Film XX. století představuje vrchol tvorby italského mistra Bernarda Bertolucciho (1940–2018), je to monumentální alegorie politického vývoje Itálie (a Evropy) první poloviny minulého století a zároveň troufalý pokus o filozofický výklad tohoto vývoje. Dvě mocné síly ženou veškeré dění kupředu: třídní boj a sex. Učení Karla Marxe a Sigmunda Freuda nebylo nikdy předtím a nikdy potom skloubeno a převedeno do filmových obrazů tak „frontálně“. Určitě lze tvrdit, že po padesáti letech, v dnešních eroticky i myšlenkově ustrašených časech, by podobně odvážný film už nebylo možné natočit. Snímek se odehrává v severní Itálii a líčí přátelství a věčné potyčky dvou mužů – statkáře Alfreda Berlinghieriho (De Niro) a rolníka Olma Dalcò (Depardieu) –, kteří jsou svědky a účastníky politických konfliktů mezi fašismem a komunismem. Ústřední hereckou dvojici doplňují legendy klasického Hollywoodu Burt LancasterSterling Hayden, ale také největší primadony zlaté éry italského filmu Alida ValliFrancesca Bertini. Zvráceně sadistickému archetypálnímu Zlu propůjčil tvář Kanaďan Donald Sutherland. (NFA)

max cady

Tomuto filmu patri pet hvezdicek a to bez diskuzi.Nejlepsi je shlednuti cele verze a zarucuji vam,ze se tech 5 hodin nudit nebudete.Je velika skoda,ze tento film lide neznaji.Urcite by se vesel do 50 nejlepsich na CSFD.Uz pouze uvodni noty od Morriconeho me krasne naladily.Uvidime,jestli se Tornatoremu podari neco podobneho v Baarii.Ale pochybuji ()

glum88

,,Ta kočka je komunista,, nejlepší hláška z celého filmu . Donald Sutherland zahrál odpudivého fašouna jak nejlíp mohl , a rolníci kteří tak zoufale doufají v socialismus a myslí že se budou mít dobře když jeden totalitní režim nahradí druhým vás přinutí přemýšlet nad tím že ať je revoluce jaká chce , po čase se zase všechno vrátí do stejných kolejí ...... ()

Flashheart

5,5h bude jedna z mála věcí, které mi tam nevadily. Epos tohoto rozsahu a významu si to jednoduše zaslouží, uvítal bych delší stopáž u více takových snímků a vadí mi, když to ostříhávaj o důležité scény, jen aby se na to dalo koukat v kině. Nicméně v tomto případě pro mě nehraje roli, zda to má 5,5h, nebo půl hodiny. Ten scénář by nevylepšilo naprosto žádné sestříhání. Je to hrozný nesmysl, dokonce i na Italy. Scénář – 0%. Je to vážně škoda, protože ten film je jinak velkolepě zpracovaný, herci zahráli top, výprava, kostýmy, kamera, točila se zkrátka první liga, jen ten scénář, ten příběh, to je snůška nesmyslů. A vážně tam musely být scény s taháním desetiletých pindíků, nebo těch dospělých v posteli s epileptičkou? To je fakt Itálie řečeno obrazně i doslova. ()

katakomb

Takovýhle film by se už dnes asi nenatočil. Vlastně i vzhledem k stopáži má dost omezený publikum. Ale je potřeba uznat, že tahle epická symfonie je opravdu velkolepá a povedená věc, která možná pomůže pochopit část italských dějin, spíš z pohledu obyčejného člověka a na pozadí poměrně jasného a černobílého příběhu, což ale není na škodu, člověk se v tom během těch 5 hodin aspoň neztrácí. Filmařsky i herecky fakt výborná práce. ()

Monco

Docela dlouho jsem se bál délky filmu, že se mi to nebude líbit a opak byl pravdou. Vynikající film. Jeden z prvních filmů, které jsem viděl od Bertolucciho. Škoda, že to u nás nevyšlo na dvd jako v zahraničí s takovou bonusovou výbavou. ()

Ferguson

Nekonzistentní film, který vůbec nedrží pohromadě. První hodina stylově navazovala na Geparda a poslední hodina byl snad muzikál! Z filmu by se daly krásně vystříhnout 2 hodiny. ()

