poster

Vlna zločinu

 • USA

  Crimewave

Komedie / Krimi

USA, 1985, 83 min

 • Radiq
  *

  Vubec z toho nejsu nadšenej. Je to takovy... pošahany. Nevim nevim, jestli si Coeni svůj scénář představovali zfilmovanej zrovna takhle. Docela dobře si to dovedu představit v jejich vlastních rukách, s mnohem lepší atmosférou. Černej humor tam je málo a nevtipnej. Raimiho rannej smrtelně zlej rukopis tady taky vůbec nepoznávám. Spíš je to taková fraška ala rodinnej film, než něco pro vyspělejší publikum. Výběr herců, kromě Bruce, je suchej jak ztvrdlý prostěradlo. Útočí na nás spíš dětinské gagy a různá zranění, fyzikálně nesmyslné přesuny těl a objektů, papumdelkové dekorace, zdlouhavá automobilová honička a často hodně nevtipné tvoření různých ksichtů, šklebů a dementních výrazů. Nemůžu si pomoct, ale nešlo se mi přemáhat se k tomu, aby mi to přišlo vtipný. Největší zážitek mám z Bruce Campbella a snad jedině scény s ním stojí za skouknutí - jeho obličejové výrazivo má jako jediné úroveň a je to zážitek, kterej se mi jenom tak lehce nevymaže... Škoda, že tam byl tak málo. Pak tam sice ještě bylo pár světlejších momentů, ale nic, kvůli čemu bych šel darovat ledvinu... PS: vůbec se nedivím, že k tomuto filmu na ČSFD nejsou žádné zajímavosti. Není to totiž vůbec zajímavé...(22.2.2016)

 • Flipnic
  ***

  Tohle je fakt neuvěřitelnej úlet. Ani to nejde zařadit do žánru, horror to rozhodně není ... Je to taková černá groteska, kde se Raimi vyřádil v každém záběru. Totálně šílené, ujeté, docela vtipné, zajímavé na pohled na další Raimiho rozjezd ... Každopádně zvláštní a zřejmě nikdy, ani v budoucnu nepochopené ... Sám nevím, co tím chtěl Raimi říct, asi nic ... ale ty jednotlivé výjevy byly v pohodě ... Taková srandička ...(27.1.2010)

 • tomtomtoma
  *

  Má to být parodie na detektivky noirového střihu se silnou romantickou zápletkou. Bohužel je to v typické formě přehnaného amerického násilnického humoru, který má zdůraznit zábavu. Ale veškerý vtip je právě proto přebíjen bezbřehým násilím a trapností. A veškerý zajímavý gag a vtipná situace je tím zmrzačena a utlačena do té nejošklivější podoby. Odsouzenec k smrti Vic Ajax (Reed Birney) vypráví svůj příběh o vražedné pomstě, o své hrdinství a lásce, kterou získal a ztratil. A samozřejmě opět získal i s patřičnou svobodou a zadostiučiněním. Z dalších postav: Nancy (Sheree J. Wilson), Vicova láska, kterou zachrání ze spárů brutálních zločinců, objednavatel vraždy Ernest Trend (Edward R. Pressman), sám zavražděn úchylnými vrahy, jeho žena Helene (Louise Lasser), neodbytná pozorovatelka slídící z okna dalekohledem, brutální maniak Faron Crush (Paul L. Smith), řešící vše násilnou formou sadismu, jeho nechutný společník Arthur Coddish (Brion James), zvrhlý ve své lidské deratizaci, nagelovaný frajer Renaldo (Bruce Campbell), sebevědomě arogantní, původní oběť vraždících maniaků Donald Odegard (Hamid Dana), Trendův společník, a novináři na popravě (slavní Ethan a Joel Coenové). Možná zajímavý nápad. Ale proč proboha je formou zábavy brutální násilí? Je snad povznášející a dodává vyšší úroveň kulturnosti a uvědomělosti do podvědomí společnosti? Zřejmě nikoliv a tomuto druhu zábavy nerozumím.(13.9.2012)

 • POciSEM
  ***

  Nejsem asi fanda the tree stooges jako Raimi protoze drtiva vetsina gagu na me pusobila vylozene trapne ale zachranila to spousta jinych narazek a vtipku pri kterych sem se valel po zemi jako treba Paul Smith probihajici skrz dvere hrouticich se sten jako domino nebo krysoidni tlama v podani Briona Jamese a jeho neskutecny skleby pri podavani rucniku slecne v koupelne. Zaverem jen dodam. ,,Nic jste nevidela damo" ,,nee" ,,Zatim"(13.12.2011)

 • Vitason
  ***

  Sam Raimi v letech, kdy si jako režisér hrál s každým detailem jako malé dítě na pískovišti a bratři Coenové na počátku své pisatelské kariéry vytvářejí ďábelský koktejl, který si určitě spousta lidí objedná, ale myslím si, že každému asi nezachutná, protože se jedná o docela šílený film, který má skvělou formu. Raimi si hraje s kulisami, se světlem a stínem a vypravěčské postupy střídá s rychlostí kulometné palby. Jenže scénář od mých oblíbených Coenů tady působí jako koule na Raimiho noze, která mu zabránila vytvořit dobrý film. Takhle je to všechno ukřičené a plné groteskního humoru, který moc nefunguje. Sice jsem se párkrát zasmál, ale o nějaké skvělé zábavě mluvit nemůžu. Přesto musím dát 3* za skvělého Campbella, povedenou kameru a Raimiho režii.(12.3.2008)

 • - Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna krátká scéna. (fisus)