Reklama

Reklama

Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

Courtemanche 

všechny recenze uživatele

Pro mě Konvoj si zaslouží čtyři hvězdičky. Proč dávám 5, to vysvětlím na konci. Je tady tolik věcí nad průměru že až. První polovina je pro pobavení, Kristoffersona bych tady nevyměnil ani za peníze, parádní road-movie, ženský taky perfektně zapasují, režie kamiony absolutně nešetří. Navíc když na řadu přichází terén, tak tolik prachu jsem neviděl ani na Paris-Dakar. Občas ztrácí na síle, anebo spíš začnou tahat do toho politiku, ale oni i z toho dokážou vyhrabat a dál překvapují. .... 5: Smekám před Ernest Borgnine. Taky ve filmu Vládce severní dráhy, kde podobně stál na straně zákona, byl nekompromisní, nenapodobitelní. Člověk se na něj podívá a v životě by neřekl že z toho chlapa umí sršet nenávist v míře, že vedle něj všechny kriminálníky můžou zabalit bagáž a odjet domů. On je jak elektrárna. 4,5/5 ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Sam Peckinpah to má děsně v ruce (hlavně scéna na prašné pouštní stezce je perfektní), ale asi by to dopadlo líp, kdyby měl nějakej slušnej základ a netočil film "based on a song"... Výsostně americké téma, řidič kamionu coby novodobý kovboj, a celkově to je oslava amerického redneck způsobu života, což se mi prostě příčilo. Snímek Vanishing Point s podobnou zápletkou je mnohem přesvědčivější. Zčásti také proto, že Ernest Borgnine je do hlavní záporné role tupého poldy z Arizony obsazen naprostým omylem. ()

Reklama

Terva 

všechny recenze uživatele

Film natočen na motivy písně, kterou napsal C. W. McCall. ...to je přece Gumovej Kačer z Albuquergue...ten největší sekáč z branže. Opravdu se můžou policajti a šerifové v USA takhle chovat ? Maj opravdu tak velké pravomoce ? Tak to se máme u nás v čechách na co těšit, až přijde ta pravá nefalšovaná demokracie. Taky mě trochu zarazilo že Černá vdova ( řidička kamionu černé pleti ) , která převrátí v zatáčce svůj vůz - krám bílej, já věděla, že si mám koupit černej - ho tam klidně nechá a odjede. Kdysi jsem ten film strašně žral - honičky, kamiony, policie, ženský atd - ale teď už na to koukám z jiné perspektivy. Spousta nádherných aut, jedna větší honička a pěkná hudba ( Chip Davis ), ale to je asi tak vše. A v písmu svatém není napsáno : Nesešlápneš pedálu plynového až k podlaze?.. ()

Brejlil 

všechny recenze uživatele

Hned na začátek. Jedna hvězdička je z úcty k Samu Peckinpahovi. Jinak jsem osciloval mezi nadšením a nevěřícím pohledem. Co jsem vlastně viděl? Komedii? Pak ovšem velmi zvláštní. Tragédii? Co ty komické až neuvěřitelné scény? Rvačka v motorestu, například. Svéráznou pomstu Peckinpaha producentům? No i to snad je možné, na druhou stranu si film údajně v kinech nevedl tak zle. Nebo je to satira, pokus o vznik nové americké truckerské mytologie, nebo...? Ne, vzdávám se , nepochopil jsem záměr tvůrců a to je asi špatné znamení. Ale atmosféra "sedmdesátek" z filmu čiší a přehrávání Ernesta Borgnina je docela zábavné, a to jsou dvě hvězdičky. 2+1=3. Víc rozhodně ne. ()

Deverant 

všechny recenze uživatele

Convoy je v prvé řadě o revoltě, revoltě skoro v Camusovském smyslu, jak ilustruje odpověď, kterou dává Rubber Duck na otázku jaký je smyl konvoje:"Purpose of the Convoy is keep moving." Opět se, pro Peckinpaha typicky, jedná o posun současnosti k westernu, ale jakoby důsledněji, s pohledem zpátky (Západ) i dopředu (současnost), což se nejvíce ukazuje ve chvíli, kdy potom co je Rubber Duck zlikvidován, uspořádává se mu "státní pohřeb", tedy absorpce dříve společností odmítáných vyvrhelů s odstupem času za hrdiny a "pokračovatele (či zakladatele) amerického způsobu." A scéna s kulometem je svým způsobem inverzí scény ze závěru The Wild Bunch. Convoy určitě není jedním z nejlepších Peckinpahových filmů, přesto oplývá více kvalitami než by se mohlo zdát a než by tento pokus o velký komerční úspěch mohl slibovat, za veselými country melodiemi a úmyslnou zkratkovitostí (nebo snad spíše hyperbolou?) se skrývá nepominutelná hloubka (a také patrně nexexplicitnější kritika současnosti, kterou Peckinpah natočil). ()

Galerie (43)

Zajímavosti (16)

  • Rubber Duckův (Kris Kristofferson) je ve filmu obecně zastoupen jako Mack RS712LST z roku 1977, ačkoli několik dalších tahačů řady Mack RS700L bylo použito jako stacionární rekvizity. Zrestaurovaný tahač Mack RS731LST z roku 1970 a jediný původní zachovaný cisternový přívěs je vystaven v Národním muzeu dopravy v St. Louis ve státě Missouri. (classic)
  • Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)
  • V červenci 1978 byl Sam Peckinpah během rozhovoru dotázán na natáčení filmu, když řekl: „Při přípravě filmu Železný kříž jsem v rádiu ozbrojených sil slyšel píseň ‚We'll hit the gate goin‘ 98, Let them truckers roll, Ten-Four!‘ a já si řekl: ‚Proboha, chtěl bych být na té dálnici!‘ A tak jsem se tam dostal, ale nakonec jsem tam vůbec nebyl.“ (classic)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno