Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

tom88

Moc ma tento film dejovo nepotešil. Mnoho nudných a nezáživných scén, ale vizuálne nádherné a farebné. Herci sú ledva priemerní. Príbeh bol pekný, no myslím, že by sa to dalo natočiť lepšie, alebo aspoň dotiahnuť či obohatiť o niaku nezabudnutelnú scénu. Za krásnu vizuálnu stránku dávam 3*. 60%. ()

Radiq

Bertolucci je skvělej režisér - umí zachytit atmosréfu v cizím prostředí (Poslední císař, tohle). Příběh z mládí Siddharty je vyprávěn jako legenda, což vyznívá zajímavě a právě to prostředí a lidé se mi tam líbili nejvíc. Taky obsazení Chrise Isaaka mě potěšilo, protože v něm podle mě vězí velkej potenciál. Ve scénách ze současnosti mi tam ale něco nesedí. Jakoby to bylo místama moc umělé (Jessieho zážitky, myšlenky, otázky). To děcko mi navíc bylo krajně nesympatický, ale sympatickejch se pro mě najde málo... Co mi vadilo víc, bylo automatické překlenutí jazykové bariéry v Indii (i v originále je to anglicky) nebo scéna Siddhartova osvícení, kdy se do záběrů motaly děcka ze současnosti. A teď to nejhorší - viděl jsem to s dabingem, což bylo něco tak nepředstavitelně strašnýho, že jsem hledal žiletku. Za to ale ten film nemůže, tak se budu snažit to ve svém hodnocení ignorovat. Ale co - vždyť všechno je pomíjivé. ()

andrii

Mistrova psýcha. Legenda dýchá. Budiž v tobě probuzena pýcha, orientovaná na Orient, o které slýcháš. Myšlení věků se dotýkat. ()

Pavlínka9

Více než "aktuální" prostředí mě bavila ta "dávná" doma, o které tam vyprávěli. Postava, kterou ztvárnil Keanu byla úžasná a skvěle zahraná - tady mě tedy bavil a byl skoro k nepoznání ;) A to ho znám od dětství :) Film má něco do sebe, je tam skvěle vyobrazena Indie a také - každý si tam najde něco - myslím si, že je potřeba pozorně sledovat a získáte z toho tolik poznatků, jako v mnoho filmech není...Naslouchat, sledovat a číst mezi řádky... ()

Master19

Špatně natočený film. O velkoleposti není možno mluvit, když je vznešený příběh z mytologie buddhismu prokládán příběhem civilním a veskrze nudným. A samotný životopis Siddharty v mnohém spíš připomíná parodie ala Mel Brooks, ačkoliv musím uznat, že závěr je celkem povedený. Po vizuální stránce sice pečlivě komponovaný film, jinak ale přehnaně ukecaný (spíš edukativní, což mě štve - ale zmlsaným divákům se holt musí všechno předkládat polopatě a neustále vysvětlovat) a scénáristicky velmi nepodařený (to, že by se láma Dordže reinkarnoval do dívky by bylo v buddhistickém zdokonalovacím postupu potupa a hrozný krok zpět, což by jeho žák určitě nenesl s takovým klidem, leč v západní kultuře rovnoprávnosti by bylo to, že se vybírá jen z kluků, zase naprosto nepřípustné, takže z toho je tento paskvil...). ()

mirec88

Ako, dosť ma zamrzelo tunajšie hodnotenie tohto skvostu. Bola to jedna z mojich najobľúbenejších "rozprávok" môjho detstva, ktorá je nádherná hlavne po audiovizuálnej stránke, lebo hudba je nádherná a obrazy nemajú konkurenciu. Dnes som si ho pripomenul po dosť dlhom čase, ale takisto sa mi to páčilo ako kedysi. Len škoda, že dojem mi kazilo otrasná kvalita obrazu na DVD, čo by pri takomto filme nemala byť. ()

