Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Saur.us

Vertíkální Snowpiercer a gastroporno jak od Ládi Hrušky. Intelektuální záležitost, řešící nejpalčivější sociální problémy, zabalená do stažené kůže a všemožných tělních tekutin. Zhruba v polovině neustálou repetivností sice ztrácí dech ale finále tomu zase trochu štávy přidává. ()

Bozvav

Díra patří mezi ty snímky, které staví na neotřelém nápadu a do detilu propracované (v tomto případě poněkud morbidní) atmosféře. Ohledně těchto bodů není co vytknout. V čem problém vidím, jsou drobné detaily, které zůstaly nevysvětleny. Jako například, jakým způsobem se ti lidé ve spánku přesouvají na jiná patra, jaké výstupy si zřizovatelé VSC dělají atd. Možná jsem hnidopich, ale vzhledem k tomu, kolik pozornosti je věnováno jiným aspektům života v Díře, mi tyto informace chyběly. Prostě dosti drsná sociální sonda, jenž má vypovídat o lidské společnosti a o snaze vydolovat ze zúčastněných nějakou tu spontánní solidaritu. Jenže, jak pravil hlavní hrdina, k tomu je potřeba impuls a ten se nějak nedostavil. Neb na to, aby silný jedinec motivoval masu ovčánků, tak ji potřebuje kolem sebe v jedné horizontální rovině. Když se rozhodnete na film podívat, tak už vás nepustí až do závěrečných titulků, kde budete naštvaní za zcela mizerný a neurčitý konec, kde se neobjeví žádná pointa k přežvýkání. Nicméně i tak doporučuji, za mne sice rozhodně nejde o nějaké veledílo, ale je to lepší než totálně ubohá Kostka. Dávám dvě a půl hladové hvězďule. ()

phamphi

Post-moderní ztvárnění příběhu o Ježíšovi a jeho poselství na pozadí hierarchicky organizované společnosti a jejích negativních projevů, včetně motivací lidí v ní. Ale zároveň to nebyla prvoplánová komunistická agitka, kterou by možná člověk od čekal. Dobře topopisovalo právě i všechna úskalí dobrých úmyslů a snah o změnu, přičemž jasné rozhřešení tohoto problému film na konci nanabízí, ale právě odkazem na život Ježíše nechává otevřené, jak se věci vyvinou a co si z nich společnost vezme poté, co se mesiáš obětoval a poselství bylo předáno. ()

tyna97

Nevím, jestli hodnotit 3 * nebo 4 *, motá se mi hlavou spousta věcí a spousta otázek. Díra zajímavá, tajemná, atmosférická, nechutná.. Ale mám z toho hlad. ()

Everyone

Přerozdělovat bohatsví je holt nutnost. Nelze to cinit zezdola. Snizuje se tim ekonomicka produktivita, zvysuje se tim socialni smir. V realnem svete dostat se z diry je prakticky nemozne. ___ Ve skutecnem svete se totiz clovek narodi do nejakeho patra a v jeho blizkosti stravi svuj cely zivot. Je mnohem vetsi sance, ze se narodi tam, kde se nedostava zakladnim zivotnim potrebam v nizkem patre. Kdyz uz se clovek ve skutecnem svete nekde objevi (se narodi), tak se nejezdi, nybrz se leze a pada po kluzkem zebriku, ktery se objevi parkrat za zivot. Za cely zivot lze zdolat jen par pater (vyjimky se vsak najdou). Cim je clovek bliz suterenu, tim je to tezsi. ___ Zaverecne poselstvi je jak ve filmu, tak v zivote banalni. V tom slaby moment nevidim jako mnozi. Je adekvatni trivialite existence (i se vsi mystikou, vsi civilizace, vseho casu, vsech odkazu). ___ Zaverem by me zajimalo, jak si poselstvi vystrelene nahoru (snaha zlepsit zivot detem) poradi se setrvacnosti a stropem, ktery je v nultem patre. ___ Problem filmu je ten, ze spodni patra tento film neuvidi bud nikdy, nebo v tak malem mnozstvi, aby se mohly treba vzbourit. Oni ho ale nepotrebuji. Vedi, ze jsou v dire. Ekonomicke mikro i makro vazby jsou dost nemenne a ty po dlouha desetileti vse podminuji. ___ Mistni recenzenti kritizuji pruhlednost metafory, ale jen proto, ze ji moc dobre znaji (berou ji maximalne jako nutne zlo) a z pohodlnosti rezidenta vysokeho patra jsou apaticti jen, aby nedostali po cumaku. Ulitba svedomi v podobe DMS je casto osobnim maximalismem. Neni nic roztomilejsiho, nez preziravy radoby intelektual. ()

molcan2

Ako už mnohí upozornili, základnou osou filmu je síce veľmi zaujímavá, ale neúplná alegória o kapitalizme. Z pohľadu finančníka by som však rád do diskusie vniesol to, čo považujem za najväčší nedostatok tejto alegórie: Množstvo jedla na stole je pevne stanovené. Film sa zaoberá len spôsobom, akým sa toto pevné množstvo rozdeľuje, pričom prehliada skutočnosť, že najväčším prínosom kapitalizmu pre spoločnosť je zväčšovanie "koláča" (pozri množstvo jedla). Hoci teda kapitalizmus vytvára veľkú nerovnosť v časti delenia, pokúša sa vykúpiť tým, že vytvára oveľa väčší "koláč" na delenie. Keďže tento faktor v alegórii chýba, obávam sa, že výsledný rozhovor je odsúdený na chybu. Mimochodom, dobrý film... ()

