Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

liebgott

Šílenost , do opravy nefalšovaná šílenost ! Polański nejspíš zaskočil do Vietnámské džungle za partou Amíků trpících PTSD a vykouřili půl tuny Marihuany a navrch LSD a napsali scénař k tomuhle filmu . Takhle by se mělo točit ! ()

harpunka

Jeden z najlepších filmov na tému "upíri". Komické zobrazenie starého profesora, ktorého pri bádaní po upíroch nič nezastaví a jeho mladého vystrašeného pomocníka Alfréda, stvárneného režisérom tohto filmu Romanom Polanskim. Hororový, často komediálny príbeh odohrávajúci sa v zasneženej Transylvánii, zaujímavé postavy, dobové interiéry, temná chrámová hudba, strašidelný zámok, relikvie proti upírom, .... . Film, ktorý nepotreboval žiadne drahé efekty a náročného diváka. Film na ktorom som vyrástla. ()

Martynez

U tohohle filmu mě totálně dostala kamera. Vypadá tak amatérsky a přitom je naprosto perfektní. V kombinaci s Jackem MacGowranem a kulisama je to naprostej koncert. Od Romana Polanského jsem moc filmů neviděl, ale tenhle se mi fakt moc líbil. Případné vady na kráse s přehledem a naprosto převálcuje Sharon Tate. ()

A.D.1959

Keď som to ako chlapec videl v kine , tak som týždeň spával so zapnutou nočnou lampou. Tá atmosféra je dokonalá a ešte v prvej časti filmu ten nádherný jidiš humor Jojneho+suita, prekrásna Sára, no to nemá chybu! Postupne žiaľ film stráca iskru a ťah na bránku a neodvratne speje do beznádejného konca hlavných protagonistov. ()

Standey

Po letech jsem opět shlédl a musím konstatovat, že ani s odstupem času Ples upírů nezklamal. Výborně jsem se bavil u parádních gagů ústřední dvojice.... ()

Baroque

Neviem, videl som tento film viackrát, má mi stále čo povedať, pretože i keď má nesporne komický podklad, mne, ako fanúšikovi horrorov často vstávajú chĺpky na zátylku, čo istotne spôsobuje celková atmosféra, v ktorej sa film odohráva. Polanski bol vždy originálny, o tom niet pochýb a až na niektoré jeho výtvory je jeho produkcia veľmi hodnotná. Ples upírov je ojedinelou adaptáciou draculovskej témy, doplnenou o tototamto, čo mu ale vôbec neublíži a divák si preto k nemu vytvorí silný vzťah. Sharon je síce milá a elegantne naivná, ale nejako ma tu nenadchla, to skôr plnokrvná Fiona Lewis, aj keď toho vskutku veľa nezahrala :DDD. Jack MacGowran bol naozaj typickým strešteným vedcom, Mayne bol KrolockoDraculom par excellence, až sa niektorí naozajstní páni Draculovci môžu hanbiť, Shagal v podaní Alfieho Bassa bol asi najkomickejšou postavičkou filmu a mladý Herbert von Krollock... jedna rozkoš... a chybičky krásy? nevadí, neberte to vážne, táto polohororová sranda vážna sama o sebe nie je a v danej dobe na tom tak nezáležalo. bez nich by to nemalo šmrnc, nevoňalo by to starinou, ako napr. jama a kyvadlo, zánik domu usherovcov, či dom voskových figurín. o tom to je. patina. ()

drpepe odpad!

Něco mezi komedií paskvilem, hororem paskvilem a paskvilovitým paskvilem. Nic horšího jsem snad ještě neviděl. Naprosto nechápu Mattyho čtyři hvězdy s hodnocením: "většinu filmu jsem se nudil". Co to je?!? ()

IgorkoIgorko

Kam sa hrabe scary movie, toto je naozaj nadčasová hororová komédia. Videl som ju už x-krát a vždy si ju rád pozriem a predsa má Polanski aj zlé filmy? ;) ()

Felliniclub

Film se v angličtině jmenuje „Fearless Vampire Killers“, což je přesnější, protože Ples upírů je tak trochu bondovka, ale zkřížená s Mrazíkem. Lechtivý mix (lechtá bránici a nervy) všech atributů upírských historek od krvavých špičáků, rakví a pavučin, až po půvabnou a vnadnou dívku (Sharon Stone), pro kterou se už vyplatí topornému hrdinovi (Roman Polanski) riskovat v ukrutně zasněžené Transylvánii filmového studia krční žíly. Geniální hudební motiv! Vizuální hrůza!! Smích a úlek v jedné vteřině!!! Vstupné dobrovolné, kůl s sebou. Koho uštkne pan režisér Polanski, už ne-mů-že přestat... ()

ostroz

Herecké role na mě působily velmi amatérsky, ale mohu se mýlit, poněvadž to mohl být záměr režiséra kvůli tomu, aby se dalo dobře poznat, že jde o parodii. Občas jsem se vtípkům ve filmu zasmála, ale podotýkám, že jen občas. V krátkých chvílích byl film zajímavý a napínavý, ale z velké části byl velice nudný. Osobně jsem si film neužila. ()

baroko16857

Nevěřil bych, že se dá úspěšně spojit hororový a komediální žánr, a ještě k tomu v drákulovské tematice. Navíc hrabě Dracula v tomto filmu (Ferdy Mayne + Miroslav Moravec) je spolu s Frankem Langellou (Dracula 1979) pro mne tím nejpřesvědčivějším představitelem karpatského krvežíznivce. A prof. Abronsius namluvený naším Jiřím Bruderem (mimo jiné hlas medvídka Pů) je nádherně potrhlý. ()

Dupac

Vypadá to jako kříženec výpravné sovětské pohádky z 50. let a poetických hororů Juraje Herze z konce 70. let. Není to vtipné ani zábavné, jen neskutečně stylově natočené. ()

gonzo

Jestli to ve své době mělo smysl nevím, ale dnes to nemá co dát. Možná kdyby ústřední dvojku hráli Sellers a Hoffmann. Chválím kinetickou kameru, exteriéry a Sharon Tate čistě z fotogenické stránky. ()