Indio

Netradyční a skvělej De Niro o Depardiem ani nemluvě a Sutherland jeden z nejodpornějších sviní co jsem ve filmu viděl. Bertolluci bezchybnej a vždycky když zazní Morriconeho hudba měl jsem slzu v oku. Jeden z nejlepších způsobů jak ztrávit půl dne je pustit si tento ne až tak známej skvost. ()

Bizap123

Umělecy ztvárněná učebnice dějepisum film to není. Jak pomocí umění pochopit události minulého století? - ještě nikdy jsem nebyl naplněn tak velkým pochopením, a to ani po čtení tlustých dějepisných biblí, jako jsou třeba 20. století od Paula Johnsona. Do toho samozřejmě skvělé herecké výkony a hudba, No a nakonec Padrone is dead, but still alive... Tak to bylo, je azatím ještě chvíli bude. ()

PRASÁK

Jak spolu souvisí italskej hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (10. října 1813 – 27. ledna 1901) a fantastickej, geniální a mistrovskej velkofilm „Novecento“ (1976), kterej natočil známej italskej režisér, scénárista a herec Bernardo Bertolucci (16. 3. 1941 – 26. 11. 2018)??? Celej příběh tohoto unikátního snímku začíná právě v den úmrtí Verdiho. V jedný italský vesnici se 27. ledna 1901 narodí ve dvou rodinách dva kluci, v rodině majitele zemědělskýho velkostatku se narodí Alfredo Berlinghieri (dětskou roli zahrál Paolo Pavesi, roli dospělýho člověka pak Robert De Niro) a v rodině pracujících rolníků přijde na svět Olmo Dalcò (dětskou roli zahrál Roberto Maccanti, dospělýho ztvárnil Gérard Depardieu). A na jejich životech (dětství, dospívání a dospělost) na italským venkově je přímo umělecky zobrazena freska všech důležitejch událostí, který zachvátily Evropu, respektive celej svět od počátku XX. století až do roku 1976, kterým příběh končí. Divák je tak na osudech obou hlavních protagonistů a na životech všech vesničanů a sousedů svědkem dopadů I. světový války, světový hospodářský krize, nástupu fašismu v Itálii, II. světový války, obnovy válkou rozmlácený Itálie nebo komunistickýho a socialistickýho hnutí v Itálii. Navzdory všem společenským rozdílům a životním podmínkám a okolnostem jsou Alfredo i Olmo od útlýho dětství nejlepší přátelé na život a na smrt. A divák si vskutku užívá celýho filmu a ani nevnímá, že je tak dlouhej. Skvělou hudbu k filmu „Novecento“ napsal známej italskej skladatel, dirigent a muzikant Ennio Morricone (10. 11. 1928 – 6. 7. 2020), kterej zkomponoval hudbu pro více než 400 filmů a televizních pořadů a snímků. Velkofilm „Novecento“ vznikl v koprodukci Itálie/Francie/Západní Německo, v některých zemích světa se v kinech promítal nebo vyšel na DVD/Blu-ray pod názvem „1900“ a svou premiéru si odbyl 21. června 1976 na filmovým festivalu v Cannes. Já byl v 70. a 80. letech 20. století členem Filmovýho klubu, v němž se občas na plátně objevily různý zajímavý zahraniční filmy. A jedním z nich byl v dubnu 1984 i tento úžasnej velkofilm, kterej se v Československu pouze pro členy Filmovýho klubu promítal pod názvem „XX. století“ (s českejma titulkama). A mě tehdy neodradila ani informace, že stopáž filmu činí 325 minut. Pro doplnění uvádím informaci, že v různých státech světa má tenhle snímek rozdílnou stopáž, některý (hlavně ty erotický) scény byly zkrátka vystřiženy. Třeba v Rothschildově zemi činí stopáž filmu „1900“ jen 301 minut. Film „XX. století“ se kromě Filmovýho klubu nikdy nepromítal v československých/českých kinech, nikdy nebyl v tomto státě vydán na DVD/Blu-ray a nikdy se nevysílal na československých/českých televizních kanálech, což je velká škoda! Zřejmě je tenhle velkofilm pro českýho diváka nevhodnej… Ale pro mě je tohle NEJLEPŠÍ FILM V HISTORII KINEMATOGRAFIE anebo alespoň jeden z těch opravdu nejlepších! ()