Díra

• Španělsko El hoyo (více)

agentmiky

Jak může závěrečná pětiminutovka strhnout film do průměrných vod........Tak by se mohl jmenovat tento film. Ono námětem se může bezkonkurečně řadit k té nejužší špičce, nápad s vertikálním vězením, kde postupně směrem dolů ubývá množství nabízeného denního jídla, považuji osobně za parádní, kdo s tím přišel, tak teda smekám klobouček.....V jádru film nabídne jednoduchý příběh, jenž je ale okořeněný tak poutavou vizuální stránkou a doopravdy místy nepříjemnými explicitními scénami (ten kanibalismus asi vévodí......od žaludku vám z toho prostě nebude dobře, s tím počítejte.....ve výsledku jen zážitek ale umocnily a filmu pomohly), že tento aspekt přejde na vedlejší kolej. Snímek sází totiž zejména na přiblížení charakterových stránek člověka, který je v nouzi a nic mu není svaté, vlastnosti LAKOTA a SOBECKOST zde hrají prim. Hlavní hrdina docela sympatický, fakticky mě zajímalo, jak tento zajímavý příběh dovedou do zdárného konce. Jenže pak došlo k absolutní tvůrčí tragédii, rozběhly se závěrečné titulky a já se zmohl jen na: To je jako všechno ?.......Asi zklamání roku, potenciál vězel úplně jinde. Takto to promrhat. Nepochopím. Za mě dávám slabší tři hvězdy....5,5/10 ()

TomX2

Snáď nebude mať nikto nijaké námietky keď prehlásim, že Platforma je jedným z najlepších hororových filmov posledného desaťročia. Možno z mojej strany nie je úplne vhodné porovnávať Platformu s inými hororovými filmami, keďže je čisto osobitá a výrazne sa od bežnej kinematografie líši, ale už sa dlho nestalo, žeby si ma nejaký horor držal v napätí po celý čas a taktiež donútil sympatizovať s postavami a reálne o nich prejaviť záujem. To všetko sa Platforme darí nie len vďaka uveriteľným hereckým výkonom a vynaliezavému scenáru, ale v neposlednej rade aj kvôli podmanivému, mrazivému hudobnému podkladu, ktorý ešte viac stiesňuje atmosféru a stupňuje napätie. Šiel som do toho s celkom nízkymi očakávaniami a vo výsledku som nadmieru spokojný. Prvá cca polovica filmu bola síce "len" fajn, nebolo od nej jasné kam bude smerovať a mala zopár hluchých miest (neviem či to je mnou, ale mne tie "snové" scény a paranoje hlavného hrdinu strašne kazili zážitok z filmu), ale po príchode černocha na plátno to naberie obrátky, primieša trochu tej filozofie a až po záver filmu pomaly diváka nepustí si ani nadýchnuť. Veľa otázok síce bohužiaľ ostalo nezodpovedaných a sklamalo ma otvorené "rozuzlenie", ale niekedy si človek musí na odpovede prísť sám a aspoň ho to núti sa trošku hlbšie zamyslieť, čo sa hlavne v hororovom žánri sakra cení. Jo, a pre lepší zážitok je lepšie si o filme vopred nič nezisťovať. ()

Praxis

Hodně divnej horor s velmi sexy nápadem. Ti nahoře žerou, a ti dole serou... Zbytky. Konec megadivnej, ale většinu času jen sedíte s otevřenou hubou a čekáte, co se stane dál. 80% ()

kaylin

Španělský snímek „Díra“ je velmi dobrou studií lidské povahy ve chvíli, kdy se jedinec nachází v až absurdních životních podmínkách, které ho přivedou na hranu a možná až za ni. Jasně, je to film, který má něco z hororů jako „Kostka“ nebo „Saw“, ale primárně ta psychologická rovna tu hraje prim. Psychologická rovina a určitá forma sociálního experimentu, který asi těžko bude končit dobře. ()

topi

Tohle šlo teda totálně mimo mně. Nezaujalo, nenadchlo, spíš nasralo. Podobenství? Poselství? Metafora? Hm, to by muselo být líp zmáknutý. Ten WTF konec jsem nepobral vůbec. Viděl jsem blu-ray verzi, která měla 98 minut, ale to je asi jedno. Dobrá byla hudba, jejíž jedna pasáž mě připomínala Stíny horkého léta od Zdeňka Lišky, docela haluz. ()

decouble

Dá se na to dívat i jako na drsný komentář k "trickle-down economy" (abych citoval wikipedii: "skapávání bohatství z nejhořejších vrstev ekonomiky a společnosti postupně na střední a nižší třídu"). Seshora dolu padaj postupně zbytky toho, co ty vyšší vrstvy nespotřebovaly. Čím víc je člověk dole, tak se musí prát o život a ztrácí důstojnost. Zároveň ale už od těch nejvyšších vrstev se každý bojí o svůj flek a není schopný být solidární, protože systém je obecně nastaven špatně někým, kdo stojí mimo (elity). Experiment na projevení "spontánní solidarity", který provádí provozovatel "díry" je tak od začátku předurčen k záhubě, protože stačí jeden slabý článek a celé se to rozpadne. Jedinou možností se tak ukáže solidaritu vynutit silou. Otázka zní, co byla ta závěrečná zpráva pro zaměstnance systému. Že se tady nehraje podle pravidel? ()

