Vražda v Mezopotámii (S08E02) (epizoda)

Murder in Mesopotamia

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Chris Wimble

V dalším příběhu dochází ke změně prostředí, ve kterém se Poirot pohybuje, nikoliv však ztrátu jeho šarmu, která je pro celý seriál typická. Tím čím je pro filmového Švejka Rudolf Hrušínský, je pro Poirota nesporně David Suchet. Každý kdo má rád prostředí klasické společnosti s vytříbeným chováním si příjde na své i v tomto příběhu, i když samotné rozuzlení je v tomto příběhu ještě méně uvěřitelné než v jiných, nic to nemění na faktu, že film si zaslouží nejvyšší ocenění.(19.3.2011)

Příjemně exotické prostředí (ačkoli je to vlastně jedna budova se dvorem, jedny vykopávky a jeden hotel) jde Poirotovi k duhu a to i přesto, že je záhodno nosit oděvů světlých barev, které v Anglii zpravidla zdůrazňují, že paliva šedých buněk mozkových byl v Poirotím jídelníčku dostatek. Škoda jen, že nejvíc zajímavá a dle mého soudu i nejhezčí herečka hraje roli, kde o ní nezakopne ani poloslepý pasáček poštovních holubů, zatímco jiné, rozhodně ne tak hezké jsou v příběhu zdůrazňovány jako osoby, za kterými se každý muž otočí. Průměrný Poirot = nadprůměrný film.(4.10.2013)

Asi můj nejoblíbenější Hercule, ale mám jich rád víc. Tento díl nás zavede do Mezopotámie, v které bude mít Hercule řadu problémů, jak už problémy související s klimatem, tak i jeden jako bonus v podobě vraždy. Zápletka zde nemá chybu a samotné provedení vraždy je víc než mistrovské. Jediný člověk, který by byl shopný tuto vraždu objasnit je Hercule Poirot a zrovna on se sem vydal na dovolenou. No ale nebude to mít lehké a čeká ho spousta práce. Jak už mnozí napsali, skutečně skvostný film, s perfektním Davidem Suchetem v hlavní roli. Jestliže na světě žije herec, který by mohl Poirota hrát je to právě on, a ona podoba britského herce s knižní postavou je ten důvod, proč mají detektivky s plnoštíhlým a vždy elegantním belgičanem takový úspěch a natáčejí se další, díky bohu.(3.6.2006)

TO V TOMTO OKAMŽIKU NEVIEM, ALE FAKTY HASTIGS, FAKTY TO SÚ KAMENE, KTORÉ DLÁŽDIA CESTU, PO KTOREJ KRÁČAME. Exotická krajina, archeológia, Poirotova snaha o stretnutie, ale najdôležitejší je samozrejme zločin. Toto dielo Agathy Christie mám veľmi rád aj pre zaujímavý spôsob vraždy a motív vraždy. Hercule má tentoraz obtiažnu úlohu, keď okolnosti prípadu hovoria o nemožnosti spáchania vraždy a belgického detektíva posunie k riešeniu tohto obtiažneho rébusu až ďalšia tragická udalosť. ... BOL BY STE DOBRÝ ARCHEOLÓG PÁN POIROT, VIETE OŽIVIŤ MINULOSŤ. ...(8.12.2007)

Poirotův sen z Temného cypřiše a kyselinovou scénu z Vraždy v Mezopotámii řadím mezi nejděsivější scény z filmových adaptací Agathy Christie vůbec. Jinak opět jedna z nejlepších detektivek s Davidem Suchetem v hlavní roli, tentokrát navíc v exotickém prostředí a se silným humorným potenciálem. Poirot na poušti, no považte! :)(2.4.2012)

• - Pro Davida Sucheta bylo natáčení filmu dosud nejtěžším filmováním Poirota, jakého kdy zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry byly filmovány v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, on musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)