Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Crosby se připravuje na den D. Váleční zajatci přemítají nad tím, jak jejich osud ovlivní vylodění Spojenců. Piloti z Tuskegee útočí na cíle v jižní Francii. (Apple TV+)

Recenze (17)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tvůrci dva díly před koncem opět vytahují nové postavy. To, co třeba fungovalo v Bratrstvu s postavou Colina Hankse, nebo v Pacifiku s tím, že ten byl vlastně rozdělen na dvě poloviny, i co se postav týče, a byla tam vždy jasně stanovena vůdčí postava, tak tady je trochu problematické v tom, že nové postavy opět nejsou nikterak ze začátku propojeny se známými charaktery, a sledujeme tak další nový příběh. Ono jinak je to jako samostatná vsuvka fajn, nakonec dojde i k propojení na známé postavy, a do kokpitu stíhače jsme se ještě pořádne nepodívali, tak je to zas trochu něco jiného. Spíš to ale působí jako taková doku epizoda, kdy prostě mapujeme určitou část vojenské historie, bez nějakého většího emočního zásahu směrem k postavám. ()

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Deň D bol naozaj obrovským trapasom ale ten rasizmus ktorú liberáli a najrôznejšie neziskové organizácie či korporácie ako Meta nasilu všade tlačia aby ľudí rozhádali ešte viac a poľahky ovládli budúcu zdegeneráciu a mali moc iba vo svojich rukách bol úprimný a naozaj vtipný. Viva Mechico, ani jeden Texasan sa čo i len nepodobá na Hispánca, oni vlastne počas druhej svetovej vojny ešte neboli, vyskytli sa až potom ako Alf priletel z Melmaku. Odhliadnuc od tohto faktu a spackaného, prespaného Dňa D stále nadpriemer dnešnej doby. ()

Reklama

warrenur 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"They're close...really, really CLOSE!" Priblizili nam opat cast historie, konkretne jednu z dalsich americkych letiek - kde pilotmi boli cernosski obyvatelia Alabamy z Tuskegee. Neskor sa osudy zaujimavo previazu v zajateckom tabore. Kratucka linia s veselou kockou na misii vo Francuzsku. Nadpriemerna epizoda, bez akcie, tvoriaca "podhubie" pre, snad, silnejsi zaverecny diel. 60% ()

