Reklama

Reklama

Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

movie 

všechny recenze uživatele

Na české poměry, kde je trucker reprezentovaný tlupou buranů z východu, budou fešní řidiči z KONVOJE působit trochu jako přízrak. Vymydlený country ranař Kris Kristofferson a Ali MacGraw, která to tentkrát trošku přehnala s opálením a trvalo mi asi půl hodiny, než mi došli, že je to Ali MacGraw! Na Peckinpaha je tu až příliš moc politiky a málo akce, no už zo holt Samovi na stará kolena tolik nešlo. Závěr na mostě se ale povedl. Je postavený na hlavu, ale vpodstatě ideální příklad toho kam až může zajít lidská zlovůle. 60% ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film jsem si pamatoval hlavně z dětství a udělil jsem mu zde 3 hvězdičky. Teď jsem to viděl znovu, takže to musim změnit. Děj filmu je opravdu hodně jednoduchej, dalo by se říct, že až stupidní. Napsat cokoliv o ději, by znamenalo spoilerovat. Ono ve filmu se vlastně "něco" děje asi tak v úvodních 15-ti minutách, pak už je to jedna obrovská nuda a něco málo se zase stane až úplně na konci, kterej je tak trochu překvapivej (nicméně je stejně blbej jak celej film). Potěšily mě snad akorát ty záběry na kolonu jedoucích náklaďáků. Když to tak shrnu, tak na filmu jsou zajímavý ty starý americký tahače, pak dlouho, dlouho nic, pak obrovský množství zpomalenejch záběrů (mam pocit, že kdyby všechny ty zpomalený záběry byly puštěný normální rychlostí, tak film bude tak o půl hodiny kratší) a nakonec to, že Ali MacGraw, kterou jsem dosud znal jenom z filmu Útěk, tady s ostříhanejma vlasama vypadala jak píča. ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Oslavný liberální film a zároveň parodie na něj. Úsměvné připomenutí dosavadní Peckinpahovy tvorby - stylizované rvačky nebo šílená postava Ernesta Borgnina. Celkově více než příjemná a milá podívaná na uchvacující pouštní, truckové i jiné pohyblivé "kompozice", podpořené chytře vybraným hudebním všežánrovým doprovodem. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Šlápněte na brzdy. Máme tu Chlupáče v civilním balení." Jsem velkým "milovníkem" pravého českého silničního dobrodružství, při kterém se na vymletých silnicích pokouším předskočit kolony kamionů, ale Konvoj jsem poprvé viděl v době, kdy jsem úspěšně přesedal z tříkolky na kolo a tak na něj nostalgicky nedám dopustit. Zatímco dnes nadšeně aplauduju každému pokusu Celní správy odstavit jakýkoli kamion mimo vozovku, tak Kačerovu jízdu napříč policejními zátarasy jsem si zkrátka dříve nadšeně užíval. A jelikož ten kluk ve mně stále nehodlá zemřít, tak mám jisté podezření, že bych se u Konvoje dokázal pobavit i dnes. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Naivní báchorka o chlapské soudržnosti a jedné malé revoltě, která přerostla v něco, co sami její tvůrci nemohli ani při nejlepší vůli očekávat. Útěk před policií se zde mění v anarchistické putování plné siláckých řečí, rozmáchlých gest a zběsilých honiček. Sexy třicetiletá brunetka spolu s narážkami na otrokářství, zkouřený kněz rozdávající lásku svým ovečkám a tlustý polda s touhou pomstít se. Inu když je režisérská stolička už silně zaneřáděna bílým práškem, vznikají obdobné patvary. V tomto případě má snímek sice něco do sebe, alespoň co se týče jeho komediální roviny, ovšem v kontextu režisérovy tvorby je to skoro katastrofa. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (6)

  • Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)
  • Film se natáčel ve městech Albuquerque, Cerrillos, Cuba, Las Vegas a Madrid v Novém Mexiku a v Needles v Kalifornii. (Stiggie)

Reklama

Reklama