Vražda v Mezopotámii (S08E02) (epizoda)

Murder in Mesopotamia

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Chris Wimble

Vražda v Mezopotámii je skvělá románová předloha s originální vraždou psaná v ich-formě (nezvykle je vypravěčem někdo jiný než Hastings, sestra Leatheranová). Filmové zpracování má tradiční podobu poirotovských příběhů s kapitánem (tady vlastně zbytečným), která táhne hlavně silný příběh a exotické prostředí, ale vadí zbytečně dodaná linie k Mercadovi.(10.5.2010)

Až moc mi to připomínalo předchozí díl "Zlo pod sluncem", a to hlavně ve smyslu skladby děje, kdy tu bylo ještě navíc, co mělo diváka zmást, možná až trochu zbytečně. Přesto je ale vytvořen příběh, který je komplexní. A tady i trochu natahovaný. Oblast Iráku je však dostatečně zajímavá, respektive uvedené lokace jsou natolik zajímavé, že vás alespoň tohle dostane.(27.4.2015)

"Mezopotámie znamená země mezi řekami. Chápete, Mezo-potámie. Země mezi řekami. Mezopotámie." Kapitán Hastings opět ohromuje svými znalostmi. Na všechno ostatní je tu Hercule Poirot, zde komára honící, do skleničky lápající a ze dveří vyhlazující. A vraždy řešící, samozřejmě. Další z mnoha výprav belgického detektiva do Orientu je jako vždy potěšující svými exteriéry a rozpálenou atmosférou.(26.3.2018)

Jeden z mých nejoblíbenějších Poirotů. Když jsem tento díl poprvé viděl jako malý, tak jsem byl při závěrečným odhalením Poirota tak napnutý a jenom jsem žasnul. Geniální předloha, geniální zpracování, napínavé, překvapivé, kvalitní scény s maskou a z toho vyplývající netradiční způsob vraždy, povedená také úsměvná scéna s hmyzem. A opět platí pravidlo, že na vše se dá přijít logicky a zároveň je pachatelem jedna z nejnepravděpodobnějších postav. :)(2.3.2013)

Další Poirot, který patří mezi ty lepší. Zde ale poprvé zkritizuji herecké výkony, protože vrah se zde prozradí jen díky herecké nedokonalosti. Jinak je to zajímavý díl, Poirot zde pobaví svým pokusem o chycení komára a pletky s hraběnkou:). Je zde také jinak dabovaný. Poznámka pro mě: Kamenná maska.(19.3.2011)

• - Pro Davida Sucheta bylo natáčení filmu dosud nejtěžším filmováním Poirota, jakého kdy zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry byly filmovány v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, on musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)