cyphercz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Další nepovedený díl, bohužel. Co diváka nejvíc bije do očí je to, jak strašně uspěchaná tahle epizoda je, skáče se tu ze scény do scény - honem rychle nám představit Red Tails, honem rychle nějaký ten nálet, honem rychle Crosbyho zaspání D-Day, honem rychle ukázat sestřelené Red Tails v Stalag Luft III a šup, titulky a konec, ufff! Tenhle díl by potřeboval rozdělit na dvě 50 minutové epizody a dupnout na brzdu, o to víc nechápu, proč má seriál pouze 9 epizod místo klasických 10, materiál by tu rozhodně byl! Jednotliví Tuskagee Airmen pak nejsou vůbec zapamatovatelní a působí jako generičtí gerojové a borci, zejména jsem pak protáčel oči v sloup při onom laciném "exposition dialogue", kdy velitel letky povídá jednomu z těch borců-pilotů, jak je skvělý a nadaný a talentovaný atd., protože prostě nemáme čas to ukázat jiným stylem, např. skrze nějaké mise, které by netrvaly pouhé 2 minuty... jednou z největších chyb tvůrců tohoto seriálu pak je to, že z Crosbyho udělali jednu z hlavních postav, jakmile byl totiž povýšen a přestal létat, tak měl opustit show, protože vše, co přišlo potom, je naprosto o-hov-ně!!! (proboha koho zajímá jeho love story? Koho zajímá, že zaspal D-Day??). Děj v zajateckém táboře je pak asi historický věrný, ale opět, pro diváka neskutečná nuda, to už snad i to stavění rádia minule bylo záživnější než současné "musíme se připravit na konec války taháním pařezů ze země"... 60% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Válka v Evropě pokračuje a Mighty Eight den co den láme nálety na stragická místa nepřítele Třetí říši vaz. Neděje se tak beze ztrát, nicméně i Luftwaffe dochází zkušení piloti a i když má na obloze stále nebezpečná a výkonná letadla, je jich čím dál méně. Oproti tomu probuzený americký drak jak to kdysi řekl Isoroku Jamamoto po náletu na Pearl Harbour z zkaždé továrny na území USA denně chrlil hromady letadel a ve výcvikových střediscích se cvičili intenzivně jejich osádky. Experimentem byla letka z Tuskegee, kdy se zjišťovalo zda Afroameričané jsou schopni řidit letadla. Někteří senátoři je v tehdy stále velmi rasistické Americe přirovnávali k opicím a tvrdili, že se černošský pilot není schopen orientovat ve volném prostoru, případně řídit tak složitý a drahý stroj jako jsou letadla. Do zkušebního výcviku se přihlásilo velké množství velmi vzdělaných mladých mužů černošské pleti a jelikož věděli, o co jde byli vysoce motivováni ukázat, že vše jsou jen odporné rasistické a ničím nepodložené bláboly. A také to dokázali. Měli vynikající výsledky a tu vysokou motivaci si drželi celou válku, kdy za ceny vlastních ztrát bránili na obloze combat boxy s bílými letci, mnohdy z rasistického jihu, kteří asi ani netušili, kdo že jim zachraňuje kejhák. Tato letka si červeně kreslila ocasy letounů a řada z těch kluků se stala leteckými esy. Začali na P40, ale přeškolením na výkonné Mustangy, zejména P51 D se z nich stali obávaní králové oblohy. V případě sestřelení to měli také složité, protože Hitler měl na negroidní rasu své zvrácené tabulky, naštěstí se jednalo o občany USA a to letce částečně chránilo. Spojenecké tábory byly totiž letců Luftwaffe plné a Němci si uvědomovali, že by v případě nějakých represí došlo k reciprocitě i na straně druhé. Je smutným faktem, že když válka skončila a hrdinové se vrátili domů, Amerika zapomněla na vděk a pro mnohé se stali zase jen negry. Situace se zlepšila až v šedesátých letech aje smutné, že to musela být až druhá půlka dvacátého století, kdy si země jejíž mozky stvořili atomovou bombu a rakety na měsíc uvědomila, že černé obyvatelstvo je úplně stejné jako to bílé. Bohužel, dnes se situace zase šponuje na druhou stranu hnutími jako BLM atd... My prostě neumíme žít v rovnováze. Mám nesmírnou úctu a respekt k tomu co tito černoští letci dokázali. Ve filmu se toto téma jen nabrkne. Kdo by chtěl vědět víc, doporučuji filmy Letci z Tuskegee a Red Tails... Ač červené ocasy opravdu dělaly doprovody, bohužel to v seriálu vypadá, že to byly jen oni. Což samozřejmě není pravda. Doprovody prováděla i spousta bílých letců a o doprovodech RAF tu bohužel není ani zmínka. Ale je pravdou, že Mustang byl jedinou stíhačkou spojenců,kdo dokázal bombardéry dovéct nad Německo a zpět. Lightningům a Thunderboltům, Spity nevyjímaje docházelo palivo mnohem dřív i když měly pod křídly přídavné nádrže.  Seriál zatím super, je škoda že se s posledním válečným rokem blíží ke konci...   * * * * ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • V seriálu můžeme pozorovat stíhací letadla P-51 Mustang (vylodění v Nomandii a letci z Tuskegee) ve verzi P-51D s kapkovitým krytem kabiny. Ve skutečnosti se vylodění v Normandii ve většině účastnila letadla ve verzích P-51B a P-51C. Obdobná situace je v případě náletu na radarovou stanici v jižní Francii letci z Tuskegee. Zde v epizodě vidíme také P-51D, ovšem útok provedla letadla P-51C. V záběrech si můžeme všimnout, že pilot Westbrook (Jonathan Jules) má na letadle nápis: „Little Lil.“ Toto letadlo P-51C bylo ve skutečnosti sestřeleno až 1. dubna 1945 a pilotoval jej William P. Armstrong, který zahynul. (DBlitz)

Reklama

Reklama