Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

Před pár dny jsem viděl Fargo. Tam jsem si v nějakém komentáří přečetl přirovnání k jednomu filmu, který už jsem viděl hooodně dávno, a nepamatoval jsem si ho. Bridget Fonda v jedné z hlavních rolí, hm? To jsem si nesměl nechat ujít. A udělal jsem dobře. Jednoduchý plán a jednoduchá zápletka, ze které bylo vytřískáno skutečné maximum prostřednictvím skvělého scénáře a dechberoucích hereckých výkonů. A Sarah Mitchell? To musí být jedna z mých nejoblíbenějších filmových postav vůbec.(17.8.2009)

Váhal jsem mezi 4.až 5. hvězdamy... nakonec jsem se přiklonil k 5.hvězdám, díky hereckému výkonu B.B.Thorntona. Celý snímek je brilantně vystavěný ve stilu ""může se to stát i vám"".....?? Atmosféra ve filmu vás postupně zcela pohltí, né svou klasickou krimi/triller akcí, ale sobním a lidským přístupem. Co říct na konec... Jste schopni zabít 4.lidi, svého bratra,a zustat člověkem,manželem a otcem....?(24.3.2011)

Ačkoli to zpočátku vypadá na celkem slušnou zápletku, tak to postupem času začne nudit a i když to má i v závěru dramatický chvilky, tak mě to prostě v celkovým pohledu nedokázalo příliš zaujmout. Je to moc dlouhý a trochu překombinovaně komplikovaný, což z toho dělá místy špatně uvěřitelnou věc. Prostě průměrný krimi drama. 60%(9.3.2013)

„Cítiš niekedy Zlo, Hank?“ Podobne ako Peter Jackson, iný hororový kráľ, i jeho „brat“ Sam Raimi si raz za čas rád oddýchne od neskutočných krvákov (trilógia EVIL DEAD) malou, inteligentne napísanou nízkorozpočtovou drámou, postavenou nie na tom, komu Bruce Campbell odpíli hlavu, ale na sústredených hereckých výkonoch, pokojnej (ale o to mrazivejšej) réžii a prepracovanom scenári. Čo by sa stalo, keby trojica jednoduchých ale nie hlúpych dedinčanov (dobrý Brent Briscoe, veľmi dobrý Bill „Hudson“ Paxton a výborný Billy Bob Thornton, parafrázujúci svojho retardovaného hrdinu zo SMRTIACEHO BUMERANGU) našla v pôsobivo zasnežených, mlčanlivo tichých lesoch, ďaleko od amerických veľkomiest, kufor plný peňazí? Z jednoduchej ale strhujúcej zápletky Raimi ukážkovo kreše iskry napätia tak dobre, že radšej ani nechceme vedieť a vidieť, ako sa strašidelne fatálna situácia nakoniec skončí. Sam Raimi má talent čítať ľudí - vie, ako reagujú v šialených situáciách.(24.10.2004)

Jednoduché plány vypadají geniálně, dokud se nepotkají s realitou, pak se obvykle vše otočí vulvou ke zdi. O této pravdě se přesvědčí jeden obyčejný, hodný chlap, když nechá promluvit své blbé já ve formě lehce zpomaleného bratra, své vychcané já ve formě bráchova sockokámoše a své hamounské já ve formě manželky. Své vlastní, dobré já nechá umlčet, neposlechne ani nesouhlasně mlčícího psa, proto se kolotoč pochybností, sporů a výbuchů násilí může spustit na plné obrátky. Jakkoliv "Jednoduchý plán" není nudný, pořád se v něm něco děje, události se vyvíjejí (očekávaným směrem) a divák by měl být lapen v pavučině napětí, podařilo se mi třikrát usnout a musela jsem film sledovat jako seriál. I tak si čtvrtou hvězdičku zaslouží, protože mě nenapadá nic, do čeho bych měla kopnout (možná s výjimkou toho závěru s bráchou, to mi přišlo hodně přemrštěné, stejně jako fakt, že by vyšetřovatelé ze stop nevyčetli pravdu). Jo, a pokud by se uvažovalo o nové filmové verzi "Růže pro Algernon", pak toho degena může hrát jedině Billy Bob Thornton, ten se pro tu roli narodil! 72%(2.9.2011)

• - Jedna scéna z filmu se ztratila během leteckého transportu materiálu z Minnesoty do L.A. Film byl naštěstí pojištěn a scéna se natočila znovu. (D3VIL)

• - Zprvu měl film režírovat Ben Stiller s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Dalšími kandidáty na režii byli John Dahl a John Boorman. (D3VIL)

• - Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)