Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

zdeny99

Tento Renčův debut považuji za jeden z vrcholných českých filmů. Je založen na skutečné události, která je zachycena velice poutavě, ostře, barvitě, až se divákovi před obrazovkou dělá špatně. Chování vychovatelek je odporně nehumání, přesto zahrané bravurně. Stejně je tomu u samotných chovanek, které jsou samy o sobě odporné, především Bára Hrzánová. Ze všech chovanek ovšem vyniká Aňa Geislerová, která ve svém útlém věku ukázala obrovský talent. Není to opravdu pěkná podívaná. Naopak je to odpudivý až odporný film, ovšem bravurně natočen. [13205. hodnocení, 380. komentář, 78%] ()

strikeman

Film, který Renč už nepřekonal, je takovou českou variací na Přelet nad kukaččím hnízdem. A já se u něj klepal víc než u kdejakého hororu. Měl jsem vztek a chuť skočit do bedny a všechny ty "vychovatelky" vlastnoručně uškrtit! I když se jedná o velmi volné zpracování skutečného příběhu, jak se dovídáme z některých "komentářů", nevidím důvod, proč na tomto základě hodnotit snímek níže - nejedná se přeci o dokument. 85% ()

Páně

Světe div se, ale i u nás kdysi mohly vzniknout filmy, které se vryjí do paměti. Většina odpadu, který se u nás točí dnes tomuhle nesahá ani po kotníky. Mohl bych tu dále plakat nad plytkostí současné filmové tvorby v ČR, ale zpět k tomuto zajímavému dílku. Povedlo se především geniálně trefit děsivou atmosféru ústavu pro "opožděné" dívky. Renč velice odvážně vykreslil charaktery vychovatelek, včetně jejich úchylek. Velmi dobře byla zahraná i postava doktora, který sice chlastá, ale zachovává si alespoň trochu lidskosti. Tenhle film je o opravdovém peklu, které může vzejít jen z našich lidských duší. V podstatě se zdá neuvěřitelné, že něco tak kvalitního vzniklo už v roce 1991, i když možná tomu porevoluční atmosféra ve společnosti trochu pomohla. Jeden z mála českých (potažmo československých) filmů, kde není ani náznak ambice být za každou cenu trapně hořce-komediálním, jako je tomu bohužel dnes. Naopak skvěle vygradovaná atmosféra beznaděje, temnoty a zoufalství. Už i kvůli tomu se podle mne jedná rozhodně o jeden z nejsilnějších porevolučních snímků, ne-li přímo nejlepší. Pomohla i výborná hudba od Ondřeje Soukupa. Doufejme, že jednou přijde doba, která nechá vzniknout podobně excelentním dílům. ()

Eluin

Po revoluci bylo snad možné vše. Záliba v napínavých příbězích s psychologickým podtextem našla svého umělce v panu Renčovi. Prý to bylo ve skutečnosti trochu jinak - ale kdo ví? ()

Smejdik

Výborný thriller se stupňující se tendencí, kterému velmi pomáhají vynikající herecké výkony i dobře nasazená hudba O.Soukupa. Některé záběry mi ale přišly nevyhovující a v pár částech jsem se dokonce nudil, ale poselství filmu s, rád to zopakuju, výbornými hereckými výkony především Holubové, Hrzánové a tehdy 14leté Geislerové na mě zapůsobily a vynahradily to. ()

mrtvej pes

Není mnoho snímků, které by mě zhrozily. Tenhle to dokázal. Vše přímo křičí zoufalstvím a čekala jsem na přehnanost - nepřišla. Jen nepřestávající mrazení. Renč se na sebe snažil až zbytečně strhnout pozornost. ()

croxika

Bolo to niekedy pred piatimi rokmi, čo som tento film videla s vtedajšou najlepšou kamarátkou na DVD-čku, ktoré priniesla, aby sme nejako vyplnili voľný piatkový večer. Doteraz si živo spomínam na tú atmosféru, ktorá ma celú obklopila. Bolo to také znepokojivé, mrazivé, dôveryhodne natočené a vystupňované skvelou Soukopovou hudbou. Záver ma nesklamal a je len málo filmov, ktoré vo mne vyvolali také zvláštne pocity ako práve tento. ()

farfalino

Fakt hustý -Bára Hrzánová úžasná v roli mentálně postižené. Soňa Valentová správna mrcha -zralá do vězení.Něco podobného bych ale zažit nechtěl. Bylo to strašné jak něco takového může udělat dospělej člověk bezradnému ditěti, které vníma svět z jiného pohledu jako my zdravý jedinci. ()

asentra

Docela velký drámo a ještě k tomu podle skutečné události. Slušný výkon Aňy Geislerové, Báry Hrzánové, která mě přesvědčila, že vážně umí hrát, a vůbec všech zůčastněných. Jenom mi přišlo, že byla Marika tak nějak málo zoufalá, ačkoli neměla vůbec nikoho a byla odkázaná na ústav sociální péče, brala to, na můj vkus, s až moc velkým klidem. Takovou dramatickou tečku tomu dodal jakýsi epilog a menší záhada nakonec. Renč opět ukázal, že je dost dobrým režisérem. ()

patroklos

Nemam sice rad Anu Geislerovou, ale musim priznat, ze v tomhle filmu exceluje stejne jako Bara Hrzanova... opet ale jeden z filmu, ktere staci videt jen jednou - proc si kazit naladu, je to psycho :-) ()

Dimo

Už tomu bude dost roků, co jsem tento film viděl, ale stále ho mám v paměti. Herecké výkony a hlavně ten Aňin byl fascinující. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů