poster

Problémissky

 • Velká Británie

  Misbehaviour

Komedie / Drama / Historický

Velká Británie / Francie, 2020, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hovado
  *

  Film se silnou myšlenkou, ale táák strašně nudné a nezábavné. Osobně mě pobavila snad jen sekvence, kdy liberatky vyrazily z hlediště. Jinak velká nuda.(7.6.2020)

 • mkubalikova
  ***

  Vlastně to mohl být fajn film, kdyby se toho ujal schopnější scenárista. Takhle jsem měla dojem, že žádné z načrtnutých témat nebylo dovyprávěno a film končí na půli cesty. 60%(18.7.2020)

 • matisse
  *****

  Nakažlivě energická, nádherně nasnímaná, chytrá, dojemná (ale ne sebedojímavá) feministická jízda, která se i na poměrně bezpečném komediálním prostoru vyhýbá zjednodušujícím prohlášením a sleduje události z 2 různých úhlů - z pohledu ženských outcastů uvnitř soutěže i vně. Boží věc. Na nic si to nehraje a právě proto je to ryzí <3(15.5.2020)

 • Slepejsek
  ***

  Malá exkurze do dějin feministického hnutí zachycuje poprask kolem volby Miss World v roce 1970. Přináší několik hodně silných momentů na téma postavení ženy - nejpůsobivější je hádka dcery s matkou ("teď tu bojuješ a přitom jsi vždycky hájila tátu" a "co by s tebou a tvými sestrami bylo, kdybych se chovala jako ty?") a okamžik, kdy dcera sleduje svoji malou (8-iletou?) dceru, jak se zcela proti jejímu přesvědčení maluje a natřásá, aby se zalíbila... Na jednu stranu je dobře, že film se nedívá jen očima aktivistek, ale snaží se hledět i očima missek - i mezi nimi rezonuje doba a různé názory na postavení žen, tady navíc i z pohledu rasového. I tady se bojuje o lepší postavení ženy. Na druhou stranu tato rozdvojenost filmu i škodí (obírá jednotlivé postavy o jejich prostor a chtě nechtě si žádá neustálé skákání z jednoho oka do druhého). Film byl asi zamýšlen jako vzdání pocty všem tehdejším bojovnicím (viz závěrečná rekapitulace osudů). I proto se snaží být věrný spíš historii než myšlenkám. Ty tu předkládá v celé jejich neučesanosti a se všemi nesrovnalostmi (zkoncentrováno do jedné scény to může vypadat třeba takto: když policie zasahuje proti aktivistce za zrovnoprávnění žen, brání se zatýkaná slovy "Takhle zacházíš se ženou?") Divák nechť si přebere a posoudí sám.(31.5.2020)

 • Stanislaus
  ***

  Problémissky disponují silným námětem - na jedné straně je soutěž krásy se všemi svými pozitivy a (především) negativy, na druhé straně je revoluční hnutí za ženská práva. Proto je opravdu škoda, že je samotné zpracování překvapivě jalové a plytké. Bylo zajímavé a poučné se vrátit padesát let dozadu do zákulisí Miss World a ženských hnutí, nicméně jsem vcelku postrádal jakýkoli silný a zapamatovatelný moment. Neříkám, že bych vyžadoval nějakou hru na city, vedle toho film nabídl spoustu materiálu k přemýšlení. Měl jsem však celou dobu pocit, že tomu prostě něco (podstatného) chybělo. Jako by se jednalo spíše o hraný dokument předávající historická fakta než o hrané historické drama.(28.5.2020)

 • Gugu Mbatha-Raw