Jednoduchý plán

Ein einfacher Plan

Jednoduchý plán

Krimi / Thriller / Drama

USA / Francie / Velká Británie / Německo, 1998, 121 min

Není nutné souhlasit se základní premisou o tom, co stačí chlapovi ke štěstí. Odněkud se začít musí, třeba z nenápadné ironie na americký sen – Vy sledujete vývoj. Klíčem, hnacím motorem je sebepřesvědčování. Člověk sám sebe vmanipuluje do připravené situace, vize, obrazu, chiméry. Jakmile na okamžik přesvědčíte sami sebe, něčím zlákaní (zde čtyřmi miliony dolarů), že nějakou situaci můžete se všemi důsledky udržet pod kontrolou, pro dosažení něčeho konkrétního, jakmile tomu na okamžik uvěříte – a uděláte první krok, sklapla past. Dál už je to jenom přemlouvání, svobodu jste ztratili, když jste si začali hrát na to, že skutečnost je zmanipulovatelná – ale skutečnost se odvíjí sama ze sebe, a tohle, všechny ty mocenské choutky mamonářů a vizionářů, je započítáno. Zevnitř se celek ovládnout nedá – ale pokud někdo udělal první krok, potom kvůli vlastní konzistenci, aby zpětně nezešílel z hrůzy toho absurdního činu a jeho prvních zlých následků, už přijme a spáchá každou další hrůzu, která bude logicky následovat. Neúprosnost odvíjení je tu zobrazená stejně čistě jako v řeckých tragédiích, jenom se odehrává v reáliích a atributech amerického snu. A chápete – všechno se tu celou dobu děje a vrší jen kvůli konzistenci, ty peníze jsou chiméra, vidina – nikdo z nich ani neví, jaké to je, mít tolik peněz – co to znamená – projektují si do nich – zoufalí z přítomnosti – svoje sny, které ani pořádně neznají, a pak už tautologicky i naději, že těmi penězi se jako Zlatým rounem vyřeší vše, co na cestě k nim spáchali. ** Radosti navíc: hudba Dannyho Elfmana jako neodlučitelná součást atmosféry. A privilegium pozorovat herectví Billyho Bob Thortona v další z jeho precizně odstíněných podob (na škále uprostřed mezi Bandity a Mužem, který nebyl – co do mimiky obličeje i povahy role).(9.5.2011)

Temné krimi drama s výbornými herci a promyšleným scénářem, který však nedokáže naplnit 121 minut rovnoměrně a dokonale. Film chvílemi jako by ztrácel tah na branku, ale to netrvá moc dlouho a zase chytne dech. Hlavním tahákem pro mě je úžasný Billy Bob Thornton, kterému podobné role neskutečně sedí. Bill Paxton jako jeho bratr, z kterého se vyklube velký lhář a smolař je také perfektní. Bridget Fonda nedostává tolik prostoru, ale jako našeptávající potvora do ucha Billa Paxtona je potěšující.(18.2.2007)

Jeden z těch filmů, který si docela dobře pamatuju i po hodně dlouhý době. Což je zvláštní, protože mě nikdy nebral ten drsnej americkej venkov, kde od chalupy k chalupě je to den jízdy autem a díky vzdálenostem jsou tam všichni trochu podivínští samotáři (rozuměj magoři). Ale je to chytře vymyšlená psychokrimi a po letech jsem si ji užil i podruhý. Potřetí už to asi vidět nepotřebuju, ale s čistým svědomím doporučuju.(28.2.2017)

Neoslovilo v plné síle. Sam Raimi je skvělý v hororech, v jiných žánrech nezanechává nijak výrazný režijní rukopis. Tohle bylo skoro jako televizní film. Nuda a do toho velmi obstojné herecké výkony. A to jsem čekal něco bombastického, neotřelého a strhujícího. Ani jedno z toho nepřišlo. Průměrný film. 50%(12.1.2012)

Výborně vygradovaný scénář balancující na hraně uvěřitelnosti, který i přes trošku drastičtější twisty a pro mě až trochu nepřirozeně ďábelskou Sarah, dokáže ladně, ale patřičně tvrdě narazit na depresivní realitu se zdrcujícím účinkem. Přirovnání k Fargu mi úplně nevoní vzhledem k tomu, že Fargo má poněkud jiný feeling - černý humor, hravost, nápaditější charaktery... Jednoduchý plán je vážnější, temnější a také jednodušší. Ovšem díky tomu dokáže lépe nastínit, co dokáže udělat touha po penězích s obyčejnými lidmi... 8/10(10.10.2009)

• - Zprvu měl film režírovat Ben Stiller s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Dalšími kandidáty na režii byli John Dahl a John Boorman. (D3VIL)

• - Natáčelo se od 5. ledna do 13. března 1998 ve státech USA – Minnesota (Delano, St. Paul, Golden Valley) a Wisconsin (Ashland). (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. září 1998 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)