Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

O kusisko lepšie ako Fargo. 90%(5.7.2009)

Porovnávanie s 'Fargom' som si všimol až teraz pri niektorých užívateľoch a príde mi to ako absolútny nonsens. Toto je totiž o stupeň lepšie odvedená práca. Herecky, ale najmä scenárovo, čo sa čudujem, že na sošku nesiahol aspoň jeden. Kvalitná zápletka, dej je ako boom hneď od začiatku a poriadne nás nenechá vydýchnuť až do konca, kde zasadí fatálne K.O. A Raimiho su budem oveľa viac rád pamätať takto ako 'Spider-réža'. 100%.(11.5.2006)

Jednoduché plány vypadají geniálně, dokud se nepotkají s realitou, pak se obvykle vše otočí vulvou ke zdi. O této pravdě se přesvědčí jeden obyčejný, hodný chlap, když nechá promluvit své blbé já ve formě lehce zpomaleného bratra, své vychcané já ve formě bráchova sockokámoše a své hamounské já ve formě manželky. Své vlastní, dobré já nechá umlčet, neposlechne ani nesouhlasně mlčícího psa, proto se kolotoč pochybností, sporů a výbuchů násilí může spustit na plné obrátky. Jakkoliv "Jednoduchý plán" není nudný, pořád se v něm něco děje, události se vyvíjejí (očekávaným směrem) a divák by měl být lapen v pavučině napětí, podařilo se mi třikrát usnout a musela jsem film sledovat jako seriál. I tak si čtvrtou hvězdičku zaslouží, protože mě nenapadá nic, do čeho bych měla kopnout (možná s výjimkou toho závěru s bráchou, to mi přišlo hodně přemrštěné, stejně jako fakt, že by vyšetřovatelé ze stop nevyčetli pravdu). Jo, a pokud by se uvažovalo o nové filmové verzi "Růže pro Algernon", pak toho degena může hrát jedině Billy Bob Thornton, ten se pro tu roli narodil! 72%(2.9.2011)

Pravidlo č.1: Pokud najdete 4,4 miliony dolarů, ač vaše srdce bude krvácet a peněženka kručet, nahlaste to policii. Pravidlo č.2: Pokud se něco může zkomplikovat, tak vsaďte Thortonův oblíbený kukuč opožděnce na to, že se to zkomplikuje. Pravidlo č.3: Pokud Raimi zrovna netočí podle komiksu, nebo neznásilňuje dívky větvemi pod dohledem B.Campbella, umí i psychologicky propracovaná kriminální dramata černé jako krákorající vrána nad sněhovým příkrovem. Poznámka k pravidlům č.1 a č.2: Berte ale tato pravidla v potaz, když ty zelené papírky tak hezky šustí.. Holt, když se dáte do holportu s takovými lidmi, nedopadne to nikdy dobře a to ještě buďte rádi, že tam nikde nebyl poblíž P.Stormare a zahradní stroj na drcení dřeva..(22.8.2011)

"Přál bych si, aby ty peníze našel někdo jinej." S tím souhlasím, takže až někdy zakopnu o nějaký ten milion, tak ho tam nechám ležet a zapomenu na to. Jenže tady se relativně normální taťka Hank nechal navézt dvěma idioty do krádeže peněz, takže se v podstatě nemohlo stát nic jiného, než se v tomto snímku stalo. Překvapení se tudíž žádné nekonalo, pouze mrtvoly se hromadily a domorodí policisté předvedli svou jedinečnou schopnost skákat na jakýkoli špek. Byla to zkrátka celkem slušná demonstrace Murphyho zákonů, ale já jsem doufal v o něco větší zábavu.(12.5.2016)

• - Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)

• - Člen ZZ Top Frank Beard se objeví v cameo roli na pohřbu. (Kulmon)

• - Jedna scéna z filmu se ztratila během leteckého transportu materiálu z Minnesoty do L.A. Film byl naštěstí pojištěn a scéna se natočila znovu. (D3VIL)