Autogram

Každé náboženstvo má svoj fundamentálny príbeh a Bertolucci tu servíruje príbeh Buddhu v luxusnom výpravnom balení. Aby to nebolo nudné a úplne neotrávilo ateistov, tak sa prelína s americkou súčasnosťou, a neskôr oba príbehy dokonca splývajú. Nevedel som, ako zvládnem dve a pol hodiny filozofovania a ”biblických" výjavov, ale bolo to prekvapivo dobré, miestami až úžasné. Prekvapilo ma aj to množstvo analógií niekedy až zhody s kresťanstvom, čo vo mne vyvoláva pocit, že tie pribehy má ľudské pokolenie, bez ohľadu na pôvod, akoby v génoch. –––– Existuje niekoľko mimoriadnych bytostí, ktoré sa vždy vracajú naspäť ako duchovni vodcovia. My týchto ľudí vieme rozpoznať. A práve preto sme tu. –––– Staroba ničí pamäť, krásu a silu. Takto skončíme všetci. ... Nik sa nepriblíži smrti tak, aby aspoň raz neochorel. – A smrť, aký to je okamih? Ukáž mi smrť. –––– Je načase, aby som premýšľal, čo urobím so zvyškom svojho života. Ľúbim ťa, Líza. ()

Vercinix

Původně jsem chtěl rozšířit komentář ve chvíli, když jsem viděl nesestříhanou verzi a neměnit hodnocení, ale z nějakého důvodu jsem tento fil ještě nehodnotil a tudíž nepsal komentář a tak...A tak musím s politováním konstatovat, že film, který drželo nad hladinou mírného nadprůměru jen sporadické proložení pasážemi z Buddhova života hranými Keanu Reevesem (kvůli čemuž se také na to také všichzni dívají) byl v nesestříhané verzi doplněn velkým kopcem nudy, nic neříkajíc, prázdných a někdy snad až proti duchu buddhismu vyznívajících scén. Kýčovitý konec marně toužící po vybuzeníé dojmu jakési "síly" doprovázený patetickou ulkanou písní (která se nehodila minimálně do kontextu filmu) byl mo žel nedovolí dát o hvězdičku navíc. Předtím jsem se té modré tady na csfd podivoval, ale po shédnutí nesestříhané verze s ní nemůžu než souhlasit. ()

Hortenzia

trochu dlhé a miestami možno nudné,ale inak vizuálne takmer dokonalé...zaujímavé prepojenie západného a východného sveta a mne sa teda keanu veľmi páčil...lepšie tri hviezdičky ()

PALINO

Malý Buddha je zaújimavý najmä tým, že nám jeho tvorcovia ponúkajú dva filmy v jednom. JEDNA ČASŤ príbehu sa zaoberá otázkou reinkarnácie a príjemným spôsobom sa nám snaží priblížiť kultúru a myslenie (pre mňa osobne veľmi sympatických) budhistov. DRUHÁ ČASŤ zaoberajúca sa životom Siddhartu je o niečo zaújimavejšia, no nie je jej venovaný veľký priestor a je len akýmsi doprovodným materiálom hlavného deja, čo je škoda. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...nádherný srdeční film. Film pro lidi duchovně vyzrálé, nebo pro ty, jež jsou na cestě... Ostatním kteří ho tudíž zatím nemohou docenit, lze popřát snad jen to, aby se nad touto cestou alespoň pokusili zamyslet... ()

BlackTom

Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo. ()

