Fish in a Barrel (E01) (epizoda)

Thriller

USA, 2020, 1 h

Wow. Bojím se, že toto napětí, tempo (antitempo) a kvalita nemůže vydržet po celou řadu, ale když se netrpělivě vrtíte v křesle, manželka vám ve 23:15 po skončení prvního dílu řekne pusť tam ještě jeden a potom následuje skoro hádka, když oznámíte, že stejně do 8. března nebudeme vědět, jak to dopadlo, tak je něco velmi dobře. Od první řady True Detective jsem nebyl tak okamžitě a nekompromisně zaháčkován a přikován k obrazovce.(14.2.2020)

Pomalejší (než True Detective), ale skvělé! Konkrétní důvody: a) Atmosféra nejvíc jako True Detective (od dob True Detective - série 1); b) ambienty jako ze starého dobrého Falloutu, když se člověk prodíral mezi zelenými káděmi po mutantech; c) skvělá kamera! - každý druhý pohled coby sexy hrátky s hloubkou ostrosti, jistě natočeno nějakým hodně starým, hodně světelným a hodně šíleným cine či jiný-formát-adapted objektivem ala Dallmeyer Super Six, Kodak Aero Ektar, P Angenieux..., jen si posuďte ten bokeh; d) jako obvykle husté Kingovo téma (leč poněkud paranormálnější, než TD). Jinak moc pěkné civilní charaktery (a též některé další švihnuté nenormální charaktery!).(17.2.2020)

Mrazivo atmosférický, plný tajomna a nevysvetlených otázok zo zamotaným dejom a s obrovským otáznikom, čo sa vlastne deje. Pôsobivá a strašidelná podmazova hudba, dobre herecké výkony, ubiehajúci dej a zábavný obsah, ktorý vo mne vyvolal chuť rozpletať túto sieť zvláštnych okolností okolo vraždy malého chlapca a jeho údajného vraha. Jason Bateman sa na režisérskom kresle, teda vyšvihol.(15.1.2020)

ZATÍM HODNOCENA 1. EPIZODA: Zločinci, kteří si pomáhají k pocitu lepších lidí tím, že sami vykonají trest na zločinci morálně podřadném, jsou ve vleku instinktu, z něhož s povýšeností romantického hrdiny obviňují bezúhonné spoluobčany: najednou i oni jednají, aniž schopni odolat, jako vyznavači konsensuálních jistot, spořádané duše, zoufale chtějící zpět do společnosti. Vězni se zaměří na spoluvězně obviněného z vraždy dětí, aby se utvrdili v pocitu, že jejich vlastní zločiny nejsou pro společnost fatální. Připomínají si hlubokou morální sounáležitost, z níž stále nejsou vyřazeni do definitivního osamocení perverze. Zločinec může své zločiny vnímat jako poslání a naopak i jako důsledek vnějších podnětů a tu se stavět nad společnost, tu ji označit za svého vlastního škůdce, – nakonec ale neodolá nutkavé potřebě soudit své vlastní jednání filtrem pro něj uspokojivé hierarchie, díky němuž může „rozeznat“ takto konformně vykonstruovaný odpad „již zavrženíhodného“ od sebe sama. / Scénář vybízí k podivu, k němuž jsem i já záhy po přečtení Iliady dospěl, nad iniciativou pokrytecky/neznale vyzdvihovat klasická díla velké literatury (obecně starou váženou kulturu) a zároveň se pohoršovat nad brutalitou i naturalistickou detailností, v nichž se vyžívá mezní představivost jak detektivního, tak akčního žánru. Otázka exponuje fenomén, kdy neznalý subjekt se hlásí k hodnotě, s níž si jeho ignorantství ztotožňuje třídně význačnou kvalitu kulturního povědomí, aby simuloval vznešený původ, potažmo čerpal pohotovou autoritu fiktivního vzoru. Jsou to případy všech těch variací na prolhané téma „pravé umění“, „za těch časů“ apod. Připomenulo mi to, že je právě tak možné pohrdat homosexuály a souběžně si libovat v odkazech na rozumné poměry klasického Řecka. Řada líčených ctitelů klasického starověku selektovala data nebo je adaptovala potřebám konvenčního vzdělání v 19. století, jak si všímal Nietzsche (fragment My filologové). Vzdělanost simulující stereotypy hojně zaznívají podnes a budou zaznívat, dokud bude normou nevědět o destruktivním požitkářství „Homéra“ nebo o symposiích (Xenofón, Platón), na nichž se v odrazu soudobé praxe běžně probírala tekutost rozrušených sexuálních hranic.(25.1.2020)

Herecky i řemeslně precizně zvládnuté. Mám pouze pár výtek (a to hodně malých) a ty se týkají pouze srovnání s knižním formátem, který zkrátka v některých ohledech fungoval lépe. I přes některé změny se však zatím jedná o jednu z nejvěrnějších knižních adaptací, kterou jsem viděl tak doufejme, že nastavená laťka kvality vydrží i pro zbylých devět epizod.(15.1.2020)