Flipnic-RE

Dost hustý Španělsko, který je na jednu stranu krutou satirou a kritikou dnešní společnosti (pokolikáté už za posledních 40 let?). Na druhou stranu brutální a hlavně nechutná podívaná. Sadistická zvrhlá krutost, kde se objevuje v nemalé míře i kanibalismus... Což by se mi líbilo nebýt závěru filmu, který vyšel úplně někam do prázdna. Nepochopil jsem a jako pouhá satira mi to nestačilo. Přece jen už jsem viděl hodně... ()

dom156

Šnečku, šnečku. Tenhle film není jen tak pro někoho. Je zde plno násilí, sadismu a nechutností. Nicméně mně se hlavně líbí ten nápad, takové vězení a jeho fungování. Kdyby pravidla byla lépe vyřešena, mohlo by to mít i nádech osvěty v moři utrpení. Dobrý nápad a rozumné ztvárnění. Doporučuji. ()

Trevor

Predstavte si svet rozdelený na 250 poschodí. Predstavte si svet, v ktorom ľudia z vyššieho poschodia "serú" na tých pod nimi. Predstavte si svet v 21. storočí...Netfliix mal veľmi blízko k tomu, aby predstavil projekt, ktorý sa vymyká bežnému štandartu dnešnej politickej korektnosti. Prišiel s príbehom o tom, ako by spoločnosť vyzerala, ak by ľudia z "vyšších vrstiev doslova srali" na tých ostatných. A svojim spôsobom sa im to pri predstave sveta podarilo, až do momentu kým...Kým sa černoško zabijak nedostal na šieste poschodie a nesnažil sa požiadať o pomoc tých z piateho poschodia, ktorí sa ho opýtali ktorému Bohu veria. Prirodzene, Netflix liberálny fašizmus a tento bullshit, ľuďmi na vyššom poschodí boli kresťania a Tí mu nepomohli. Prečo je to tak nato si musíte vytvoriť názor Vy sami. Netflix prepásol možnosť unikátneho projektu v ktorom by vysvetlil že spoločnosť bude vždy taká, že bude najviac útočiť na tých bezbranných (dôchodcovia ktorí podľa Zomgi people nemajú právo voliť, postihnutí ľudia...) ale zároveň tých, ktorí by chceli s tou problematikou niečo zmeniť, bude vytláčať do úzadia. Presne preto nenastane zhoda medzi sociálne zmýšľajúcimi staršími ľuďmi a mladou generáciou, ktorá dokáže všetko zmeniť. Ja Vám želám veľa úspechov, veľa spokojných dní strávených v kruhu svojich blízkych a ak by som to hnal do extrému, dúfam že s Vami budú spokojní rodič 1 a rodič 2....áno, toto je už trochu cez čiaru ale, posledných 16 rokov som naučený bojovať s ľuďmi, ktorí sú lepší ako ja, nenávidia ma a oni by všetko dokázali zmeniť k lepšiemu...Nech sa páči, nastal Váš čas... ()

sofiapetra

Velice zvláštní:) a nezapomenutelný snímek - v podstatě metaforická báseň o hledání mezí vlastního sobectví. Skrze žrádlo. ()

