Významný americký režisér Sam Peckinpah natáčel jako potomek prvních osídlenců amerického západu především westerny, v nichž se technická zručnost snoubila se silným osobním zaujetím pro osudy lidí ve vypjatých situacích. Také jeho předposlední snímek Konvoj (1978) nese výrazné znaky žánru, byť se odehrává v současnosti. Koně v něm byli nahrazeni obrovskými řvoucími kamiony, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Je tu hlavní hrdina se smyslem pro spravedlnost (Kris Kristofferson), úplatný a zarputilý šerif (Ernest Borgnine), dívka podléhající hrdinovu kouzlu (Ali MacGrawová), dobrácký kamarád (Burt Young), vychytralý politik (Seymour Cassel) a další nezbytné postavy, které z westernů známe. I když se Konvoj lehce dotýká některých vážnějších problémů, je to především svižně natočená akční komedie, v níž hlavní roli nehrají herci, ale někdy až neuvěřitelné výkony kaskadérů a dynamická střihová skladba. Scénář snímku byl napsán podle stejnojmenné populární písně countryového zpěváka C. W. McCalla, která zní pod závěrečnými titulky, ovšem už s novým textem, jenž do písně zakomponoval události i postavy Peckinpahova filmu, které v původní verzi vůbec nebyly. (Česká televize)

Trailer

Anderton

Tak na tomto som bol ako 9-ročný so strýkom v kine. VIDENÉ ZNOVA: Možno najkomerčnejší Packinpahov projekt jeho kariéry má v sebe predsa len nejakú tú zžieravú spoločenskú kritiku. USA sa prezentuje ako zem slobody a v tomto filme ju prezentujú kamionisti. Byrokratický systém má ale rád, keď si drží všetkých skrátka, čo sa so slobodou príliš nezlučuje. Čo skutočne poteší, je extrémne vydarený casting, Kristofferson verzus Borgnine, to je lahôdkový filmový jing a jang. ()

Courtemanche

Pro mě Konvoj si zaslouží čtyři hvězdičky. Proč dávám 5, to vysvětlím na konci. Je tady tolik věcí nad průměru že až. První polovina je pro pobavení, Kristoffersona bych tady nevyměnil ani za peníze, parádní road-movie, ženský taky perfektně zapasují, režie kamiony absolutně nešetří. Navíc když na řadu přichází terén, tak tolik prachu jsem neviděl ani na Paris-Dakar. Občas ztrácí na síle, anebo spíš začnou tahat do toho politiku, ale oni i z toho dokážou vyhrabat a dál překvapují. .... 5: Smekám před Ernest Borgnine. Taky ve filmu Vládce severní dráhy, kde podobně stál na straně zákona, byl nekompromisní, nenapodobitelní. Člověk se na něj podívá a v životě by neřekl že z toho chlapa umí sršet nenávist v míře, že vedle něj všechny kriminálníky můžou zabalit bagáž a odjet domů. On je jak elektrárna. 4,5/5 ()

Tsunami_X

Naivní báchorka o chlapské soudržnosti a jedné malé revoltě, která přerostla v něco, co sami její tvůrci nemohli ani při nejlepší vůli očekávat. Útěk před policií se zde mění v anarchistické putování plné siláckých řečí, rozmáchlých gest a zběsilých honiček. Sexy třicetiletá brunetka spolu s narážkami na otrokářství, zkouřený kněz rozdávající lásku svým ovečkám a tlustý polda s touhou pomstít se. Inu když je režisérská stolička už silně zaneřáděna bílým práškem, vznikají obdobné patvary. V tomto případě má snímek sice něco do sebe, alespoň co se týče jeho komediální roviny, ovšem v kontextu režisérovy tvorby je to skoro katastrofa. ()

noriaki

V roce 1975 napsal C.W McCall písničku Convoy, která se udržela šest týdnů v čele žebříčku country hitparády, což překvapení nebylo, ovšem jeden týden zazářila i v čele hitparády pop music a to už úspěch byl. O dva roky si na ni vzpomněl Sam Peckinpah. Road movie byly zrovna populární a protože nutně potřeboval komerční úspěch, rozhodl se ji zfilmovat. Jak se ke své smůle přesvědčil, postavit scénář jen na jedné písni, jakkoliv chytlavé, není jen tak. Děj je mírně řečeno schématický a trochu nudný. Něco málo se stane na začátku, o něco víc ke konci. Zbytečných čtyřicet pět minut mezi tím režisér vyplnil jedoucími trucky a charismatickými záběry americké krajiny. Ne že by to nebyla krása, ale omrzí se to. V hluchých pasážích jsem hledal skryté významy. Convoy nabízí dost příležitostí, aby se dal chápat jako óda na nezávislost a nespoutanost. Ovšem na to aby šel trochu do hloubky, scénář ambice neměl. Alespoň jeden plus má. Kdo nechápe, o jakých USA Donald Trump sní, tak ať si ten film pustí. Tohle jsou Američané ze staré školy. Možná křupanští, trochu obhroublí a nekorektní. Občas udělají pořádný průser. Ale ví co je to odpovědnost, k problémům se staví čelem a své sračky si dokážou vyřešit. ()

movie

Na české poměry, kde je trucker reprezentovaný tlupou buranů z východu, budou fešní řidiči z KONVOJE působit trochu jako přízrak. Vymydlený country ranař Kris Kristofferson a Ali MacGraw, která to tentkrát trošku přehnala s opálením a trvalo mi asi půl hodiny, než mi došli, že je to Ali MacGraw! Na Peckinpaha je tu až příliš moc politiky a málo akce, no už zo holt Samovi na stará kolena tolik nešlo. Závěr na mostě se ale povedl. Je postavený na hlavu, ale vpodstatě ideální příklad toho kam až může zajít lidská zlovůle. 60% ()

• Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)
  • Film se natáčel ve městech Albuquerque, Cerrillos, Cuba, Las Vegas a Madrid v Novém Mexiku a v Needles v Kalifornii. (Stiggie)