Železný kříž

• slovenský

Železný kríž

Válečný / Drama

Velká Británie / Západní Německo, 1977, 127 min

Je to skutečně syrový válečný film, cosi jako "na východní frontě klid" za 2. světové války - vojáci dávno přišli o všechny iluze a snaží se jenom přežít, což se samo o sobě stává čím dál těžším. Problémem tohoto filmového počinu je aspoň dle mne přílišná vypravěčská odtažitost - postavy ve snímku vystupující jsou v podstatě ploché a většina jich umře dřív než se o nich stačíme něco bližšího dozvědět. Ani u prokreslenějšího titulního hrdiny Steinera nejsou uspokojivě vysvětleny motivy jeho činů, a zdá se, že by asi nebylo marné nahlédnout do románové předlohy Železného kříže. Ale i tak, tento netradiční žánrový film potěší všechny fajnšmekry.(26.4.2005)

Netradiční ( o to více působivější ) pohled Sama Peckinpaha na 2. sv. válku a jeden z nejpůsobivějších (proti) válečných snímků, které kdy spatřily světlo světa. Vynikající herecké výkony všech zůčastněných jímž vévodí charismatický James Coburn coby neohrožený ( válečnou mašinerií opotřebovaný ) seržant Steiner. Jedinou kaňkou tak pro mě zůstává ( stejně jako pro uživatele DaViD'82 ) absence němčiny....Přesto v tomto případě s hodnocením o * dolů váhám, vzhledem k celkovému silnému zpracování snímku....(29.6.2010)

Vždycky když si zpětně pročítám svoje komentáře, říkám si, že bych neměl tak často používat slovo nejlepší. No a už je to zase tady, právě jsem dodíval Železný kříž a plný emocí mám chut napsat, že je to nejlepší válečný film co jsem kdy viděl:) Nechci tady spoilerovat, tak jen vězte, že je to úžasná podívaná od samého počátku, až do posledního dialogu, při kterém jsem zažíval extázi a v duchu si opakoval Same jsi genius:) Nemám smysl vyzdvihovat něčí herecké výkony, chlapi ze Steinerovy čety snad přišli před kameru rovnou odněkud z války...... „Neradujte se z jeho porážky, lidé, protože ačkoli se mu svět postavil... a zastavil to zvíře, fena, která jej porodila, je znovu v říji."(18.7.2005)

Film a žáner, pre ktorý Peckinpah vynašiel svoj naturalizmus. Kto iný toto môže vymyslieť. Druhá svetová z pohľadu pár Nemcov tlačených do kúta Rusmi a rozdielnosťou dôvodov, pre ktoré bojujú. Ideály, nepríjemná povinnosť, či kúsok kovu symbolizujúci zachovanie pýchy, ktorá tvorí štandard v aristokracii. V sutinách utrpenia sa ťažko hľadá charakter, ale smrť čaká na každom kroku. Ako sa tu už opakovane spomínalo, absencia nemčiny dojem trochu kazí, ale napriek tomu je pre mňa silnejší než v tom klasickom westerne a klasickom hixploitation, ktoré som od Sama zatiaľ videl.(13.3.2014)

Navenek tenhle film vypadá dost závažně, ale můj subjektivní pocit je, že je vlastně uvnitř úplně prázdnej. Něco jako kdybych měl před sebou flašku vodky, rozhodl se ji vypít a uvnitř byla voda, nebo tak nějak. Vypadá to, že tam jsou hluboký myšlenky, ale nepřijdou mi vůbec nijak rozvedený. Postavy jsou plochý, chovaj se nelogicky a kromě dvou hlavních postav- Steinera a toho Prušáka se nechovají vlastně nijak. Ve válečným filmu si potřebuju udělat vztah k těm vojákům, abych tam byl s něma, abych se vo ně bál a nejen koukal co se na tý obrazovce děje. Steiner mi nebyl o nic víc sympatickej jak jeho protivník. Bylo mi jedno kdo umře, jak umře, proč umře a kdy umře. Herci taky dost nevýrazní, většinu vojáků jsem ani nerozeznával a bojový scény mi přišli zmatený. Vypadá to, že Železný kříž podle mýho komentáře je špatnej film, ale není, jen jsem dost zklamenej, protože mohl být o hodně lepší a čekal jsem víc. Souhlasím i s flankerem.27, k realitě na východní frontě to má asi tak daleko jako já na Novej Zéland. No a aby toho nebylo málo, 133 minut je trochu moc... 70%(20.1.2009)

• - Natáčení probíhalo v exteriérech na Balkáně. (Lynette)

• - Kvůli finančním problémům museli tvůrci několikrát improvizovat a měnit scénář. (Lynette)

• - Natočeno v Jugoslávii s penězi, které poskytl porno producent ze Západního Němce. (Elwanelyn)