poster

Železný kříž

 • Velká Británie

  Cross of Iron

 • německý

  Steiner - Das Eiserne Kreuz

 • slovenský

  Železný kríž

Válečný / Drama

Velká Británie / Západní Německo, 1977, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dopitak
  ***

  Už jsem viděl i lepší válečné filmy. Jedna slušnější akce na začátku a pak až do Stranskyho podrazu ticho po pěšině (i v zákopech), což pro válečný film není nejlepší vizitka. Při postupu skrz obsazené (resp. znovudobité) území se sice něco děje, ale umím si představit líp vypointovaný konec. Je to přesně mezi třemi a čtyřmi, ale za ty blbosti ala při bombardování řešíme podpis kvůli vyznamenání kapitána, při ústupu zase nemá německý colonel na práci nic lepšího než filosofovat. A rozkazy asi udílí papoušek...(24.7.2008)

 • /Pablo
  ****

  Skutečně pozoruhodné osobité válečné drama, které se zcela určitě vymyká zažitým stereotipům. Co mě ale určitě upoutalo je lehkost s jakou Peckinpah dokáže navodit ironii a nadsázku pouhým samotným záběrem kamery bez zaznění jediného slova (dokladem je toho samotný závěr, ale vlastně i úvodní titulky za doprovodu skvělé "Hänschen Klein"). Parádní psychologie postav: upjatě aristokratický Schell a vším pohrdající Coburn, přičemž u toho druhého to platí dvojnásob. Jejich vzájemné rozhovory stojí zato.(14.1.2010)

 • maxi6
  *****

  .........Zcela stejně jako ve Strašácích, i zde Peckinpah dokázal, že umí. Oproti jiným válečným velkofilmům se zde ve velkém stylu snoubí válečná psychologie ( Long Day's Dying, The) spolu se špičkovou akcí, napětím, strhujícím střihem ( Enemy at the Gates). Přesto, že celé filmování a úspěch snímku stálo na chatrných producentských základem, vše nakonec dopadlo tak, jak nikdo ani zdaleka nečekal.............(7.4.2005)

 • dobytek
  ***

  Tak jako nebylo to špatný, ale zase moc nechápu všechny ty chvalozpěvy o tom, že se jedná o jeden z nejlepších válečnejch filmů všech dob a že je to naprostá "must see" záležitost. Některý bojový scény jsou opravdu hodně brutální, hodně povedený a hodně se mi líbily. Ani mi moc nevadilo, že jsou natočený poněkud chaoticky a zmateně. Akorát snad hromadu zpomalenejch záběrů si moh Peckinpah odpustit. Na zbytek se dá koukat, chvílema jsem teda postavám některý ty jejich pohnutky a nejrůznější kecy moc nevěřil, ale budiž. Jinak na filmu je znát, že opravdu vznikal asi ve skormnejch podmínkách a byl spíchnutej tak trochu horkou jehlou. Jsou tam takový stupidní chyby jako konvoj americkejch náklaďáků na východní frontě (byl jsem upozorněn, že tohle chyba neni) + naprosto nesmyslná technika jako Fiat Campagnola nebo poválečný Saurery (v tomto případě teda spíš nějaký jugoslávský licenční výrobky). Celkovej dojem z filmu je spíš pozitivní, ale víc jak 3 hvězdy fakt nedám. P.S. Nejvíc mě dostalo, když jsem asi 5 minut po skončení filmu zapnul televizi a tam zrovna Kyslík se Zounarem vystupovali z vlaku a mašírovali si to do kasína. Jako podívat se bezprostředně po sobě na Železný kříž a na epizodu ze seriálu Chlapci a chlapi je opravdu zajímavá kombinace :-)(5.7.2012)

 • janek85
  *****

  Dosti hutný a šťavnatý válečný snímek a jeden z nejlepších válečných, co jsem kdy viděl. Tady je dokonalá, opakuji dokonalá bojová atmosféra, jako by to nebyly záběry pro film, ale doopravdy! V tomhle je chválím. Taky chválím obsazení hlavní role, tvrdě sebejistý a sebevědomý Coburn to zahrál opravdu úchvatně. Na začátku můžeme slyšet nádhernou písničku nějakého německého děvčete, celkem dojemné... Taky má film hodně zajímavý námět a je vidět, že ne všichni Němci byli svině... 92%(19.1.2008)

 • - Režisér Sam Peckinpah natočil tento svůj poslední film po neshodách s hollywoodskými studii v Evropě. Od německých producentů dostal nabídku k natočení adaptace kontroverzního románu Williho Heinricha. (Lynette)

 • - Natáčení probíhalo v exteriérech na Balkáně. (Lynette)

 • - Pieseň, ktorú si spievajú sovietski vojaci, je v skutočnosti piesňou juhoslovanských partizánov - "Oj Kozaro." (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace