nás všechny z konspirací....Mistr Konspirace...." 90%(19.8.2010)

"Mam vzkaz pro Stalina. Hm, moje zena vyrizuje vzkazy. Je to vzkaz od starej zeny. Hm, moje zena vyrizuje vzkazy od starych zenskych". Vyborne spracovany portret sudruha Stalina /1878 - 1953/ v roli snad najkrutejsieho svetoveho diktatora. Absolutorium vsak nedam, lebo ostatni sudruhovia si kludne dovolili Stalinovi odporovat, a to sa mi nezda realne. Julia Ormond skvela. 89 %(7.7.2015)

• - Robertu Duvalovy vynesla role Stalina Zlatý globus pro nejlepšího herce v televizním filmu. (Rugero)