Ďábel

The Devil All the Time

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2020, 138 min

Po několika nemastných a neslaných projektech se do toho Netflix konečně pořádně opřel a naservíroval nám hutné drama, v němž se to pohnutými osudy a zajímavými postavami jen hemží. The Devil All the Time je primárně depresivní lidskou mozaikou odehrávající se ve světě, ve kterém skoro nikdo nenásleduje slova Bible. Režisér Antonio Campos s tímto atributem pracuje více než skvěle, pročež se před Vámi rozestře nekompromisně střižená podívaná, od níž se vážně nedokážete odtrhnout. Musím zde samozřejmě zmínit herecké výkony (Tom Holland a Robert Pattinson!), jež jsou páteří celého počinu, skrze něhož nás provází zádumčivý hlas vypravěče. Samostatnou kapitolou je pak scénář, který zprvu nesouvisející osudy a příběhy spojuje neočekávaným a mnohdy i brutálním způsobem. Jediným nedostatkem tedy zůstává finále celého snímku, které mi k celkovému vyznění zkrátka moc nesedlo. Ovšem až na tento detail se ale jedná o výborně zpracované drama, které byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. Skvělá práce! (Netflix) „Some people were born just so they could be buried.“ (16.9.2020)

S "Ďáblem" je to těžké. Scénář totiž skvěle pracuje s jednotlivými charaktery, čímž činí jednání postav uvěřitelným, ale místy se snaží až moc. Třeba taková linka Sebastiana Stana už je docela nadbytečná, ale "musí" tu být jen proto, aby konec vyzněl přesně tak, jak si tvůrci představovali... A právě díky této "vsuvce" začnete vnímat, jak moc se jednotlivé motivy v průběhu filmu opakují. Campos má přitom k ruce schopné herce, obstojnou atmosféru a "věčnou" problematiku víry. Celkem obratně totiž předkládá, že víra sice "ukazuje cestu" v nejtěžších chvílích lidských životů, ale zároveň je zhoubným nástrojem mysli, který překrucuje realitu. A přesně to je nám vysvětlováno prostřednictvím jednotlivých "příběhů", které se na konci (naštěstí) postupně prolnou a dají snímku mnohem větší smysl. A hlavně díky posledním 40 minutám a skvělému úvodu se Skasgardem nemám problém dát čtyři hvězdy.(16.9.2020)

Možná až přepáleně nepravděpodobná spleť fucked-up osudů, provázená zbytečně častým a doslovným voice-overem. Už tak je v příběhu několik důležitých propojení osudů odhadnutelných, a neustálý, všechno dovysvětlující voice-over diváka obírá o vlastní podnětné úvahy. Doslovné vysvětlování pocitů postav má místo v knize, kde nevidíme obličeje herců. Tady je navíc a zbytečné. Pokud ale toto ultrapohodlné, monotónně plynoucí vyprávění přijmete, čeká vás solidní drama se spoustou utrpení, ošklivými plody náboženského fanatizmu, lehce cynickým použitím uvolněné dobové hudby (které evokuje Coenovic bros.) a výbornými herci. Především Jason Clarke a Pattinson zde excelují ve vedlejších, pro ně atypických záporních kreacích. Hlavní postava Toma Hollanda mi paradoxně přišla výrazem upozaděná, což bych nedával za vinu jemu jako herci, ale režisérovi. Tři a půl hvězdy.(18.9.2020)

Na první pohled unylý, pro neamerickou společnost nudný, pro ateisty nezáživný film, v jádru ovšem nadupaným výběrem herců a pozoruhodným vyprávěním konečně zase poutavý výplod filmové snahy Netflixu. O životních poměrech na americkém venkově, rovněž o tamní silné víře ve vyšší moc vím naprosto kulový, stejně mě snímek, jež pojednává jen a pouze právě o těchto věcech, dokázal tak vtáhnout, že bych jej i s klidem bral ještě o něco delší. Tom Holland má skvěle našlápnuto!(18.9.2020)

pro mě osobně druhý nejlepší Netflix film hned po Irishmanovi.The devil all the time je extrémně depresivní,špinavý a atmosferický thriller (krimi to zrovna není) z Amerického jihu padesátých a šedesátých let ve kterém není prakticky ani jedna sympatická postava,všichni dělají divné a hlavně špatné věci a všechno to dělají ve jménu boha (i když je k tomu evidentně ponouká sám ďábel jak napovídá název).Rozjezd je sice pomalejší a upřímně jsem nevěděl co čekat,ale když se pak rozjede celé to pošahané soukolí je to místy docela silná káva.Trošku mi sice vadil ten až moc častý a moc doslovný voiceover vypravěče,ale ve výsledku je to spíš detail.I ve slabších momentech to totiž zachraňují herci (se šíleným jižanským přízvukem),kteří jsou prostě výborní.Nejvíc prostoru z nich má Tom Holland,který ve vážné roli příjemně překvapil,ale k jeho smůle ho zvládnou zastínit nejen Bill Skarsgard nebo Jason Clark,ale hlavně pak Robert Pattinson,který definitivně potvrdil že už to dávno není mim ze Svitání,ale že je opravdu dobrý herec a tady si svého slizkého pastora dal s lehkostí a dlouho bych hledal v paměti postavu,která by ve mě vyvolala tolik negativních emocí...90%(19.9.2020)