poster

Vražda v Mezopotámii (S08E02) (epizoda)

 • Velká Británie

  Murder in Mesopotamia

 • Slovensko

  Vražda v Mezopotámii

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2001, 1 h 40 min

Režie:

Tom Clegg

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Scénář:

Clive Exton

Střih:

Chris Wimble
(další profese)
 • Maryinka
  ****

  Atmosféru knihy se filmové adaptaci podařilo zachytit úspěšně, mám ovšem jisté výhrady. Přidání epizody s Mercadem bylo naprosto zbytečné a vychrtlá paní Leidnerová měla do femme fatale opravdu daleko... Kdo však nečetl knihu, bude, jako obvykle, určitě spokojenější a méně kritický. I já však dávám palec nahoru, ačkoli s přimhouřeným okem.(4.8.2015)

 • blackrain
  ****

  Mám ráda, když Hercule Poirot změní prostředí a zločiny se neodehrávají jen v Anglii. Exotické prostředí archeologického naleziště kdesi v Mezopotámii bylo pro mě velmi přitažlivé. Jinak jde o klasický kriminální příběh s geniálním detektivem, který geniálním a logickým způsobem vysvětlí zločin a zločince dostane. Tentokrát jsem vraha tipovala správně a pak jsem si se slovutným detektivem celou skládačku poskládala. Opět to všechno do sebe krásně zapadlo, ostatně jako vždycky.(10.12.2012)

 • ladynka
  ****

  Vražda v Mezopotámii je skvělá románová předloha s originální vraždou psaná v ich-formě (nezvykle je vypravěčem někdo jiný než Hastings, sestra Leatheranová). Filmové zpracování má tradiční podobu poirotovských příběhů s kapitánem (tady vlastně zbytečným), která táhne hlavně silný příběh a exotické prostředí, ale vadí zbytečně dodaná linie k Mercadovi.(10.5.2010)

 • pravo
  *****

  TO V TOMTO OKAMŽIKU NEVIEM, ALE FAKTY HASTIGS, FAKTY TO SÚ KAMENE, KTORÉ DLÁŽDIA CESTU, PO KTOREJ KRÁČAME. Exotická krajina, archeológia, Poirotova snaha o stretnutie, ale najdôležitejší je samozrejme zločin. Toto dielo Agathy Christie mám veľmi rád aj pre zaujímavý spôsob vraždy a motív vraždy. Hercule má tentoraz obtiažnu úlohu, keď okolnosti prípadu hovoria o nemožnosti spáchania vraždy a belgického detektíva posunie k riešeniu tohto obtiažneho rébusu až ďalšia tragická udalosť. ... BOL BY STE DOBRÝ ARCHEOLÓG PÁN POIROT, VIETE OŽIVIŤ MINULOSŤ. ...(8.12.2007)

 • otík
  *****

  Další případ našeho starého dobrého detektiva se odehrává na archeologických vykopávkách na místech dávné Mezopotámie. A máme tu dvě vraždy, sebevraždu, Poirotův kouzelný odchyt komára a samozřejmě geniální vyvrcholení s patřičným komentářem. Jde o epizodu, kde sice chybí trochu toho vzrušení, ale zase je to poutavý díl od začátku do konce, žádné půlhodinové budování příběhu plné nudy. Díl má vše, co k Poirotovi patří až na dabing, který je opět původní z TV Prima s Petrem Kostkou a Miroslavem Středou, což mé velké nadšení nesklidilo. Prostě Kostkův Poirot je pro mně zcela nevýrazný.(10.12.2012)

 • - Pro Davida Sucheta bylo natáčení filmu dosud nejtěžším filmováním Poirota, jakého kdy zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry byly filmovány v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, on musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace