Jitka je obézní dospívající dívka, která se obtížně vyrovnává se svou tloušťkou a nemotorností i s posměšky spolužáků. Největší muka prožívá zejména v hodinách tělocviku vedených sympatickým tělocvikářem, dívkami přezdívaným Bohoušek. Jedinou výjimkou je vybíjená, kde její střely jsou nechytatelné. Nikdo netuší, že trénuje doma ve sklepě, kde se trefuje míčem do zdi, na níž je Bohouškovo jméno. Změnou k lepšímu se stane zápas ve vybíjené, který dívky vyhrají právě díky Jitčiným dělovkám. Hned při prvním zápasu ji kluk z publika označí přezdívkou Metráček, což ji tak dopálí, že do hry vloží veškerý vztek a výrazně přispěje k vítězství v turnaji. A právě tentýž kluk, který se jí po zápase omluví, ji přivede do atletického oddílu, kde se Jitka začne věnovat vrhu koulí a prožije tam svou první lásku. (TV Nova)

Figu

Takhle přesně voní ty zapařený tělocviky vracejíc nás tam zpátky! Ty vrzající parkety! To prknem obložený prostředí! Ty přehuštěný kamenný míče, který vám každým úderem na části vašeho těla připomínaly, že opravdu nespíte, že o sen se nejedná! Ty davy spolužáků skandujíc "naši do toho, nebojte se ničeho, jsou to jenom červy, patří do konzervy"! Tak tahle naše veškerá nostalgická vzpomínka, je přesně ten příběh o jedné nezastavitelné a nevzdávající se Jitce! 60% ()

cariada

Příjemný snímek pro děti o zamilované dívce co má nadváhu. Poměrně škoda ,že je film černobílý. Mnohem líp by vynikl v barvě. I tak je to pěkná podívaná. Nejlepší jsou rodiče Jitky hlavně táta Lubomír Lipský co má pořád schůzy , když se po něm něco chce a nebo si radši přihne a pak pěkně perlí. Taky příjezd tety Helena Růžičková je kouzelný na malém prostoru podala takový výkon jako mnohá herečka nedá za celý film. Škoda ,že takové pohodové filmy se už netočí. ()

C0r0ner

Feministky se radují, diváci už tolik ne. Těžká normalizace udělala z filmů (kromě pohádek) docela slušnou hrůzu, jak se dá vidět na tomhle příkladu. Je to takový budovatelský film, kde i tlustá holka může něco znamenat. Ono to tak ve výsledku funguje, ale myslím si, že ta utopie tady byla až moc velká. 35% ()

zette

Film nicim nenadchne ani neurazi. Myslim, ze ale muze zaujmout i dnesni mladou generaci. Takovych " metracku " dnes ve skolach najdeme asi vice a nemyslim si, ze by s tim meli tolik problemu. Film po turnaji ve vybijene ztraci tempo, ale da se na nej pohodlne dodivat az do konce. A to i hlavne diky hereckemu obsazeni, kde bych hlavne vyzdvihl vykon Ladislava Mrkvicky. ()

Sammya

Tohle je moje dětská klasika. V dětství jsem milovala knihu, kterou mám ráda doteď, a myslím, že film se velmi povedl. Dneska je to už docela i vtipná recese, všechny ty dobové věci, nad kterými se člověk dneska pousměje. Herci skvělí, hlavně teda ti dospělí, jako Míla Myslíková, Jaromír Hanzlík nebo výborná Helena Růžičková. Líbí se mi, jak je příběh nadčasový, milostné problémy dospívajících jsou prostě věčné a univerzální a je jedno, jaké je zrovna století. Jedna věc, která mě ale nehorázně štve, že poslední dobou, kdykoli tenhle film vidím v TV, tak je nějakým záhadným způsobem zprzněný konec. Já si naprosto přesně pamatuju, že je tam scéna, kdy Jitka stojí v buse jak tvrdý ypsilon, upadne jí taška, Honza jí zvedne, najde tam toho plyšáka,co jí dal a tak se udobří, sednou si k sobě a umívají se. Jenže v těch několika posledních shlédnutí tam prostě ta scéna s tím batohem chybí! Jitka tam jen stojí a pak už jen sedí a usmívá se a je konec a já vždycky přemýšlim, jestli jsem se nezbláznila, protože vím, že ta scéna tam prostě byla. Neumím si to vysvětlit. Edit: Zapomněla jsem na úžasného Bohouška, který je dokonalý jak v knize, tak tady :) "No co co co?" :D ()

