Jednoduchý plán

Ein einfacher Plan

Jednoduchý plán

Krimi / Thriller / Drama

USA / Francie / Velká Británie / Německo, 1998, 121 min

Veľmi komorne podaný príbeh s netradičným hereckým obsadeným, ktorému kraľuje Billy Bob Thornton ako Jacob. Príbeh fungujúci na princípe príčiny a následku je vyrozprávaný v prostredí zasneženého malomesta, kde náhoda strhne vír udalostí, ktoré zapríčinia pád inak dobrých ľudí. Elfman je emocionálny a Raimi veľmi razantne servíruje jedno prekvapenie za druhým. Necháva si priestor pre emócie aj pre napätie a obidve mu funguje na jedničku. Tento film mám z jeho filmografie veľmi rád. Nepôsobí zložito, ale na to s akou zápletkou pracuje, nenudí ani na sekundu. Koniec zarezonoval.(22.1.2019)

Docela drsný starší kousek od Sama Raimoho. Trochu mi to zvraty a prostředím připomněl Frago. Bill Paxton a Billy Bob Thornton tu předvádí skvělé výkony. Film hezky ukazuje, jak může pár lidí rozhádat hromada peněz a jaké problémy jim dokáže nadělat. Nakonec to všem jen ztížilo život. Některé scény jsou dost drsné. "Kde jsou ty prachy?!"(5.1.2019)

Nečekané výbuchy štěstí mohou nést skryté zlo, v prvotním šoku neviditelné. Poznají to i bratři Mitchellové a jejich kamarád Lou - nález pytle peněz v zasněženém vraku letadla je předmětem sporu jen krátce a vítězí touha po bohatství. Způsob, jakým následně tvůrci rozehrají hru o svědomí a odpovědnosti, do které se neustále připlétá nečekaná vražda, je pozoruhodnou variací na Coenovskou černočernou práci. Příběh titulních charakterů dostává pořádně nakouřeno od začátku až do konce a jednotlivá vyústění jsou mistrovskou prací scénáristů. Hank neustále přede sofistikované plány kolem každého průseru, což směrem k závěru dostává čím dál absurdnější nádech, zatímco Jacob propadá zoufalství a Lou se zdá býti pouze prosťáčkem, visícím na krku jako přítěž - a takové rozložení duševních sil vždy zavání apokalypsou. Situace se vyvíjí pozvolna a čekat lze opravdu cokoliv. Zasněžené liduprázdné prostředí dodává několika podělaným životům správně chladný říz a Billy Bob Thornton s Billem Paxtonem jsou ve svých rolích skvělí. Pokud za oknem sněží a nálada je pochmurná, lze si přidat i šestou hvězdičku. ;-)(12.10.2008)

Sam Raimi can do things...obvykle. V tomhle případě se mi zdá, že "jen" natočil vlastní Fargo (opravdu, najděte deset rozdílů), a že to Paxton s Thorntonem nemohli sami prostě utáhnout tak dobře jako když se u Coenů sešla celá parta velkých jmen. Jenže ono je to ke konci čím dál tím lepší (i když jsem paranoidně čekal jiný/další zvrat), a ty dvě hodiny jsou kupodivu tak akorát. Sice na to musíte mít určitou náladu, a přijde mi to míň přístupné než to dokola omílané Fargo, ale svoji osmdesátku si to zaslouží.(21.8.2011)

Takova 100x lepsi verze Farga, ktera mam mnohem vetsi tempo, nejsou v nem zbytecne sceny a situace se stava mnohem bezvychodnejsi. Jsem docela rad ze zrusili Spider.mana 4, treba bude pak mit Riami mnohem vic casu na natacenich takovyhle jednoduchych, komornich a pritom perfektne fungujicih filmecku (jako treba jeste The Gift). Tohle mu totiz jde nejlip.(19.1.2010)

• - Člen ZZ Top Frank Beard se objeví v cameo roli na pohřbu. (Kulmon)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. září 1998 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

• - Jedna scéna z filmu se ztratila během leteckého transportu materiálu z Minnesoty do L.A. Film byl naštěstí pojištěn a scéna se natočila znovu. (D3VIL)