Vražda v Mezopotámii (S08E02) (epizoda)

Murder in Mesopotamia

Brian Eastman

Chris Wimble

Scénografie:

Rob Hinds

Někomu možná může vadit, že se Poirot přestěhoval z obligátní Anglie až do dalekého Iráku, ovšem na kvalitě příběhu knihy Agathy Christie a filmu to neubralo ani ždibeček. Opět precizní a nezapomenutelný Suchet, jehož Poirota zkrátka žeru, zapeklitá první vražda, dost děsivá druhá vražda (mírně vyvážená předcházející epizodkou "Poirot versus komár") a na závěr klasické závěrečné rozuzlení, ve kterém je ten zlý vrahoun odhalen. Film románové předloze ostudu nedělá ani v nejmenším, holt kriminálky Britové vážně umí, ať už knižní, či ty na plátně.(5.9.2010)

V dalším příběhu dochází ke změně prostředí, ve kterém se Poirot pohybuje, nikoliv však ztrátu jeho šarmu, která je pro celý seriál typická. Tím čím je pro filmového Švejka Rudolf Hrušínský, je pro Poirota nesporně David Suchet. Každý kdo má rád prostředí klasické společnosti s vytříbeným chováním si příjde na své i v tomto příběhu, i když samotné rozuzlení je v tomto příběhu ještě méně uvěřitelné než v jiných, nic to nemění na faktu, že film si zaslouží nejvyšší ocenění.(19.3.2011)

Tak prekomplikovaná a neuveriteľná vražda z vášne sa môže nachádzať iba v diele Agathy Christie a to jediné je ospravedlnením. Nakoniec je každý podozrivý a nebude to prvý ani druhý v poradí, ktorý by sa divákovi mohol zdať ako možný vrah. Púštne a archeologické prostredie sa v niektorých dieloch objavuje a je to vítaná zmena oproti nudnému Londýnu a bežným interiérom. –––– Fakta, Hastingsi, fakta jsou těmi kameny, po kterých vede naše cesta.(13.12.2013)

Asi můj nejoblíbenější Hercule, ale mám jich rád víc. Tento díl nás zavede do Mezopotámie, v které bude mít Hercule řadu problémů, jak už problémy související s klimatem, tak i jeden jako bonus v podobě vraždy. Zápletka zde nemá chybu a samotné provedení vraždy je víc než mistrovské. Jediný člověk, který by byl shopný tuto vraždu objasnit je Hercule Poirot a zrovna on se sem vydal na dovolenou. No ale nebude to mít lehké a čeká ho spousta práce. Jak už mnozí napsali, skutečně skvostný film, s perfektním Davidem Suchetem v hlavní roli. Jestliže na světě žije herec, který by mohl Poirota hrát je to právě on, a ona podoba britského herce s knižní postavou je ten důvod, proč mají detektivky s plnoštíhlým a vždy elegantním belgičanem takový úspěch a natáčejí se další, díky bohu.(3.6.2006)

Příjemně exotické prostředí (ačkoli je to vlastně jedna budova se dvorem, jedny vykopávky a jeden hotel) jde Poirotovi k duhu a to i přesto, že je záhodno nosit oděvů světlých barev, které v Anglii zpravidla zdůrazňují, že paliva šedých buněk mozkových byl v Poirotím jídelníčku dostatek. Škoda jen, že nejvíc zajímavá a dle mého soudu i nejhezčí herečka hraje roli, kde o ní nezakopne ani poloslepý pasáček poštovních holubů, zatímco jiné, rozhodně ne tak hezké jsou v příběhu zdůrazňovány jako osoby, za kterými se každý muž otočí. Průměrný Poirot = nadprůměrný film.(4.10.2013)

• - Pro Davida Sucheta bylo natáčení filmu dosud nejtěžším filmováním Poirota, jakého kdy zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry byly filmovány v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, on musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)