Vlna zločinu

Crimewave

Komedie / Krimi

USA, 1985, 83 min

Nejsem asi fanda the tree stooges jako Raimi protoze drtiva vetsina gagu na me pusobila vylozene trapne ale zachranila to spousta jinych narazek a vtipku pri kterych sem se valel po zemi jako treba Paul Smith probihajici skrz dvere hrouticich se sten jako domino nebo krysoidni tlama v podani Briona Jamese a jeho neskutecny skleby pri podavani rucniku slecne v koupelne. Zaverem jen dodam. ,,Nic jste nevidela damo" ,,nee" ,,Zatim"(13.12.2011)

Režijně a scenáristicky je to skvěle vymyšlené, ale bohužel je to tak strašná sračka, že se nad tři hvězdičky nevyškrábu. Raimi si asi mezi dvěma Evil Dead chtěl udělat pohodovou přestávku a natočil si vražednou šaškárnu, která rozhodně není nijak skvostná, ale na jedno použití perfektní. Být tam víc vtipů, hodnotil bych lépe. 70%(15.12.2016)

Co nedovedou napsat bratři Coenové se Samem Raimim. Páni! Tahle absolutně trhlá komedie je naprosto geniální! Je brutální a plná prvotřídního násilí! Je plná sentimentálních výjevů! Je nabušená svižnou akcí! A hlavně senzačními fóry! A co mě osobně zaujalo nejvíce, je Raimiovský způsob vizuálního zfilmování. Pro mě to byla barevná, efektová a kamerová jízda po úžasné horské dráze, jež vedla vražednou ulicí kdesi v USA. Černý humor, ale ne ten suchý anglický, byl to ten hutný a oslizlý americký. Navíc vkusně neukazoval hektolitry krve a tuny zlomených kostí. Bavil jsem se dámy a pánové vyjímečně! Přesto si nemyslím, že by to byl šálek kafe pro každého. Ale věřím, že si snímek sfé fanoušky našel.(9.1.2013)

Už v prním Evil Dead bylo jasné, že i přes náznaky napětí je Sam Raimi hlavně bavič. Crimevawe má sice zcela odlišný námět než Evil Dead, ale princip Raimiho postupů je velice podobný. Postavy zde nejsou zavřeny v jediném srubu, ale např. v bytě, nebo bojují na střeše auta a namísto démonů se musí vypořádat s párem vraždících psychoušů. Osobně považuju starou tvorbu Sama Raimiho za velice zábavnou a svým způsobem je obdivhuhodné kolik akce a komiky dokáže vyčarovat na minimálním prostoru. Když se k tomu připojí „herecký“ projev Bruce Campbella, který ja tak strašně přehnaný a nerálný až se to dá považovat za umění, tak jsou všechny předpoklady slušné komedie naplněny. Na druhou stranu právě Bruce Campbell k Raimiho praštěnému humoru neodmyslitelně patří a zde má bohužel jen vedlejší roli. O zábavu se tak strají jiní herci, kteří nejsou tak legrační. V tom je Evil Dead je o dost zábavnější.(15.11.2011)

• tomtomtoma

Má to být parodie na detektivky noirového střihu se silnou romantickou zápletkou. Bohužel je to v typické formě přehnaného amerického násilnického humoru, který má zdůraznit zábavu. Ale veškerý vtip je právě proto přebíjen bezbřehým násilím a trapností. A veškerý zajímavý gag a vtipná situace je tím zmrzačena a utlačena do té nejošklivější podoby. Odsouzenec k smrti Vic Ajax (Reed Birney) vypráví svůj příběh o vražedné pomstě, o své hrdinství a lásce, kterou získal a ztratil. A samozřejmě opět získal i s patřičnou svobodou a zadostiučiněním. Z dalších postav: Nancy (Sheree J. Wilson), Vicova láska, kterou zachrání ze spárů brutálních zločinců, objednavatel vraždy Ernest Trend (Edward R. Pressman), sám zavražděn úchylnými vrahy, jeho žena Helene (Louise Lasser), neodbytná pozorovatelka slídící z okna dalekohledem, brutální maniak Faron Crush (Paul L. Smith), řešící vše násilnou formou sadismu, jeho nechutný společník Arthur Coddish (Brion James), zvrhlý ve své lidské deratizaci, nagelovaný frajer Renaldo (Bruce Campbell), sebevědomě arogantní, původní oběť vraždících maniaků Donald Odegard (Hamid Dana), Trendův společník, a novináři na popravě (slavní Ethan a Joel Coenové). Možná zajímavý nápad. Ale proč proboha je formou zábavy brutální násilí? Je snad povznášející a dodává vyšší úroveň kulturnosti a uvědomělosti do podvědomí společnosti? Zřejmě nikoliv a tomuto druhu zábavy nerozumím.(13.9.2012)

• - Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna krátká scéna. (fisus)