Jednoduchý plán

Ein einfacher Plan

Jednoduchý plán

Krimi / Thriller / Drama

USA / Francie / Velká Británie / Německo, 1998, 121 min

Velmi kvalitní krimithriller, aneb co se stane, když v lese najdete pár milionů - nejdříve samozřejmě obrovská radost, ale pak už následují jenom lži, podvody a nějaké to úmrtí... Sam Raimi natočil výbornou podívanou, plnou napětí, znepokojivých otázek a ještě znepokojivějších odpovědí. Doufám, že se mi něco podobného nikdy nestane... 80 - 90 %(12.4.2003)

Jednoduché plány vypadají geniálně, dokud se nepotkají s realitou, pak se obvykle vše otočí vulvou ke zdi. O této pravdě se přesvědčí jeden obyčejný, hodný chlap, když nechá promluvit své blbé já ve formě lehce zpomaleného bratra, své vychcané já ve formě bráchova sockokámoše a své hamounské já ve formě manželky. Své vlastní, dobré já nechá umlčet, neposlechne ani nesouhlasně mlčícího psa, proto se kolotoč pochybností, sporů a výbuchů násilí může spustit na plné obrátky. Jakkoliv "Jednoduchý plán" není nudný, pořád se v něm něco děje, události se vyvíjejí (očekávaným směrem) a divák by měl být lapen v pavučině napětí, podařilo se mi třikrát usnout a musela jsem film sledovat jako seriál. I tak si čtvrtou hvězdičku zaslouží, protože mě nenapadá nic, do čeho bych měla kopnout (možná s výjimkou toho závěru s bráchou, to mi přišlo hodně přemrštěné, stejně jako fakt, že by vyšetřovatelé ze stop nevyčetli pravdu). Jo, a pokud by se uvažovalo o nové filmové verzi "Růže pro Algernon", pak toho degena může hrát jedině Billy Bob Thornton, ten se pro tu roli narodil! 72%(2.9.2011)

Taková vážnější variace na Fargo, které zbožňuji. Tam byli hlavní hrdinové absurdně jednající postavičky, kterým jsme se mohli smát (a taky jsme se smáli), zde jsou to ,,normální" lidé prožívající si svoje vlastní peklo, se kterými máme soucítit. No, já mám radši škodolibý smích než soucitné pokyvování hlavou...(28.12.2009)

• Roman.Ticka

Po čase jsem podlehla místnímu vysokému hodnocení a radovala se na kvalitní zážitek. Dopadlo to tak, že na mě z bedny dvě hodiny chrlila směs nelogiky, debility a frustrace, ale vydržela jsem do konce v očekávání, že přijde zasloužený trest. Taky nic. Nepochopím, jak se může spořádaný občan mávnutím proutku proměnit v hajzla a vraha a to bez špetky svědomí. O kojící matce, která s klidem Američanky kuje podrazácké pikle a ještě blbě, ani nemluvím. Herecky přesvědčil B.B.T. v roli idiota, který mě ale iritoval. Všichni hráli jak o závod, ale nepřesvědčili mě, i když scénář byl až mrazivě realistický. Přesto mě vůbec nezajímá, jestli můj soused žije dvojí život a má na krku např. 8 vražd (raději). Konec sice přinesl malou satisfakci a větší v doživotním traumatu běžné "chudé" americké rodinky, ale k popukání to teda nebylo!(22.8.2011)

Sam Raimi can do things...obvykle. V tomhle případě se mi zdá, že "jen" natočil vlastní Fargo (opravdu, najděte deset rozdílů), a že to Paxton s Thorntonem nemohli sami prostě utáhnout tak dobře jako když se u Coenů sešla celá parta velkých jmen. Jenže ono je to ke konci čím dál tím lepší (i když jsem paranoidně čekal jiný/další zvrat), a ty dvě hodiny jsou kupodivu tak akorát. Sice na to musíte mít určitou náladu, a přijde mi to míň přístupné než to dokola omílané Fargo, ale svoji osmdesátku si to zaslouží.(21.8.2011)

• - Zprvu měl film režírovat Ben Stiller s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Dalšími kandidáty na režii byli John Dahl a John Boorman. (D3VIL)

• - Jedna scéna z filmu se ztratila během leteckého transportu materiálu z Minnesoty do L.A. Film byl naštěstí pojištěn a scéna se natočila znovu. (D3VIL)

• - Člen ZZ Top Frank Beard se objeví v cameo roli na pohřbu. (Kulmon)