Konvoj

Konvoj

Sam Peckinpah's Convoy

Akční / Drama / Road movie

USA, 1978, 104 min

Convoy je v prvé řadě o revoltě, revoltě skoro v Camusovském smyslu, jak ilustruje odpověď, kterou dává Rubber Duck na otázku jaký je smyl konvoje:"Purpose of the Convoy is keep moving." Opět se, pro Peckinpaha typicky, jedná o posun současnosti k westernu, ale jakoby důsledněji, s pohledem zpátky (Západ) i dopředu (současnost), což se nejvíce ukazuje ve chvíli, kdy potom co je Rubber Duck zlikvidován, uspořádává se mu "státní pohřeb", tedy absorpce dříve společností odmítáných vyvrhelů s odstupem času za hrdiny a "pokračovatele (či zakladatele) amerického způsobu." A scéna s kulometem je svým způsobem inverzí scény ze závěru The Wild Bunch. Convoy určitě není jedním z nejlepších Peckinpahových filmů, přesto oplývá více kvalitami než by se mohlo zdát a než by tento pokus o velký komerční úspěch mohl slibovat, za veselými country melodiemi a úmyslnou zkratkovitostí (nebo snad spíše hyperbolou?) se skrývá nepominutelná hloubka (a také patrně nexexplicitnější kritika současnosti, kterou Peckinpah natočil).(28.10.2007)

V roce 1975 napsal C.W McCall písničku Convoy, která se udržela šest týdnů v čele žebříčku country hitparády, což překvapení nebylo, ovšem jeden týden zazářila i v čele hitparády pop music a to už úspěch byl. O dva roky si na ni vzpomněl Sam Peckinpah. Road movie byly zrovna populární a protože nutně potřeboval komerční úspěch, rozhodl se ji zfilmovat. Jak se ke své smůle přesvědčil, postavit scénář jen na jedné písni, jakkoliv chytlavé, není jen tak. Děj je mírně řečeno schématický a trochu nudný. Něco málo se stane na začátku, o něco víc ke konci. Zbytečných čtyřicet pět minut mezi tím režisér vyplnil jedoucími trucky a charismatickými záběry americké krajiny. Ne že by to nebyla krása, ale omrzí se to. V hluchých pasážích jsem hledal skryté významy. Convoy nabízí dost příležitostí, aby se dal chápat jako óda na nezávislost a nespoutanost. Ovšem aby šel trochu do hloubky, takové ambice scénář neměl. Alespoň jeden plus má. Kdo nechápe, o jakých USA Donald Trump sní, tak ať si ten film pustí. Tohle jsou Američané ze staré školy. Možná křupanští, trochu obhroublí a nekorektní. Občas udělají pořádný průser. Ale ví co je to odpovědnost, k problémům se staví čelem a své sračky si dokážou vyřešit.(27.12.2017)

Asi nejlepší Peckinpah (moc jsem jich zatím neviděl). Tohle mi sedlo. Nehodlám rozebírat, jak moc je námět reálný, jako pocta truckerům (u nás aviatikům) co se znají převážně přes CB je to dost dobře natočený. Herci přesně pasují, Kristofferson jako nevolený šéf, MacGraw coby osudová, tajemná a pochopitelně podlehnuvší žena, a Ernest Superpolda Borginine jako uslintanej zmetek, co kvůli vlastní ješitnosti klidně postřílí půlku okresu. Dobrá hudba, výtečný dabing (Soukup, Hudečková, Řanda).(26.3.2013)

Film natočen na motivy písně, kterou napsal C. W. McCall. ...to je přece Gumovej Kačer z Albuquergue...ten největší sekáč z branže. Opravdu se můžou policajti a šerifové v USA takhle chovat ? Maj opravdu tak velké pravomoce ? Tak to se máme u nás v čechách na co těšit, až přijde ta pravá nefalšovaná demokracie. Taky mě trochu zarazilo že Černá vdova ( řidička kamionu černé pleti ) , která převrátí v zatáčce svůj vůz - krám bílej, já věděla, že si mám koupit černej - ho tam klidně nechá a odjede. Kdysi jsem ten film strašně žral - honičky, kamiony, policie, ženský atd - ale teď už na to koukám z jiné perspektivy. Spousta nádherných aut, jedna větší honička a pěkná hudba ( Chip Davis ), ale to je asi tak vše. A v písmu svatém není napsáno : Nesešlápneš pedálu plynového až k podlaze?..(7.1.2011)

Tak na tomto som bol ako 9 ročný so strýkom v kine. VIDENÉ ZNOVA: Možno najkomerčnejší Packinpahov projekt jeho kariéry má v sebe predsa len nejakú tú zžieravú spoločenskú kritiku. USA sa prezentuje ako zem slobody a v tomto filme ju prezentujú kamionisti. Byrokratický systém má ale rád , keď si drží všetkých skrátka, čo sa so slobodou príliš nezlučuje. Čo skutočne poteší, je extrémne vydarený casting, Kristofferson verzus Borgnine, to je lahôdkový filmový jing a jang.(22.4.2014)

• - Jméno firmy na dveřích Bobbyho (Burt Young) kamionu je Paulie Hauling. To je narážka na film Rocky (1976), kde postavu Paulieho ztvárnil právě Burt Young. (Stiggie)

• - Film se natáčel ve městech Albuquerque, Cerrillos, Cuba, Las Vegas a Madrid v Novém Mexiku a v Needles v Kalifornii. (Stiggie)

• - Soška kachny na kapotě Macku Rubbera Dicka (Kris Kristofferson) byla použita také ve filmu Quentina Tarantina Grindhouse: Auto zabiják (2007). (Stiggie)