Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

Začátek vypadal slibně. Myslel jsem si, že půjde o psychologickou sondu o tom, co s člověkem může udělat nález opravdu hodně velkého balíku peněz. Jak se ukázalo dál, sonda to sice byla, ale postupem času už ne tak psychologická jako spíš psychopatická. Prostě odmítám uvěřit, že by NORMÁLNÍ člověk svoji touhu po penězích proměnil v sérii vražd. Byl bych ochoten akceptovat jednu mrtvolu, aby byl příběh pro mě uvěřitelný. Takhle je to příliš přepísknuté. Navíc je film obrazně strohý, byť s dobrými herci.(7.3.2005)

Jednoduchý plán, ktorý sa ale zmenil na sériu hlúpych náhod a smoly. Scenár je však výborný, navyše aj slušne naratívne štrukturovaný a divácky atraktívny, takže ma to bavilo. Okrem iného som nemohol odtrhnúť oči od B.B. Thorntona, ktorému podobné postavy mierne retardovaných idú geniálne (viď Sling Blade). 75/100(2.4.2016)

• Roman.Ticka

Po čase jsem podlehla místnímu vysokému hodnocení a radovala se na kvalitní zážitek. Dopadlo to tak, že na mě z bedny dvě hodiny chrlila směs nelogiky, debility a frustrace, ale vydržela jsem do konce v očekávání, že přijde zasloužený trest. Taky nic. Nepochopím, jak se může spořádaný občan mávnutím proutku proměnit v hajzla a vraha a to bez špetky svědomí. O kojící matce, která s klidem Američanky kuje podrazácké pikle a ještě blbě, ani nemluvím. Herecky přesvědčil B.B.T. v roli idiota, který mě ale iritoval. Všichni hráli jak o závod, ale nepřesvědčili mě, i když scénář byl až mrazivě realistický. Přesto mě vůbec nezajímá, jestli můj soused žije dvojí život a má na krku např. 8 vražd (raději). Konec sice přinesl malou satisfakci a větší v doživotním traumatu běžné "chudé" americké rodinky, ale k popukání to teda nebylo!(22.8.2011)

Porovnávanie s 'Fargom' som si všimol až teraz pri niektorých užívateľoch a príde mi to ako absolútny nonsens. Toto je totiž o stupeň lepšie odvedená práca. Herecky, ale najmä scenárovo, čo sa čudujem, že na sošku nesiahol aspoň jeden. Kvalitná zápletka, dej je ako boom hneď od začiatku a poriadne nás nenechá vydýchnuť až do konca, kde zasadí fatálne K.O. A Raimiho su budem oveľa viac rád pamätať takto ako 'Spider-réža'. 100%.(11.5.2006)

Prvý a doteraz najlepší vážny film Sama Raimiho (série Evil Dead a Spiderman). Talentovaný režisér upustil od svojho agresívne štylizovaného rukopisu a sústredil sa výhradne na atmosféru, dej a postavy. Príbeh troch ľudí z vidieka, ktorí náhodou nájdu lietadlo plné peňazí, sa stal dielom vyzretého filmára s veľkou budúcnosťou. Myšlienkovo aj emočne mimoriadne silný záver je čerešničkou na torte tohto vynikajúceho thrilleru, miestami pripomínajúceho Fargo. Oscarové nominácie za adaptovaný scenár a herca vo vedľajšej úlohe (Billy Bob Thornton) plne zaslúžené.(16.3.2016)

• - Člen ZZ Top Frank Beard se objeví v cameo roli na pohřbu. (Kulmon)

• - Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)

• - Zprvu měl film režírovat Ben Stiller s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Dalšími kandidáty na režii byli John Dahl a John Boorman. (D3VIL)