Reklama

Reklama

Jednoduchý plán

  • USA A Simple Plan (více)

Obsahy(1)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

(více)

Recenze (384)

genetique 

všechny recenze uživatele

Porovnávanie s 'Fargom' som si všimol až teraz pri niektorých užívateľoch a príde mi to ako absolútny nonsens. Toto je totiž o stupeň lepšie odvedená práca. Herecky, ale najmä scenárovo, čo sa čudujem, že na sošku nesiahol aspoň jeden. Kvalitná zápletka, dej je ako boom hneď od začiatku a poriadne nás nenechá vydýchnuť až do konca, kde zasadí fatálne K.O. A Raimiho su budem oveľa viac rád pamätať takto ako 'Spider-réža'. 100%. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Jak si najlepsie uctit predcasne zosnuleho Billa Paxtona? Nejakou jeho peckou a najlepsie jednym z mala filmov, kde hral hlavnu ulohu. Jednoduchý plán pôsobi ako Fargo ale bez humoru. Takze o to viac vynikne neskutocne trpky koniec. Vdaka absencii humoru to nie je az tak divacky privetive. Ma to pomale tempo, kedze sa to snazi pôsobit co najcivilnejsie. Postavy su klasicki vidlaci, ktory vela rozumu nepobrali a miestami ma ich hlupe konanie az stvalo. Fandit som tu ani nemal komu, kedze sa postupne vsetci dopustili nejakeho svinstva. Najviac desivo pôsobi Bridget Fonda ako chladnokrvna manzelka, ktora manzela nuti do stale väcsich svinstiev. Fakt velka skoda, ze sa vykaslala na herectvo. Billy Bob hra zvlastnu postavu. Najprv vsetko poserie a potom ho uplne znicia vycitky. No a Bill Paxton hra obycajneho chlapika, ktory je cim dalej väcsi drsniak a najviac ma potesil tym ako zatocil s Garym Coleom. Hlavne za tu scenu davam aj stvrtu hviezdicku. No a ten trpky koniec je pre divaka takym sladkym bonbonikom. Teda pokial nie je chamtivec a nahodou postavam nefandil. To sa mne nestalo. 8/10. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Scott B. Smith .. Tahle země není pro chamtivé. Kdysi jsem si myslel, že Jednoduchý plán je Fargo (ta podobnost ta prostě je - sníh, kufr peněz), jenže Fargo je mnohem lepší a intenzivnější podívaná na obdobné téma. Tady jsem měl problém uvěřit za prvé kolotoči vražd, které jsou nadbytečné a za druhé kolotoči vražd, které policii nevzrušují. ___ Jestli ti Coeni jen moc nečtou, než se pustí do svých "originálních" scénářů :-)) __ 70%. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelné, tak silně Coenovská poetika, že se až nechce věřit, že Jednoduchý plán nenatočili bratři Coeni. Raimiho Fargo...narozdíl od kultovního bratrského dua ovšem Raimi ubral na nadsázce a ironii a drží se víceméně dramatického žánru. Společné je ovšem zesměšnění amerického snu, stejně jako motiv zimy a amerického zapadákova...ten je vykreslen opravdu dokonale i se všemi jeho typickými proprietami - ukrást 4 miliony dolarů spolu se dvěma venkovskými rednecky je cesta neskonale trnitá... Smithův scénář je, věren svému názvu, jednoduchý, ale naprosto dokonalý a skvěle vypointovaný....a herecké obsazení neuvěřitelné - Raimi měl opravdu šťastnou ruku...sledovat herecké kreace Billyho Boba Thorntona je opravdový zážitek a čirá radost...(navíc kruh se uzavřel v momentě, když BBT dostal roli v seriálovém Fargu) ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Výborná atmosféra. Zima, sníh, městečko, kde se každý s každým zná, několik buranů (kde už jsem jenom takhle Billyho Thorntona viděl?) a jedno letadlo. Raimiho hororový rukopis je znát, stejně jako některé, béčkově pojaté scény, které se mi možná k tomu jinak Coenovskému pojetí až tolik nehodili. Nicméně hodně příjemná atmosferická záležitost na sobotní večer. 7,5/10 ()

Galerie (25)

Zajímavosti (8)

  • Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)
  • Člen ZZ Top Frank Beard se objeví v cameo roli na pohřbu. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

26.02.2017

Pooperační komplikace nám dnes sebraly hereckého veterána Billa Paxtona. Mladší ročníky tohohle pána možná neznají, v 80. a 90. letech ho však nešlo přehlédnout. Kdo za to může? V první řadě James… (více)

Reklama

Reklama