angel74

Knížky Stanislava Rudolfa jsem v dívčím věku doslova hltala a snímek Metráček považuji za velmi zdařilou adaptaci známé literární předlohy. Ústřední píseň Krása skrývaná v podání Milušky Voborníkové se rovněž hodně povedla a v podstatě všichni zúčastnění se blýskli skvělými hereckými výkony. Když jsem chodila do školy, tak jsem sice byla hubená jako lunt, ale v tělocviku jsem nijak nevynikala, možná i proto jsem se s hlavní hrdinkou Jitkou dokázala snáze ztotožnit. S odstupem času musím konstatovat, že Vítězslav Jandák tenkrát nevypadal vůbec špatně, nejspíš bych se do něj taky zakoukala. Každopádně jde o film, na který se vždycky ráda podívám. (80%) ()

wafc

Film s absolutně nejhorším koncem v dějinách filmu. Každopádně kdybych se tahal s Tuničkou jako Jandák, tak se taky dam na politku, i když tu voranžovou kravatu bych nesnes. ()

UhLee

(6/10). Nevěřil bych, že starý, černobílý film mě bude takto bavit. Díky Metráčkovi jsem zavzpomínal na mladá léta na Základní škole, kde jsme také hráli vybíjenou. A já to miloval. Jednou bych si to rád zopakoval. Jinak film byl poutavý, vtipný a hezky přirozený. Asi je jasné, že jsem větším favoritem první půle filmu, kde se odehrával turnaj ve vybíjené a objevil se zde poprvé Vítězslav Jandák. ()

Sfinkter

Tento snímek jsem viděl tolikrát, že už ani nevím, kdy mi tolik přirostl k srdci. Mám rád jeho atmosféru a styl, kterým na mě působí - i přesto, že to pro někoho může být jen normalizační blbůstka. ()

RonaMidu

no co co cooo,zase takový metráček Jitka nebyla,i když jednoho jsem ve filmu zahlídla - paní Růžičková,ale za mne tam být ani nemusela....film,který má i po letech pro mne pořád stejnou atmosféru ()

lennyd

Jitka (Markéta Světlíková) si během dospívání prožívá ta pravá muka. Díky přebývajícím kilům není právě ideálem krásy, což pro ni - převážně v hodinách tělocviku není úplně jednoduché. Ale přece jen na jeden sport vlohy má - díky síle v ruce se stává jedním z pilířů školního volejbalového družstva. A když díky ní družstvo vyhraje celý meziškolní turnaj, její radost nezná mezí. Navíc se zde seznámí s Honzou (Vítězslav Jandák), který ji naverbuje do atletického družstva na hod koulí... Kdysi dávno jsem knížku od Stanislava Rudolfa četl (nebyla to náhodou taky povinná četba?), a nutno podotknout, že jsem se bavil lépe než při sledování filmu. Na tom se přece jen podepsal zub času (i když, jako pohled do historie to vůbec není špatné - styl oblékání a účesy dívek ve mně docela vzbuzují hrůzu :) ). Z hereckého pohledu je určitě zajímavá role šviháka Vítězslava Jandáka a krátké návštěvy tetičky Heleny Růžičkové... ()

lucascus

Velmi dobrý film o tom, jak naprostý outsider si vydobude své místečko na slunci, navíc s perfektní hudbou pana Michajlova. ()

Ravi

Všichni staří známí za mlada. Zábava na nedělní dopoledne, ne však ničím vynikající. Nutno dodat: kam se hrabou některé podobné americké komedie? 60% = 3/5 ()