Konvoj

Konvoj

Sam Peckinpah's Convoy

Akční / Drama / Road movie

USA, 1978, 104 min

Na to, že film vznikl podle country písničky (jednotlivé sloky jsou označeny titulky a přitom je slyšíme), to není až tak špatná záležitost. Řidiči proti poldům, všechno je to správně širokoúhle barevné (honička v pískových dunách je úchvatná), některé hlášky mají správný říz (Oni tě následují - Ne, já jsem jen ten první v řadě), a to že tím skutečným nepřítelem jsou politici, kteří každou věc zneužijí pro volby... Je to jen obyčejná akční blbina, ale pobaví, i když se od Peckinpaha čeká vždy něco víc.(30.5.2012)

Oslavný liberální film a zároveň parodie na něj. Úsměvné připomenutí dosavadní Peckinpahovy tvorby - stylizované rvačky nebo šílená postava Ernesta Borgnina. Celkově více než příjemná a milá podívaná na uchvacující pouštní, truckové i jiné pohyblivé "kompozice", podpořené chytře vybraným hudebním všežánrovým doprovodem.(16.5.2005)

Convoy je v prvé řadě o revoltě, revoltě skoro v Camusovském smyslu, jak ilustruje odpověď, kterou dává Rubber Duck na otázku jaký je smyl konvoje:"Purpose of the Convoy is keep moving." Opět se, pro Peckinpaha typicky, jedná o posun současnosti k westernu, ale jakoby důsledněji, s pohledem zpátky (Západ) i dopředu (současnost), což se nejvíce ukazuje ve chvíli, kdy potom co je Rubber Duck zlikvidován, uspořádává se mu "státní pohřeb", tedy absorpce dříve společností odmítáných vyvrhelů s odstupem času za hrdiny a "pokračovatele (či zakladatele) amerického způsobu." A scéna s kulometem je svým způsobem inverzí scény ze závěru The Wild Bunch. Convoy určitě není jedním z nejlepších Peckinpahových filmů, přesto oplývá více kvalitami než by se mohlo zdát a než by tento pokus o velký komerční úspěch mohl slibovat, za veselými country melodiemi a úmyslnou zkratkovitostí (nebo snad spíše hyperbolou?) se skrývá nepominutelná hloubka (a také patrně nexexplicitnější kritika současnosti, kterou Peckinpah natočil).(28.10.2007)

Pro mě Konvoj si zaslouží čtyři hvězdičky. Proč dávám 5, to vysvětlím na konci. Je tady tolik věcí nad průměru že až. První polovina je pro pobavení, Kristoffersona bych tady nevyměnil ani za peníze, parádní road-movie, ženský taky perfektně zapasují, režie kamiony absolutně nešetří. Navíc když na řadu přichází terén, tak tolik prachu jsem neviděl ani na Paris-Dakar. Občas ztrácí na síle, anebo spíš začnou tahat do toho politiku, ale oni i z toho dokážou vyhrabat a dál překvapují. .... 5: Smekám před Ernest Borgnine. Taky ve filmu Vládce severní dráhy, kde podobně stál na straně zákona, byl nekompromisní, nenapodobitelní. Člověk se na něj podívá a v životě by neřekl že z toho chlapa umí sršet nenávist v míře, že vedle něj všechny kriminálníky můžou zabalit bagáž a odjet domů. On je jak elektrárna. 4,5/5(25.6.2014)

Taky chlapsky film o parte kamionistov, ktory sa dostanu do maleru kvôli otravnemu policajtovi a nasledne sa ich utek pred policiou pomaly premeni na revoltu voci systemu. Pritom chudaci kamionisti ani sami nevedia voci comu bojuju. Tak nakoniec urobime najväcsie zlo z politikov. Skoda tej otravnej politickej roviny. Bez nej by to fungovalo ovela lepsie. Ta sudrznost medzi kamionistami fungovala perfektne a uplne stacilo vystavat cely pribeh okolo nej a ich tazkom zivobiti. Nastastie to dost zachranuje charizma vsetkych hercov a nakoniec aj u odporneho serifa (Ernest Borgnine) cely cas cakate, kedy sa k nim prida a dockate sa. Vysledkom je taky pohodovy film s hlupo podanymi posolstvami nad ktorymi sa daju prizmurit oci. CZ kinodabing je skvely. 6/10.(31.10.2017)

• - Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)

• - Všichni čtyři hlavní aktéři se objevili v předchozích filmech Sama Peckinpaha. Kris Kristofferson se objevil ve filmech Pat Garrett a Billy Kidd (1973) a Přineste mi hlavu Alfreda Garcii (1974), Ali McGraw ve filmu Útěk (1972), Ernest Borgine ve filmu Divoká banda (1969) a Burt Young hrál ve filmu Zabijácká elita (1975). (Stiggie)

• - Film se natáčel ve městech Albuquerque, Cerrillos, Cuba, Las Vegas a Madrid v Novém Mexiku a v Needles v Kalifornii. (Stiggie)