Smrtící dech zimy

• Česko Smrtící zima (neoficiální název) (více)

Nervy drásající horor o herečce bez práce, která se vydá do opuštěného domu na konkurs. Ten se však mění v noční můru.  Navzdory relativně menší návštěvnosti v kinech představuje thriller Smrtící dech zimy vynikající ukázku filmařského umění režiséra slavné krimi Bonnie a Clyde. Mary Steenburgen zde ztvárnila herečku Katie McGovernovou, kterou do svého příbytku na severu státu New York na základě castingu na novou roli a vyplacené zálohy vyláká šílený doktor Joseph Lewis (Jan Rubeš), tělesně postižený psychiatr s ďábelskou povahou, jenž se pouští do vyděračské hry s bezohlednou sestrou nedávno zavražděné ženy, která se náhodou jako vejce vejci podobá Katie. Pod prvotní záminkou kamerových zkoušek drží Lewis a jeho slizký asistent Murray (Roddy McDowall) zoufalou Katie v zajetí, nahrávají ji na video a dokonce jí neváhají uříznout prst. Katie se však za každou cenu snaží uprchnout. Jak již název snímku naznačuje, režisér Arthur Penn klade velký důraz na atmosféru, kterou utváří obydlí v nepřístupné části země a okolní zuřící sněhová bouře. Další klíčovou složkou filmu je pak vynikající herecké obsazení, především pak Mary Steenburgen rovnou ve třech rolích. Snímek vychází z filmu My Name Is Julia Ross z roku 1945 režiséra Josepha H. Lewise, po němž tvůrci remaku dokonce pojmenovali hlavní zápornou postavu. (oficiální text distributora)

prezdivaka

Nervy drásající horor to může být možná pro slabomyslného nebo nepřemýšlejícího diváka. Z počátku slibně rozvíjený děj se po polovině zvrhne v nepochopitelný blábol. Sestry se navzájem nepoznávají a hrdinka se během chvilky promění ve svou sokyni včetně líčení, převleku, šperků a uklizení mrtvého těla. Těla se podle potřeby stěhují a šílený doktor na vozíčku, kterého by stačilo praštit prknem po hlavě, hrdinku ohrožuje po celém do mě až do své vykonstruované smrti. ()

Heroine

Celkem příjemný thriller. Má to atmosféru, dobré obsazení, a i když to trochu pomalu ubíhá, dá se to sledovat. ()

MickeyStuma

Hororový snímek s krapet nelogickým začátkem. Neumím si představit, že by zájemkyně o filmovou roli šla na konkurs k filmu někam na samotu na odlehlé místo do nějaké chaty. Podivné už bylo, že tam hlavní hrdinka tohoto příběhu byla zcela sama a vůbec jí to nepřišlo divné. Každopádně je snímek atmosférický, tajemný a dá se říct že i strašidelný. Vyprávění příběhu nikam nespěchá, což je pro tento typ hororu přínosem. Napětí se pomalu stupňuje a to až do grandiózního finále. Naopak možná na škodu už dnes trochu vyznívá jistá předvídavost děje, ale to je způsobeno jen stářím snímku a faktem, že podobných počinů je dnes už přeci jen více. ()

liberator

Film som nevidel - hodnotím len hudbu. Jednoznačná vykrádačka hudobných motívov Howarda Shore-a z filmu "Scanners". Meno vinníka: Richard Einhorn... ()

josieaddms

Příjemně tajemný film. Trošku mi to atmosférou připomínalo mého oblíbeného Slídila. Potěšila mě přítomnost mé oblíbené Mary Steenburgen a taky Českého herce v hlavní mužské roli. A ještě to byl dost slušný herecký výkon. Nemá to úplně špatný nápad ani zápletku, i když je to čistě logika jen pro hororový film. Alespoň jednou se sledování hororů se sestrou vyplatilo, a nebylo z toho jen další hodnocení odpad! Celkem příjemné překvapení. ()

Clark_Kent

Popravdě mě zlákal ten název ale film nic moc sem tam docela zajímavý jinak nuda. Jen ten šílenej psychiatr na vozejku v podání Jana Rubeše je hustej. ()

Shanen29

Průměrný thriller bez nervy drásajícího obsahu.Pravdou je,že stovky podobných filmů jsou na daleko lepší úrovní. ()

Pan.Antonin

Strašidelný thriller o "nepovedeném konkursu" s velmi dobrými hereckými výkony ústřední trojice (včetně českého herce-emigranta Jana Rubeše) a atmosféru-tvořící hudbou. Jen by to mohlo být o čtvrthodinku kratší. ()

uprchlice

Vynikající režisér Arthur Penn natočil tento skvělý snímek v 1987. Film plný temnoty vás nenechá spát. Mladá herečka jede na konkurs při kterém pozná staršího muže, který ji přijme. S ním jede do neznámého domu, kde na ni čeká producent. Sled událostí na sebe nenechá dlouho čekat. To, co se zdálo jako slušně rozjetá kariéra, se pro mladou herečku promění v noční můru. Telefon nefunguje a venku řádí sněhová bouře. To ovšem není to nejhorší, co na hrdinku číhá... Mary Steenburgen zahrála svou dvojroli na výbornou. Těžko si režisér mohl vybrat lépe. Český herec Jan Rubeš st. také vzal svou roli šíleného psychiatra velmi vážně a předvedl průměrný výkon. Jako děsivého pomocníka si režisér zvolil Roddyho McDowalla, což bylo také v pořádku. "Smrtící dech zimy" je mrazivý psychothriller plný temnoty, chladu a nelidskosti při kterém vám umrznou oční bulvy tak, že ani nemrknete! ()