• Francie

Francie / Itálie, 1991, 78 min

Eric Serra

Patrice Ledoux

Luc Besson

S trochou nadsázky by se dalo napsat, že těm z vás, kterým v Le Grand bleu vadila ta romantická linie příběhu je určen tento snímek. Tam, kde Magická hlubina resp. potápěč Jacques Mayol končí, Atlantis navazuje. Všem těm, kterým se v této uspěchané době zasteskne po nějakém „životabudiči“, který vám spolehlivě dobije baterky, doporučuji sáhnout po této fascinující podmořské exkurzi Luca Bessona po Galapágách, Bahamách,Tahity, severním pólu.... a nechat se unášet úchvatnými záběry podmořského světa (žijícího si svým vlastním životem) a majícího ve spojení s hudbou Erica Serry a Londýnského královského filharmonického orchestru (téměř) meditativní charakter. Tohle není „obyčejný“ dokument mající vědecké ambice, tohle je umělecká, estetická podívaná. 90%(15.4.2011)

Luc se rád potápí,miluje moře,a já miluju tenhle dokument.Jedna z mála věcí,který sem si v 98 pokoutně koupil na vhs a hned sem mazal nadrženě kouknout co ten Luc zase natočil.Dvě projekce za den sem hodil.Prostě geniálně provedenej dokument.Patrně to bude láska na celej život.Škoda že můžu dát jenom 5 hvězd.K jeho filmům musí psat hudbu jen Eric.(3.6.2014)

Několikaleté čekání na dokonalou souhru Serrových tónů a Bessonových podmořských obrázků se vyplatilo a oba tímto povznesli bezeslovný dokument do vyšších múzických sfér. Že rejnok nedokáže sklidit ovace za operní árii? Tak alou do videopůjčovny. Máte-li doma místo domácího kina akvárko, tak aspoň pro housle, ale nebude to úplně ono.(30.10.2005)

Záběry opravdu hezké, obzvlášť na svou dobu, ale ta hudba mi tam někdy moc nesedí (hlavně když se sáhne po modernějších žánrech). Taky se mi nezdálo, že na začátku máme zapomenout na jakoukoliv civilizaci a vrátit se zpět o miliony let a pak nám naservírují záběry, kde jsou lana, návnada na háčku, jakejsi potopenej vrak a nakonec záběr na loď. Rači ty kecy na začátku měli úplně vynechat...(11.9.2016)

Nebudu zde sdílet nadšené a opěvné ovace ostatních uživatelů. "Dokument" Atlantis nenabídl nic více, než-li nabízí průměrné přírodní dokumenty BBC či jiných televizí, ba naopak. Byl jsem natěšen na mnohem větší nálož úchvatných obrazů, podmořských scenérií podaných uměleckým přístupem a v souznění s parádní muzikou. Bohužel ani jedno, ani druhé, ani třetí se mi dostatečně nedostalo. Fragmenty z Magické hlubiny ve mne zanechaly mnohem hezčí obrazy a taktéž hudební zážitek. Vůbec muzika Erica Serry (jehož mám díky soundtracku k Magické hlubině moc rád), byla jakýsi polotovar, možná až příliš narychlo připravený a někdy působila až lehce rušivě (tím myslím hlavně trošku nešetrně použité tucky). Mé pocity z poněkud nevyrovnaného, místy energii ztrácejícího (nechci přímo napsat nudného) a jako kdyby nastavovaného "dokumentu" jsou smíšené. Nemohu hodnotit lépe, i kdybych chtěl.(11.11.2009)

• - S Bessonem se pod hladinu potápěli kameraman Christian Pétron, pomocný kameraman Francois Gentit, vedoucí produkce Marc Biehler a technik Jean-Marc Bour. (petaspur)

• - Režisér Luc Besson je synem potápěčských instruktorů. (petaspur)