Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

Dinsberg

Geniální vyobrazení byrokratické mašinérie i likvidace zbytku lidského ducha na místě, kde svoboda je slovo, nalezitelné jenom ve slovníku cizích slov a navíc s chabou definicí. I mentálně zaostalý člověk si zaslouží respekt a úctu. Tady jsou obě lidské výsady pošlapány takovým způsobem, že z toho tuhne krev v žilách. Celému beznadějně depresivnímu dojmu nahrávají především bezchybné herecké výkony debutující Geislerové, o něco zkušenější Hrzánové i ostřílené matadorce Holubové. Hlavní zásluhu ale nese Soňa Valentová. Její podání hlavní vychovatelky je srovnatelné, ne-li lepší, s oscarovým výkonem Louise Fletcherové v Přeletu nad kukaččním hnízdem. ()

NoIdentity

Film je zvuk a obraz, který má dohromady dát pocit z atmosféry. Alespoň tak to chápu já. Requiem mě usadilo do křesla už jen úvodními titulky, kdy stará policejní, tedy vlastně ještě žluto bílá VB škoda 120 s typickým kulatým majákem na střeše projíždí melancholicky syrovou krajinou české okresní silničky po západu slunce. Nemůžu vynechat ani působivý soundtrack a to všechno dohromady u mě vyústilo do mrazivého dojmu, jež je ve mě pořád. A pak, že to nejde ;) Jen taková otázka na zamyšlenou, proč se už tohle dneska netočí? PS: Čert vem realističnost a nebo zkreslování skutečného případu, nejde o dokument, jde o dojem a ten je podle mě pro vnímavého člověka maximální. ()

macetoma

Velmi sugestivní film z prostředí, do kterého by se nikdo z nás nechtěl dostat. Brr ještě teď mne mrazí v zádech, když si vzpomenu na ten příběh hrůzy, z níž není úniku. Dávám 4 hvězdy. ()

V.N.

V době uvedení na mě film celkem zapůsobil a pamatuju si že způsobil celkem poprask. O pozdější tvorbě Filipa Renče to samé bohužel říci nemohu,ale tady to celkem funguje i když skutečný příběh oné chovanky je poněkud méně barevný a drsnější. Dobrý výběr herců,silný příběh,scénáristická výpomoc Igora Chauna a hudba Ondřeje Soukupa,to vše dělá z Requiem pro panenku více než jen dobrý film. Paradoxně nejslabším článkem tohoto díla je "herectví" pana režiséra. ()

xxlch

Tak trošku podobnost s jedním "Formanem".Ale jinak je to asi solidní ukázka života v socialistickém ústavu pro postižené, které byly vždy v ponurých domech a hlavně někde,kde na ně nebylo vidět.B.Hrzánová a S.Valentová byly naprosto jedinečné.Pro mně hlavně B.Hrzánová-i když nebyla debil,tak ho z ní scénář dokonale udělal a ona se své role zhostila na výbornou. ()

Mykhaluu

Tehdy čtyři... teď... nevím.. I když na tomhle asi něco bude: "Radek99: Film na hranici kýče a porevolučního huránadšení..." ()

Ivec

Tak tento film ma psychicky roztrieskal na malinké kúsočky, a už len pri spomienke na toto dielko mám pocit, že moju psychičku je treba skladať znova. Po prvý krát ma tento film "deprimoval" asi o pol druhej ráno na STV1 a to aj napriek tomu, že som o siedmej vstával. To som dopozerať musel. Dodávam však, že pri záverečných titulkoch som si bol istý, že stopro nezaspím. Tak aj bolo. Dnes (26.3.2010) kvôli Requiemu... prebdiem noc zasa a rád. Renčovi za tento film vzdávam poklonu. 100% :) ()

Nightmare89

Pre mňa je tento snímok stelesnením pojmu psychologický thriller (bez debaty Renčov vrchol). Totálne zimomriavky po 94 minút vám nedajú vydýchnuť ani na sekundu. Keď toto dielo skonči budete radi, že to bol len "film"! O to paradoxnejší je fakt že sa toto peklo stane aj vašou srdcovkou. ()

Pajotka

Ať už byl film striktně podle skutečnosti, nebo byla skutečnost jen mlhavou předlohou, málo co ve mě dokáže vzbudit tak nepříjemně tísnivý pocit jako Requiem. Šikana a poměry, které panovaly v ústavu nutí k zamyšlení co se ve skutečnosti děje za pěknými zdmi a zamřížovanými okny. Přestože ho už znovu vidět nechci, zanechal ve mě tento film hluboký dojem. ()

lusa

Requiem som videla prvýkrát až prednedávnom a teda zamával so mnou poriadne. Ponuré prostredie ústavu, vynikajúca Soňa Valentová, desivé chovankyne (áno, mentálne postihnutí ma k smrti desia, nemôžem zato..), až sa mi nechce veriť, že to režíroval Renč. 4* ()

ostravak30

Já nevím. Mě to celé nějak nezaujalo. Jako psychologický snímek by to samozřejmě šlo. Navíc celkem zajímavý až do konce. A já mám ještě k tomu rád filmy dle skutečných událostí. Aňa Geislerová skvělá, k tomu vynikající Eva Holubová, díky které je film ještě mrazivější než je sám o sobě a samozřejmě skvělá Barbora Hrzánová. No a Filip Renč prostě není herec. Dobrý režisér to ano, ale herec ne a je to poznat. Už to, že film byl natočen dle povídky Josefa Klímy by samo o sobě mělo být zárukou kvality. Ale mě zde něco prostě chybí. Mám pocit, že se zde dlouho nic neděje a vše graduje až na konci. Na druhé straně, u psychologických snímků to tak bývá. Já osobně dávám toto hodnocení, výš si myslím, že film asi nejde, ale je to hodně na hraně. Mě to zkrátka stačilo shlédnout jednou. ()

Hemlock

Je pro mě záhadou, že tento skvost natočil stejný pan Renč, jenž v posledních letech zásobuje tuzemský filmový průmysl různými romány a jinak mozek likvidujícími sračkami... Hodně slušná záležitost - 80%. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů