Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Hillock

Ve mně to evokovalo filmy Kostka a Saw. Poselství, které nám Díra poskytuje, je, že stojí za to žít pro někoho, koho milujeme. ()

Belbo

Wau, tak zase po všech různých netflix sračkách Film s velkým F. Beznadějná a na dřeň, tak bych asi nejlíp charakterizoval tuto deprimujicí variaci na dona Quijota. Pecka. Normálně bych dal asi jen 4, ale jednou za čas, proč nepřivřít oko. ()

Zek

Originální nápad. který mě dost překvapil. Bohužel od druhé půlky filmu, už jsem se začínal trochu nudit a i ten konec, mohl být lepší. Celkově 70% ()

LEGACY

No dobře, snažím se trochu popadnout dech a sjednotit si myšlenky. V prvé řadě je nutno ocenit několik věcí, ve kterých film přeskočil filmy druhé o třistatřicettři stupínků. Film není žádná loudavá homogenní hodokvaška bez napětí, je to koncertní nálož toho nejtvrdšího ansáblu, který může leckdo odsoudit jako snahu čistě šokovat, ovšem v konceptu, na kterém je založený tento film je to víceméně dost vkusné, dá se říct, že povinné. Ať už film pracuje na jakékoliv základní myšlence tak vše funguje a pozornější z nás věřím mohou přejít z konspiračních teorií k věruhodným úsudkům, na kterých se celá tahle fraška veze. Chvíli se smějete, chvíli kroutíte hlavou, chvíle je vám ouzko, film je faktis deprimující, ale otrhnout se od něj nedá, těch otazníků, na které jsme byly zvědavý bylo strašně moc - a tak se dostávám k té jedné jediné věci, která mě zklamala, a to byl závěr. Možná, že po druhém přehrání mi zoubky skládačky lépe zapadnou, teď jsem stále ještě paralyzován. Tak jako tak, takový filmy můžu - naprostý odchýlení od jednorázových ohraných okázalostí, kde víte od první minuty o co go. ()

hroubek

Hodně silný a nepříjemný zážitek. Tohle je přesně ten typ filmu, u kterého čím méně víme, tím je to lepší. Osobně doporučuji abyste si nepouštěli ani trailer a rovnou běželi na samotný film. Režisérovi Galderu Gaztelu-Urrutia se podařilo vytvořit znepokojivé dílo, jenž v nás dokáže velmi silně rezonovat. A je jedno, jestli na film koukáme jen jako na "film", a nebo v něm hledáme i něco více. Od sociální kritiky, přes symboliku o obětování se, fungování systému a nebo zjednodušené vykreslení světa. Film k tomu používá perfektní atmosféru, znepokojivou hudbu a uzavřený prostor. Je to film co nutí k zamyšlení. A to je jeho největší problém, protože zde se může velmi snadno rozpadnout. Zkuste nehledat logické chyby, ale užít si nepříjemnou alegorii, ze které mrazí. ()

Tomatáš

Minimalistická pecka ze Španělska, která dotáhla legendární "kostku" téměř k dokonalosti a zařadila se do top 10 ve svém žánru! Na režisérskou a tvůrcovskou téměř-prvotinu neskutečný výsledek! Bravo! 5* ()

Michi88

3,5* Škoda druhé "postupně klesající na kvalitě" půlky a hlavně závěru, který to celé kazí, jelikož ta první mě bavila. Hlavně mi celou dobu vrtalo v hlavě na jakém mechanismu funguje plošina, což se asi nikdy nedozvím. Za nepovedený závěr strhávám jednu hvězdu. ()

Všivák

Naprosto skvělý nápad, který snese minimalismus výpravy. Boj o přežití v dystopické věznici byl napínavý a krutý. Jaké asi měl vyhlídky člověk, kterého by tam zavřeli na 10 let. Možná takové, jakou by si k sobě vzal věc a jestli by se dokázal včas probudit. Škoda, že to bylo tak krátké. Škoda zbytečně abstraktního závěru, kdy se tvůrci snažili do filmu protlačit uměleckou myšlenku. Tenhle film to nemá zapotřebí. ()

Timak

Skvělý, parádní a k posrání >:( co to je zase za konec? Mám 💯 chutí dát odpad. Ale to by nebylo fér k těm poradním 80 minutám předtím. ()

Brain-D

Tvrdá psychologická hra, která odhaluje lidské povahy až do morku kostí. Originální studie v kombinaci vězeňským dramat, koncentračního tábora a hororu "Kostka". Velmi tvrdé záběry, které podtrhují vážnost situace. Naprosté překvapení ze španělských končin. 90% ()

lykan9

Díra je od začátku fascinujícím projektem, který mě bavil svým nápadem, herci a hlavně očekáváním pointy. A ta mě bohužel zklamala. Čekal jsem úderný závěr, který si očividně mám domyslet sám. Jedná se sice o velké mínus, ale vše ostatní bylo skvělé a rozhodně si tento horor zaslouží pozornost. Doufám, že vznikne pokračování a uspokojí mou potřebu po něčem, co my ten závěr vysvětlí. Tento film si totiž zaslouží. ()

ghatos

Systém bez svědomí a lidé, kteří věří bezmezně v systém, který tak nenávidí. Etika i v pekle, ale z té se přece nenajím nebo ano :) ? Film, který nutí zamyslet se. Různé odkazy a paralely na politické, sociální a psychologické otázky současnosti. Má to přesah - má to obsah. Změna je možná, jen musíš něco obětovat...75%. ()

mkubalikova

Hodně silné, navíc s jasným poselstvím pro aktuální situaci. Chvílemi se mi zvedal žaludek. Dneska se mi nebude spát moc dobře. 70% ()

zigíš

Rutinní Netflix! Na to, jaký je kolem toho hype, zklamání a hlavně v závěru mi přišlo, že tvůrcům dochází dech a netuší jak to celé smysluplně ukončit. Zlatá Kostka, taky s chybami -sic- ale měla větší šmrnc. ()

vyfuk

Ojo, ojojoj. Španělsko se opět ukázalo. Evropa je zajímavá jednoznačně v tom, že filmy v ní jsou stát od státu jiné. A je to poznat. Včera jsem měl hezkou italskou večeři s Naprostými cizinci a dneska se moc nenajím. Normálně mi vyhládlo během filmu. Co dodat? Film, který měl hodně zajímavý příběh v rámci toho, že dokázal si zahrát s lidskou psychikou a jednoduše ji švihnout do zajímavého polopsycho-katastrofického scénáře. S tím, že docela s drsným vyobrazením. Ale to bylo tak celé. Motivaci postav v mnoha věcech najdete těžko a někdy i samo o sobě zpracování je trochu jako doslova z jiného filmu. Zvláště, kdy najednou se během jedné scény film změní na hrané anime. Hodně těžko se tento zážitek popisuje, jelikož se dá říci, že jsem se během celého filmu docela bavil, ale vlastně jsem sledoval nic. Film nemá konec. A tím nemyslím, že konec je otevřený, ale vy prostě sledujete něco, co se nějak odvíjí a konec v podstatě neexistuje. Kdybych film vypnul třeba o třicet minut dřív výsledek by byl stejný. V tomhle hodně velké zklamání, jelikož nemám rád filmy, po jejíž zhlédnutí si připadám, že jsem jsem ztratil pár hodin svého života. A to je přesně i tento smutný případ. Věčná škoda. ()

Autogram

Geniálne podobenstvo súčasného sveta. Keby nebolo zopár nechutných scén, mohol by to vidieť úplne každý, aby skúsil odhadnúť, kde asi sa nachádza. Zmena usporiadania sveta, ktorý je momentálne vo forme Diery, aj podľa autorov nemôže prísť spontánne a možno sme práve dnes svedkami vyvolanej zmeny, a táto zmena nie ľahká ani bezbolestná. Nie je predsa mysliteľné, aby sme my hore zožrali úplne všetko. –––– Existují tři typy lidí. Ti nahoře, ti dole a ti, co padají. –––– Kdyby si všichni vzali jen to, co potřebují, zbylo by i na spodní patra. ... Ale jednou se ve VSC musí něco stát. Něco, co odstartuje spontánní solidaritu. ()

L_A_D_A_S

Díra má skvělý námět ale bohužel až moc tlačí na pilu se symbolikou a filozofováním. Ve výsledku jsem se v tom tak ztratil, že nevím co byl symbol a co ne. Je to škoda protože tak originální nápad jsem dlouho neviděl. ()