Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

TheEvilTwin

"První den jej slyšíš, druhý den jej vidíš a třetí den si pro tebe přijde." The Empty Man jakožto jeden z nejrozporuplnějších hororů (co se týká hodnocení) za poslední dobu je za mnou a já se vlastně vůbec nedivím. Dokonalá ukázka dvou věcí - že rozhodně jde kombinovat témata, které by nikoho kombinovat nenapadly a současně, že to rozhodně není až tak jednoduché, protože zde si možná tvůrci ukousli velké sousto a ne všechno ve výsledku zapadá tak, jak by původně chtěli. Film začíná výborným openingem, kdy se postupem času šikovně dostává přes horor o dětské legendě přes okultismus, Nietzscheho nihilismus až do finálního existencionálního hororu a v průběhu celé stopáže si nečekaně dokáže udržet pozornost, aniž bych koukal na hodinky. Filmovou katarzí a diváckým orgazmem by pak bylo finální rozuzlení, které by nás všechny uzemnilo, jenže to se tady zas tak jistě nekoná a výsledek dává prostor na otázky, který je možná ale až moc velký. A to tak velký, že si ending vykládá každý divák sám podle svého a dokonce ani "explained" videa se na ničem neshodují, a tak je otázkou, co je to správné vysvětlení. No, kdo ví, každopádně ze žánrového i technického hlediska je film perfektně zvládnutý, dokáže zaujmout, děsit i navnadit, ale pak přijde závěr a divák jednoduše neví, jak si film vlastně uzavřít. Těžko popsatelné, film by měl vidět každý za sebe, protože na jednu stranu chci v duchu jásat, jak je Empty Man fantastický, na druhou stranu mám současně pocit, že jsem díky závěru vlastně nic nedostal. V paměti ale utkví rozhodně dlouho... ()

raimi

Tohle je divná chyba v matrixu. Naprosto fatálně podceněnej film, o kterým se moc nepsalo, a když už, tak ohlasy byly spíš kritický. A přitom je to film, kterej mě dostal do hypnotickýho transu a naprostýho nadšení. Takhle si představuju vynikající horor. Mindfuck, z kterýho jsem měl husinu už od tajemnýho objevu v jeskyni. To jest od pátý minuty. A do konce mě ten pocit neopustil ani při poměrně masité stopáži. Od Priora jsem kdysi viděl jeho čtyřicetiminutovou haluz AM1200, která mě fest bavila. A v Empty Manovi svůj talent potvrdil. Teď jen doufat, že na jeho další zářez nebudu zase čekat 12 let. ()

dubinak

Nejvíc mě děsila ta stopáž a ve finále mi to uteklo jako voda. Důvod bude ten, že The Empty Man je něco naprosto neviděného v hororovém žánru a těžko se mi tu k němu bude vyjadřovat, protože na to, abych to lépe interpretovala, by byla potřeba ještě jedna projekce. Za žádnou cenu od toho tedy nečekejte nějaký duchařský slasher, jež se prezentuje v traileru a nechte svou mysl zeširoka otevřenou. Řemeslně je tento horor na špici, už jen ten prolog připravoval na fakt masakroidní příběh, ovšem já si netroufám spekulovat o veškerých motivech co se tu objevily, protože tu nechci tvrdit něco, co tvůrci třeba vůbec nezamýšleli a spíš jsem si v tom našla svoje teorie. Pro oddané filozofy každopádně zajímavý materiál k uchopení a opět, jako u  nového Candymana, oceňuji využití hororové stránky jako znázornění hlubšího konceptu. Někdy bych se k tomuhle ráda vrátila. ()

tron

Snežný úvod mi vyrazil dych. Nič som od toho nečakal a možno i preto ma úvodná 20-minútovka rozsekala na malé kusy. Následne sa dej obrátil iným smerom a do atraktívneho mrazivého prostredia sa bohužiaľ už nedostal, ale vďaka sympatickému hrdinovi a scenáru (ktorý je čiastočnou kópiou môjho zbožňovaného amerického Kruhu – ničnetušiaca a voči nadprirodzeným veciam nedôverčivá osoba postupne čoraz hlbšie preniká do desivej urban legend, ktorá zabíja tínedžerov) držala snímka napriek tomu moju pozornosť. Nanešťastie, kdesi v strede začala dosť rapídnym spôsobom nudiť a hoci sa to následne predsa len rozbehlo, už to nebolo ono (nezachránila to ani nepríjemná scéna v lese). Po skvelom začiatku ma monštruózna (na horor) dĺžka (137 minút!) skôr nadchýnala, než odrádzala. Škoda, mohol to byť jeden z najlepších hororov roka. ()

*CARNIFEX*

Dejovo pomalá, časovo extrémne zdĺhavá záležitosť, čo bude pre mnohého diváka doslova smrteľná kombinácia. Samotný námet je originálny, no rozhodne nie je zábavne podaný. Pokiaľ niekto očakáva strhujúce momenty, nech ide k zubárovi, lebo “Empty Man” je vskutku tak nejak “prázdnou nádobou”. Je tu dosť negatívnych názorov, s ktorými sa dá súhlasiť, no trošku ich “obmäkčím”. Áno, je to na dlho, nie je to extra záživná záležitosť, no je to v prvom rade krimi dráma, nie horor v pravom slova zmysle. Čiže “porucha” je v prvom rade na strane poslucháča, než vysielača. Na prvotinu z “Priora” to vyslovené sklamanie nie je, len treba očakávať to, čo očakávať treba, nie to, čo si divák tvrdohlavo vysníva. ()

• V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)
  • Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)
  • Film se natáčel ve městech Edwardsville, Madison County a Chicago, které se nacházejí v americkém státě Illinois. Další filmová lokace byla ve městě St. Louis, které se nachází v americkém státě Missouri a kde se nachází proslulý řetězec mostů nazvaných Chain of Rocks Bridge, který jsme mohli ve filmu vidět. Dále se také natáčelo v Kapském Městě, které se nachází v Jihoafrické republice. (Trajektt)