Aurus

7/10. Říkal sem si jestli nemám dát 6/10 ale nakonec sem se rozhodl že Budu hodnej. Takže tenhle horor je sice fajn ale mám hromadu otázek. Jak ta deska která jim dává jídlo funguje, co se stalo s tím děckem, co se stalo hlavní postavě, no prostě a jednoduše tenhle film sem docela nepochopil ale neříkám že to je špatný horor, je to jen fajn horor. Příběh je ok, postavy ušly, hudba je docela ok, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Doporučuji. ()

Rathalos

Do prdele,sakra prace,Spanielsko zase boduje na celej ciare,perfektny sci-fi thriller o netradicnom vazeni,do ktoreho by sa urcite nechcel nikto dostat,si v hornych poschodiach,prezijes,si v dolnych,tak si v pi*i a zdochnes bud od hladu alebo ta zozeru,drsna,brutalna,spinava a aj nechutna zalezitost,v ktorej nechyba skvela atmosfera,vyborny zvukovy doprovod a aj herecke vykony,ktore su viac ako len dobre,takyto druh filmovej zabavy zboznujem,lebo to sa len tak nevidi...:-) ()

septic

zmar, bezmoc, beznaděj. Člověk je tak vtáhnut do děje, že vlastní znechucení by šlo nahmatat. Jednoduché téma a jednoduché zpracování ničemu neubližuje a ponechává kolem celého místa odpornou, špinavou a hnijící mlhu. Člověk, který psal scénář rozhodně neměl po pravé ruce bibli. Další z unikátních spoluprací Netflixu a Španělska. Precizní dokonalost obalená fekáliemi a nasáklá močí s příjemným nádechem krve ()

Ivua

SILA. Fakt sila. Myšlienka sa mi páčila veľmi, nechutnosť jej spracovania zas až tak nie... Čo je vlastne tento film? Bezfarebná 90 minútová nechutná, ale bohužiaľ autentická metafora na fungovanie tohto sveta alebo šedivé a rozbité zrkadlo ukazujúce pravú tvár našej (ne)ľudskej rasy? Možných interpretácií by bolo naozaj mnoho, hlavne čo sa týka záveru. Každopádne ojedinelý filmový počin, ktorý určite nedostanem z hlavy tak skoro. ()

agassi68

Vhodné typy hercov a hypnotický hudobný podmaz tohto kanibalistického posúdenia ľudskej spolupatričnosti vytiahli toto dielo až na 250te poschodie. Záver to zrazil prinajmenej o 10 poschodí. Dokonca mi to príde ako predikcia Covid 19 a správania sa ľudí, keby sa to šírilo do extrému. Tak pozor milí slimáčikovia, začínam byť hladný.. ()

hEROic

Jednoduchá a extrémně drsná ukázka toho, jak to ve světě chodí. Velká pochvala za odvahu jít za hranu, větší psycho a nechutnost by jeden pohledal. Naprostá absence děje mi však vadila. Ke konci tomu chybí tempo i nápady, závěr samotnej za mě hodně slabej. 50% ()

fr0sty

Major spoiler ahead aneb nectete pokud jste nevideli .... Film se mi libil, bavil me od zacatku az do posledni minuty a celou dobu jsem si rikal, jak to dopadne .. a ono to nedopadlo. Prave ta posledni minuta je pruser. Takhle to zakoncit a nic nerict, nic neprozradit, pro me zklamani. Ano jedna se o alegorii a clovek se ma zamyslet a filozofujeme a blabla. Zjistuji, ze jsem divak, kteremu tyto artsy konce opravdu nesedi a potrebuje normalni zakonceni. ()

Rockerman

Tak to je síla! V životě to tak chodí, ti co jsou nahoře se mají skvěle všeho dostatek a na ty dole zvysoka kašlou a je jim jedno, jak přežívají. Náprava se nabízí. Zabezpečit všem aspoň něco, tak aby všichni přežili. Zkrátka přerozdělit společný příděl. Jenže to lze splnit jedině násilím na těch, kteří chtějí trochu víc pro sebe. Depresivní, možná trochu inspirované Kostkou, ale výborně natočené drama, které přináší mnohá zamyšlení nad chováním lidí. ()

4x8x16x23x42

Film, který vás nenechá chladnými. Dost na zamyšlení, který se nebojí explicitního násilí, které ve většině případů má svůj smysl. Až na zvláštní konec rozhodně nadprůměrná podívaná. ()

johnywalker

Nakonec je pro mě poměrně obtížné ohodnotit tenhle španělský kousek, protože mě vlastně skoro celou dobu film překvapoval a zaujatě držel u obrazovky, jen aby dorazil k cílovým pěti minutám, které zanechaly nepříjemnou pachuť a zklamání. Nebudu v komentářích nic konkrétního naznačovat, ale tyhle "domyslete si to" konce fakt nesnáším. Obzvláště když to ani nedávalo pořádně smysl ve výsledku. ()