Vražda v Mezopotámii (S08E02) (epizoda)

Murder in Mesopotamia

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Chris Wimble

Změna Poirotovi sice rozhodně svědčí, ale znova jsem si při sledování tohoto dílu uvědomil, jak moc mi vadí rozuzlení těchto detektivek. Je jasné, že detektiv zvažuje všechny možnosti, ale proč musí u všech všudy vždycky všem sáhodlouze vypravovat, že jsou také podezřelí a proč? Samozřejmě to znamená dramatizaci děje a oddalování odhalení pachatele, ovšem protože takhle končí valná většina "Poirotů", je tohle schéma už dosti nudné. Nezlobil bych se na milé televizní adaptátory, kdyby jej sem tam nějak vynalézavě obměnili a to i za cenu odchýlení se od předlohy. Tyhle "vysvětlovačky" totiž možná dobře fungují v knize, ale ne na obrazovce při sledování šedesátého dílu... Celkový dojem: 75%(22.2.2010)

Exotický prostředí Herculovi docela svědčí, což se potvrdilo už několikrát, a do stejné škatulky spadá i Vražda v mezopotámii. Zápletka je velmi dobrá, řekl bych že i poněkud uvěřitelnější než je zvykem, a to je moc dobře. Překomplikovanost některých je dílů je až moc absurdní a menší množství postav a jednodušší vztahy nemůžou nic zkazit. Poirot s Hastingsem opět výborní, takže velká spokojenost. 75%(7.12.2007)

Asi můj nejoblíbenější Hercule, ale mám jich rád víc. Tento díl nás zavede do Mezopotámie, v které bude mít Hercule řadu problémů, jak už problémy související s klimatem, tak i jeden jako bonus v podobě vraždy. Zápletka zde nemá chybu a samotné provedení vraždy je víc než mistrovské. Jediný člověk, který by byl shopný tuto vraždu objasnit je Hercule Poirot a zrovna on se sem vydal na dovolenou. No ale nebude to mít lehké a čeká ho spousta práce. Jak už mnozí napsali, skutečně skvostný film, s perfektním Davidem Suchetem v hlavní roli. Jestliže na světě žije herec, který by mohl Poirota hrát je to právě on, a ona podoba britského herce s knižní postavou je ten důvod, proč mají detektivky s plnoštíhlým a vždy elegantním belgičanem takový úspěch a natáčejí se další, díky bohu.(3.6.2006)

Další případ našeho starého dobrého detektiva se odehrává na archeologických vykopávkách na místech dávné Mezopotámie. A máme tu dvě vraždy, sebevraždu, Poirotův kouzelný odchyt komára a samozřejmě geniální vyvrcholení s patřičným komentářem. Jde o epizodu, kde sice chybí trochu toho vzrušení, ale zase je to poutavý díl od začátku do konce, žádné půlhodinové budování příběhu plné nudy. Díl má vše, co k Poirotovi patří až na dabing, který je opět původní z TV Prima s Petrem Kostkou a Miroslavem Středou, což mé velké nadšení nesklidilo. Prostě Kostkův Poirot je pro mně zcela nevýrazný.(10.12.2012)

V dalším příběhu dochází ke změně prostředí, ve kterém se Poirot pohybuje, nikoliv však ztrátu jeho šarmu, která je pro celý seriál typická. Tím čím je pro filmového Švejka Rudolf Hrušínský, je pro Poirota nesporně David Suchet. Každý kdo má rád prostředí klasické společnosti s vytříbeným chováním si příjde na své i v tomto příběhu, i když samotné rozuzlení je v tomto příběhu ještě méně uvěřitelné než v jiných, nic to nemění na faktu, že film si zaslouží nejvyšší ocenění.(19.3.2011)

• - Pro Davida Sucheta bylo natáčení filmu dosud nejtěžším filmováním Poirota, jakého kdy zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry byly filmovány v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, on musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)