Jsem žena nebo muž

Jsem žena nebo muž....

All of Me

Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1984, 93 min

Komédia, ktorá ma pobavila nad moje očakávanie vdaka skvelému Stevovi Martinovi, ktorého ako herca až tak nemusím, ale v tomto filme ma milo prekvapil svojim komickým výkonom. Je to uletená americká komédia, ktorá by si zaslúžila viac pozornosti a propagácie. Vecička s originálnym námetom a dobrým spracovaním. K vyššiemu hodnoteniu mi niečo chýba. 70%(3.9.2008)

Poslední z řady ulítlých komedií dvojky Martin-Reiner, tentokrát o muži, který se o své tělo musí dělit s nesnesitelnou ženskou. Hlavním důvodem k vidění téhle taškařice je samozřejmě Martin v divokých letech, který do své kreace zapojuje snad všechny části těla - ksicht, oči, obočí, ruce, nohy, vlasy...(19.11.2002)

Duch čudáckej milionárky (Tomlin) vojde do tela mladého, idealistického právnika, s často veľmi zábavnými následkami. Nevyvážená komediálna fantázia sa každou minútou zlepšuje a charaktery sa stávajú čoraz obľúbenejšími. MArtinov výkon je proste jeho komická tour de force. Film "All Of Me" zdieľa s inými dobrými bláznivými komédiami veľmi jednoduchý prístup: používa absolútnu logiku v narábaní s absurdnom. Začne s bláznivou situáciou, stanoví pravidlá a nimi sa aj riadi. Smiech sa dostavuje, keď normálny ľudský charakter príde do konfliktu s absurdným vývojom. Môžeme sa dientifikovať s takmer všetkými motívmi charakterov tohto filmu. Je tu napr. milionárka Edwina Cutwater, ktorá chce žiť večne a myslí si, že našla na to spôsob. Je tu nešťastný advokát Riger Cobb, ktorý je totálne nešťastný zo svojej práce a urobí všetko pre to, aby získal postup, hoci aj pomocou bláznivej klientky Edwiny. Je tu aj zlý Terry Hoskins, ktorý sa snaží kruto podviesť Edwinu a je tu blahoslavená Prahka Lasa, ktorá dúfa, že transformuje Edwinu dušu do mosadzného hrnčeka a potom ju vloží do tela slečny Hoskinsovej. Avšak nastáva strašné prepočítanie a keď Edwina umiera, omylom migruje do tela Cobba. Keď mi bolo líčené, o čom film "All Of Me" je, nemyslel som, žeby takáto zápletka mohla fungovať. ale to funguje. Moment, kedy to začína fungovať, je vtedy, keď Martin má prvý raz čo do činenia s cudzou ženskou entitou vo svojom mozgu. On ovláda ľavú časť svojho tela, pravú časť ovláda ona. Snažia sa spolu prejsť cez ulicu, každý svojim spôsobom. Vo filme sú aj iné výborné scény, niektoré akoby povinné jazdy, keď Martin ide do kúpelne. Film sa nezakladá iba na fyzických žartoch, ale získava body aj vďaka špekuláciám nad spôsobmi, akými sa muž a žena snažia koexistovať v uzavretých mantineloch. Napriek všetkým starostiam sa na konci filmu vyvinie jemnosť a ľúbeznosť. Ajkeď Tomlin zmizne v Martinovom tele, nezmizne z filmu.Jej odraz je viditeľný v zrkadlách a je tu aj skvelý timing v spôsobe, akým hrajú scénu so zrkadlovými odrazmi toho druhého. Za ďalšie (a to je veľmi kuriózne) je tu skutočný pocit jej prítomnosti ajkeď je Martin na scéne sám. Premisa filmu takto začína fungovať. Film je aj plný dobrých vedľajších hereckých výkonov. "All Of Me" môžeme postaviť vedľa "Ghostbusters" pre niekoľko rovnakých dôvodov.(27.9.2011)

Kladem této komedie je rozdvojená osobnost oboupohlavní postavy. Vzhledem ke svému původu, film občas klouzá a padá do lascivních trapností, naštěstí se to celé daří udržet stále ještě v přijatelném duchu ozvěny. A plní to, co má: přináší záchvěvy úsměvu a veselí a není zapotřebí dávat mozku příkazy k přemýšlení a chápání. I rozdvojení osobnosti dokáže přinést zábavu. V maličkostech, v rozdílných pohledech na život, v odlišných potřebách, dovednostech, znalostech a cítění veškerého snažení a představ. Není na škodu zavítat do myšlenkových pochodů opačného pohlaví. Hlavní postavou je právník a nadšený hudebník Roger Cobb (ztřeštěný Steve Martin), který konečně v den svých osmatřicátých narozenin učiní důležité životní rozhodnutí. A snad by se jeho plán dočkal pozitivního rozvoje, nebýt náhlého propuknutí psychopatické poruchy osobnosti a splynutí duší zároveň. Další hlavní postavou je radující se, smrtelně nemocná a bohatá žena Edwina Cutwater (sympatická Lily Tomlin), s jasnou představou a nadšením o reinkarnaci. A kdo jiný, než žena, může mít ucelenou představu o životní cestě muže? Z dalších postav: mladá, pohledná, svůdná a prohnaná Edwinina služebná Terry Hoskins (zajímavá Victoria Tennant), náročná a nekompromisní Rogerova přítelkyně Peggy Schuyler (Madolyn Smith-Osborne), tibetský duchovní a roztržitý přemísťovač duší Prahka Lasa (Richard Libertini), Rogerův nadřízený, otec Peggy a muž s druhou mízou Burton Schuyler (Dana Elcar), Rogerův kamarád a pouliční muzikant Tyrone Wattell (Jason Bernard), či otec Terry a Edwinin podkoní Fred Hoskins (Eric Christmas). Většina diváků se nebude popadat za břicho, ale stále jde o titul vhodný k odreagování po nedělním obědě.(20.7.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $36,403,064Tržby Celosvetovo $39,748,064║ Začiatok bol kostrbatý ale potom ak sa dostane k slovu Steve Martin a jeho kyksi s v ňom prevtelenou milionárkou, kde si telo musia deliť pol na pol, ma slušnú tendenciu zábavnosti, nie to nič veľkolepé ale ako oddychovka to postačí. /60%/(22.11.2008)

• - Snímek byl natočen podle románu Edwina Davise "Me too". (Hans.)

• - Film byl nominován na dva Zlaté glóby v kategorii Nejlepší herec v komedii (Steve Martin) a Nejlepší herečka v komedii (Lily Tomlin) za rok 1985. (Stanislaus)