Děsivý portrét ruského diktátora, za kterým zůstaly milióny mrtvých. Strhující příběh o nekontrolované moci. Film, u jehož zrodu stál český režisér Ivan Passer a který byl natočen na autentických místech v době, kdy se jen o dvě pracovny dál snažil Gorbačov udržet pohromadě Sovětský svaz. Vynikající Robert Duvall o titulní roli řekl: „Až poznáte Stalina, bude vám to připadat, jako by se stal prezidentem USA samotný Al Capone.“ Po tři generace měla smrt jméno Stalin. (oficiální text distributora)

Necrotongue

Ani téměř tříhodinová stopáž nemůže poskytnout dostatek prostoru, takže museli tvůrci pochopitelně přistoupit k ořezávání a zjednodušování, ale i přesto se jim povedlo natočit velice slušný film. Pomohlo k tomu i hvězdné obsazení, kterému jasně dominuje Robert Duvall. Jeho výkon v tomto snímku řadím k těm nejlepším vůbec. Film mi připomněl jednu poměrně známou poučku:" To, že jsem paranoik, ještě neznamená, že po mně nejdou." ()

nevermore

Ve filmu to nemůže působit tak drasticky jako ve skutečnosti. Ale líbila se mi výpravná stránka snímku a osvětlení a velice dobří herci. Já mám prostě ty nepropagované nehollywoodské filmy rád. "Obviňuje nás všechny z konspirací....Mistr Konspirace...." 90% ()

Elgin

Tento pokus o historicku autenticitu bol velmi slusny i napriek obcasnym strohym momentom. Filmu by viac sedela vacsia minutaz. Z pana Duvalla isla i tak hroza a velmi dobre stvarnil Jozefa Visarionovica ktory pokracoval v tom co Lenin zacal. Tento krutovladca ma na svedomi viac nez 20 000 000 ludskych obeti. A vdaka jeho smrti sa nekonala uz tretia cistka celej vladnej komunistikej masinerie. Ako jeden z najznamejsich diktatorov likvidoval a podpisoval vykonstruovane rozsudky smrti denne. Vymyslel kvoty odsudenych, ktore museli byt splnene a to kolko ludi musi byt mesacne usvedcenych a popravenych zo vsetkych sovietskych zvazovych republik. Stalin vladol takmer 31 rokov od Leninovej smrti v roku 1924 az do svojej smrti v roku 1953. To je na tom to najhrozostrasnejsie, ze bol katom hlavne svojich vlastnych ludi, ktory v neho verili. Co je naozaj odstrasujuce, ze dnes este zije nemala cast ruskej populacie, ktora je presvedcena, ze on bol ten spravny muz na svojom mieste. Naprosty zakomplexovany demagog bez akehokolvek citu viedol kruty teror voci vsetkemu zivemu a vladol geograficky 1/6 svetu (byvale ZSSR). Planoval likvidaciu Polska, Ceska, Slovenska, Ukrainy, Madarska, pobaltskych repulik a balkanu s naslednym osidlovanim rusmi. Iba jediny muz mohol dokazat takyto strasny devastujuci vysledok na generacie dopredu a to muz z ocele - Stalin. Nastastie skonal skor nez sa mu to podarilo dokonat toto veledielo. PS: Jednym z jeho dedictiev, ktore nam velky generalisimus zanechal boli komunizmus a pre nas nedavno narodenych i povinny rusky jazyk na skolach. ()

Stanley

Jako stručná Stalinova biografie to ujde, jako pokus o zfilmování historických reálií je to však strohé a nepříliš uspokojivé. Jedna z věcí, co mi zde vadila, byla nedotaženost mnoha podstatných událostí, např. takřka opomenuto zůstalo období 2. svět. války, které zabralo jen asi 2 minuty z filmu. Dále scény, které měly být velkolepé, vyzněly dost lacině - zplácány nástupem řídkých řad statistů oblečených do dobových kostýmů před kameru, aby zahráli křoví a mohli jít zase domů. I skomírání milionů lidí hladem díky Stalinově krutovládě bylo bokem ukázáno jen jako vyhazování pár mrtvých těl z vagónů vlaků a k tomu přihlížení několika houfů nešťastných občanů. Tímto typicky televizním zpracováním na mě obrazy, které měly znázorňovat mnohamiliónové Rusko, tamější mega-události a mega-problémy nepůsobily příliš věrohodným dojmem. Skromnější scenérie, kde šlo zejména o vztahy představitelů vládních špiček jeden k druhému, politické machinace, zákeřné intriky a neskutečné hrůzy, k jakým byli lidé dohnáni šíleným a později až paranoidním útlakem pod Stalinovými křídly, už se zde povedlo vcelku dobře nastínit, i když ve skutečnosti to bylo nepochybně ještě hrůznější. ()

Faidra

Na televizní pokus o zachycení života jednoho hromadného vraha ruské historie to není tak zlé, Duvall se na roli hodí a chopil se jí s velkým nasazením, z obsazení Ormondové do něčeho s námětem z ruské historie mám sice od dob Lazebníka sibiřského kopřivku, ale tady nevadila. Co ovšem vadí, je klasické zjednodušující a romantizující pojetí, což sice nepřekvapuje (stejně jako naivní pohled na ruské dějiny), ale v kauze Josif Vissarionovič Džugašvili opravdu není na místě. ()

• Robertu Duvalovy vynesla role Stalina Zlatý globus pro nejlepšího herce v televizním filmu. (Rugero)