Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

tatopulos

Tento film postrádá jakýkoliv sociálně-politický obsah, což je v případě Bertolucciho velké rouhání, k tomu připočítejte nulovou skepsi k náboženství, nulová polemika, žádné kritické myšlenky, na mistra Bertolucciho žalostné. To klíčové, co mě uchvacuje u Bertolucciho je právě nejednoznačnost, dialog, rozpor v ideologii, ale přikázaný směr ideologické jízdy ve mě vyvolavá jen nedůvěru a další otázky. Tohle je P.R. film o buddhismu, proti buddhismu nic nemám, ale chybělo mi tam výše zmíněné. Proč všichni v tomto filmu jednají tak učebnicově příkladně ? Aby to zapadalo do učebnicově podprahového vnímání filmu.. ()

kubilov

Naprosto nádherná atmosféra pro každého, kdo alespoň trochu neignoruje buddhismus a jeho myšlenky a mytologii, byť převedené do formy, aby jim rozumělo masové publikum. Bertolucci opět válí a Keanu Reeves je jako Gautama Siddhárta Buddha skvělý. Dětští herci jsou velice v pořádku a himalájští mniši jakbysmet. Ve výsledku tak je Malý Buddha mimořádně zajímavý a překvapivě dobrý film s chytrou kompozicí, který skládá celému buddhismu velkou poctu. ()

Olafsson

Moc pěkný film, který může člověka zcela neznalého buddhistické nauky inspirovat k tomu aby se o téma začal hlouběji zajímat. Hodně se mi línil Keanu Reeves jako princ Siddharta Gautama a pozdější Buddha Šakjamuni. ()

ric

Nebýt té dobré kamery a občasných snad trošku tvrdších scén, bylo by to rodinné/dobrodružné Bčko jak vyšité. ()

hwnd

Vcelku nudný výlet do světa budhismu. Kdyby se to sestříhalo na půlku, tak by to nebyl špatnej film pro rozšíření dětských obzorů. Ja jsem se nudil. ()

Matamoroz

Po opakovaném zhlédnutí dávám čtyři hvězdy, namísto původních tří. Jenom pár postřehů: 1. Scéna, kdy Sidhártova matka rodí, je asi nejtrapnější moment z celého filmu. 2. Královský palác a všechno okolo spíš evokuje egyptské faraony, než malé královstvíčko v oblasti dnešního Nepálu. 3. Mára, personifikace rušivých sil samsáry vypadá trochu jako Buddhův otec. 4. Dordže neznamená "bouřlivák", ale diamant, eventuelně nezničitelný... ()

Kennedy_R

Film, na který jsem dlouho čekal, ale který úplně nenaplnil mé očekávání. Myslím, že by mi více sedla jen ta historická část. Část ze současnosti spíše děj tříštila a odváděla pozornost. O Buddhovi je to snad jediný celovečerní film (oproti snad stovce různých filmů a variací na Ježíše, který již jako mediální hvězda by měl otisknout své dlaně do hollywoodského chodníku slávy). Bertolucci se snažil a přesto že nedokázal zcela přenést poselství Buddhy i jeho učení na filmové plátno, jsem za něj rád. Reeves mi jako mladý Siddhártha v hlavní roli naprosto sednul. ()

Skytavka

Po "sto letech" se přihlásím, abych sem vložila komentář a vidím, že Matamoroz to dokonale vystihnul....:) Mimochodem myslím, že zase není takový rozdíl mezi tímhle a Kundunem, ale asi je to tím, že jsem vděčná za každý takový film. Dávám pět. Dýchlo to na mě tu atmosféru dostatečně. Víte, hodnocení takového filmu je z části ovlivněno vaším přístupem tomuto náboženství. Tento snímek kouzlo buddhismu docela vystihuje. Škoda těch modrých čísel. ()

BlondJames

Dechberoucí kultura,a nádherná výprava do vlastního sebe sama...Tak nebo tak,bych nemohla jít pod 4* , protože plivat na něco tak úžasného jako je buddhismus prostě a jednoduše nejde...Sice jsem byla docela zmatená a jen proto jsem nedala plný počet,ale krásně to vše působilo na mé niterné nitro a film mě pohltil od prvního okamžiku.. není-li člověk na duchovní úrovni, tak ať si pustí nějakou béčkovou romantiku a nebudeme muset číst hloupé recenze o ničem...A Keanu Reeves? To byla trefa do černého. ()

Rudy77

Budhizmus pre začiatočníkov …filmárčina pre pokročilých. Silné v určitých scénach a momentoch. Ako celok(ale vizuálne krásny celok) mi tam chýbala citeľnejšia gradácia a mohutnejšie vyvrcholenie( áno, niečo ako kvalitná súlož) . Ale i tak som vďačný za toto dielo. Nepál, India..východná mystika a náboženstva. To ja môžem. ()

wick

Poutavě natočený film podávající velmi jednoduše základy buddhistického učení, ale příběh o hledání chlapce, do kterého se převtělil láma funguje velmi dobře. ()

ariari

vo filme predsa ide vždy o pobavenie, nie mentorovanie...na tú dobu veľmi velkovýpravné, film mal aj pekný príbeh, a tak sa nezamýšľam nad rôznymi podobami džingischána ,dona Corleoneho , ani Ježiša v rôznych sfilmovaných podobách. skrátka určite si zaslúži mať v celku viac ako 67%. ()

kramatos

Protože sbalit se a nechat samotnou ženu s děckem je ten pravý buddha style. Jinak celé je to takové nemastné neslané. ()

fafejt001

PRO mne stále skvělý a nedostižný Keanu v této roli . Skvělý film v každé době . Jelikož jej mám na Dvd v originále s titulky , tak občas se k němu rád vracím . Prostě nááádhera . ()

PTuranyi

Na pozadí príbeh hľadania prevteleného lamu Dorje výborne natočený príbeh princa Siddharthu aka Buddhu. Výborná produkcia a veľmi dobré herecké výkony dávajú priestor vyniknúť stretu kultúr západu a východu. Keanu Reeves je v úlohe Siddharthu takmer nespoznateľný. ()