honajz2

Pan režisér nám chtěl natočit podobenství (ale ten film je tak strašně doslovný, že se trošku bojím tohle slovo použít) o tom, že vyšší vrstvy naprosto kašlou na ty nižší a o tom, že lidi jsou sobci, chamtiví a na ty, co se mají hůř, skoro ani nemyslí, natož aby jim pomohli. Ok, když pominu, že filmů s takovou myšlenkou vzniklo fakt hodně, tak na tom něco samozřejmě je. Problém mám s tím filmem. On se vlastně dělí na tři třetiny, z nichž v každé se řeší něco úplně jiného (1. přežití, 2. příděly ostatním + solidarita, 3. poslání poselství těm shora), v každé jsou jiní vězni, jen prostředí zůstane stejné. Ta první třetina s starcem byla naprosto úžasná, seznámení s Dírou proběhlo dokonale, nastavilo to celkem slušnou atmosféru a já se začínal těšit, že se konečně dočkám skvělého filmu s tématem uzavřených prostor a s ním spojeného boje o přežití. Tak nějak jsem doufal, že to celou dobu zůstane komorní a že se nám hlavní dvojice měnit nebude, ale bohužel nastala druhá třetina ve které je někdo úplně jiný a s tou první mi to moc nešlo dohromady. A ta třetí mi nešla dohromady ani s jednou. Jako jo, dvě předešlé postavy se nám tu vracejí, ale pouze v mysli stále více zdrceného hlavního hrdiny. Naštvalo mě taky, že ten film některé věci prostě nevysvětlí - Proč se vůbec někdo dobrovolně hlásí, aby tam šel? I když žádný zločin nespáchal? Proč jsou každý měsíc na úplně jiném patře? Proč jsou jednou v 48. patře a pak ve 122. (nejsem si jistý, ale sto a něco to bylo)? Podle míry trestu to rozhodně není. A když se plošina nemůže zastavit na patře, kde nikdo už nežije (tím pádem jsou ta patra nějak hlídaná) a navíc někdo ty lidi musí přenášet do těch pater, evidentně se tam neteleportují, tím pádem to vedení prostě musí vědět, že tam dole je kanibalismus a lidí se tam zabíjejí. SPOILERY A ta holka, co byla v úplně nejnižším patře, přežila jak? A vážně nikoho z těch nízkých pater nikdy nenapadlo, když tam trpěli hlady, jít na tu plošinu, sjet s ní úplně dolů a pak se pomocí ní dostat úplně nahoru? A hlavní hrdina na konci vystoupil proč, proboha? A proč dřív umřel černoch, když míň sil měl evidentně hlavní hrdina? KONEC SPOILERŮ. Je to prostě nedotažené a ten otevřený konec mi taky radost neudělal. Nápad to byl hodně, ale fakt hodně zajímavý a kdyby to zůstalo komornější, méně doslovné a víc klaustrofobní, asi by to na více zapůsobilo, takhle to prostě vidím jenom na 3*. ()

easaque

+3* Neodolal jsem ani dalšímu kousku, o kterém se v dnešních dnech hodně mluví a je houfně hodnocen, a to je tenhle španělský thriller, který nám ve futuristickém kabátku předvede jakési zřízení s jeho pozoruhodnými sociální principy. Divně se to popisuje a možná ještě divněji to vypadá. Přesto přináší několik zajímavých myšleněk, o kterých lze i po filmu dlouze přemýšlet. Ale na druhou stranu ještě víc skrývá, takže spoustu podstatných věcí zůstává utajeno. A hlavně kvůli tomuto aspektu se moje známka nepřehoupne výš, i když nastolená atmosféra je hutná a udrží Vás v napětí do konce, ale co tím chtěl autor naznačit se nedozvíme. To je můj konečný verdikt a nevidím důvod se k filmu někdy vracet. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

ilemas

Opět metaforistický film, tentokrát jsem krásně pochopil, co tím chtěli tvůrci říci. Zpočátku mě to nesmírně bavilo, ale pak to upadlo do jednotvárnosti a nudy i přes své krvavé scény. Co oceňuji je naprosto perfektní nervy drásajíci dobře namixovaný zvuk. Už kvůli němu si film pustím ještě jednou, ten zvuk byl naprostý zážitek, ale nutno řádně vosolit. ()

M.i.k.e

zhruba do dvou třetin je to hutná,drsná a hlavně zajímavá dystopická sci-fi,která si bere hodně z Kostky,Snowpiercera a dalších a co se týče kritiky společnosti si nebere moc servítky a nebojí se překračovat určité hranice.Bohužel pak přijde zlom a poslední třetina je minimálně zvláštní,moc mě nebavila a konec sem nejspíš vůbec nepochopil.Z toho důvodu nedám víc jak tři i přesto,že to mělo velmi slušně nakročeno minimálně na poctivé čtyři...60% ()

Figu

Opět a zase! Španělská tvorba, její syrovost, beznaděj, temnota a bolest jsou načáchlý po celejch 94 minut! V tomhle jsou amígos España naprostí mistři! Nápad za mě opravdu famózní a originální! A stejně jak mě tahle Díra připomínala třeba Kostku, hlavní hrdina Ivan Massagué mě připomínal kukučem zase Zlatana Ibrahimoviće. Byl jsem plnej napětí a těšil se co se z toho vyklube... No a právě závěr je pro mě velkým zklamáním, kterej mi sráží hodnocení z červených čísel... Doopravdy jsem se s Ibrou v tomhle poschoďáku bavil, nicméně nakonec za tři! 65% ()