MARTIN*I

Buddhův příběh je vždy silný, nehledě na to, v jaké podobě. Zde je možné vidět režisérův pohled, který není absolutní, není nestrastný. Je zde zobrazen stálý koloběh znovuzrozování z utrpení a cesta z něho ven - jako Buddhův příběh, je zde vyzobrazena, jako něco skoro nadpřirozeného. Autor tomu pro sebe sám nevěřil, i když se zajímal a podobně jako spousta mnichů a Lámů bere probuzení, jako něco "v nedohlednu", "za sto životů" apod apod.. To, co učil Buddha, princ Šákjamuni, Siddhartha Gautama, bylo naprosto odlišné - a to, skrze vlastní zkušenost, že tohoto poznání lze dosáhnout za tohoto života. Že je zde cesta vedoucí z utrpení, z koloběhu znovuzrozování a toto poznání učil po dosažení osvícení po zbytek života, a za jeho života i po něm mnozí dosáhli stejného stavu. Přesto jsou zde cítit silné odkazy čisté dharmy, které autora ovlivnily. Příběh samotný je barevný, ukázka nezištného zájmu, života Lámů, proměna běžně smýšlejících rodičů. Pro všechny s upřímným zájmem - 3 klenoty, 4 vznešené pravdy 8midílna stezka. S upřímným srdcem přeji všem zajímat se o Buddhovo nauku (velký rozdíl oproti Buddhismu). S láskou a úctou ke všem cítícím bytostem ♥ ()

Paity

Kdyby nebyl klučina typický blonďáček, tak bych dal i lepší hodnocení. Celkově ale téma samozřejmě velmi zajímavé. ()

DannyBoy80

Nuda, zahráno hodně podprůměrně s nulovým příběhem. Ok je v tom zapracovan asi vznik budhy, ale ani to neni dokončeno. O čem ten film jako je? Bylo tam pár dobrých myšlenek. Že by to bylo výpravné tak to vůbec. Nezajímavé nedoporučuju. ()

Chřástal

Vtipné, že Keanu si tady procvičil roli, kterou pořádně zužitkuje za šest let – člověka, který byl držen v konejšivé iluzi o povaze skutečnosti, aby následně zjistil, že všichni spí, kdežto on jediný je probuzený. A co víc, stává se spasitelem - a téměř Bohem. Zfilmovaná legenda o mladém Buddhovi je přes přímočarou doslovnost poutavá a koukatelná (Keanu Reeves jako Ind mi nijak nevadí), ale linie ze současnosti je paradoxně míň realistická a víc naivní. Hraje se tady na automatický zisk bodů za fotogenická červená roucha a moudrou laskavost každého mnicha, který se objeví. Nemám nic proti buddhismu, ale sledujeme film, kdy se na návštěvu rodiny vnutí dva cizí lidé a začnou dítěti vyprávět o své náboženské víře, aby se stalo jejím představitelem. Rodiče (učitelka matematiky a jistě tvrdě pracující kravaťák, díky němuž všichni bydlí v menším americkém Tádž Mahálu) to s úsměvem pozorují a nechají malého synka s cizími muži (a retardovaně působící holkou na hlídání) jezdit po městě. To jako fakt? Co kdyby to místo „hodného“ a módního (já vím, že za to nemůže) buddhismu byli Svědkové Jehovovi nebo muslimové? To by byl teprve film o toleranci… ()

thunnus

hezký film, kde se zajímavě prolínají dvě linie příběhu o buddhovi a tří dětech, které můžou být reinkarnací velkého lámy. ()

Lukoye

Krásný výpravný film s obrovským přesahem. Bertoluci se snaží příblížit svět tibetského budhismu a vlastně magii asie jako takovou a povedlo se. Film ve velikém střihu, bořící stereotypy v euroatlantském myšlení. Film se krásně sluduje, člověk se těší na každý další záběr, aby se dozvěděl kam se příběh posune. V diváku roste a roste pocit souznění a pochopení, zasvěcení do myšlení lidí tak odlišných než je on a přitom stejných. Film připomíná spíše lyrickou báseň v poklidném tempu. ()

Matli

Celkem hezky zpracované, ale jednoduché a spíše pro děti než jako seriozní film. Hvězdičku za Reevese, kterýho bych vubec nepoznal, kdybych nevědět, že tam hraje. 48% ()